GIS na vodě

 

Michaek Jakš, Václav Kolář
Výzkomný ústav vodohospodářský T.G.M.
Podbabská 30
160 62 Praha 6

 

In particular, the presentation concerns the integration of various data sources for utilizing the GIS technologies at the creation of user applications in the sphere of water management. Significant data or information sources consist of database structures without a direct geographical information, of a geographical information in vectorial form, of a screened geographical information such as an ortho photo map, and of data representing a elevation model. This technical decomposition of data sources clashes with the decomposition of organizational structures within the Czech Republic. The data sources are part of information systems of particular organizations, and have their own characteristics. A technically simple solution of the linkage between an object on the Earth’s surface and its descriptive data including e.g. time series linked to this object by means of a uniform linkage item (identifier), is complicated by the need of a consistent co-ordination or standardization. For the entry of information from an ortho photo map into a GIS application, the interpretation of relevant objects is necessary. The data which represent a digital topographic model are extremely extensive, and for user systems it is necessary to perform a special selection or calculation of relevant geographical characteristics. In the presentation, a solution is shown of partial problems caused by the need of integrating the data sources, and at the conclusion, a GIS user application utilizing more types of data sources is introduced.

 

Presentace se týká zejména integrace různých datových zdrojů pro využití GIS technologií při tvorbě uživatelských aplikací v oblasti vodního hospodářství. Významné datové či informační zdroje jsou tvořeny databázovými strukturami bez přímé geografické informace, geografickou informací ve vektorové formě, rastrovou geografickou informací jako je na př. ortofoto mapa a daty reprezentujícími model reliéfu terénu. Tato technická dekompozice datových zdrojů je křížena dekompozicí organizačních struktur v rámci ČR. Datové zdroje jsou součástí informačních systémů jednotlivých organizací a mají svoje vlastní charakteristiky.

Technicky jednoduché řešení vazby mezi objektem na zemském povrchu a jeho popisnými údaji včetně na př. časových řad vázaných na tento objekt prostřednictvím jednotné vazební položky (identifikátoru) je komplikováno potřebou důsledné koordinace či standardizace. Pro vstup informace z ortofoto mapy do GIS aplikace je nezbytná interpretace relevantních objektů. Data reprezentující digitální model reliéfu terénu jsou extrémně rozsáhlá a pro uživatelské aplikace je třeba provést účelově zaměřený výběr nebo výpočet relevantních geografických charakteristik. V presentaci je ukázáno řešení dílčích problémů vyvolaných potřebou integrace datových zdrojů a závěrem je představena GIS uživatelská aplikace využívající více typů datových zdrojů.