DULVRT - geografický informační systém důlních vrtů

Prosazení geografických informačních systémů GIS do informačního systému průmyslových podniků je značně obtížné. Skutečně efektivní nasazení vyžaduje nastolit řád pro práci s veškerými informacemi a jejich intenzívní využití na všech místech, kde jsou potřebné. Z hlediska nákladů na potřebný hardware a software proto z ekonomického hlediska přichází do úvahy jen technicky nejnáročnější řešení vybudování a provozování GISU v rámci počítačové sítě na bázi klient-server s klienty v podobě WEB prohlížečů na standardních počítačích a výkonné databáze uchovávající prostorové informace na straně serveru, která prostřednictvím WEB serveru data poskytuje. To vyžaduje prvotní investice v řádu miliónu Kč, jedině to však je schopno přinést efekty a zaplatit se v ekonomicky přijatelném čase. Míra pochopení těchto faktů je u současného vrcholového vedení podniků velmi nízká a přímo úměrně k tomu je ochota k potřebným investicím.

V oblasti hlubinného uhelného hornictví je situace obdobná. GIS technologie může být v dolech nasazena do všech rozhodujících činností (od přípravy a těžby, přes dopravu a odstraňování následků těžby) s velkým ekonomickým efektem. V tomto roce bylo konečně vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele GIS softwaru. Budování informačního systému OKD a.s. se doposud soustřeďovalo na ekonomický systém SAP, který však nemůže být plně efektivní bez propojení se systémem GIS (zejména je to problematika správy majetku). Toto propojení je součástí řady GIS softwarů (f. BENTLEY, ESRI, SMALLWORD). Systém SAP je sice výkonný, ale finančně tak enormně náročný, že ponechává minimální prostor pro budování jiných informačních systémů.

Budování GISU na jednotlivých podnicích OKD probíhá zatím zdola - z iniciativy pracovníků, kteří tyto data potřebují . Provozovaný software je rozdílné úrovně , zhruba stejně jsou zastoupeny instalace AUTOCADU a Microstationu.

V  oblasti základních mapových podkladů (katastrálních map) jejich digitalizace v rámci jednotlivých dobývacích prostorů je hotová nebo probíhá , ale není smluvně podchycena spolupráce s katastrálními úřady na jejich aktualizaci. Dochází k tříštění sil a duplicitním činnostem. Vlastní základní důlní mapy jsou v počátku digitalizace. Archivní mapová dokumentace v likvidovaných DP se od letošního roku začala skenovat.

Praktické nejčastější nasazení GIS je pak v dílčích aplikacích převážně pro potřeby pracovníků důlního měřictví a geologie.