Sledovaní časového vývoje údolní nivy řeky Odry s využitím GIS

M. Marschalko, R. Grygar, V. Bradáč, T. Skokan

VŠB – Technická universita Ostrava, Institut geologického inženýrství,
tř. 17 listopadu, 708 33 Ostrava – Poruba
tel. 069/6993501, fax. 069/ 691 8589,
E-mail:
marian.marschalko@vsb.cz

Algoman s.r.o.
Krnovská 119, 747 05 Opava
Tel. 0653/612901
E-mail:
algoman@ova.pvtnet.czvsb.cz

Povodí Odry, a.s.
Varenská 49, 701 26 Ostrava
Tel. 069/657280

 

Abstrakt

Všechny informace uváděné v předloženém příspěvku jsou součástí projektu inženýrskogeologického posouzení pravobřežní hráze ř. Odry v úseku km 8,600 - 21,995 mezi Ostravou - Jih a Pudlovem, který pro potřeby Povodí Odry, a.s. zpracovala fy. ALGOMAN s.r.o. se sídlem v Opavě.

V souvislosti s katastrofálními povodněmi v červenci 1997, spojenými s lokálními porušeními hráze ve zkoumaném úseku, vyvstala otázka nutnosti analýzy příčin těchto poruch s prognózou možnosti jejich opakování v případě dalšího zatěžování hrází vysokými vodními stavy.

Obecně lze příčiny lokálních destrukcí hrází rozdělit do dvou základních kategorií:

Analýzu základových podmínek hrází, zejména pak hrází budovaných v prostoru regulovaných toků, je třeba zahájit výzkumem přirozeného historického vývoje říčního toku a zkoumáním způsobů, resp. dopadů antropogenních zásahů (regulace, budování hrází) do tohoto vývoje. Na příkladu pravobřežního úseku hráze řeky Odry lze dokumentovat možnosti využití geografických informačních systémů při řešení problematiky stability hrází.

V rámci výše uvedeného projektu byla sledována jednotlivá časová stadia vývoje toku řeky Odry a její údolní nivy prostřednictvím srovnaní leteckých snímků v delší časové řadě (počínaje rokem 1946) s topografickými podklady a inženýrskogeologickými mapami. Jako velmi účelné se přitom ukázalo využití GIS – Topol 5.5. Zjištěné změny jsou velmi výrazné, zvláště na území města Ostravy. Souvisí především s regulací toku řeky pro plánované splavňování, výstavbou ochranných protipovodňových hrází, poddolováním, zavážkou slepých ramen řeky atd.