Abstrakty podle autorů

Čada V.: Koncepce v oblasti základních registrů geodat

Tvorba a provoz informačních systémů veřejné správy jsou závislé na dobře provedené analýze potřebných základních registrů a jejich naplnění daty. Tyto registry musejí být kvalitně ošetřeny nejen po stránce legislativní, ale též organizačně zajištěny a naplněny spolehlivými, kvalitními a kontinuálně aktualizovanými daty, která nemají být přebírána z nekonzistentních zdrojů. V příspěvku je analyzována problematika Základního registru územní identifikace a nemovitostí (ZRUIN), uvažovaného Registru geografických informací (RGI) a zdrojových dat pocházejících z Informačního systému katastru nemovitostí (ISKN)

The formation and performance of the Information Systems of Public Administration depend on a good analysis of basic registers required and their data contents. The registers must be not only well supported by the legistation but also provided with good organization and filled with the most reliable and high quality data permanently updated. The data from inconsistent sources should not be taken over. This study deals with the analysis of some problems concerning the Basic Register of Spatial Identification and Real Estates (ZRUIN), the proposed Register of Geographic Information (RGI), and the source data coming from the
Information System of Real Estates (ISKN).


Dubišar P., Klusák M.: AMI - řešení HSI pro komplexní správu informací o hmotném majetku (F)

AMI je modulární řešení pro komplexní správu informací o hmotném majetku vyvinuté firmou HSI v prostředí GIS technologie GeoMedia (Intergraph) a volitelné standardní relační databáze.
Tento systém usnadňuje řízení a plánování oprav, kontrol a správy budov a zařízení včetně jednoduchého přístupu k dokumentům. Bezpečnostní management využívá informace o nebezpečných látkách a protipožárním vybavením včetně jejich prostorové polohy. Řešení zahrnuje správu pronájmů nemovitostí a zařízení a datovou integraci s s evidencemi investičního i neinvestičního majetku.

AMI is a modular solution for integrated facility and asset information management developed by HSI, Ltd. implemented in GIS technology GeoMedia (Intergraph) and a standard relational database.
This system facilitates control and planning of repair works, inspections, maintenance of buildings and facilities and easy access to documents. Safety management can use information about hazardous substances and fire fighting tools equipment including their exact space location. The solution includes lease management of real estates and facilities and data integration with both inventory and non-inventory information.


Dubišar P., Porostlý D.: Chemopetrol, a.s. zabraňuje škodám pomocí GIS technologií

Chemopetrol, a.s. buduje Informační systém o území areálu (ISÚ) od poloviny 90. let. Získané zkušenosti a úroveň datové naplněnosti umožňují využívat toto informační prostředí jako integrační a vizualizační nástroj pro řešení dalších potřeb společnost. V tomto příspěvku je pojednáno o využití v oblasti bezpečnostního managementu a protipožárních opatření.

Chemopetrol, a.s. has been developing Land information system (LIS) of the company site since mid ninetees. Earned experience and processed data make it possible to use LIS as an integrating and visualizing tool for additional needs. This presentation describes utilization of LIS in safety management and fire fighting measures.


Ďuráková D., Snášel V.: Modelování hierarchické struktury odpovědi s využitím konceptuálních svazů (R)

V příspěvku je předvedeno hierarchické uspořádání objektů, které byly vybrány v odpovědi na prostorový dotaz s několika parametry. Tyto parametry budou převedeny na stupně fuzzy příslušnosti k jistým vlastnostem. Odpověď na dotaz bude pak modelována pomocí
konceptuálních svazů.
V příspěvku bude vysvětlen pojem konceptuální svaz a fuzzy konceptuální svaz a poté bude na příkladech ukázáno využití této teorie v prostředí geografických informačních systémů.
Příspěvek je pokračování našeho příspěvku na konferenci DATACON 2001.


Halounová L.: Zkušenosti s programem eCognition pro klasifikaci urbanizovaného území z leteckých černobílých snímků a snímků TM

Klasifikace v dálkovém průzkumu Země jsou nejvyšší úrovní při zpracování obrazu. Tyto metody přinášejí zjednodušení velkého množství informací obsažených v družicových nebo leteckých snímcích. Většina z nich je založena na rozpoznávání hodnot v jednotlivých pixelech, některé z nich na texturální analýze. Software eCognition bere v úvahu daleko více - heterogenitu, tvar, hranici a mnoho dalších charakteristik. Tento software tvořící překlenutí mezi zpracováním obrazu a GIS umožní rozlišení louky od trávníku i v tom případě, že vegetační pokryv je tentýž a definice třídy je založena pouze na odlišné lokalitě obou ploch. Tento software, jehož první verze byla poprvé představena v říjnu roku 2000, byl testován ve dvou diplomových pracech na katedře mapování a kartografie Fakulty stavební ČVUT v Praze. Pro testování byla použita černobílá fotografie a Landsat TM. Velká rozmanitost nástrojů v eCognition vyžaduje hlubokou zkušenost s ním, aby mohl být tento software plně využit. Výzkum všech možností nebo kalibrace klasifikace jsou nezbytné a budou dále pokračovat.
Classifications in remote sensing are the highest level of image processing. These methods bring simplification of a big amount of information comprised in satellite or aerial imagery. Most of them are based on recognition of single pixel values some of them on texture analysis. eCognition software takes into account far more - heterogeneity, shape, border, and many other characteristics. This software making a bridge between image processing and GIS allows to distinguish a meadow from a lawn even in case the vegetation cover is the same and the class definition is based only on different locations of both areas. This software whose first version was presented in October 2000 was tested in two diploma projects at the department of mapping and cartography of the Faculty of Civil Engineering of CTU in Prague. Black and white aerial photography and Landsat TM were used for this testing. The large variety of eCognition implemented tools needs a deep experience with the software to be fully used. Further research of all possibilities or of "classification calibration" are necessary and will continue.


Halounová L.: Klasifikace zeleně na území Prahy z ortofoto snímků již převedených do formátu JPG (R)

Ortofoto snímky mnoha měst a oblastí jsou v současné době k dispozici v rámci geografických informačních systémů v mnoha organizacích. Tyto snímky díky nevratné digitální kompresi JPEG ztratily svůj počáteční informační obsah, který je obsažen v původních RGB digitálních snímcích nebo ve skenovaných barevných fotografiích. Tyto snímky byly zpracovány v rámci jedné diplomové práce obhajované v lednu 2001 na ČVUT v Praze s jedním cílem: zpracování obrazu umožňující určení vegetace v Praze. Tato práce prokázala schopnost určit klasifikaci vegetace na ortofoto snímku s přesností vyšší než 90 procent.

Orthophoto images of many towns and areas are available in geographical information systems in many organizations at present. These photos have lost their initial information volume present in original RGB digital images or in scanned colour photos due to the irreversible digital JPEG compression. These images were processed in one diploma work defended in January 2001 at CTU in Prague with one goal: image processing allowing detecting vegetation in Prague. The work proved the ability to determine vegetation classification of an orthophoto image with the accuracy higher than 90 per cent.


Halounová L., Kalát J., Volf S.: První fáze projektu vytvoření geodynamického modelu vybraného území v oblasti s povrchovou a podpovrchovou těžbou (R)

Pracoviště laboratoře dálkového průzkumu Země katedry mapování a kartografie na Fakultě stavební ČVUT v Praze a pracoviště GIS organizace Báňské projekty Teplice získalo grant na vývoj metodiky sledování změn zemského povrchu v oblastech s intenzivní hlubinnou a povrchovou těžbou ložisek nerostných surovin. Studovanou oblastí je území v okolí nádrže Barbora mezi obcemi Košťany a Oldřichov.
Toto území je ucelenou geologickou oblastí SHP, kde historická těžební činnost po minulá dvě století výrazně přetvářela geomorfologický ráz krajiny a dnes ji lze považovat za ukončenou.
Během krátké doby bylo relativně malé a tím i přesněji definovatelné území poznamenáno celým komplexem sekundárních dopadů hornické činnosti. Ty měnily, přetvářely a ovlivňovaly:
- morfologický a geomorfologický ráz krajiny
- hydrogeologický režim původního prostředí
- hydrologickou funkci přirozené sítě toků
- původní sítě komunikačních tepen (silnice, železniční dráhy)
- pozici a rozvoj sídelních útvarů
- klimatické a mikroklimatické poměry území či jeho dílčích částí
Ukončením těžební činnosti se vytvořil vstupní stav pro následnou postupnou rekultivaci, revitalizaci a další funkční využití území.
Vývoj v oblasti je dokumentován v řadě mapových a jiných podkladů většinou pouze v analogové podobě.
V současné době probíhá sběr dat do budovaného GIS území. Pořizovaná data jsou poměrně různorodá svojí dobou vzniku i měřítky. Jejich vzájemné propojení poskytne ucelený přehled časového vývoje, který bude sloužit pro vytvoření tzv. geodynamického modelu území.
Model bude využit v procesu územního plánování a úvahách o funkčním využití území nebo při sestavování map inženýrsko-geologické rajonizace.

The Remote Sensing Laboratory of the department of mapping and cartography at the Faculty of Civil Engineering of CTU Prague and the GIS department of Báňské projekty Teplice received a grant concerning development of methodology of the ground surface change monitoring in areas with intensive ground and open mining of mineral resources. The studied area is formed by area around Barbora basin in the region between Košťany and Jeníkov villages.
This area of the North Bohemia Brown Coal Basin (NBB) is a complex geological region of the NBB where historical mining activity of the last two centuries notably recreated geomorphological landscape pattern, and this activity can be viewed as completely finished nowadays.
Relatively small and therefore more accurately defined area was touched by a whole complex of secondary impacts during this geologically very short period. They recreated and influenced :
- morfological and geomorfological landscape pattern
- hydrogeological regime of the original sphere
- hydrological function of the natural open channel network
- original network of roads and railways
- position and development of urban areas
- climatic and microclimatic conditions of the area or its individual parts
Closing of mining activities created a starting stage for gradual reclamation, revitalization and other functional land use
The area development is documented in a lot of maps and other data mostly in analog form.
Preparation of data sources as an input information into the built GIS of the area is in process now. These data are relatively heterogeneous from the point of view of date of capture the same as from the point of view of scale. Their mutual interconnection will offer a complete overview of the time development which will serve for creating the geodynamical model of area.
The goal of the analysis is to create this model of the area development. The model will be a base for wide application in land use planning and in analyzing of functional land use or for creating maps of engineering geology.


Hojdar J., Pauknerová E.: 5 let České asociace pro geoinformace – rekapitulace a výhled

Česká asociace pro geoinformace (CAGI) završuje na jaře 2002 prvních pět let své čin-nosti. Je to již dostatečně dlouhá doba, která umožňuje zhodnotit dosavadní činnost a vyjádřit se k některým trendům a úkolům do budoucna. Článek shrnuje v hlavních ry-sech dosavadní činnost a dosažené výsledky a podává očima autorů, předsedy a výkonné ředitelky CAGI, názor na uplynulé pětileté období CAGI. Závěrem jsou shrnuty i hlavní projekty a úkoly CAGI na další období.


Horák J.: Využití mapového serveru v Informačním systému Geologického pavilonu

Informační systém Geologického pavilonu zahrnuje kromě databázové části i interaktivní WWW stránky, s možností dotazovat se do databáze a výsledky prezentovat nejenom v podobě výpisů, ale i s využitím mapových kompozic jednotlivých pater. K tvorbě a publikaci bylo využito Autodesk MapGuide. Podrobně je dokumentována příprava WWW stránek, od tvorby digitální výkresové dokumentace až po problém při zobrazování. Zvláštní pozornost je věnována zabezpečení stránek a přesnému vymezení jednotlivých skupin uživatelů a jejich přístupových práv.

The Information system of Geological Pavilion includes not only database part but also interactive WWW pages. Authorised persons can realise a query to the database; the result is presented both as data lists and/or on a map composition of the floor. The Autodesk Mapguide was used for creation and publication these maps. The preparation of WWW pages is described in detail, started from the creation of digital chart to the solution of problem with a visualisation. The main importance is dedicated to safety aspects - definition of user groups and setting of their access rights.


Horák J.: Implementace geoinformačních nástrojů v činnosti úřadů práce (R)

Projekt „Implementace nástrojů prostorové analýzy trhu práce v činnosti úřadů práce“ poskytne analytikům úřadů práce potřebné programové vybavení, data, školení, metodické rady a doporučení k využití prostorových analýz při činnosti úřadů práce. Pro 1.etapu projektu byl vybrán program MicroSoft Map. Byly doporučeny ukazatele vhodné pro popis situace na trhu práce a ve spolupráci s firmou OKsystem zabezpečen export potřebných dat ze systému OKpráce do souborů MS Excel. Pro export dat lze rovněž využít nově připravené aplikace PAexport. Byly navrženy vhodné postupy zpracování dat v Excelu, doporučeny základní mapové kompozice, s jejichž pomocí lze vizualizovat tyto údaje. Byla upravena potřebná geografická data - hranice obcí a městských částí. Bylo zabezpečeno úvodní školení pro pracovníky úřadů práce. Informace o projektu jsou k dispozici na stránkách http:/gis.vsb.cz/pan.

The project „Implementation of tools for spatial analysis of labour market in labour office activities“ provides necessary software, data, training and methodical recommendations for application of spatial tools in activities of labour offices. Microsoft Map was chosen for the 1st period of the project. The indicators desired for description of labour market situation were recommended and the export of needed data from the OKpráce to MS Excel files was arranged in co-operation with the firm called OKsystem. It is also possible to utilise the PAexport for the data export. Suitable procedures for processing data in Excel were suggested, basic map compositions were recommended. The geographical data (border of municipalities and city parts) were modified. Introductory training for all Labour offices was arranged. The information about the project can be found on http:/gis.vsb.cz/pan.


Horáková B., Kafka Š.: MIDAS - jeho role při evidenci a analýze geodat veřejné správy

Metainformační systém CAGI – MIDAS má v současné době statut oborového katalogu informačních zdrojů veřejné správy a během uplynulých dvou let, které byly ve znamení naplňování systému metadaty veřejné správy, prodělal i některé výrazné změny.
Článek předkládá nejen stručnou rekapitulaci činnosti během zmíněného období ale upozorňuje také na významné aktivity s celostátním dopadem na oblast geoinformací jejichž realizace by bez využití systému MIDAS nebyla možná.


Hudec V.: Praktické využití objektové technologie v energetice

Nová technologie ArcGIS je plně založena na komponentně objektové technologii. Také rozšíření a nadstavby základních produktů byly přeprogramovány v tomto duchu. I způsob uložení dat je nový. Na data už není pohlíženo jako na řádky a sloupce v tabulce, ale v pojetí objektového pohledu na věc, jako na jednotlivé objekty (úsek vedení, spínač, transformátor), které mají určité vlastnosti a chování, ale hlavně jsou tyto objekty nahlíženy v širším kontextu vazeb mezi nimi. Logika takto uložených dat se přesunula z úrovně aplikační na databázovou a není tedy závislá na klientu, který k datům přistupuje. Přímo v databázi je nyní též možné modelovat geometrické sítě stanovením účastnících se objektů a definicí pravidel propojitelnosti mezi nimi. Správně namodelovaná síť pak reprezentuje skutečnou rozvodnou síť a umožňuje nad ní provádět nejrůznější trasovací úlohy a vytvářet různé modelové situace bez zásahu do skutečných dat v databázi.

New technology ArcGIS is fully based on object-component technology. All extensions of core products have been rebuilt in this technology. The concept of storing data is also new. Now the data are not rows and columns in table, but in terms of object view they are objects (e.g. electric line, switch, transformer), which have some properties, behavior and relationships among them. Application logic has moved from application level to database level and is independent on client, which access the data. It is possible to model geometry network directly in database through specifying participating features and defining connectivity rules. Well-modeled network then represents real utility network and allows perform variety of traces and simulate model situations without changing real data in database.


Janoštík D.: Aplikace geografických informačních systémů v problematice svozu komunálního odpadu (R)

Příspěvek prezentuje aplikaci GIS v problematice svozu komunálního odpadu. Plánování, které bylo dříve časově náročné, je s využitím GIS mnohem rychlejší. Navíc celý systém umožňuje rychlou odezvu na aktuální dopravní situaci ve městě. Použití systému výrazně omezuje cenu nabízených služeb.

This paper presents application of Geography Information Systems for management of communal waste salvage. Planning, which took a lot of time earlier is possible to be solved with GIS system faster now. Additionally, system enables flexible respond to still alternating traffic conditions in town. An installation of such a company system reduces its costs thereby also prices of offered services.


Kalát J., Volf S.: Deset let práce s geoinformacemi o životním prostředí a rekultivacích v Báňských projektech Teplice (R)

V roce 1990 vznikla naléhavá potřeba řešit problematiku životního prostředí v pánevních okresech severních Čech. Jednalo se především o oblasti postižené lomovou těžbou hnědého uhlí. Tehdy před projektanty vyvstal nelehký úkol navrhnout způsob, jak třídit informace o území. Původní představa směřovala do oblasti práce s mapami a s popisnými informacemi. Bylo nutno nalézt takové prostředky, které by dovolovaly připojit k objektu různé popisné údaje. Bylo to v době, kdy se postupně začínaly ve větší míře objevovat osobní počítače. Odpovídajícím SW vybavením se stal tzv. geografický informační systém (GIS).
GIS je soubor SW, HW, dat, kvalifikované obsluhy a organizačních pravidel pro efektivní sběr, ukládání, zpracování a využívání prostorových a popisných informací a že ke každému objektu je možné připojit text, tabulku, obrázek, video nebo zvukový záznam.
V uplynulých deseti letech naše pracoviště prošlo značným vývojem po všech stránkách. Původní programové vybavení, které u nás bylo využíváno, bylo PC ARC/INFO. Jedná se o programový systém pracující pod operačním systémem DOS a využívající ovládání a zadávání příkazů z tzv. příkazového řádku. Postupně bylo toto SW vybavení nahrazováno programovými produkty pracujícími na bázi operačního systému Windows.
Během činnosti našeho pracoviště jsme prováděli celou řadu akcí zaměřené především na státní orgány nebo na větší akciové společnosti. Mezi nejdůležitější akce například patří:
Výzkum zdravotního stavu obyvatel okresů Teplice a Prachatice, Geologicko-ekologický výzkum SHP, Přehodnocení inženýrskogeologické situace Sokolovské hnědouhelné pánve, Zátopová území řeky Labe v úseku Mělník - státní hranice, Zátopová území řeky Labe v Kolíně, Územní plány obcí (měst) - výkresová část, Reliéf povrchu krystalinika a permokarbonu v podloží platformních formací v oblasti styku saxothuringika a tepelsko-barrandienské jednotky, Časová dostupnost do středních škol v severozápadních Čechách, Cenové mapy obcí, Rekultivace na Dolech Bílina
Za nejvýznamnější akce považujeme Geologicko-ekologický výzkum SHP a Rekultivace na Dolech Bílina. Zejména posledně jmenovaná akce významně přispívá ke správnému postupu rekultivací na bílinsku a prezentaci prováděných rekultivačních prací na veřejnosti.

A short history of the GIS use in the Project and Engineering Office „Báňské projekty Teplice“ is described. The authors present brief characteristics of several chosen interesting projects made in the office during the period of the last 10 years. In conclusion they formulate some ideas about the futur use of GIS in the field of reclamation.


Karasová M.: Specifika hodnocení digitálních map (R)

Vzhledem k tomu, že digitální mapy se v posledních letech stále více prosazují, a to jako součást GIS nebo samostatně jako grafický informační systém, je třeba se zabývat jejich kartografickými hodnoceními, ke kterému přibývá ještě hodnocení prostředí počítačového.
Mezi hlediska hodnocení v počítačovém prostředí patří snadnost instalace, ovládání mapy, ověření měřících a vyhledávacích funkcí, případně ověření tvorby vlastních nadstaveb a vrstev.
V kartografickém prostředí by měla být zhodnocena celková kompozice mapy, čitelnost a estetika, samozřejmě geometrická přesnost, matematické prvky a obsahová úplnost, aktuálnost a správnost.
Uvedené hlediska budou prezentovány pro hodnocenou ortofotomapu AČV a srovnány s digitální mapou od Geodézie ČR.

Whereas the digital maps are enforcing in few last years, there is important to engage in their cartographic classification together with classification of computer environment.
The aspect, that concerns of computer environment, includes easy ability installation, map control (testing of hot keys system and others tool), testing measuring and seeking functions; eventually ability to check and to build own upgrades and levels.
There should be rated general map design, readability and aesthetics of the map as well as geometric precision, mathematical elements together with data integrity and updating.
The above noted aspects will be present on Ortophoto map made by AČR and compared with digital map made by Geodezie ČS.


Klečková K.: Metody sběru dat pomocí mobilních GIS a GPS.

Rychlý rozvoj kapesních počítačů a mobilních GPS – ideální spojení pro tzv. řešení mobilních GIS. Technické prostředky (PDA – možnosti napojení multimédií, mobil - internet, digitální fotoaparát, kamera, přijímače GPS), softwarové vybavení – podporované operační systémy (Windows CE, Palm OS, EPOC,…), GIS-ové aplikace (Arcpad, PocketGIS, FieldWorker, TerraSync, Pocket FastMAP …podporované rastrové a vektorové formáty). Různé varianty propojení PDA s GPS a GIS, praktická řešení, využití v praxi. Nejznámější dodavatelé mobilních řešení.


Kolejka J.: Digitální model krajiny jako integrovaný databázový nástroj

Digitální model krajiny (DMK) představuje minimálně trojrozměrné počítačem generované schéma výřezu krajiny prezentující její základní strukturní vlastnosti v generalizované, avšak integrované podobě. DMK krajiny sestává z digitálního modelu reliéfu, atributů krajiny integrovaných do vrstvy jediné v podobě mapy přírodní krajiny a multiparametrické integrované vrstvy antropogenních vlivů na krajinu. DMK simuluje logicky integrovanou databázi, ve které jsou parametry území ve vyváženém vztahu, jak je tomu ve skutečnosti. Tato databáze může být opět rozložena na korigované analytické vrstvy. DMK slouží jako datový vstup do specializovaných SW modelů pracujících na bázi GIS.

The digital landscape model (DLM) is at least the 3D computer generated scheme of a landscape segment presenting its basic structural features in a generalized but integrated form. DLM consists of the digital terrain model, the integrated land attribute database in one layer as a natural landscape map, and the integrated human impacts database in one layer as an multiparameter land use map. DLM simulates a logically integrated database where all territory parameters are mutually balanced as it is in the reality. This database can be disintegrated into corrected analytic data layers. DLM serves as suitable input into SW models based on GIS.


Krátký M.: Distribuovaný systém pro práci s prostorovými daty a jejich vizualizaci na WWW v prostředí CORBA (R)

S rozvojem počítačových sítí roste potřeba použití technologií jako jsou distribuované aplikace a World Wide Web (WWW). Potřeba vizualizovat data na WWW je patrná i v oblasti geografických informačních systémů (GIS). Článek prezentuje návrh a vytvoření distribuovaného systému založeného na technologii CORBA, která umožňuje zavést do systému dynamiku. Tento systém je vhodný pro uložení prostorových dat, jejich vizualizaci na WWW a začlenění měřících a řídících prvků.

With development of computer networks grows need using technologies such as distributed applications and World Wide Web (WWW). Need of data visualization at WWW is apparent for Geographic Information System (GIS) too. The Article presents design and creating of distributed system based on CORBA technology, enable established dynamic into system. This system is suitable to storage of spatial data, their visualization at WWW and to incorporation measuring and controlling elements.


Kusendová D.: Aplikácia vzdialenostných operátorov GIS v demogeografických analýzach (R)

Súčasný vývoj geoinformačných technológií rozširuje aplikačné možnosti modelovania a analýz geografických štruktúr objektov (javov a procesov), ktoré sa dajú efektívne realizovať v prostredí GIS pomocou vzdialenostných operátorov.
Rozširujú sa možnosti použitia progresívnych nástrojov geografických informačných technológií, ktoré majú svoj pôvod v geografických empirických výskumoch a modeloch. Patrí k nim aj množina štandardne implementovaných vzdialenostných operátorov, ktoré sa dajú aplikovať na tvorbu a analýzu priestorových usporiadaní demogeografických objektov.
Príspevok stručne oboznamuje s problematikou vzdialenostných operátorov GIS a ich použitia v kontexte demogeografických analýz. Konkrétna aplikácia vybraných modelačných nástrojov GIS je zameraná na modelovanie a analýzu priestorovej diferenciácie sídelných štrutúr a demogegrafických charakteristík. Podrobnejšie sú rozoberané metodické aspekty priestorových analýz a tvorby geografických štatistických polí (povrchov). Osobitná pozornosť je venovaná geografickej aplikácii Thiesenových polygónov (Voronoi diagramov) a ich modifikácií.

The contemporary development of geoinformatic technologies enlarges the application possibilities in modelling and analysis of the geographic structures of the objects (phenomena and processes) which could be effectively performed in the GIS environment with the help of distance operators.
It increases using of the geographic information technologies’ progressive tools, which take their origin from the empirical geographic studies and models. This, for instance, refers to the set of standardly implemented distance operators, which may be applied in creation and analysis of spatial patterns of the geodemographic objects.
The article covers some problems of the distance GIS operators and their use in the context of human-geographical analyses. The concrete application of some model GIS tools is objected on modelling and analysis of spatial differentiation of some urban patterns in Slovakia based on the geodemographical attributes. In more details some methodical aspects of the spatial analyses and creation of the geographical statistic fields (surfaces) in the form of gravity, potential or population models (Huff’s probability model) have been analysed.
Special attention was paid to the geographical application of Thiessen’s polygons (Voronoi’s diagrams).


Ličev L.: Monitorování deformace důlních jam

Článek se zaměřuje na důlní a digitální fotogrammetrii. Pomocí znalostí těchto oborů byl vytvořen informační systém FOTOM2001, který slouží k proměřování profilů a monitorování deformaci svislých důlních jam. V tomto článku je tento systém popsán spolu se svými funkcemi a zvláště je brána zřetel na nově přidané moduly pro měření odchylek a porovnávání dvou měření v časovém odstupu.
Vedle přímých hodnot parametrů zájmových objektů, které nám umožňuje měřit a modelovat systémem FOTOM2000, nás zajímají také i odchylky těchto hodnot od vypočtených průměrů, od projektových hodnot nebo porovnání dvou měření na témže objektu.. Nástroje umožňující měření a modelování těchto odchylek nebo porovnání dvou měření na témže objektu jsou součástí verze systému FOTOM2001 a byly popsány v tomto článku.

The paper acquaints us with the sphere of science photogrammetry, especially then with mining and digital photogrammetry. Using knowledge from this area of science a system FOTOM2001 was developed, which serves namely for measuring the profiles of vertical mining holes using photogrammetry, newly also for measuring the data in other areas (for example rentgenology). In the paper, the system is described along with its functions especially with respect to the newly added modules for measuring divergences of data and for comparing two measurements in a time delay.


Ličev L.: FOTOM2001 a rozpoznávání zájmových objektů

Článek podává informace o vědním oboru Fotogrammetrie, se zaměřením na fotogrammetrii důlní. Dále seznamuje s problémem segmentace obrazu a využitím neuronových sítí při zpracování obrazu. S využitím těchto znalostí byly vytvořeny systémy řady FOTOM, který slouží pro proměřování profilů svislých důlních jam fotogrammetrickou metodou.
Rozpoznávání zájmových bodů na snímku je činnost velmi důležitá, neboť na ni záleží efektivnost a rychlost zpracování fotografické informace. V předloženém článku je popsaná realizace v prostředí systému FOTOM2001 jíž dříve experimentálně ověřené metody a způsoby, jak rozpoznávat zájmové body nebo zájmové objekty.
Dosažené výsledky potvrdily správnost postupu a takto vzniklý systém lze úspěšně využívat při měření objektů fotogrammetrickou metodou. Fotogrammetrický systém FOTOM2001 byl vypracován na Katedře informatiky FEI VŠB TU Ostrava.

The recognition of points of interest leads to the detection and consequent specification of the values of Xi and Yi coordinates. The result is a data file of the coordinates. The problem domain is divided into two parts. The first one includes the processing of graphic information, while the second concentrates on searching for the points and objects of interest.


Magda R.: Informační systém dopravy ve Slovakofarmě Hlohovec

Príspevok pojednáva o informačnom systéme dopravy v Slovakofarme Hlohovec. Systém umožňuje evidenciu vozidiel, vodičov, sledovanie jázd vozidiel s možnosťou využitia údajov pre štatistiky o pohybe vozidiel použiteľné pre marketing, sledovanie spotreby, efektívnosti používania vozidiel


Martínek P., Michek R., Herrmann Z.: GIS / DSS Bilance podzemních vod v povodí horního Labe a Orlice

Pro okamžitou informaci o stavu zásob podzemních vod a úrovni jejich stávajícího využití byl sestaven geografický informační systém na podporu rozhodování (DSS) nad platformou MapInfo. Systém umožní státní správě mít vždy aktuální informace pro rozhodování o povolení nových odběrů podzemní vody a jejich vazeb na okolí.
Systém je nastaven tak, aby pro zvolenou lokalitu analyzoval základní geologické jednotky a přítomnost kolektorů podzemních vod. Ve zvoleném kolektoru pak porovná velikost zásob podzemních vod s velikostí dosud realizovaných odběrů. Rozdíl vyjadřuje velikost nevyužitých disponibilních zásob podzemních vod v relevantním dílčím bloku kolektoru.
Pro splnění tohoto úkolu má informační systém strukturu vrstev obdobnou geologické stavbě území a je tedy jejím virtuálním modelem. Zvolené unikátní řešení pak umožňuje zobrazit na monitoru PC nejenom běžnou geologickou mapu, ale i libovolnou odkrytou mapu tím, že se horní informační vrstvy představující mladší geologické jednotky nad zvoleným horizontem vypnou.

Decision support system (DSS) for instant information about groundwater yield, its recent depletion and remaining resources for additional use was build using the MapInfo GIS platform. Such a DSS gives up-to-date information for decision-making about planned groundwater use and its impact on the surroundings.
The DSS is adjusted in such a way that it analyses all of the geological units and aquifers present for a cursor chosen point locality. It calculates the sum of recent groundwater pumping in the relevant aquifer bloc and correlates this sum with the aquifer yield. Difference between the pumping volume and the safe yield is the amount of groundwater available for additional withdrawal.
To work in this way the DSS has a structure of layers very similar to arrangement of geological layers in nature, and represents kind of a virtual model of geological structure. This unique solution gives the opportunity to visualise not only common geological map, but also any type of revealed geological map on PC monitor.


Mikšovský P., Vaníčková L.: Geografický OLAP

Současné Geografické informační systémy zpracovávají velké množství geografických dat, které jsou často uloženy v relačních databázích. Nad těmito daty systémy GIS umožňují vyhodnocování prostorových dotazů. Vzhledem k tomu, že prostorové dotazy jsou obvykle velice výpočetně náročné, přední dodavatelé databázových systémů vyvinuly speciální rozširující moduly pro efektivnější práci s geografickými daty. Příkladem takovéhoto rozšíření může být například Spatial Cartridge nabízená firmou Oracle založená na quad-trees (čtyřstromy) nebo Spatial Data Blade od firmy Informix, využívající R-stromy. Toto řešení je vhodné pro takové prostorové dotazy, které vyhodnocují nebo vybírají objekty v uživatelem zadaných oblastech.
Další rychle se rozvíjející oblasti v rámci informačních technologií jsou tzv. OLAP systémy (on-line analytical processing systems). Jejich vývoj je od počátku motivován potřebou rychlého vyhodnocování obrovských objemů historických dat za účelem podpory rozhodování managementu podniku.
Podobně jako se z OLTP (on-line transaction processing) systémů, zajištujících práci běžných podnikových agend, vyvinuly OLAP systémy lze očekávat podobný vývoj i na poli zpracování geografických analýz.
Tento příspěvek popisuje základní vlastnosti nového systému nazvaného GOLAP, který se snaží využít výhody OLAP i GIS technologií. GOLAP systém je v podstatě o komerční OLAP systém obohacený o prostorovou indexaci. V závěru příspěvku jsou uvedeny výsledky prvních experimentů porovnávajících výkonnost původního OLAP a GOLAP systému.

Current geographical information systems (GIS) handle large amounts of geographical data that are usually stored in relational databases. GIS systems provide a possibility of spatial query evaluation on this data. As spatial queries are usually very expensive form the computational point of view, major database vendors developed special plug-ins in order to make retrieval of geographical data more efficient. For example, Oracle offers their Spatial Cartridge based on quad-trees, Informix offers the Spatial Data Blade based on R-trees, etc. This approach is suitable for those spatial queries, which select objects in certain user-defined area. It does not help so much in the case of analytical queries.
On the other hand we can observe a fast development of so called OLAP systems, i.e. on-line analytical processing systems. The development of such systems has been originally motivated by the need to speed-up the process of analysis of huge amount of data stored in very large databases. Similarly to on-line transaction processing (OLTP) systems evolved into on-line analytical processing (OLAP) systems in order to support more complicated analytical tasks, similar evolution can be expected in the context of geographical information analytical processing.
This paper describes a new system called GOLAP combining advantages of both OLAP and GIS systems. GOLAP system consisting of a commercial OLAP system enriched with a spatial index. Experiments comparing efficiency of original OLAP and the extended one are presented.


Pauknerová E., Večeře K.: Národní geoinformační infrastruktura a role CAGI

Abstrakt nebyl dodán


Peňáz T.: Geoinformační podpora rozhodování o dislokaci sil a prostředků jednotek požární ochrany

Organizace systému jednotek požární ochrany v České republice vychází z metody plošného pokrytí, určené pro stanovení dislokace sil a prostředků těchto jednotek. Uvedená metoda byla a doposud je využívána při stanovení organizace systému jednotek požární ochrany s tím, že v jejím průběhu jsou aplikovány dílčí empirické postupy. Těmito postupy se provádí především ohodnocení z hlediska možného nebezpečí vzniku požáru a zjišťuje se jimi dosažitelnost území a vybraných objektů ze strany existujících jednotek požární ochrany. Porovnáním takto získaných údajů a zákonem daných časových intervalů se následně zjišťuje stav zajištění tohoto druhu služby pro dané území a vybrané objekty.
Příspěvek se zbývá návrhem implementace metody plošného pokrytí v prostředí geografického informačního systému.


Růžička J.: Metadata v procesu realizace GIS projektu (R)

Příspěvek se zabývá problematikou úlohy metadat a metainformačních systému v projektu Geografického informačního systému (GIS). Vztah metadat k projektu GIS je různý v různých fázích životního cyklu projektu a to bude diskutováno. Bude zmíněna úloha metadat pro manažera(y) projektu GIS, který má na starosti řízení projektu GIS nebo řízení některé z jeho dílcích částí. Tento příspěvek chce především prezentovat důležitou úlohu metadat pro projekt GIS. Přestože budou v některých částech příspěvku prezentovány známé skutečnosti, tak aby výčet možností využití metadat byl téměř úplný, příspěvek zmíní také méně známe možnosti využití metadat v projektu GIS, které jsou často opomíjeny.


Sedlák M.: Nasadzovanie integrovaného technického informačného systému (ITIS) v priemyselnom podniku

Referát predstavuje nasadzovanie ITIS v priemyselnom podniku po jednotlivých etapách. Etapa technickej štúdie predstavuje prvý krok spoznávania priemyselného podniku, na základe analýzy a následnej syntézy poznatkov sú navrhnuté jednotlivé etapy implementácie. Etapa pilotného projektu ako prvá etapa nasadzovania systému ITIS predstavuje nasadenie projektu na malom pilotnom území, aby sa ukázala funkčnosť systému a zároveň predstavuje možnosť dopĺňať dáta podľa požiadaviek zákazníka. Podobne sú charakterizované zvyšné dve etapy nasadzovania systému ITIS. Súčasťou nasadzovania ITIS je jeho prepojenie na iné systémy, využívané v priemyselnom podniku. Záverom referát ukazuje možné problémy, s ktorými sa stretáva nasadzovanie systému ITIS v priemyselnom podniku. Cieľom referátu nie je predikovať, ako sa má nasadzovať informačný systém, ale ukázať na špecifiká pri jeho nasadzovaní a možné problémy, s ktorými sa môžeme pri nasadzovaní stretnúť.


Skopal T.: Architektura GIS z pohledu toků dat (R)

Tento článek se zabývá původní myšlenkou návrhu specifické modelové architektury pro stavbu geografických informačních systémů. Principiálním aspektem řešeného přístupu je zdůraznění významu toků dat v (informačním) systému. Na základě této priority je daný systém (resp. jeho jádro) dekomponován na smysluplné funkční elementy, mezi kterými „tečou“ data, v tomto případě geografické entity. Formálně se jedná o orientovaný graf, kde uzly (funkční elementy) i hrany (toky dat) reprezentují tzv. Pipes, autonomní objekty, které lze standardizovaným způsobem propojovat do sítě a různými kombinacemi propojení těchto sítí tak dosahovat požadované funkcionality. Článek je strukturován do tří částí. Nejprve se zabývá formálním aparátem řešeného problému. V druhé části představuje konkrétní realizaci daného přístupu do oblasti GIS, což rovněž zahrnuje popis katalogu některých implementovaných Pipes pro GIS (jako softwarové knihovny) a v části třetí je demonstrován princip praktického využití této technologie na ukázkovém příkladě.
Článek vychází z diplomové práce, kterou autor řešil na katedře matematické informatiky UP v Olomouci. Detailní specifikace architektury a rovněž softwarový balík implementace pro GIS je k dispozici na stránkach katedry http://www.inf.upol.cz.

This article introduces original model of open software architecture for GIS, which should hit the intent – accelerate and improve GIS applications design. First part deals with the solution motivation, second part is focused on formal mechanisms of choosen “data flow” paradigm. In this part, there is also established the “Pipe” idea – something like prefabricated component – on which depends the whole architecture design. In further text, there is developed the issue of Pipes interconnection leading to data-flow network creation. This network is the final design product and allows provide analysis and synthesis of geographical data. Third part of the text describes the implementation of GIS Pipes catalogue. As the conclusion, an example is shown, demonstrating the real use possibilities and providing the reader complex overview. The article is an excerpt from author’s diploma work published on KMI UP Olomouc. Software and detailed specifications are available on URL: http://www.inf.upol.cz/


Smutný J.: Aplikace expertních systémů nad platformou GIS v oblasti liniových staveb (R)

Příspěvek se zabývá aplikací expertních systémů nad platformou GIS v oblasti liniových staveb. Součástí příspěvku bude teoretický rozbor situace u nás i v cizině a následně popis navrženého systému pro plánování, hodnocení a údržbu železničních, případně silničních tratí využívající data z geografického informačního systému. Prezentovaný informační systém je pravidlově orientovaný s expertní databází, z které se generují rozhodovací kritéria použitelná k zpracování „neznámých“ dat o dané komunikaci.

This paper presents a new approach to rough set theory in railroad reconstruction and maintenance decision support systems. Rough set theory is a relatively new mathematical tool to processing date with vagueness and uncertainty. This approach seems to be of fundamental importance in problems of artificial intelligence and cognitive sciences, in the areas of machine learning, knowledge acquisition, decision analysis, expert systems, but this date can be utilised upon implementation of analysis in areas railroad rehabilitation and maintenance.


Stankovič J.: Navigační systémy

Kdysi lidé cestovali velmi zřídka, a pokud se vydali na cesty byli nuceni se řídit údaji o správném směru cesty, které získali od místních lidí. Později byly vytvořeny papírové mapy s nákresy cest a k navigaci se začal využívat kompas a vesmírná tělesa.
Dnešní moderní doba vyžaduje stálé cestování miliónů lidí za prací, ale i zábavou. Rozvoj cestovního ruchu přináší stále větší nároky na efektivitu a pohodlí cestování. Vzniká zde tedy požadavek na tvorbu informačních systémů, které poskytují cestovateli přesné informace o jeho poloze, směru postupu a další doplňkové informace v závislosti na účelu jeho cesty. Vývoj zařízení pro přesné určování polohy, mobilních telekomunikačních systémů a miniaturizace osobních počítačů v posledních letech umožňuje vytvářet inteligentní navigační systémy a jejich přizpůsobení přesně pro požadavky zákazníků.
Příspěvek se zabývá oblastmi využití navigačních systémů, současnými možnostmi pro určování polohy, technickými možnostmi pro zobrazování mapových a doplňkových informací v terénu a dále možností on-line aktualizace dat v terénu.

Formerly people used to travel very rarely and when they went for journey they were dependent on way information they got from local people. Later on there were made paper maps with road drawings and compass and space orbs were used for navigation.
Modern today requires continuous travelling of millions of people for work and also for entertainment reasons. Development of traffic brings harder and harder requirements for effectivity and comfort of travel. There is rising requirement for production of information systems that give traveler exact information about his position, direction of course and other additional information dependently on reason of his travel. Development of devices for precious position measurements, mobile telecommunication systems and miniaturization of personal computers in last years enables construction of intelligent navigation systems and their adjustment for exact customer needs.
The paper undertakes areas of use of navigation systems, current abilities for determination of position, technical scopes for display of map and additional information in landscape and next ability of on-line data actualization


Šíma J.: Musíme používat pracovní slang při prezentacích a v publikacích o geografických informačních systémech?

Abstrakt nebyl dodán


Šumbera S.: Možnosti vývoje uživatelských aplikací pro zpracování DPZ

Příspěvek je zaměřen na praktické možnosti vývoje programu pro zpracování obrazu včetně příkladu využití současných technologií a realizovaného volně šiřitelného programu.
V příspěvku jsou uvedeny možnosti jednotlivých softwaru pro zpracování obrazu a přehled
programovacích jazyků s uvedením vhodnosti použití pro vývoj algoritmus na zpracování obrazu.

Paper introduces possibilities of software development for image processing. For user code programming it is necessary to select proper programming language, integrated development environment, basic raster system and software development kit for fundamental operations with image. It is necessary differentiate presentation level of application from logical and data one. Paper shows also example application architecture for image processing.


Tryhubová P.: Výukový GIS na www stránkách

Autorka ve své práci stručně popisuje situaci ve výuce GIS v České republice. Zjišťuje a odhaluje nedostatky a navrhuje jeden z možných způsobů výuky GIS. Tím je výukový GIS na www stránkách.

In her work, author's briefly describing the situation of teaching GIS in the Czech Republic. She's detecting and exposing failures and suggests one of the possible ways how to teach GIS. And that is the training GIS on www pages


Udržalová Z.: Územní příprava Sčítání lidu, domů a bytů v roce 2001 a metainformace o GIS produktech (R)

Projekt Českého statistického úřadu realizovaný pod názvem registr sčítacích obvodů je aktualizovanou oporou výběru pro statistická šetření a nástrojem přípravy a zpracování organizovaných šetření zejména na poli sociálních statistik. Zahrnuje úplnou územní identifikaci včetně podrobné lokalizace a adresních identifikací všech budov s přidělenými čísly domovními, které jsou jednoznačně rozlišeny na úrovni sčítacích obvodů za účelem územní přípravy sčítání lidu, domů a bytů v roce 2001. Sčítací obvody jsou skladebně zařazeny do úplné hiearchie územních prvků, která je vyjádřena názvy, kódy, čísly, hranicemi, souřadnicemi a pokrývá území celé České republiky. Pro aktualizaci se využívají administrativní a vlastní zdroje. Aplikace nad registrem zahrnují výběry bytových domácností pro jednorázová či kontinuální šetření, popisy sčítacích obvodů včetně přílohových map pro tazatele. Využívají se technologie geografického informačního systému, které slouží k přípravě a zpracování informací o území a dále přinášejí grafickou reprezentaci prvků. Mezi aplikační výstupy sčítání lidu, domů a bytů patří revidovaná soustava územních informací vztahující se ke sčítání, které proběhlo k 1. březnu 2001.

The implemented project on the register of cenzus districts is an updated basis for statistical surveys and an instrument for organizing the surveys especially in the field of social statistic. It includes geographical and address identifications of all buildings incorporated into census districts and registers their hierarchy and full coverage. It uses own and administration sources, especially information on real estate registration. Applications include the sampling of dwelling households for ad hoc and continuous surveys, descriptions of census districts for interviewers. The use of technologies of geographical information systems in the register brings in graphic representation elements.


Veselý M.: Možnosti využití geografických dat pro cykloturistiku

Jedním z trendů v oblasti GIS je snaha o zpřístupnění prostorových dat co nejširšímu okruhu uživatelů. V současné době je nejvhodnější metodou, jak tohoto cíle dosáhnout, vytvoření webové GIS aplikace.
Příspěvek prezentuje dosud dosažené výsledky a zkušenosti při tvorbě webové GIS aplikace pro cykloturistiku.
V tomto příspěvku jsou zmíněny jak obecné informace o možnostech využití geografických informací při návrhu cyklistických tras či jejich možném využití přímo v terénu na základě lokalizace uživatele, tak i praktická ukázka modelu aplikace
Při praktickém zpracování modelu webové aplikace je využito moderních informačních technologií. Jako mapový server je využit Mapserver a pro vytvoření uživatelského rozhraní pro GIS na WWW a komunikaci s Mapserverem byl využity programovací jazyky PHP a Javascript.

Possibilities of GIS for bicycle routes design are in the centre of this paper. Experiences and results from creation web based GIS application for bicycle touring are discussed. New internet technologies like PHP, Javascript and Mapserver are used for this application.


Veselý P.: Možnosti přenosu geografických dat v prostředí internetu a práce s daty na straně klienta systému GIS

Tento příspěvek popisuje různé způsoby přenosu grafických a popisných dat mezi klientem a serverem geografického informačního systému v prostředí internetu a intranetu. Rozebírá a porovnává řešení použitá v systémech ESRI ArcIMS, Autodesk MapGuide a také v systému AMEBA firmy DIGIS. Popisuje strukturu přenášených dat a způsob jejich zpracování na straně klienta systému GIS. Soustředí se především na tříúrovňovou architekturu „Aplikační server – WWW server – WWW proklížeč“, popisuje její výhody, nevýhody a vlastní technické provedení v rámci systémů ArcIMS a MapGuide.

This paper describes some concepts of the transfer of graphic and descriptive data between GIS servers and their clients. Different solutions of data processing and data structure in GIS by ESRI, Autodesk and DIGIS are compared here. A three-layer architecture „Application Server – WWW Server – WWW Viewer“ is described in detail, including its advantages and disadvantages.


Vokál R.: Aplikace systému MISYS – WEB ve veřejné správě (F)

Implementace systému MISYS-WEB v prostředí Intranet/Internet
Nasazení systému MISYS-WEB na obecních, městských a okresních úřadech
Využití systému MISYS-WEB při návrhu územního rozdělení ČR na správní obvody Ministerstvem vnitra
MISYS-WEB jako geografický informační systém pro Správu Pražského hradu

Implementation of the system MISYS-WEB in intranet/Internet environment
Use of MISYS-WEB in town and district offices
Use of MISYS-WEB during the proposal of the country division of the Czech Republic to the government districts by Ministry of interior
MISYS-WEB as GIS for the Prague castle directorial


Vondráková N., Mojžíšková J.: Základní registr územní identifikace a nemovitostí

Referát se zabývá problematikou koncepce a tvorby registru územních a adresních prvků a nemovitostí, jehož hlavním úkolem je sjednotit data v uvedené oblasti do jednotného informačního systému s centrální správou, údržbou a cílem zajistit zejména pro oblast státní správy platná, správná a jednotná data. Tento informační systém má být realizován v projektu Základního registru územní identifikace a nemovitostí (ZRÚIN). V současné době probíhá pilotní projekt ZRÚIN.

The paper deals with conception of the Basic register of territorial identification and real estates. The aim of this register is consolidation of existing data about real estates, teritorial elements (units) and addresses and especially for civil service ensuring of maximum correctness, central managing and updating. At present a pilot project of this registry runs.


Vrubel M.: Využití Geografického informačního systému v podmínkách hnědouhelného lomu

Nasazení Geografického informačního systému na povrchovém lomu znamená vytvoření jednotného integrujícího SW prostředí , v kterém můžeme některá geografická data (vytvořená v různých systémech) a popisná data dále zpracovávat , prezentovat , analyzovat ,dávat do vzájemných souvislostí , nebo jen obyčejně prohlížet. Na Dolech Nástup v Tušimicích byly vytvořeny aplikace pro podporu některých činností v těchto oblastech : Mapová dokumentace , Pozemková agenda , rekultivace , „územní plán“ , důlní plán , Geomonitoring , geologie , Ekologie , správa nemovitostí (vč.podkladů pro výpočet daně z nemovitostí). Základním SW prostředím je systém MGE (Modular GIS Environment), využívající grafický editor MicroStation a relační systém řízení báze dat (Microsoft SQL Server). Pro využívání dat uložených v projektu MGE jsou použity produkty GeoMedia a GeoMedia Web Map.


Yue L., Zhong X.: ASP Component Based WAP GIS

This article introduces an ASP component based WAP GIS solution, using a Chinese GIS platform MapGIS.


Zlotý A., Trojáček P.: Využití technologií DPZ a GIS při tvorbě nového Registru produkčních bloků zemědělské půdy

Registr produkčních bloků zemědělské půdy (RPB) je v ČR budován společností Ekotoxa Opava pro Ministerstvo zemědělství jako součást Integrovaného administrativního a kontrolního systému (IACS). Registr je založen na evidenci jednotlivých produkčních bloků, které jsou definovány jako plochy zemědělské půdy ohraničené pevnými terénními překážkami. Pokud na bloku hospodaří více uživatelů nebo je na nich více různých kultur, jsou uvnitř evidovány také díly bloku. Při tvorbě RPB se využívají letecké snímky území ve formě digitálních ortofotomap a dále se zjišťují informace přímo od uživatelů zemědělské půdy. Registr je pro celé území ČR vytvářen od ledna 2001, finální grafická databáze bude k dispozici v květnu 2002. V této databázi předpokládáme okolo 300.000 produkčních bloků.
Digitální ortofotomapy pokrývají celé území republiky a byly zhotoveny z černobílých leteckých snímků pořízených v letech 1998-2001 převážně v měřítku 1:23.000. Velikost bodu na ortofotomapě je 0,5 m. Tvorba registru, jeho další údržba a aktualizace, distribuce dat a výstupy pro uživatele jsou řešeny na bázi GIS. Během jednotlivých etap vytváření RPB je využíváno celé řady speciálních technologických postupů, které jsou dále popsány. Uložení dat v GIS databázích umožňuje efektivní provedení kategorizace produkčních bloků, snadnou údržbu a aktualizaci registru, tisk mapových výstupů pro zemědělce a v současné době i vývoj aplikace pro snadný a rychlý přístup k datům prostřednictvím internetu.


Ždímal V., Pospíšil J., Axman P.: Komponenty precizního zemědělství jako příkladu integrace IT (R)

Precizní zemědělství patří ke slibně se rozvíjejícímu směru současného zemědělství, který využívá moderní technologie. Tento trend nemohl zůstat nepovšimnut ani při výuce budoucích zemědělců. Na Školním zemědělském podniku Žabčice byly vybrány pozemky, na kterých v roce 2001 byla provedena demonstrace vybraných technologií. V průběhu vegetač-ního období bylo v jednotlivých fenofázích prováděno letecké snímkování ve viditelné a in-fračervené části spektra a zároveň byl sledován růst zemědělských plodin z hlediska fenofáze, nadzemní biomasy a listové plochy. Po pořízení sklízecí mlátičky firmy CLAAS vybavené global position system a výnosovým čidlem bylo možno vytvořit výnosové mapy zvolených pozemků. Získané údaje bylo nutno pro potřeby výuky zpracovat a jako nástroj zde byl použit geografický informační systém (GIS). Průběh vývoje plodin a výnos byly zaneseny do GIS a studenti mají nyní ve výuce možnost porovnat stav plodin v průběhu vegetačního období s konečným výnosem a navrhnout agrotechnická opatření pro další vegetační období.

Precision agriculture, based on modern technologies, represents a progressive part of today's agriculture. This trend cannot be omitted in a teaching of future agricultural specialists. Fields had been chosen on the School agricultural enterprise Žabčice, on which selected technologies were demonstrated in 2001. During a season, aerial photographs (both of visible and infrared part of a spectrum) of each phenophase were taken and at the same time the following characteristics of crop growth were identified – a phenophase, an above ground biomass, and a leaf area. Yield maps of selected fields were created based on data obtained from a CLAAS combine harvester equipped with the GPS and yield sensor. Data were then processed with the use of the GIS. The crop growth and yield data were put into the GIS. During a teaching process students can compare a state of crop during a season to a final yield and they can suggest optimal agrotechnical measures.