Chemopetrol, a.s zabraňuje škodám pomocí GIS technologií

Ing. Pavel Dubišar, David Porostlý
HSI, s.r.o.
Vítkova 8
186 00 Praha 8
E-mail: dubisar@hsi.cz, porostly@hsi.cz

Abstract

Chemopetrol, a.s. has been developing Land information system (LIS) of the company site since mid ninetees. Earned experience and processed data make it possible to use LIS as an integrating and visualizing tool for additional needs. This presentation describes utilization of LIS in safety management and fire fighting measures.

Abstrakt

Chemopetrol, a.s. buduje Informační systém o území areálu (ISÚ) od poloviny 90. let. Získané zkušenosti a úroveň datové naplněnosti umožňují využívat toto informační prostředí jako integrační a vizualizační nástroj pro řešení dalších potřeb společnost. V tomto příspěvku je pojednáno o využití v oblasti bezpečnostního managementu a protipožárních opatření.

Úvod

Jeden z největších podnikových areálů v ČR - Chemopetrol, a.s. je složitým organismem, na který jsou kladeny náročné a leckdy protichůdné požadavky. Charakter průmyslové činnosti se svým trvalým vlivem na území a.s. Chemopetrol a zároveň realita vznikajícího konkurenčního tržního prostředí, která mimo jiné znamenala vznik celé řady nových subjektů působících v jednom areálu společnosti, přivedla vedení společnosti k rozhodnutí o realizaci Informačního systému o území a.s. (ISÚ). ISÚ je budován od r. 1994 ve spolupráci s firmou HSI, s.r.o. na platformě produktů Intergraph (MGE, GeoMedia). Základní cíle zavedení a zpřístupnění prostorových dat byly splněny, projekt pokračuje ve směru integrace celopodnikového informačního zabezpečení (bylo implementováno oboustranné propojení se systémem SAP - modul údržba) a informační podpory dalších podnikových činností vázaných na území a hmotný majetek.

V další části příspěvku je popsáno využití ISÚ v oblasti bezpečnostního managementu, protipožárních opatření, prevenci havárií apod.

Geoinformační podpora hasičského záchranného sboru

Lokalizace a stav hlásičů elektronického požárního systému

Elektronický požární systém je soustava elektronických hlásičů požáru, úniku kouře apod., která je napojena na terminál v operačním středisku hasičského záchranného sboru (OS HZS) podniku. V současné době je v řešení projekt, který v případě poplachu (tj. ve chvíli, kdy se některý hlásič dostane do stavu "poplach") umožní vyhledat a zobrazit místo poplachu (tj daný hlásič nebo postiženou budovu) na území areálu v ISÚ v prostředí GeoMedia nebo v internetovém prohlížeči (s využitím produktu GeoMedia Web Map). Přístup k těmto údajům bude mít omezený počet oprávněných uživatelů.

Sledování pohybu vozidel hasičského záchranného sboru v areálu závodu

Dalším projektem ve fázi implementace je sledování vozidel OS HZS v areálu závodu (v budoucnosti bude možné použít i pro jiná vozidla pohybující se v závodu). Vozidla HZS jsou vybavena družicovým navigačním systémem GPS (Global Positioning System) pro sledování okamžité prostorové polohy. Řešení umožní zobrazit aktuální polohu vozidel v digitální mapě závodu v ISÚ, případně zobrazit trasu pohybu vozidla v minulosti v zadaném časovém intervalu. Koncový uživatel bude opět využívat GeoMedia nebo prostředí internetového prohlížeče.

Oba výše popsané okruhy jsou řešeny ve spolupráci se společností Koja, s.r.o.

Analýzy potenciálních důsledků havárií

Prohlížeč aplikace Rozex je nadstavbou firmy HSI pro systém GeoMedia, sloužící k importu a zobrazení dat geometrií úniků (explozí apod.) uložených ve výstupním grafickém souboru aplikace Rozex firmy TLP, s.r.o., která je nasazena v Chemopetrolu, a.s.

Samotná aplikace ROZEX je program pro analýzy maximálních následků havárií spojených s únikem toxických látek, či hoření a výbuchu schopných látek. Základní přístup vychází ze skutečnosti, že v chemickém průmyslu většinou nelze odhadnout množství a stav látky, která se bude v okamžiku havárie v daném místě technologie nacházet. Lze však poměrně přesně definovat nejhorší stav a modelovat největší možný únik látek, tj. nalézt maximální odhad velikostí oblaků látek schopných výbuchu a následků výbuchu ve formě velikostí ploch odpovídající jednotlivým stupňům ohrožení. Pojem velikosti oblaku uvádí délku dosahu zvolené toxické koncentrace, šířku a polohu šíře oblaku. Oblak má obecně tvar elipsy o výše uvedených rozměrech. Řešení rozptylu škodlivých látek je spojeno především s rovnicí difúze a jejím analytickým řešením. K řešeným problémům patří zejména výron polutantu do ovzduší a šíření polutantů z kontinuálního zdroje do ovzduší.

Postup zobrazení úniků v nadstavbě Prohlížeč Rozex probíhá ve dvou krocích. V prvním kroku uživatel načte zmíněný exportní soubor Rozex. Ve druhém kroku si vybere způsob, jakým se načtená geometrie úniku umístí do mapy (mapového pohledu systému GeoMedia). Může volit mezi lokalizací v mapě přímým ukázáním, nebo zadáním čísla budovy, v níž k úniku (explozi) došlo. Při lokalizaci číslem budovy proběhne na pozadí aplikace vyhledání dané budovy, určení jejího středu a následné vykreslení geometrie úniku. Předpis pro vyhledávání dle geometrie (např. budov) je parametrický a vychází z nastavení nadstavby. Oba způsoby umístění geometrie úniku lze dodatečně upravit simulací směru větru - natočením geometrie úniku v limitu 0-360°.

Obr. č.1: Analýza úniku etylenoxidu otvorem