Implementace geoinformačních nástrojů v činnosti úřadů práce

Dr.Ing.Jiří Horák
Institut ekonomiky a systémů řízení, odd. geografických informačních systémů
Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava
tř. 17. listopadu
708 33 Ostrava-Poruba
tel. 069 699 5470
fax. 069 699 8589
e-mail: jiri.horak@vsb.cz

Abstrakt

Projekt "Implementace nástrojů prostorové analýzy trhu práce v činnosti úřadů práce" poskytne analytikům úřadů práce potřebné programové vybavení, data, školení, metodické rady a doporučení k využití prostorových analýz při činnosti úřadů práce. Pro 1.etapu projektu byl vybrán program MicroSoft Map. Byly doporučeny ukazatele vhodné pro popis situace na trhu práce a ve spolupráci s firmou OKsystem zabezpečen export potřebných dat ze systému OKpráce do souborů MS Excel. Pro export dat lze rovněž využít nově připravené aplikace PAexport. Byly navrženy vhodné postupy zpracování dat v Excelu, doporučeny základní mapové kompozice, s jejichž pomocí lze vizualizovat tyto údaje. Byla upravena potřebná geografická data - hranice obcí a městských částí. Bylo zabezpečeno úvodní školení pro pracovníky úřadů práce. Informace o projektu jsou k dispozici na stránkách http://gis.vsb.cz/pan.

Abstract

The project "Implementation of tools for spatial analysis of labour market in labour office activities" provides necessary software, data, training and methodical recommendations for application of spatial tools in activities of labour offices. Microsoft Map was chosen for the 1st period of the project. The indicators desired for description of labour market situation were recommended and the export of needed data from the OKpráce to MS Excel files was arranged in co-operation with the firm called OKsystem. It is also possible to utilise the PAexport for the data export. Suitable procedures for processing data in Excel were suggested, basic map compositions were recommended. The geographical data (border of municipalities and city parts) were modified. Introductory training for all Labour offices was arranged. The information about the project can be found on http://gis.vsb.cz/pan.

Úvod

Situaci na trhu práce v České republice nelze hodnotit pozitivně. Míra nezaměstnanosti opět mírně vzrostla a mezi jednotlivými kraji resp. okresy existují značné disproporce (Most 21,4%, Praha západ 2,4% koncem srpna 2001). Na trhu práce také dlouhodobě působí negativní faktory, které ovlivňují strukturu uchazečů o zaměstnání. Dochází k nárůstu podílu dlouhodobě nezaměstnaných, zhoršuje se postavení nezaměstnaných absolventů a mladistvých, uchazečů se ZPS a dalších ohrožených skupin na trhu práce.

Rovněž při studiu trhu práce v jednotlivých okresech lze konstatovat, že nejsou vnitřně homogenní. Získané poznatky ukazují na značné územní rozdíly, které nelze vysvětlit pouhou variabilitou zalidněnosti a struktury obyvatelstva.

Sledování a analýzy lokální situace na trhu práce mohou přispět k jejímu řešení. V této oblasti již byla publikována řada prací. Podporu analýz lokální situace na trhu práce má za cíl i projekt "Implementace nástrojů prostorové analýzy trhu práce v činnosti úřadů práce". Tento projekt poskytne analytikům úřadů práce potřebné programové vybavení, data, školení, metodické rady a doporučení k využití prostorových analýz při činnosti úřadů práce. Jeho významnou částí je i příprava koncepce vývoje a uplatnění geoinformačních technologií pro úřady práce, využití dalších zdrojů dat a postupů ke komplexnějšímu hodnocení situace na trhu práce. Projekt využívá některých výsledků grantu "Prostorová analýza nezaměstnanosti" GAČR 402/99/0022, které jsou publikovány na stránkách http://gis.vsb.cz a rovněž v brožuře pro úřady práce (Horák et al. 2000).

Hlavní cílem 1. etapy tohoto projektu bylo poskytnout pracovníkům všech úřadů práce v České republice jednoduché nástroje, které by jim dovolily analyzovat vybrané ukazatele trhu práce v lokálním měřítku, tyto ukazatele následně zobrazovat v grafické podobě jako kartogramy a kartodiagramy a při hodnocení trhu práce a následném rozhodování tak využívat geografické informace. Lokálním měřítkem se rozumí pro tuto etapu sledování ukazatelů za jednotlivé obce; pro okresy tvořené územím jedné obce za městské části.

Řešitelem je Česká asociace pro geoinformace (CAGI, http://www.cagi.cz). K řešení projektu byla ustanovena ad hoc komise s názvem "Prostorová analýza nezaměstnanosti". Komise je složena ze specialistů různého zaměření (ekonomie trhu práce, geografie, kartografie, informatika, geoinformatika). V komisi převažuje zastoupení akademické obce.

Úkoly stanovené pro 1.etapu:

1. prozkoumat a ověřit možnosti jednotlivých existujících programů dovolujících zobrazovat data z trhu práce v území příslušných krajů, resp. okresů, a vybrat program vhodný pro první etapu projektu dle článku 2 s vyhovujícími vizualizačními možnostmi, s českým ovládáním a který je poskytován zdarma nebo již ho úřady práce mají,

2. vybrat ukazatele vhodné pro územní popis situace na trhu práce,

3. připravit aplikaci pro export nezbytných dat ze systému OKpráce a výpočet potřebných ukazatelů (v nabídkové ceně je počítáno s 15 ukazateli),

4. navrhnout základní typové úlohy, které by bylo možné provádět systematicky na úřadech práce, resp. je provádět jako součást pravidelných analýz situace a vývoje trhu práce (např. doporučení přípravy standardních mapových příloh),

5. upravit dodaná geografická data pro potřeby tvorby kartogramů a kartodiagramů obcí, okresů, krajů, včetně rozdělení dodaných dat podle okresů,

6. vypracovat dokumentaci, vzorové příklady, návody,

7. připravit CD-ROM obsahující instalační procedury potřebných programů či extenzí pro prostředí používané na úřadech práce (Windows NT/Windows 2000 a MS Office 97 nebo MS Office 2000), data pro jednotlivé úřady práce; dále dokumentaci, vzorové příklady a návody,

8. připravit servisní WWW stránky s dokumentací, vzorovými příklady, návody, aktuálními informacemi a doplňky,

9. provést školení pro pracovníky analytických útvarů (nejvýše 80 osob rozdělených do maximálně tří turnusů).

Výběr vhodného programového vybavení pro vizualizaci situace na trhu práce

K řešení prostorových analýz trhu práce je nezbytné vybrat vhodný program dovolující zobrazovat data z trhu práce v území příslušných krajů, resp. okresů.

Při hodnocení programového produktu byla sledována řada kritérií, při výběru byl pečlivě zvažován především způsob využití programového produktu, možnost jeho bezprostředního nasazení v rámci řešeného úkolu a v prostředí, pro které je připravován, a rovněž snadnost jeho používání pro uživatele analytických útvarů úřadů práce tak, aby toto řešení začali uživatelé v co největší míře využívat.

Bylo provedeno hodnocení řady programových produktů, které mohly splnit požadavky specifikované ve smlouvě (Horák et al. 2001a,b).

Na hodnocení se podíleli členové komise CAGI s názvem „Prostorová analýza nezaměstnanosti“ a externí spolupracovníci.

Průzkum programů, výběr potenciálně vhodných programů, zajištění zkušební instalace u některých produktů a testování probíhaly v období červenec-říjen 2001.

Název programu

Výrobce

AGIS Viewer

AGIS Software

ArcExplorer v.1.1a

ESRI

ArcExplorer 2

ESRI

ArcExplorer 3.1

ESRI

Baset 4.0 v.Basic

Foresta

CartoMap Viewer v.1.0

Cartomap

ER Viewer 2.0

ER Mapper

GeoBrowser 3.2

IdyllSoft

Geographic Explorer

Blue Marble Geographics

GeoConsult 2.0

TanaSoft

GeoContext

TanaSoft

Geomatica Freeview

PCI Geomatics

Geomedia Viewer v.2.0.10

Intergraph Corporation

GeoView LT

Blue Marble Geographics

GP View LT v.2.0

GPPlus

MapInfo Pro Viewer 6.0

MapInfo Corporation

MapSheets Express v.1.3

ERDAS Inc.

CARIS MapSmith v.1.2.0

CARIS-Universal Systems Ltd.

MapView

MapShop

Microsoft Map v.8.0

MicroSoft Corporation

Shape Viewer v.2.0.alfa

Ecological Software Solution

SigGis v.1.4

M a H ware

T-Map Viewer v.2.2

T-Mapy

Terrain ToolsTM - Freeware Edition

Softree

Topolík v.5.504 Viewer

Topol Software

Volo View Express

Autodesk, Inc.

Tabulka1: K hodnocení byla vybrána následující sada programů

Výběr vycházel z dostupných informací na Internetu a z doporučení členů komise.

Při vlastním hodnocení se využívalo především zkušebních instalací uvedených programů a vyzkoušení jejich činnosti s ohledem na předpokládané využití, v menší míře i dostupných informací, sdělení výrobců či dodavatelů programů. Pro testování byla použita geografická data okresu Nový Jičín (obce), ke kterým byly připojovány základní údaje o míře nezaměstnanosti a počtu nezaměstnaných. Sledovala se především funkčnost vytváření kartogramů a kartodiagramů.

Výsledky hodnocení a testování byly zapisovány do standardizovaného formuláře. U některých produktů byl postup testování podrobněji dokumentován.

Pro hodnocení byly připraveny "zásady hodnocení", podle kterých bylo hodnocení jednotlivých programů provedeno. Hodnocení produktů bylo provedeno ve dvou kolech. V prvním byly vyloučeny produkty, které nesplnily některou z podmínek vyplývajících ze smlouvy s MPSV. Ve druhém kole bylo provedeno souhrnné zhodnocení a výběr programového produktu vhodného pro řešený úkol. K výsledkům hodnocení se měli možnost vyjádřit všichni členové komise.

Název programu

Má české ovládání ?

Je poskytován zdarma nebo již ho úřady práce mají ?

Dovoluje tvorbu kartogramů?

Dovoluje tvorbu kartodiagramů?

AGIS Viewer

Ne

Ne

Ano

Ne

ArcExplorer v.1.1a

Ano1

Ano

Ano

Ne

ArcExplorer 2

Ne2

Ano

Ano

Ne

ArcExplorer 3.1

Ne

Ano

Ano

Ne

Baset 4.0 v.Basic

Ano

Ne

Ano

Ano

CartoMap Viewer v.1.0

Ne

Ano

Ne

Ne

ER Viewer 2.0

Ne

Ano

Ne

Ne

GeoBrowser 3.2

Ne

Ne

Ano

Ne

GeoConsult 2.0

Ne

-

Ne

Ne

GeoContext

Ne

Ano

Ano

Ne

Geographic Explorer

Ne

Ano

Ne

Ne

Geomatica Freeview

Ne

Ano

Ne

Ne

Geomedia Viewer v.2.0.10

Ne

Ano

Ano

Ne

GeoView LT

Ne

Ne

Ne

Ne

GP View LT v.2.0

Ano

Ano

Ano

Ne

MapInfo Pro Viewer 6.0

Ne3

Ano

Ne4

Ne5

MapSheets Express v.1.3

Ne

Ano

Ne

Ne

CARIS MapSmith v.1.2.0

Ne6

Ano

Ano

Ne

MapView

Ne

Ne

Ano

Ne

Microsoft Map v.8.0

Ano

Ano

Ano

Ano

Shape Viewer v.2.0.alfa

Ne7

Ano

Ano

Ne8

SigGis v.1.4

Ano

Ano

Ano

Ne9

T-Map Viewer v.2.2

Ano

Ne

Ano

Ano

Terrain ToolsTM - Freeware Edition

Ne

Ano

Ne

Ne

Topolík v.5.504 Viewer

Ano

Ano

Ne10

Ne11

Volo View Express

Ne

Ano

Ne

Ne

Tabulka2: Výsledky vylučovacího kola


(1) Některé mapové kompoziční prvky v angličtině

(2) Dle sdělení dodavatele se připravuje lokalizace do češtiny.

(3) Dle sdělení dodavatele lze připravit lokalizaci do češtiny (i pro MapInfo ProViewer verze 6.5).

(4) Dovoluje sice zobrazit, ale druh a vzhled se definuje při tvorbě kompozice v MapInfo

(5) Dovoluje sice zobrazit, ale druh a vzhled se definuje při tvorbě kompozice v MapInfo

(6) Jazykové prostředí dle sdělení výrobce nelze měnit.

(7) Dle sdělení výrobce mohou poskytnout zdrojové kódy pro lokalizaci produktu do češtiny.

(8) Dle sdělení výrobce bude tato možnost "v nepříliš vzdálené budoucnosti".

(9) Dle sdělení autora nebude tvorba kartodiagramů představovat technický problém a bude se tím zabývat.

(10) zobrazit lze, ale dovoluje vytvářet pouze předem připravené v programu TopoL (nutná existence tzv. zobrazovací tabulky). Možnost editace této tabulky v Topolíku byla nefunkční.

(11) Tvorba kartodiagramů je podmíněna přípravou speciálního konfiguračního souboru v jazyce ToPas.


Podmínkám vyplývajícím ze smlouvy vyhověl pouze jediný produkt, a to MicroSoft Map.

Výběr ukazatelů vhodných pro územní popis situace na trhu práce

Za základní data jsou považovány údaje o uchazečích o zaměstnání a volných pracovních místech a dalších charakteristikách trhu práce, které vycházejí z evidence jednotlivých úřadů práce (Horák et al. 2001a).

Především jsou to údaje ze systému Okpráce:

1. uchazeči o zaměstnání s trvalým bydlištěm v obci

2. hlášená volná pracovní místa v obci

3. údaje o realizované aktivní politice zaměstnanosti v obci

Dalšími vhodnými údaji, které lze velmi dobře využívat při prostorových analýzách trhu práce v úrovni obcí či mikroregionů (především při výpočtu některých specifických měr) jsou data o struktuře ekonomicky aktivního obyvatelstva (např. podle pohlaví, věku, nejvyššího stupně dosaženého vzdělání) pocházející ze sčítání lidu domů a bytů. V současnosti ještě nejsou dostupné definitivní výsledky Sčítání lidu, domů a bytů z 1.3.2001.

Při prostorových analýzách zaměstnanosti lze obecně využívat následující typů ukazatelů:

Ukazatele budou vypočítány pro základní územní jednotky. Základní územní jednotkou se v tomto návrhu rozumí obec, vyjma okresů Praha hl.m., Plzeň-město, Brno-město a Ostrava-město, kde je základní územní jednotkou městská část, resp. městský obvod.

V 1.etapě bylo k realizaci nakonec vybráno 36 ukazatelů, k jejichž výpočtu je zapotřebí 32 primárních údajů. Tyto údaje jsou agregovány z dat uložených v systému OKpráce. K exportu je používána aplikace uvedená v další kapitole.

Územní jednotka

Název

NAZEV

Název obce nebo městské části

KOD

Kód obce nebo městské části

Identifikátor primárních popisných dat

Název

EAC01

Počet ekonomicky aktivních obyvatel

UC

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání

UZ

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - ženy

UC0017

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - věk 17 let a méně

UZ0017

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - věk 17 let a méně - ženy

UC1824

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - věk 18-24 let

UZ1824

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - věk 18-24 let - ženy

UC5099

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - věk 50 let a více

UZ5099

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - věk 50 let a více - ženy

UCVABC

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - základní stupeň vzdělání

UZVABC

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - základní stupeň vzdělání - ženy

UCVH

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - vyučení

UZVH

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - vyučení - ženy

UCVKLM

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - s maturitou

UZVKLM

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - s maturitou - ženy

UCZPS

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - se ZPS

UZZPS

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - se ZPS - ženy

UCE6

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - v evidenci nad 6 měsíců

UZE6

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - v evidenci nad 6 měsíců - ženy

UCE12

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - v evidenci nad 12 měsíců

UZE12

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - v evidenci nad 12 měsíců - ženy

UCKZAM9

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - požadující primárně zaměstnání z KZAM9

UZKZAM9

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - požadující primárně zaměstnání z KZAM9 - ženy

UCABS

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - absolventi

UZABS

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - absolventi - ženy

UCMLA

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - mladiství

UZMLA

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - mladiství - ženy

UCABSE6

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - absolventi v evidenci nad 6 měsíců

UZABSE6

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - absolventi v evidenci nad 6 měsíců - ženy

UCMLAE6

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - mladiství v evidenci nad 6 měsíců

UZMLAE6

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - mladiství v evidenci nad 6 měsíců - ženy

VMC

Počet hlášených volných pracovních míst

Tabulka 3: Identifikátory primárních údajů a jejich označení

Identifikátor ukazatele

Název

Způsob výpočtu

MN

Míra nezaměstnanosti [%]

100*UC/EAC01

PZ_U

Podíl žen na celkovém počtu uchazečů o zaměstnání [%]

100*UZ/UC

PC0017_U

Podíl věkové skupiny 17 let a méně [%]

100*UC0017/UC

PZ0017_UZ

Podíl žen věkové skupiny 17 let a méně [%]

100*UZ0017/UZ

PC1824_U

Podíl věkové skupiny 18 - 24 let [%]

100*UC1824/UC

PZ1824_UZ

Podíl žen věkové skupiny 18 - 24 let [%]

100*UZ1824/UZ

PC5099_U

Podíl věkové skupiny 50 let a více [%]

100*UC5099/UC

PZ5099_UZ

Podíl žen věkové skupiny 50 let a více [%]

100*UZ5099/UZ

PCVABC_U

Podíl uchazečů se základním stupněm vzdělání [%]

100*UCVABC/UC

PZVABC_UZ

Podíl žen se základním stupněm vzdělání [%]

100*UZVABC/UZ

PCVH_U

Podíl vyučených [%]

100*UCVH/UC

PZVH_UZ

Podíl žen vyučených [%]

100*UZVH/UZ

PCVKLM_U

Podíl uchazečů s maturitou [%]

100*UCVKLM/UC

PZVKLM_UZ

Podíl žen s maturitou [%]

100*UZVKLM/UZ

PCZPS_U

Podíl uchazečů se ZPS [%]

100*UCZPS/UC

PZZPS_UZ

Podíl žen se ZPS [%]

100*UZZPS/UZ

PCE6_U

Podíl uchazečů evidovaných nad 6 měsíců [%]

100*UCE6/UC

PZE6_UZ

Podíl žen evidovaných nad 6 měsíců [%]

100*UZE6/UZ

PCE12_U

Podíl uchazečů evidovaných nad 12 měsíců [%]

100*UCE12/UC

PZE12_UZ

Podíl žen evidovaných nad 12 měsíců [%]

100*UZE12/UZ

PCKZAM9_U

Podíl uchazečů požadujících primárně KZAM9 [%]

100* UCKZAM9/UC

PZKZAM9_UZ

Podíl žen požadujících primárně KZAM9 [%]

100* UZKZAM9/UZ

PCABS_U

Podíl absolventů [%]

100*UCABS/UC

PZABS_UZ

Podíl žen absolventek [%]

100*UZABS/UZ

PCMLA_U

Podíl mladistvých [%]

100*UCMLA/UC

PZMLA_UZ

Podíl žen mladistvých [%]

100*UZMLA/UZ

PCABSE6_U

Podíl absolventů evidovaných nad 6 měsíců [%]

100* UCABSE6/UC

PZABSE6_UZ

Podíl žen absolventek evidovaných nad 6 měsíců [%]

100* UZABSE6/UZ

PCMLAE6_U

Podíl mladistvých evidovaných nad 6 měsíců [%]

100* UCMLAE6/UC

PZMLAE6_UZ

Podíl žen mladistvých evidovaných nad 6 měsíců [%]

100* UZMLAE6/UZ

UC_VM

Počet uchazečů na 1 volné místo

UC/VMC

DUC

Vývoj počtu uchazečů v období od-do [%]

100*UCt+1/UCt-100

DMN

Vývoj míry nezaměstnanosti v období od-do [%]

100*MNt+1/MNt-100

LKN

Lokalizační kvocient nezaměstnanosti

(UC/SUMAUC)/(EAC01/SUMAEAC01)

Tabulka 4: Ukazatelé situace na trhu práce

Aplikace pro export nezbytných dat ze systému OKpráce a výpočet potřebných ukazatelů

Pro export potřebných dat ze systému OKpráce a jejich uložení do tabulky Excelu je možné použít 2 postupů (Horák et al. 2001c):

1. Využití exportu integrovaného v programu OKpráce,

2. Využití samostatné exportní aplikace PAexport.

Ad 1)

Export dat je k dispozici v modulu Statistika systému OKpráce již od verze 3.30 pod označení "statistika GIS". U této statistiky se nepočítá s tiskem, ale data je možné exportovat pomocí funkce do souboru MS Excel. Export připravuje a garantuje firma OKsystem s.r.o.

Ad 2)

Program PAexport je určen k získání dat potřebných pro prostorovou analýzu situace na trhu práce. Umožňuje zadávat vlastní dotazy v jazyce SQL pro provádění selekce a agregace dat na územní jednotky, přistupovat k databázi v prostředí Oracle i k jiným databázovým zdrojům a získaná data exportovat s využitím šablony do souborů MS Excelu. Představuje doplňkovou možnost pro provádění exportu ze systému OKpráce za předpokladu dobré znalosti struktury databáze OKpráce nebo při využití jiných, nestandardních zdrojů dat.

Celá tato aplikace byla vyhotovena v prostředí MS Visual Basic 6.0 Profesional a zkompilována do nativní (EXE) podoby. Pro snadnou instalaci na pracovní stanici byl vyhotoven instalační program se standardním ovládáním a s možností zpětné odinstalace.

Aplikace provádí dva základní úkoly:

1. získává žádaná analytická data z databázového zdroje prostřednictvím SQL dotazů zasílaných na server Oracle,

2. získaná data exportuje do sešitu MS Excelu na požadované místo dle šablony.

Po definici příslušných SQL dotazů umožňuje exportovat 32 základních údajů ke každé územní jednotce. Tento export je modifikovatelný, takže lze některé údaje pro export odebírat a naopak další údaje přidávat. Uživatel si tak může sám definovat další údaje k výběru z databáze, jejich agregaci na územní jednotky a export do tabulky Excelu.

Šablona pro zpracování dat

Pro přípravu exportu z Okpráce byla připravena šablona ve formátu MS Excel s názvem Sablona.XLS, která by měla být využita při exportu dat. Obsahuje makra a proto je pro jejich správnou funkci potřebné povolit provádění maker v souboru.

Šablona obsahuje:

List OKpráce obsahuje v záhlaví identifikátory primárních údajů. Exportovaná data se zapisují pod toto záhlaví.

List Ukazatelé obsahuje v záhlaví identifikátory ukazatelů a doplňkových dat dle specifikace z úkolu 2 ve znění pozdějších úprav (především úkol 4). V jednotlivých buňkách je definován výpočet hodnot ukazatele pro jednotlivé územní jednotky. V pravé části jsou definovány výpočty doplňkových údajů.

List Hranice tříd je určen pro zápis hranic tříd jednotlivých ukazatelů nebo údajů. Způsob zápisu je zřejmý z tabulky 1. Tyto hranice budou využity při práci makra, které bude zabezpečovat transformaci údajů do třídních intervalů pro přípravu kartogramů.

Hranice tříd pro MN

OD

DO

POPIS

0

10

0 - 10 %

10

20

10 - 20 %

20

30

20 - 30 %

30

40

30 - 40 %

40

50

40 - 50 %

50

100

50 a více %

Tabulka 5

List Popis obsahuje metadata pro údaje uložené v šabloně. Každý identifikátor má zde zapsán název údaje, jeho význam, způsob určení či výpočtu a je zde uveden i zkrácený název, který se používá v záhlaví sloupců v tabulkách.

Makro Inicializace

U sloupce (tzv. geografický sloupec) s uloženým kódem územní jednotky (obce, městské části) provádí změnu formátu buněk na text.

Důvodem je nutnost používat pro MS Map geografické sloupce pouze textového formátu, jinak nejsou data rozeznána jako geografické identifikátory používané pro spojení s grafickou částí a MS Map hlásí chybu, že do výběru nebyl zahrnut sloupec s geografickými daty. V OKpráce jsou identifikátory obcí a částí obcí uložena dle standardu UVIS k prostorové identifikaci a UIR-ADR jako data číselného datového typu. Proto je nutné v Excelu provést změnu formátu.

Makro Zahlavi

Provádí vložení nového řádku na list pod záhlaví a zapíše zde zkrácené názvy dat nebo ukazatelů.

Makro čte postupně identifikátory ze záhlaví, na štítku Popis k nim najde zkrácený název a ten zapíše do nového řádku pod zpracovávaný identifikátor.

Makro lze použít na listu OKpráce i na listu Ukazatelé.

Funkce ROZTRID

Funkce zapíše do aktivní buňky textový popis třídy, do které přísluší hodnota v zadané buňce.

Hranice tříd zapsané na list Hranice tříd (nebo jinde) interpretuje funkce tak, že spodní hranice patří do zjišťovaného intervalu a horní hranice do tohoto intervalu nepatří.

Typové úlohy v prostorových analýzách trhu práce

Pro práci uživatelů z úřadů práce byly navrženy základní typy mapových kompozic, které by měli uživatelé využívat ve své práci (Horák et al. 2001c).

Způsob zobrazení je volen s ohledem na možnosti používaného programového produktu MS Map.

Identifikátor kompozice

Popis

Použité vrstvy

Příklad dat nebo ukazatelů

Barevná škála a další úprava

K1

Kartogram, zařazení do tříd provádí uživatel (individuální hodnoty)

(tzv. stínování kategorií)

Obce (městské části), Okres

MN;

UC_VM;

Barvy:

Popisy názvem jednotlivých obcí;

Nebo popisy hodnotou ukazatele.

K2

Kartogram, zařazení do tříd provádí program (kvantitativní údaje)

(tzv. stínování hodnot)

Obce 2 (městské části 2), Okres 2

MN;

UC_VM;

Barvy:

Popisy názvem jednotlivých obcí;

Nebo popisy hodnotou ukazatele.

K3

Kartogram jednoduchý kvalifikační pro bipolární jevy

(tzv. stínování kategorií)

Obce (městské části), Okres

DMN;

LKN;

DUC;

Dvoubarevná škála (resp. bipolární škála).

Popisy hodnotou ukazatele pro vybrané vyšší hodnoty.

K1T

Kartogram jednoduchý pro relativní hodnoty zařazené do tříd uživatelem, kartogram tečkový pro absolutní hodnoty

(tzv. stínování kategorií + hustota teček)

Obce (městské části), Okres

MN, UC;

 

K2T

Kartogram jednoduchý pro relativní hodnoty zařazené do tříd programem, kartogram tečkový pro absolutní hodnoty

(tzv. stínování hodnot + hustota teček)

Obce (městské části), Okres

MN, UC;

 

KD1

Kartodiagram strukturní sloupcový (1.sloupec pro kladnou a 2.sloupec pro zápornou změnu, užší sloupce)

(tzv. sloupcový graf)

Obce (městské části), Okres

UCt - UCt-1

 

Popisy hodnotou ukazatele pro vybrané vyšší hodnoty

KD2

Kartodiagram strukturní sloupcový (2 sloupce normální šířky)

(tzv. sloupcový graf)

Obce (městské části), Okres

UC, VMC;

Popisy hodnotou ukazatele pro vybrané vyšší hodnoty

KD3

Kartodiagram dynamický sloupcový

(tzv. sloupcový graf)

Obce (městské části), Okres

UCt, UCt-1, UCt-2 ..tedy UC k různému datu

Postupná škála barev

KD4

Kartodiagram strukturní kompletní - kruhový diagram

(tzv. výsečový graf)

Obce (městské části), hranice obcí (hranice městských částí)

UC0024, UC2549, UC5099;

UZ0024, UZ2549, UZ5099;

UZ, UM

 

KD5

Kartodiagram jednoduchý, sloupcový diagram s 1 sloupcem

(tzv. sloupcový graf)

 

UC;

UZ;

.. primární údaje v absolutním vyjádření

 

KD6

Kartodiagram jednoduchý, čtvercový nebo kruhový diagram

(tzv. odstupňovaný symbol)

 

UC;

UZ;

.. primární údaje v absolutním vyjádření

 

K1KD

Kartogram jednoduchý a kartodiagram strukturní sloupcový

(tzv. stínování kategorií + sloupcový graf)

Obce (městské části), Okres

MN, UC;

MN, VMC

 

Tabulka 6: Seznam základních kompozic

V příloze jsou uvedeny příklady použití všech definovaných mapových kompozic na simulovaných datech z okresu Karviná.

Ukazatel/údaj

Nejvhodnější kompozice

Další vhodné kompozice (alternativní)

MN

K1, K2

v kombinaci s UC: K1T, K2T;

v kombinaci s UC: KD2;

v kombinaci s VMC: K1KD;

PZ_U

K1, K2

v kombinaci s UZ: K1T, K2T; KD2

PC0017_U

K1, K2

v kombinaci s UC0017: K1T, K2T

PZ0017_UZ

K1, K2

v kombinaci s UZ0017: K1T, K2T

PC1824_U

K1, K2

v kombinaci s UC1824: K1T, K2T

PZ1824_UZ

K1, K2

v kombinaci s UZ1824: K1T, K2T

PC5099_U

K1, K2

v kombinaci s UC5099: K1T, K2T

PZ5099_UZ

K1, K2

v kombinaci s UZ5099: K1T, K2T

PCVABC_U

K1, K2

v kombinaci s UCV_ABC: K1T, K2T

PZVABC_UZ

K1, K2

v kombinaci s UZV_ABC: K1T, K2T

PCVH_U

K1, K2

v kombinaci s UCV_H: K1T, K2T

PZVH_UZ

K1, K2

v kombinaci s UZV_H: K1T, K2T

PCVKLM_U

K1, K2

v kombinaci s UCV_KLM: K1T, K2T

PZVKLM_UZ

K1, K2

v kombinaci s UZV_KLM: K1T, K2T

PCZPS_U

K1, K2

v kombinaci s UCZPS: K1T, K2T

PZZPS_UZ

K1, K2

v kombinaci s UZZPS: K1T, K2T

PCE6_U

K1, K2

v kombinaci s UCE6: K1T, K2T

PZE6_UZ

K1, K2

v kombinaci s UZE6: K1T, K2T

PCE12_U

K1, K2

v kombinaci s UCE12: K1T, K2T

PZE12_UZ

K1, K2

v kombinaci s UZE12: K1T, K2T

PCKZAM9_U

K1, K2

v kombinaci s UCKZAM9: K1T, K2T

PZKZAM9_U

K1, K2

v kombinaci s UZKZAM9: K1T, K2T

PCABS_U

K1, K2

v kombinaci s UCABS: K1T, K2T

PZABS_UZ

K1, K2

v kombinaci s UZABS: K1T, K2T

PCMLA_U

K1, K2

v kombinaci s UCMLA: K1T, K2T

PZMLA_UZ

K1, K2

v kombinaci s UZMLA: K1T, K2T

PCABSE6_U

K1, K2

v kombinaci s UCABSE6: K1T, K2T

PZABSE6_UZ

K1, K2

v kombinaci s UZABSE6: K1T, K2T

PCMLAE6_U

K1, K2

v kombinaci s UCMLE6: K1T, K2T

PZMLAE6_UZ

K1, K2

v kombinaci s UZMLE6: K1T, K2T

UC_VM

K1, K2

v kombinaci s VM: K1T, K2T

DUC

K3

 

DMN

K3

 

LKN

K3

 

EAC01

KD5, KD6

 

UC

KD5, KD6

v kombinaci s VM: KD2; v kombinaci s MN: K1KD

UZ

KD5, KD6

v kombinaci s UM: KD5

UC0017

KD5, KD6

v kombinaci s UC1824, UC2549 a UC5099: KD4

UZ0017

KD5, KD6

v kombinaci s UZ1824, UZ2549 a UZ5099: KD4

UC1824

KD5, KD6

v kombinaci s UC0017, UC2549 a UC5099: KD4

UZ1824

KD5, KD6

v kombinaci s UZ0017, UZ2549 a UZ5099: KD4

UC5099

KD5, KD6

v kombinaci s UC0017, UC1824 a UC2549: KD4

UZ5099

KD5, KD6

v kombinaci s UZ0017, UZ1824 a UZ2549: KD4

UCV_ABC

KD5, KD6

 

UZV_ABC

KD5, KD6

 

UCV_H

KD5, KD6

 

UZV_H

KD5, KD6

 

UCV_KLM

KD5, KD6

 

UZV_KLM

KD5, KD6

 

UCZPS

KD5, KD6

 

UZZPS

KD5, KD6

 

UCE6

KD5, KD6

 

UZE6

KD5, KD6

 

UCE12

KD5, KD6

 

UZE12

KD5, KD6

 

UCKZAM9

KD5, KD6

 

UZKZAM9

KD5, KD6

 

UCABS

KD5, KD6

 

UZABS

KD5, KD6

 

UCABSE6

KD5, KD6

 

UZABSE6

KD5, KD6

 

UCMLE6

KD5, KD6

 

UZMLE6

KD5, KD6

 

VMC

KD5, KD6

v kombinaci s UC: KD2; v kombinaci s MN: K1KD

Tabulka 7: Doporučený způsob zobrazení dat a ukazatelů

Poznámka: KD5 se sloupcovým symbolem je doporučován pro vyšší správnost určení hodnoty než v případě čtverce nebo kruhu (viz např. Kaňok 1999, který uvádí, že správnost určení hodnoty pro sloupec je 38% ve srovnání se čtvercem 8% nebo kruhem 6%). Tento postup je možné využít v jen případech, kdy nejsou mezi hodnotami ukazatelů v území extrémní rozdíly.

K navrženým mapovým kompozicím budou v další etapě připravovány návody a dokumentace.

Zpracování geografických dat

Základem geografických vrstev jsou data získaná z ČÚZK (Český ústav zeměměřický a katastrální). Datové soubory označené jako "Hranice územních jednotek" jsou součástí digitální mapy "Vektorový soubor správních hranic", vzniklý digitalizací map v měřítku 1:50000. Zahrnují území obcí v jejich správních hranicích a území městských částí (resp. městských obvodů) pro vybrané 4 okresy, tvořené územím jedné obce. Jedná se o Hlavní město Praha (57 městských částí) a okresy Plzeň-město (8 městských obvodů), Brno-město (29 městských částí) a Ostrava-město (23 městských obvodů).

Data byla dále kontrolována, upravena a doplněna subdodavatelsky (Horák et al. 2001d).

Při úpravě dat byly nejdříve provedeny změny ve struktuře atributů. Dále byla provedena úprava grafických dat (polygon s prázdnou výplní, černý obvod síly 1), kopie dat vhodná pro vykreslování kartogramů byla uložena s grafickými atributy - polygon s prázdnou výplní, fialový obvod síly 1.

Bylo provedeno nastavení vhodného souřadnicového systému. MS Map nepracuje korektně s mapami v kartézském souřadném systému a je potřebné nastavit data v některém z kartografických zobrazení používaném pro zobrazení světa. Z implementovaných možností bylo vybráno s ohledem na jeho vlastnosti Mercatorovo zobrazení.

Vrstvy okresů a krajů vznikly agregací z obcí příslušného okresu či kraje. Proto jejich hranice přesně souhlasí s hranicemi obcí. U okresů a krajů byly doplněny jejich názvy. U všech vrstev byla provedena indexace dle názvu a dle kódu územní jednotky.

Vrstvy označené G byly generalizovány s tolerancí (minimální vzdálenost vrcholů) 1 km.

Dále byla provedena registrace vrstev pro prostředí MS Map a vytvořeny potřebné šablony. Viditelnost vrstev v šablonách stanovuje, zda bude vrstva při otevření mapového okna viditelná okamžitě nebo je nutno její zobrazení vyvolat ručně (pomocné vrstvy).

Název vrstvy

Fyzický název vrstvy

Obsah

Grafické atributy

Indexace

Obce

Obce

Areály obcí ve správních hranicích

Obvod polygonu - černá, plná, síla 1.

Výplň polygonu - prázdný

1. Název obce

2. Kód obce dle ČSÚ

Městské části

Casti

Areály městských částí ve správních hranicích

Obvod polygonu - černá, plná, síla 1.

Výplň polygonu - prázdný

1. Název městské části

2. Kód městské části

Obce 2

Obce2

Areály obcí ve správních hranicích

Obvod polygonu - fialová, plná, síla 1.

Výplň polygonu - prázdný, šrafa fialová

1. Název obce

2. Kód obce dle ČSÚ

Městské části 2

Casti2

Areály městských částí ve správních hranicích

Obvod polygonu - fialová, plná, síla 1.

Výplň polygonu - bílá, šrafa fialová

1. Název městské části

2. Kód městské části

Okres

Okres

Areál okresu

Obvod polygonu - černá, plná, síla 3.

Výplň polygonu - prázdný

1. Název okresu

2. Kód okresu dle ČSÚ

Okres 2

Okres2

Areál okresu

Obvod polygonu - fialová, plná, síla 3.

Výplň polygonu - prázdný

1. Název okresu

2. Kód okresu dle ČSÚ

Kraj

Kraj

Areál kraje

Obvod polygonu - černá, plná, síla 3.

Výplň polygonu - prázdný

1. Název kraje

2. Kód kraje

Kraj 2

Kraj2

Areál kraje

Obvod polygonu - fialová, plná, síla 3.

Výplň polygonu - prázdný

1. Název kraje

2. Kód kraje

Okresy kraje

OkresyK

Areály okresů příslušného kraje

Obvod polygonu - černá, plná, síla 2.

Výplň polygonu - prázdný

1. Název okresu

2. Kód okresu

Okresy kraje 2

 

OkresyK2

Areály okresů příslušného kraje

Obvod polygonu - fialová, plná, síla 2.

Výplň polygonu - prázdný

1. Název okresu

2. Kód okresu

Obce kraje

ObceK

Areály obcí ve správních hranicích pro celý kraj

Obvod polygonu - černá, plná, síla 1.

Výplň polygonu - prázdný

1. Název obce

2. Kód obce dle ČSÚ

Obce kraje 2

ObceK2

Areály obcí ve správních hranicích pro celý kraj

Obvod polygonu - fialová, plná, síla 1.

Výplň polygonu - bílá, šrafa fialová

1. Název obce

2. Kód obce dle ČSÚ

Kraje

CR_kraj

Areály krajů ČR

Obvod polygonu - černá, plná, síla 2.

Výplň polygonu - prázdný

1. Název kraje

2. Kód kraje

Kraje 2

CR_kraj2

Areály krajů ČR

Obvod polygonu - fialová, plná, síla 2.

Výplň polygonu - prázdný

1. Název kraje

2. Kód kraje

Kraje G1

Krajg1

Areály krajů ČR, generalizace 1 km.

Obvod polygonu - černá, plná, síla 1.

Výplň polygonu - prázdný

1. Název kraje

2. Kód kraje

Okresy ČR

CR_okres

Areály okresů ČR

Obvod polygonu - černá, plná, síla 1.

Výplň polygonu - prázdný

1. Název okresu

2. Kód okresu

Okresy ČR 2

CR_okre2

Areály okresů ČR

Obvod polygonu - fialová, plná, síla 1.

Výplň polygonu - prázdný

1. Název okresu

2. Kód okresu

Okresy ČR G1

OkresG1

Areály okresů ČR, generalizace 1 km.

Obvod polygonu - černá, plná, síla 1.

Výplň polygonu - prázdný

1. Název okresu

2. Kód okresu

Obce ČR

CR_ob

Areály obcí ve správních hranicích pro celou ČR

Obvod polygonu - černá, plná, síla 1.

Výplň polygonu - prázdný

1. Název obce

2. Kód obce dle ČSÚ

Obce ČR 2

CR_ob2

Areály obcí ve správních hranicích pro celou ČR

Obvod polygonu - fialová, plná, síla 1.

Výplň polygonu - bílá, šrafa fialová

1. Název obce

2. Kód obce dle ČSÚ

Tabulka 8: Registrované vrstvy

Poznámky:

Vrstvy "Městské části" a "Městské části 2" jsou vytvářeny pouze pro okresy Hlavní město Praha, Plzeň-město, Brno-město a Ostrava-město.

Vrstvy "Kraj", "Kraj 2", "Okresy kraje", "Okresy kraje 2", "Obce kraje", "Obce kraje 2" jsou vytvářeny pro úřady práce připravující krajské analýzy.

Vrstvy "Kraje", "Kraje 2", "Kraje G1", "Okresy ČR", "Okresy ČR 2", "Okresy ČR G1", "Obce ČR" a "Obce ČR 2" jsou vytvářeny pro oddělení statistiky, analýz a prognóz MPSV.

Název šablony

Vrstvy

Viditelnost

Obce

Obce

Ano

Okres

Ne

Obce 2

Obce 2

Ano

Okres 2

Ne

Městské části

Městské části

Ano

Okres

Ne

Městské části 2

Městské části 2

Ano

Okres 2

Ne

Okres

Okres

Ano

Okres 2

Okres 2

Ano

Kraj

Kraj

Ano

Kraj 2

Kraj 2

Ano

Okresy kraje

Okresy kraje

Ano

Kraj

Ne

Okresy kraje 2

Okresy kraje 2

Ano

Kraj 2

Ne

Obce kraje

Obce kraje

Ano

Okresy kraje 2

Ne

Kraj 2

Ne

Obce kraje 2

Obce kraje 2

Ano

Okresy kraje 2

Ne

Kraj 2

Ne

Kraje ČR

Kraje

Ano

Kraje ČR 2

Kraje 2

Ano

Kraje G1

Kraje G1

Ano

Okresy ČR

Okresy ČR

Ano

Kraje ČR

Ne

Obce ČR

Ne

Okresy ČR 2

Okresy ČR 2

Ano

Kraje ČR 2

Ne

Obce ČR 2

Ne

Okresy ČR G1

Kraj G1

Ne

Okresy ČR G1

Ano

Tabulka 9: Šablony

Školení

Úvodní školení poskytlo pracovníkům UP základní informace o projektu, elementární teoretické znalosti potřebné k provádění prostorových analýz a jejich prezentaci - úvod do geografických informačních systémů a zásady tvorby mapových výstupů. Rovněž byla podrobně demonstrována práce s daty exportovanými ze systému OKpráce a podrobně předvedena práce s produktem Microsoft Map (Horák et al. 2001d).

Úvodní školení proběhlo 28.11.2001 v Ostravě na VŠB-TU (25 účastníků) a v Praze na FS ČVUT (55 účastníků).

Pro školení byl připraven učební text v rozsahu cca 100 stran, který obsahoval:

Při ukázkách práce se šablonou a soubory XLS, při ukázkách práce s MS Map bylo využito dat exportovaných z OKpráce u okresů Kladno, Jeseník (zajistil Ing. Z.Melkes, Oksystem s.r.o.) a okresu Karviná (zajistil L. Kostial, UP Karviná) a dále některých simulovaných dat a údajů z okresu Nový Jičín (data z období zpracovávání grantu GAČR 402/99/0022).

Další vývoj projektu

Podle původního návrhu má v řešení projektu následovat druhá etapa "Sledování využívání prostorových analýz trhu práce a příprava návrhu jejich rozšíření", která by formou studie sledovala a analyzovala:

Cílem studie by bylo posouzení praktických výsledků, analýza dalších možností a rozhodnutí o dalším pokračování. Studie bude možno využít při tvorbě zadání pro přípravu vhodného programového vybavení úřadů práce specializovaného na provádění požadované škály prostorových úloh.

Vzhledem k tomu, že prostorové analýzy se v navržené podobě ještě nevyužívají na úřadech práce a k jejich nasazování dojde počátkem roku 2002, doporučujeme začít se studií v polovině roku 2002.

V průběhu prací na 1.etapě projektu se vyskytly náměty na doplnění některých činností:

1. Další školení, zaměřené na praktické procvičování práce s MS Map při řešení prostorových analýz trhu práce.

2. Příprava mikroregionů tvořených spádovým územím poboček úřadů práce

3. Příprava vrstev s popisy obcí resp. mikroregionů.

Závěr

Projekt "Implementace nástrojů prostorové analýzy trhu práce v činnosti úřadů práce" poskytne analytikům úřadů práce potřebné programové vybavení, data, školení, metodické rady a doporučení k využití prostorových analýz při činnosti úřadů práce.

Za hlavní měřítko úspěchu považujeme počet lidí, kteří začnou běžně používat ve své činnosti samostatně vytvářené mapové kompozice, a zakotvení prostorově orientovaných metod jako přirozené součásti rozhodovacích procesů ovlivňujících situaci na trhu práce.

Projekt může rovněž přispět k rozvoji trhu geoinformačních technologií v této oblasti zvýšenou poptávkou na prostorová data, přípravu účelových geo-aplikací a konečně i vyšším zájmem o další metodickou podporu, vzdělávání a konzultace v oboru geoinformačních technologií.

Pro 1.etapu projektu byl vybrán program MicroSoft Map. Byly doporučeny ukazatele vhodné pro popis situace na trhu práce a ve spolupráci s firmou OKsystem zabezpečen export potřebných dat ze systému OKpráce do souborů MS Excel. Pro export dat lze rovněž využít nově připravené aplikace PAexport. Byly navrženy vhodné postupy zpracování dat v Excelu, doporučeny základní mapové kompozice, s jejichž pomocí lze vizualizovat tyto údaje. Byla upravena potřebná geografická data - hranice obcí a městských částí. Bylo zabezpečeno úvodní školení pro pracovníky úřadů práce.

Otevřenost řešení je zajištěna průběžným veřejným publikování výsledků práce na projektu, k čemuž slouží především vytvářené servisní webové stránky http:/gis.vsb.cz/pan. Postupně zde byly umísťovány průběžné zprávy, závěrečné zprávy úkolů, informace o školení.

Literatura

  1. Kaňok J.: Tématická kartografie. Ostravská univerzita 1999, Ostrava
  2. Horák J., Šimek M., Peňáz T., Dvořáček J.: Prostorové analýzy nezaměstnanosti. Brožura pro Úřady práce a další veřejné instituce. VŠB-TU Ostrava. Rok 2000, 146 stran. Oponováno.
  3. Horák J., Šimek M.: Uplatnění nástrojů geografických informačních systémů v regionálních analýzách trhu práce. Mezinárodní vědecký seminář Hospodářská politika v tranzitivních ekonomikách III. EkF VŠB-TU Ostrava, 8.-9.11.2001.
  4. Horák J., Horáková B., Šimek M.: Programové řešení prostorových analýz trhu práce. Závěrečná zpráva k 1.etapě úkolu pro MPSV ČR, 10/2001, 51 stran.
  5. Horák J., Šimek M., Fojtík D.: Programové řešení prostorových analýz trhu práce. Závěrečná zpráva k 2.etapě úkolu pro MPSV ČR, 11/2001, 50 stran.
  6. Horák J., Horáková B., Rapant P.: Programové řešení prostorových analýz trhu práce. Závěrečná zpráva k 3.etapě úkolu pro MPSV ČR, 12/2001, 33 stran.
  7. http://gis.vsb.cz/pan

Recenzoval:

Ing. Tomáš Peňáz, PhD. (VŠB-TU Ostrava)

Příloha Navržené typy mapových kompozic

Obr. 1 Ukázka kompozice K1

Obr. 2 Ukázka kompozice K2

Obr. 3 Ukázka kompozice K1T

Obr. 4 Ukázka kompozice K2T

Obr. 5 Ukázka kompozice K3

Obr. 6 Ukázka kompozice KD1

Obr. 7 Ukázka kompozice KD2

Obr. 8 Ukázka kompozice KD3

Obr. 9 Ukázka kompozice KD4

Obr. 10 Ukázka kompozice KD5

Obr. 11 Ukázka kompozice KD6

Obr. 12 Ukázka kompozice K1KD