Základní registr územní identifikace a nemovitostí

PhDr. Naděžda Vondráková, Ing. Jana Mojžíšková
Český úřad zeměměřický a katastrální
odbor informatiky
Pod sídlištěm 9/1800
182 11 Praha 8 - Kobylisy
E - mail: nadezda.vondrakova@cuzk.cz,
jana.mojziskova@cuzk.cz

Abstract

The paper deals with conception of the Basic register of territorial identification and real estates. The aim of this register is consolidation of existing data about real estates, teritorial elements (units) and addresses and especially for civil service ensuring of maximum correctness, central managing and updating. At present a pilot project of this registry runs.

Abstrakt

Referát se zabývá problematikou koncepce a tvorby registru územních a adresních prvků a nemovitostí, jehož hlavním úkolem je sjednotit data v uvedené oblasti do jednotného informačního systému s centrální správou, údržbou a cílem zajistit zejména pro oblast státní správy platná, správná a jednotná data. Tento informační systém má být realizován v projektu Základního registru územní identifikace a nemovitostí (ZRÚIN). V současné době probíhá pilotní projekt ZRÚIN.

Úvod

Ve veřejné správě se setkáváme s celou řadou samostatných informačních systémů, jejichž úroveň je různorodá a vzájemná komunikace nedostatečná. Řada údajů, které poskytují občané a další objekty, jsou vedeny souběžně v mnoha těchto systémech, přičemž není zaručena správnost těchto údajů. Cílem registru je sjednotit existující data v oblasti nemovitostí, územních a adresních prvků (jednotek) a zajistit zejména pro oblast státní správy správná, platná a jednotná data, která budou centrálně aktualizována a vedena. Na tuto centrální část systému budou napojeny jednotlivé resortní a další informační systémy veřejné správy, které budou využívat těchto základních údajů. Dále bude sloužit registr jako základní zdroj informací o území a nemovitostech pro všechny informační systémy, tj. i mimo státní a veřejnou správu. Registr bude aktualizován na aktualizačních/registračních pracovištích, jejichž síť bude rozprostřena po území ČR. Je nutné podotknout, že není úmyslem zřizovat další úřad, který se bude zabývat registrací a aktualizací, ale budou využity stávající kapacity (např. katastrální úřady, obce) a tato místa budou aktualizovat data více registrů)

Legislativní podklad registru

V návaznosti na dokumenty "Státní informační politika" (schválený usnesením vlády č. 525 z 31. května 1999) a "Koncepce budování informačních systémů veřejné správy" (schválený usnesením vlády č. 1059 z 11. října 1999) je v dokumentu "Akční plán realizace státní informační politiky do konce roku 2002" (schválený usnesením vlády č. 527 z 31. května 2000) přímo uvedeno: "Základem pro cílové rozvinutí elektronicky poskytovaných služeb veřejné správy občanů je zejména konsolidace základních registrů a jejich vzájemné propojení prostřednictvím referenčního rozhraní."

Základní registr územní identifikace a nemovitostí (ZRÚIN) bude představovat jeden ze tří základních registrů veřejné správy (dalšími základními registry mají být základní registr obyvatel a základní registr ekonomických subjektů, projednává se také možnost registru geografických informací).

Legislativní zabezpečení základních registrů zajišťuje Věcný záměr zákonné úpravy registrů veřejné správy, zpracovaný k 30.6.2001 na základě plánu legislativních prací vlády ČR na rok 2001. Přestože bylo rozhodnuto vrátit věcný záměr zákona o ZRÚIN k přepracování do 31.5.2002 , poskytuje tento věcný záměr základní představu o účelu a datovém obsahu ZRÚIN, protože v těchto bodech je věcný záměr výsledkem konsensuální dohody zúčastněných resortů.

Vlastního "provozu" registru se rovněž dotýká zákon č. 365/2000 Sb. o informačních systémech veřejné správy a o změně některých dalších zákonů ze dne 14. září 2000, který mj. definuje práva a povinnosti, které souvisí s vytvářením, užíváním, provozem a rozvojem informačních systémů veřejné správy.

Obsah registru

Vymezení pojmů

Územním prvkem se rozumí vymezená část zemského povrchu nebo vymezená budova na území České republiky.

Budovou se rozumí stavební objekt (nebo soubor stavebních objektů) s přiděleným číslem popisným nebo evidenčním.

Identifikační údaje územních prvků jsou název nebo číslo územního prvku a základní kód územního prvku (základní identifikátor).

Lokalizační údaje územních prvků jsou souřadnice definičního bodu územního prvku a souřadnice hranice územního prvku (zdrojem pro lokalizační údaje je katastr nemovitostí a státní mapové dílo).

Definiční bod územního prvku je bod (v souřadnicích S-JTSK), který leží uvnitř územního prvku.

Hranice územního prvku je dána souřadnicemi (v S-JTSK) a spojnicemi lomových bodů na obvodu území prvku.

Jednoznačným určením územního prvku na území ČR se rozumí jeho určení pomocí jednoho nebo uspřádané kombinace identifikačních a lokalizačních údajů.

Územním vymezením se rozumí určení územního prvku výčtem územních prvků (v registru již zapsaných), jimiž je tvořen, nebo zákresem v mapě.

Adresou se rozumí jednoznačné určení adresního místa pomocí identifikačních údajů název okresu, název obce nebo název městské části nebo městského obvodu, název části obce, číslo domovní (druh čísla domovního a číslo popisné nebo evidenční) nebo název ulice a veřejného prostranství a číslo orientační, název dodávací poštovní provozovny a poštovní směrovací číslo.

Registrační místo je subjekt, který provádí zápis a aktualizaci údajů základního registru.

Povinný subjekt vymezuje územní prvek (pokud územní vymezení není dáno právním předpisem), přiděluje územnímu prvku identifikační a lokalizační údaje (pokud nejsou dány předpisem), zjišťuje údaje o nemovitosti. Předkládá údaje o prvku, nemovitosti registračnímu místu neprodleně po jejich vzniku nebo změně registračnímu místu a odpovídá za soulad předaných údajů s předloženými podklady.

Obsah registru

Základní registr obsahuje údaje o územních prvcích:

Pro zápis a aktualizace údajů základního registru slouží registrační místa (katastrální úřady, pověřené obce, ČÚZK). Povinnými subjekty prvků a jejich jednotlivých údajů jsou ČÚZK, MV, hl. město Praha a statutární města a obce, MPSV a držitel poštovní licence.

ČÚZK se významně podílel na dosavadní přípravě registru, byl určen na základě konsensuální dohody zúčastněných resortů správcem tohoto registru a mj. z tohoto důvodu zde vznikla pracovní skupina pro řešení této problematiky a koordinaci spolupráce s dalšími zainteresovanými resorty. Jedním z výsledků je mj. právě dále uvedený pilotní projekt ZRÚIN.

Pilotní projekt ZRÚIN

Protože prvky navrženého datového obsahu ZRÚIN jsou v určitých podmnožinách a se vzájemnými překryvy obsaženy ve více datových zdrojích (ISKN v gesci ČÚZK, RSO v gesci ČSÚ, ÚIR-ADR v gesci MPSV), byl pro účely vzájemného ověření rozhodujících datových zdrojů ZRÚIN předřazen pilotní projekt ZRÚIN, jehož hlavním cílem je využití a spojení datových prvků do navrženého datového obsahu, identifikace a zjištění možností naplnění databáze, odstranění případných rozdílů ve zdrojových informačních systémech pro prvotní naplnění a základní ověření datových toků ZRÚIN v rámci veřejné správy. Pro pilotní projekt se nepočítá s grafickou částí a jí odpovídajícími datovými prvky a vazbami, předpokládá se však zapojení příslušných identifikačních bodů, pokud jsou tyto údaje k dispozici. Rovněž je cílem vytvořit postupy pro přiřazení adresních míst (ÚIR-ADR) k budovám (ISKN). Mimo jiné by také tento pilotní projekt měl být významnou zkušeností, která by měla pomoci při koncepci paragrafového znění zákona o ZRÚIN.

Příprava tohoto pilotního projektu probíhá od října letošního roku v návaznosti na předchozí činnosti, protože až koncem září 2001 byly do kapitoly ČÚZK státního rozpočtu převedeny Ministerstvem financí ČR finanční prostředky na uvedený projekt. Do konce prosince by měla být dodána technologická infrastruktura a programové aplikační vybavení pro pilotní projekt, dokončena příprava datové základny a přejímací testování prototypu programového vybavení PP ZRÚIN. V průběhu měsíce ledna je pak plánována příprava ověřování (ověřovacích scénářů), naplnění datové základny a instalace a testování programového vybavení APV PP ZRÚIN upraveného dle výsledků přejímacího testování.

Závěr

V době konání konference GIS Ostrava 2002 již očekáváme první výsledky a zkušenosti s provozováním pilotního projektu ZRÚIN. Cílem pilotního projektu, jak již bylo uvedeno, je především ověření stávajících datových zdrojů a možností provozu ZRÚIN. Prezentace průběhu projektu je plánována v rámci referátu na uvedené konferenci.Jak již bylo uvedeno, hlavními cíli tohoto registru tedy je sjednotit existující data v oblasti nemovitostí, územních a adresních prvků (jednotek), zajistit zejména pro oblast státní správy správná, platná, jednotná a centrálně vedená a udržovaná data v této oblasti. Registr by měl sloužit dalším informačním systémům veřejné správy i mimo ni.

Literatura

  1. Petrikovits, E. Základní registry veřejné správy - koncepce a legislativní zabezpečení.
  2. Věcný záměr zákonné úpravy registrů veřejné správy - návrh k 30.6.2001
  3. Projektový záměr - Evidenční list pro Základní registr územní identifikace a nemovitostí. Odbor informatiky ČÚZK, Praha, 29.8.2001.