Výukový GIS na WWW stránkách

Pavla Tryhubová
obor Geodézie a Kartografie
ČVUT v Praze
E - mail: p.tryhubova@sh.cvut.cz
www: gama.fsv.cvut.cz/~palacink

Abstract

In her work, author's briefly describing the situation of teaching GIS in the Czech Republic. She's detecting and exposing failures and suggests one of the possible ways how to teach GIS. And that is the training GIS on www pages

Abstrakt

Autorka ve své práci stručně popisuje situaci ve výuce GIS v České republice. Zjišťuje a odhaluje nedostatky a navrhuje jeden z možných způsobů výuky GIS. Tím je výukový GIS na www stránkách.

1. Úvod

Geografické informační systémy (GIS) pronikají do všech oblastí lidské činnosti. Z těchto oblastí můžeme vyjmenovat například: životní prostředí, zemědělství, lesnictví, vodní hospodářství, pozemky, nemovitosti, územní členění, územní plánování, regionální rozvoj, výstavba, technická infrastruktura, spoje, doprava, veřejné finance, průmysl, energetika, obchod, služby, kultura, sociální sféra, zdravotnictví, civilní a požární ochrana, armáda, bezpečnost a mnohé další. Jak je vidět seznam je velmi dlouhý a určitě není kompletní. Když si představíme všechny ty, kteří se v těchto oborech pohybují se dá říci, že s GIS se určitě seznámí každý člověk. Je jen otázkou kdy.

2. Situace ve výuce GIS

Jak a kdy se poprvé člověk v České republice setkává s GIS? Doma, ve škole a nebo až v pracovním procesu ?

Gymnázia mají v osnovách předmětu Zeměpis několik tématických okruhů z oboru geodézie a kartografie, mezi nimi i GIS. Toto téma je zařazeno mezi doporučené rozšiřující učivo, které obvykle probírá pedagog se studenty teprve až po řádném splnění povinné části osnov. Krom toho doporučující učivo tvoří pouze náměty, které pedagog nemusí nutně využít. Lze tedy s velkou pravděpodobností říci, že jen málo studentů se o GIS na střední škole doví.

Na vysokých školách je situace poněkud lepší. Některé vysoké školy zavedly výuku GIS jedním či dvěma předměty a některé školy umožňují posluchačům studovat poznatky z oboru za pomoci GIS. [1]

Ze současné středoškolské a vysokoškolské "politiky" v oblasti GIS vyplývá, že do praxe přichází pouze malé procento absolventů, problematiky znalých. Musíme si, ale uvědomit, že někteří z nich se specializují pouze na GIS. Tím se skupina těch, kteří aplikují GIS v jiných oborech (jako prostředek k dosažení cíle) se ještě více zmenšuje.

Další možností jsou odborné výstavy a konference, kterých je v ČR celá řada. Pořadateli bývají školy, organizace, soukromé firmy. Podle pořádajícího subjektu mohou být výstavy a konference určeny pro širokou veřejnost, studenty nebo pro úzce specializované odborníky. Výstavy a konference jsou však určeny pro lidi, kteří se o danou problematiku zajímají a přijíždějí, aby se dozvěděli, co je v oboru nového, případně na čem jeho kolegové pracují.

Internet. Ze zahraničních zdrojů v oboru GIS existuje již celá řada renomovaných kurzů přístupných a pravidelně doplňovaných. Mezi nejznámější patří stránka "The NCGIA Core Curriculum" (www.ncgia.org), která obsahuje celou řadu přednášek a seminářů pocházejících z akademických institucí z celého světa. Dalším příkladem je síť univerzit UNIGIS (www.unigis.org), která poskytuje na komerční bázi postgraduální dálkové vzdělávání na poli GIS. V ČR je zástupcem této sítě Mendelova univerzita v Brně (www.vszbr.cz/user/ugf/index.html). Ta v současnosti poskytuje za úplatu kurzy v českém jazyce, založené na softwarovém produktu IDRISI, určené zejména zájemcům o hlubší znalosti v oblasti GIS analýz. Kromě vzdělávacích institucí se na dálkovém vzdělávání prostřednictvím Internetu podílejí také výrobci GISů. Podporou obecného GIS vzdělávání je také např. "Virtual Campus" firmy ESRI (www.esri.com).[2]

Na jedné straně je zde mocný a účinný nástroj pro řešení problémů v mnoha oborech. Na druhé straně je minimum možností, jak přijít s GIS do styku dříve než v praxi. Tím nepřímo dochází ke zpomalování rozvoje aplikování GIS.

3. Návrh zapojení středních škol do výuky GIS

Z výše uvedeného plyne, že lidé se dozvídají o GIS příliš pozdě nebo vůbec, a proto je málo užívají (nebo jeho užití prosazují) ve svém profesním životě.

Tuto situaci se snaží změnit některé organizace svou nabídkou doplňujících programů, nejen pro střední, ale i pro základní školy. Takovým programem je např. dlouhodobý celosvětový projekt GLOBE (v ČR Hnutí Tereza), který je zaměřený na sledování životního prostředí.

Autorka v rámci své diplomové práce navrhuje vlastní řešení problému, orientované na střední školy. Konkrétní realizací bude výukový GIS na www stránkách, s nímž se studenti ze spolupracujících gymnázií seznámí v hodinách zeměpisu nebo informatiky a výpočetní techniky. Výukový GIS bude mít zajímavou a pro středoškoláky poutavou formu. Hlavní myšlenkou celého projektu - hry je uskutečnění virtuálního výletu, během kterého studenti narazí na netradiční problémy z geodézie a kartografie. K úspěšnému vyřešení a získání bodů jim napomohou doprovodné texty s grafy, mapami, obrázky, případně hudebními a video ukázkami. Otázky a problémy z oboru geodézie a kartografie by měli navrhnout odborníci, zabývající se nejen geodézií a kartografií, ale i pedagogové vyučující na středních školách a pracující se studenty těchto škol.

Zda o tento projekt bude zájem rozhodne dotazníková akce, při které budou oslovena všechna gymnázia mající emailové konto na území ČR. Na základě výsledku testu a problémů, které navrhnou kartografové a pedagogové budou vytvořeny výukové stránky, na které studenti budou moci přistupovat kdykoli ve svém volném čase po určitou dobu. Motivací jim bude nejen žebříček těch nejlepších řešitelů, ale i možnost sdružovat se do školních teamů a soutěžit se studenty z jiných škol. Na závěr projektu se uskuteční závěrečný test, který by měl ukázat, na kolik studenty zaujaly výukové www stránky a kolik si toho zapamatovali.

Díky vládnímu programu "Internet do škol" má být 90% škol na konci roku 2002 vybaveno počítačovou učebnou s připojením na Internet, což by mělo umožnit snazší navázání kontaktů s jednotlivými školami a jejich větší zapojení do vytčeného projektu.

4. Závěr

V současné době jsou na adrese http://gama.fsv.cvut.cz/~palacink zpřístupněny dotazníky pro učitele zeměpisu a pro vyjádření kartografů k vhodným partiím geodézie a kartografie. Na základě těchto dotazníků bude vypracován vstupní test, který ukáže problematické partie probírané na gymnáziu z oboru geodézie a kartografie. Celý projekt je založen na dobrovolné účasti jak pedagogů, tak studentů.

Kartografové budou o projektu informováni poprvé na konferenci GIS Ostrava 2002. Učitelům zeměpisu i kartografům bude zaslán osobní email se žádostí o zapojení se do projektu. Dále byly již osloveny redakce časopisů Geoinfo, Zeměměřič, Kartografické listy, Učitelské noviny, kde by měl vyjít informativní článek o probíhajícím projektu.

Průběžné informace z projektu, například výsledky testů, zapojení škol do projektu budou zveřejněny na již zmiňované www adrese.

Literatura

  1. Halounová, L.: Výuka GIS na vysokých školách České republiky. Praha, CAGI 2000
  2. Pauknerová, E.: Výuka GI/GIS prostřednictvím WWW v zahraničí. Praha, CAGI 2000