Územní příprava Sčítání lidu, domů a bytů v roce 2001 a metainformace o GIS produktech

Ing. Zdeňka Udržalová
Český statistický úřad
U Divadla 828
530 02 Pardubice
E - mail: udrzalova@gw.czso.cz

Abstract

The implemented project on the register of cenzus districts is an updated basis for statistical surveys and an instrument for organizing the surveys especially in the field of social statistic. It includes geographical and address identifications of all buildings incorporated into census districts and registers their hierarchy and full coverage. It uses own and administration sources, especially information on real estate registration. Applications include the sampling of dwelling households for ad hoc and continuous surveys, descriptions of census districts for interviewers. The use of technologies of geographical information systems in the register brings in graphic representation elements.

Abstrakt

Projekt Českého statistického úřadu realizovaný pod názvem registr sčítacích obvodů je aktualizovanou oporou výběru pro statistická šetření a nástrojem přípravy a zpracování organizovaných šetření zejména na poli sociálních statistik. Zahrnuje úplnou územní identifikaci včetně podrobné lokalizace a adresních identifikací všech budov s přidělenými čísly domovními, které jsou jednoznačně rozlišeny na úrovni sčítacích obvodů za účelem územní přípravy sčítání lidu, domů a bytů v roce 2001. Sčítací obvody jsou skladebně zařazeny do úplné hiearchie územních prvků, která je vyjádřena názvy, kódy, čísly, hranicemi, souřadnicemi a pokrývá území celé České republiky. Pro aktualizaci se využívají administrativní a vlastní zdroje. Aplikace nad registrem zahrnují výběry bytových domácností pro jednorázová či kontinuální šetření, popisy sčítacích obvodů včetně přílohových map pro tazatele. Využívají se technologie geografického informačního systému, které slouží k přípravě a zpracování informací o území a dále přinášejí grafickou reprezentaci prvků. Mezi aplikační výstupy sčítání lidu, domů a bytů patří revidovaná soustava územních informací vztahující se ke sčítání, které proběhlo k 1. březnu 2001.

Zákonné podmínky, metodika, obsah, technologie zpracování územních informací SLDB 2001

Územní příprava sčítání lidu, domů a bytů na základě zákona č. 158/1999 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2001 (dále SLDB 2001) byla zaměřena na:

Územní příprava je odrazem intenzivní, mezirezortní spolupráce na úkolech sčítání lidu, zejména s Ministerstvem pro místní rozvoj a s Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním.

Je realizován odlišný typ územní přípravy sčítání, který částečně využívá registrů veřejné správy a který vytváří podmínky pro propojení územních informací s výsledky zpracování SLDB.

Základní metodickou novinkou je nastavení systému skladebného do vymezených katastrálních území a obsahovou novinkou je detailní práce s mapovými podklady nad územím celého státu.

Poprvé ve veřejné správě byla realizována idea plného zobrazení stavebních objektů zpracování nad digitálními mapovými podklady a pomocí technologií geografického informačního systému nad územím celé České republiky.

Územní příprava znamenala zpracování hiearchie všech územně správních, sídelních, technických, evidenčních a adresních prvků protažené až do úrovně stavebních objektů vymezených číslem domovním.

Územní příprava podchycuje všechny stavební objekty s přidělenými čísly popisnými a evidenčními, které se nacházejí na území obcí v různých hiearchiích:

Jednoznačná skladebnost stavebních objektů do sítě sčítacích obvodů byla nastavena tak, aby byly pokryty požadavky na přípravu sčítání a využívání výsledků sčítání lidu, domů a bytů za území: České republiky, krajů, okresů, obcí, částí obcí, základních sídelních jednotek. Sčítací obvody představují nejmenší územní jednotky, které jsou skladebné do katastrálních území, základních sídelních jednotek a částí obcí a jejichž síť pokrývá celé území České republiky.

Metodika zpracování se opírá o Standardy k prostorové identifikaci, do verze 3.x včetně. Jako forma vyjadřování územních identifikací se používají kódy, čísla, názvy, grafické prvky (point, linie, polygon).

Územní informace jsou obsahově propojené na administrativní zdroje dat a to Územně identifikační registr základních sídelních jednotek (dále UIR-ZSJ) vedeného Ministerstvem pro místní rozvoj ČR a na katastrální území a parcelní čísla ze Souborů popisných informací katastru nemovitostí vedených Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním. Podpůrně byl využit Územně identifikační registr adres Ministerstva práce a sociálních věcí a to pro naplnění jednoznačného identifikátoru ulic a veřejných prostranství.

Územní informace využívaly evidence obcí v případě číselných řad přidělených čísel popisných a evidenčních a v případě adres.

Využívání mapových podkladů Českým statistických úřadem je vázáno dvěmi smlouvami s Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním. Mapovými podklady se rozumí dvě mapová díla: digitální rastrová mapa s názvem Základní mapa ČR 1:10 000 (viz licenční smlouva na 5 licencí za celou ČR) a dále poskytnutí výstupů z katastru nemovitostí ve formě digitálních katastrálních map (rastry, DKM a KMD vektory) a to vše pro účely přípravy a zpracování SLDB 2001 ve smyslu zvláštních ujednání daných smlouvami.

Technologický vývoj byl zaměřen v letech 1999 až 2001 na totální přechod z file (okresních) systémů na práci nad jedinou popisnou a geografickou databází ČR u všech správců a uživatelů územních informací SLDB v rámci úřadu, přes intranet.

Využívání územních informací SLDB 2001

Územní informace SLDB jsou předmětem distribuce pro státní správu a samosprávu a budou realizovány ve dvou etapách: informace se stavem k 01.02.2001 (k datumu ukončení územní přípravy SLDB) a dále informace dle aktuální územní struktury k 01.03.2001 (k rozhodnému okamžiku sčítání 2001).

K distribuci územních informací SLDB je vhodné obecněji uvést, že jde o:

Územní informace SLDB jsou umístěny v distribučních modulech: základní modul, modul dům, modul sčítací obvod, modul služeb, přičemž každý z nich bude mít relativní samostatnost. To znamená, že bude mít schopnost uceleně vypovídat o daném okruhu zájmu uživatele.

Obsah modulů územních informací k 01.02.2001 a 01.03.2001 se bude lišit a paleta informací k datu sčítání bude bohatší. Viz také přiložená tabulka č. 1 Metainformace o územních informacích SLDB 2001.

V současnosti se dokončují práce spojené s přípravou plošné distribuce územních informací SLDB 2001 k 01.02.2001, což konkrétně znamená dokončení servisních prací zejména z oblasti smluvně právních vztahů.

Metainformace o GIS produktech

Nedílnou součástí základního modulu je všeobecný popis předávaných informací ve formě metainformací o územních informacích SLDB 2001. Uživatelé mohou počítat v první distribuční vlně se sedmi metainformačními listy s názvy:

Okruh metainformací je otevřený, například pro druhou vlnu distribuce budou připraveny metainformační listy s pracovními názvy Územní struktura (minilexikon) a Územní struktura v grafice (katalog).

Potřeba těchto informací o informacích je mnohonásobně ověřená a nezastupitelná. Po dokončení cyklu jejich příprav se stanou součástí Metainformačního systému Českého statistického úřadu. Po formální stránce byly inspirací stránky CAGI, MIDAS a poděkování patří kolektivu tohoto projektu z VŠB Ostrava.

Obr č. 1 Ukázka územní struktury v grafice

Ke GIS produktům Českého statistického úřadu založených a aktualizovaných u příležitosti územní přípravy cenzu patří tři tématické vrstvy.

Geografická vrstva lokalizující stavební objekty s číslem domovním formou jejich definičního bodu vznikla ruční digitalizací nad katastrálními mapami všech používaných měřítek s využitím speciální aplikace (technologie MapObjects). Z menší části byly body automatizovaně generovány z vektorových DKM a dále byly dohledávány v terénu s následnou přibližnou lokalizací na katastrálními mapami. Pro zpracování byl použit systém jednotné triangulační sítě katastrální S-JTSK. Výsledkem jsou datové sady za jednotlivé okresy implementované do celistvé geografické databáze SDE nad Oraclem. Lokalizováno bylo 99 procent evidovaného stavu stavebních objektů na obcích, zejména nebyla dohledána k 01.02. tohoto roku všechna evidenční čísla chat v rekreačních oblastech kolem Prahy. Atributová část může být velmi bohatá a může obsahovat všechny příslušné územní identifikace.

Geografická vrstva sčítacích obvodů vznikla ruční vektorizací nad katastrálními mapami všech používaných měřítek a tvarů v prostředí aplikace TopolBasic a rovněž v systému S-JTSK. Jako výchozí kresba byly použity vektorové hranice katastrálních území z projektu ZABAGED (Základní mapa České republiky 1:10 000) a revidované hranice základních sídelních jednotek, rovněž vektorově zpracované s přesností mapy 1:10 000. Výsledkem jsou datové sady za jednotlivé okresy postupně implementované do celistvé centrální geografické databáze Spatial Database Engine (SDE) nad Oracle. Topologicky vyčištěno v rámci území České republiky. Atributová část může zahrnovat veškeré vyšší územní identifikace vztahující se ke sčítacím obvodům jako nejmenším územním jednotkám, které vykrývají celé území státu.

Zpracovaná účelová vrstva názvů ulic a veřejných prostranství slouží jako jeden z datových zdrojů pro tiskovou aplikaci mapových kompozic sčítacích obvodů.

Závěr

Metainformace či konkrétní informace lze v současnosti získat na základě písemné objednávky na Český statistický úřad Praha, Sokolovská 142N, Praha 8-Karlín, informační servis nebo také na kontaktním místě správy dat ČSÚ Praha, dislokovaném na adrese U Divadla 828, Pardubice 530 02.

Literatura

  1. Zákon č. 158/1999 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2001
  2. Pokyny k instrukci Českého statistického úřadu pro činnost okresních úřadů a obcí při přípravě a provedení sčítání lidu, domů a bytů v roce 2001, ČSÚ Praha, srpen 2000
  3. Instrukce pro sčítací komisaře a revizory k provedení sčítání lidu, domů a bytů k 1. březnu 2001, ČSÚ Praha, říjen 2000
  4. http://www.cagi.cz
  5. Udržalová, Klauda: Příspěvek na konferenci Seč 2001 - Registr sčítacích obvodů

Recenzoval: RNDr. Milan Šimek, PhD. (VŠB - TU Ostrava)

Metainformace o územních informacích SLDB 2001 - pořadové číslo 1 / počet stran 3

I. Identifikace datového souboru

Název

Územní informace Sčítání lidu, domů a bytů v roce 2001

Zkrácené názvy

Územní informace SLDB 2001

II. Související právní a jiné předpisy

Název právního předpisu

Zákon č. 158/1999 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2001

Související předpisy

Pokyny k instrukci Českého statistického úřadu pro činnost okresních úřadů a obcí při přípravě a provedení sčítání lidu, domů a bytů v roce 2001

 

Instrukce pro sčítací komisaře a revizory k provedení sčítání lidu, domů a bytů k 1. březnu 2001

III. Popis informace

Popis

Uspořádaný komplex územních informací SLDB 2001

Jazyk

Čeština

Znaková sada

Windows-1250

Důvod vytvoření – kategorie

Projekt

Důvod vytvoření – popis

Územní příprava Sčítání lidu, domů a bytů v roce 2001

Ukázka – WWW adresa

 

Ukázka – text

Hranice SO nad rastrem katastrální mapy 1:1 000, okres Pardubice

IV. Prvky kvality datového souboru

Popis vzniku

Soubory textových, popisných a geografických informací sloužící k územní přípravě, zpracování a prezentaci SLDB 2001, které vznikly v průběhu let 1999 až 2001

Četnost aktualizace

Jednorázově

Logická konzistence

Jednota popisných a geografických informací, které popisují a vymezují uzemí České republiky ve správních, sídelních, technických a evidenčních strukturách

Úplnost

Pokryto beze zbytku území České republiky.

Homogenita

Kvalita a úplnost datového souboru je rovnoměrná po celé ČR

V. Nepřímý prostorový referenční systém

   

VI. Přímý prostorový referenční systém

   

VII. Informace o rozsahu

Stav rozsahu

K 01.02.2001 (konec územní přípravy SLDB 2001) a k 01.03.2001

Datum popisu rozsahu

30.09.2001

Základní velikost

 

Území

Česká republika

Pokrytí

Plné, za všechny obce České republiky

Popis časového rozsahu

Zpracování ukončeno 28.02.2001 a probíhá aktualizace k 01.03.2001, tj. k okamžiku sčítání lidu, domů a bytů

Datum poslední aktualizace

01.02.2001

VIII. Datová struktura souboru

Obsah datového souboru

Metainformace, metodika, databáze stavebních objektů, databáze sčítacích obvodů, popisy sčítacích obvodů, mapová vrstva definičních bodů stavebních objektů, mapová vrstva hranic sčítacích obvodů, územní struktury okresů, mapy sčítacích obvodů (s mapovým podkladem), speciální výstupy, prohlížečky dat

IX. Objekty v datové sadě

Objekty

Texty, databáze, grafika, mapy

X. Uspořádání informace

Modul

Základní modul:

Metainformace

Metodika

Multičíselník SO

Územní struktura k 01.03.2001

Ukázky dat

Formulář odezvy uživatelů (echo)

 

Modul dům:

Databáze stavebních objektů s čísly domovními, územními identifikacemi a adresami

Mapová vrstva definičních bodů stavebních objektů

Klad mapových listů katastrálních map

Prohlížečka databáze stavebních objektů

Prohlížečka grafických dat

 

Modul sčítací obvod:

Popisy sčítacích obvodů

Hranice sčítacích obvodů

Mapy sčítacích obvodů

Klad mapových listů katastrálních map

Prohlížečka grafických dat

XI. Organizace a jejich úlohy

Český statistický úřad Praha

Původce

 

Vlastník

 

Administrátor

 

Dodavatel

XII. Kontaktní místa a jejich úlohy

Český statistický úřad Praha

Sokolovská 142N, Praha 8-Karlín 180 04

Správa databáze

Český statistický úřad Praha

pracoviště sekce sociálních statistik, U Divadla 828, Pardubice 530 02

Správa dat, správa GIS dat, zpracování

XIII. Distribuce

Pravidla použití

Dle zákona č. 158/1999 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2001

Pravidla použití – text

Použití na základě potvrzeného protokolu o předání

Možnost zveřejnění

Žádná, data nebudou předávána třetím stranám bez vědomí předávajícího (tj. Českého statistického úřadu Praha)

Neveřejná část

Parcelní čísla

Distribuční jednotky

Modul

Cena

Bezplatně

Nosiče pro přenos dat

CD, disketa, případně ZIP

Formáty (vektor)

ARC/INFO Ungenerate text, DXF, MIF (MapInfo), ArcView Shape soubor, formát MAGISu

Formáty (rastr)

Xxx

Formáty databáze

DBF (Dbase III, IV, V, Oracle)

Poznámka k formátům

Též formát Topol (blk)

On-line

Xxx

Způsob objednání

Písemnou objednávkou na Český statistický úřad Praha, Sokolovská 142N, Praha 8 – Karlín, informační servis

XIV. Autorská práva

Autorská práva

Žádná

XV. Údaje o metadatech

Datum vzniku metadat

05.10.2001

Datum aktualizace metadat

04.12.2001

Datum očekávané aktualizace metadat

30.06.2002

Tabulka č. 1 Metainformace o územních informacích SLDB 2001