Využití Geografického informačního systému v podmínkách hnědouhelného lomu.

Ing.Martin Vrubel
Severočeské doly a.s. , Doly Nástup Tušimice
Kadaň 432 01
E-mail : vrubel@mail.sdas.cz

Abstrakt

Nasazení Geografického informačního systému na povrchovém lomu znamená vytvoření jednotného integrujícího SW prostředí , v kterém je možné některá geografická data (vytvořená v různých systémech) a popisná data dále zpracovávat , prezentovat , analyzovat ,dávat do vzájemných souvislostí , nebo jen obyčejně prohlížet. Na Dolech Nástup v Tušimicích byly vytvořeny aplikace pro podporu některých činností v těchto oblastech : Mapová dokumentace , Pozemková agenda , rekultivace , "územní plán" , důlní plán , Geomonitoring , geologie , Ekologie , správa nemovitostí (vč.podkladů pro výpočet daně z nemovitostí). Základním SW prostředím je systém MGE (Modular GIS Environment), využívající grafický editor MicroStation a relační systém řízení báze dat (Microsoft SQL Server). Pro využívání dat uložených v projektu MGE jsou použity produkty GeoMedia a GeoMedia Web Map.

1. Úvod

Odbor hlavního měřiče a geologa Dolů Nástup v Tušimicích zajišťoval a zajišťuje předepsané mapové podklady ve smyslu vyhlášky ČBÚ č. 435/92 Sb. (provozní mapy , mapy povrchu, základní mapy závodů atd.). Nejdříve se mapy vyhotovovaly ručně , od začátku 90. let se však postupně přecházelo na digitální zpracování mapové dokumentace. S grafickými objekty na mapách však nebyly svázány žádné další informace. Evidence dlouhodobého hmotného majetku (DHM) nebyla svázaná s informací , kde se majetek nachází a na jakém pozemku . Podklady pro daň ze staveb a z pozemků byly vedeny odděleně různými útvary , z čehož pramenily některá nedorozumění při kompletování podkladů pro výpočet daně z nemovitostí. Další určitou komplikací v přehledu o majetku začala být skutečnost , že některé stavby a pozemky v areálech dolu se začaly pronajímat , nebo byly prodány. Technici nejrůznějšího zaměření pociťovali potřebu získat rychlý přístup k informacím o nejrůznějších objektech , inženýrských sítích , a to o jejich poloze , nebo o některých technických parametrech.

2. Zavedení geografického informačního systému

Pro pořizování geografických dat je na Dolech Nástup jako hlavní metoda využívána letecká fotogrammetrie (dnes již převážně digitální fotogrammetrie). Protože používáme stanice ImageStation a ImageStation SSK , software firmy Intergraph a programy MicroStation pro tvorbu map rozhodli jsme se pokračovat na stejné platformě i u Geografického informačního systému .Jako hlavní nositel úkolu byl určen odbor hlavního měřiče a geologa (OHMG).

Ve výběrovém řízení na projekt a realizaci GIS zvítězila firma HSI s.r.o. Praha , byla uzavřena smlouva a od listopadu 1998 je postupně realizována v etapách :

1. Studie (1/1998)

2. Realizační projekt GIS Dolu Nástup Tušimice

- Analýza činností, datových zdrojů a vazeb pro GIS DNT, definice datového a funkčního modelu, metodika zabezpečení provozu

- Podrobná analýza současného stavu (využívané technologické postupy, platné normativy).

- Definovány požadavky uživatelů na GIS

- Analýza zdrojů dat pro GIS DNT, (formáty dat, smlouvy o výměně údajů).

- Vazby na okolí případně okolní IS (např. katastr nemovitostí, evidence HIM, placení daní z nemovitostí , ekonomický informační systém S1).

- Definice datové struktury systému (úplná specifikace sledovaných objektů a jejich kategorizace, úplný výčet atributů sledovaných objektů - grafických i popisných).

- Stanovení uživatelských pracovišť systému.

- Metodika organizačního zabezpečení provozu.

- Problémové okruhy, které bude třeba zabezpečit vydáním nových organizačních, řídících a technických normativů.

Délka trvání: listopad 1998- únor 1999

3. Stanovení a zpracování normativů, technologických postupů a číselníků, implementace datových struktur :

- Stanovení technologických postupů sběru a zpracování dat.

- Implementace struktur datových bází a jádra systému

- Zpracování vstupních a konverzních programů pro sběr, zpracování a aktualizaci dat s vazbou na dokumenty (řídící/organizační normy, standardy).)

Délka trvání: únor 99 - červen 99

4. Fyzické založení GIS DNT a jeho primární administrace

- Realizace systému řízení báze dat - relační databáze: administrace databáze, fyzické generování tabulek a číselníků.

- Tvorba aplikačního SW, tj. úprava, příp. rozšíření nabízeného standardního softwarového prostředí GIS za účelem naplnění, zpracování a využívání datové základny, vč. zpracování dokumentace

- Fyzické založení datové základny a její naplnění pilotním vzorkem dat ze zvoleného území.

- Zpracování uživatelské dokumentace ke všem dodaným SW modulům.

- Implementace SW systému.)

Délka trvání: červenec 99 - září 99

5. Testovací provoz na vybraných pracovištích, finalizace systému GIS DNT

Délka trvání: říjen 99 - listopad 99

Začátkem roku 2000 začala etapa "plnění" systému daty a zároveň tvorba dalších aplikací , které byly uživateli vyžadovány.

Při zavádění GIS na DNT bylo určitou výhodou, že některé grafické digitální systémy (MOSS,KVAS,Intergraph-MicroStation a ImageStation) byly již na DNT v provozu a došlo "pouze" k převodu dat a jejich přípravě pro GIS. Nebylo tedy nutné realizovat rozsáhlé měřické a mapovací práce. Existoval rovněž okruh vyškolených pracovníku, kteří už s podobnými systémy úspěšně pracovali.

Větší problémy byly a stále jsou z negrafickými daty - popisnými údaji související z geografickými objekty. Ty se totiž vyskytují v nejrůznějších formách jak v digitální (menšina) tak převážně ve formě nejrůznějších zpráv, projektů , realizační dokumentace , formulářů aj.

3. Softwarové vybavení

3. 1 Architektura systému

Systém GIS DNT se realizuje v logické třístupňové architektuře klient/server ve formě aktivních a pasivních uživatelských pracovišť, která jsou propojena on-line s geografickým serverem, obsahujícím vlastní aplikační grafický SW včetně grafické části datové základny a databázovým serverem, na kterém je uložena popisná část datové základny GIS DNT .

Základním SW prostředím je systém MGE (Modular GIS Environment), využívající grafický editor MicroStation a relační systém řízení báze dat (Microsoft SQL Server). Pro využívání dat uložených v projektu MGE budou použity produkty GeoMedia a GeoMedia Web Map.

3.2 Funkčnost jednotlivých úrovní pracovišť GIS DNT

Vzhledem ke skutečnosti , že vývoj jde v oblasti GIS , HW a SW rychle kupředu a nasazení GIS , který má řešit mnoho oblastí ve velké firmě je záležitost poměrně dlouhodobá (až několik let) , bylo rozhodnuto realizovat nejdříve jakési jádro systému s několika základními aplikacemi a až po nasazení do rutinního provozu se rozhodlo o jeho dalším rozšíření.

3.2.1. Aktivní pracoviště I.- správa a tvorba geografické databáze

Toto pracoviště zabezpečuje pořizování, editaci, aktualizaci grafických i popisných dat uložených v systému MGE. Má prostředky pro vyhledávání a odstraňování chyb v datech, hromadné zpracování grafiky a databázových údajů, integraci dat a jejich distribuci podle potřeb jednotlivých uživatelů.

Tato pracoviště jsou vybavena systémem MGE/SX, sestávajícím z následujících tří modulů:

MGE Basic Nucleus (MGNUC) je jádrem pro přístup k datům v projektu MGE, různým programovým funkcím systému a dalším aplikacím. MGNUC zajišťuje řízení projektu, definici souřadnicového systému, dotazování a přístup k databázi.

MGE Base Mapper (MGMAP) nabízí prostředky pro budování a správu dat projektu v prostředí MGE. MGMAP obsahuje jak interaktivní, tak dávkové nástroje pro vstup, čistění a úpravu dat.

MGE Basic Administrator (MGAD) poskytuje nástroje pro správu systému a databáze v aplikacích MGE, které využívají relační databázi. MGAD poskytuje prostředky pro přípravu a definici databázového schématu, mapových kategorií, prvků a uživatelských atributů.

Toto pracoviště je jedno a jeho chod je zabezpečován oddělením GIS-OHMG.

3.2.2. Aktivní pracoviště II.- analýza a syntéza geografických dat

Jako prostředek pro tvorbu koncových klientských aplikací na jednotlivých útvarech, vyžadujících sofistikovaný přístup ke geografickým datům bylo zvoleno základní programové vybavení GeoMedia.

Umožňuje uživatelům vkládat a editovat popisné údaje (databázové záznamy) k objektům a zařízením zobrazeným v digitální mapě.

Tento produkt nabízí řadu základních funkcí pro efektivní využívání dat, jako jsou:

Aktivních pracovišť II je v současné době (10/2001) šest (oddělení pozemků , pracoviště rekultivací , odbor hlavního měřiče a geologa , závod skrývek , závod uhelných lomů a závod dílen a technického provozu)

3.2.3. Pasivní pracoviště - prohlížení geografických dat

Uživatelé na této úrovni mohou prohlížet data uložená v datové základně MGE i s připojenými databázovými informacemi. Nástrojem pro prohlížení geografických dat je GeoMedia Web Map, produkt umožňující přístup k datům prostřednictvím webovských prohlížečů (např.Microsoft Internet Explorer) , které má většina kompetentních pracovníků k dispozici na počítači jako součást operačního systému. Tím je umožněno zpřístupnit geografické údaje pověřeným pracovníkům bez nákupu speciálního softwaru a práce s aplikacemi připomíná běžné postupy při práci s Internetem.

Uživatelé tak mohou pomocí jednoduchých aplikací, vyhovujících jejich různým potřebám, mít kdykoliv k dispozici aktuální data udržovaná na úrovni serveru.

Mapy jsou vytvářeny ve formátu ActiveCGM, umožňujícím zobrazit v jednom okně vektorová a rastrová grafická data. Je možné prohlížet všechny detaily přibližováním nebo zvětšováním pohledu na mapu, lze využít i lupu na jednotlivé detaily . Dá se dotazovat na popisné informace k jednotlivým prvkům, ale i vytvářet dynamické zobrazení na základě dotazu do databáze. Dynamické vytváření mapy umožňuje přenášet pouze takové objemy dat, jaké jsou nezbytně potřeba a tím urychlit přístup k informacím. Poskytovatelé dat mohou přitom plně kontrolovat přístup k datům a účinně je chránit proti zneužití. Na druhou stranu si nutno uvědomit , že jednoduchost a snadná přístupnost geografických dat jde ruku v ruce s poněkud zjednodušeným vzhledem map - nejsou zde užity důlní značky , polohopis je vyjádřen jednoduchými polygony. Pro běžnou orientaci to samozřejmě stačí a pro tvorbu a tisk předepsané důlně měřické dokumentace se využívá speciální software (např.MicroStation-DULMAP)

Obr. 1 Architektura pracovišť GIS DNT

V polovině roku 2001 byl realizován upgrade části systému . V současnosti využíváme verze:

- GeoMedia 4.0

- GeoMedia Web Map 4.0

4. Oblasti řešené GIS a způsob řešení

OBLAST

OBSAH ŘEŠENÍ

Přehledná mapa

Zjednodušená “Přehledná mapa” poskytuje základní přehled území . Zobrazen je dobývací prostor , katastrální území , jednotlivé skrývkové a uhelné řezy , výsypky , pásová doprava, sítě , komunikace , železnice , vodní plochy a toky , hranice rekultivačních ploch atd. Každý uživatel si pro prohlížení pomocí internetového prohlížeče může nastavit a uložit své implicitní nastavení a mít na obrazovce pouze ty prvky , které potřebuje . Je možné prohlížet všechny detaily přibližováním nebo zvětšováním pohledu na mapu, lze využít i lupu na jednotlivé detaily.

Obr.2. Přehledná mapa v GIS

OBLAST

OBSAH ŘEŠENÍ

Provozní mapa

Tato aplikace je zjednodušenou modifikací Provozní důlní mapy tak , jak ji známe ze souboru důlně měřické dokumentace. Protože běžný způsob rychlé orientace na hnědouhelných lomech je podle pásové dopravy je možné požadovaný segment mapy pro zobrazení jednoduše vyvolat i pomocí čísla pásového dopravníku.

OBLAST

OBSAH ŘEŠENÍ

Zákl. mapa závodu

Zázemí povrchového lomu to jsou nejrůznější dílenské objekty , doprava , drtírna , skládky nerostu a jiné obslužné a administrativní objekty. Zde se vede základní mapa závodu. Důraz je kladen na zachycení budov , jiných staveb , inženýrských sítí . Tato aplikace umožňuje prohlížení zjednodušené verze těchto map , vyhledávat objekty dle inventárního čísla a získávat databázové informace o nich. Na obrázku vidíme vyhledání objektu pomocí inventárního čísla .

Obr.3. Základní mapa závodu v GIS - nalezení objektu dle inventárního čísla

OBLAST

OBSAH ŘEŠENÍ

Pozemky

Aplikace umožňuje vedení evidence pozemků. Jsou přebírána data z územně příslušných katastrálních úřadů tj.relevantní údaje ze souboru popisných informací katastru nemovitostí ve výměnném formátu (viz.struktura a výměnný formát digitální katastrální mapy (DKM) a souboru popisných informací katastru nemovitostí ČR ze dne 28.12.1993 , č.j. 5729/1993-22). Pro k.ú. , ve kterých není vyhlášena platnost DKM je pro vedení obsahu katastrální mapy v digitální formě využíváno služeb externí firmy. Popisné údaje o pozemcích obsahují rovněž interní údaje , které jsou sledovány pouze pro potřeby firmy (např. dočasná vynětí pozemků ze zemědělského půdního fondu , údaje o stavu rekultivace apod.) . Pozemek lze rychle najít zvolením příslušného katastrálního území a zadáním příslušného parcelního čísla a podlomení – viz.obr.4.

Obr.4 . Aplikace "Pozemky" - nalezení a zobrazení hledaného pozemku

Obr.5. Aplikace Pozemky - výběr popisných informací o parcele

OBLAST

OBSAH ŘEŠENÍ

Rekultivace

Oblast rekultivací byla jedna z prvních , která byla zařazena při přípravě koncepcí zavedení GIS na Dolech Nástup v Tušimicích. Důlní měřiči společně s pracovníky pracoviště rekultivací zpracovali seznam informací , které se budou vázat na jednotlivé rekultivační plochy . Jedná se např. o tyto údaje :

  • Grafický obraz rekultivované plochy
  • Rozhodnutí vydaná v souvislosti s rekultivační plochou (např. Vodoprávní povolení , rozhodnutí o využití území a umístění stavby , kolaudační rozhodnutí , ostatní rozhodnutí a povolení např. Povolení k šíření nepůvodního druhu atd.) – je uvedeno číslo rozhodnutí, kým bylo vydáno , a datum .
  • Datum zahájení rekultivace a datum skutečného ukončení rekultivace
  • Obvod plochy v souřadnicích
  • Celková výměra
  • Rozpad výměry dle druhu rekultivace případně účelu plochy (zemědělská , lesnická , vodní plochy , cesty , příkopy , ostatní )
  • Realizační projekty na projekt , sanaci území a rekultivaci – např. údaje o dodavateli , archivní číslo , rozpočtové náklady

  • Dále je k jednotlivým plochám možné připojit fotografie a videosnímky.

V současné době se ukončuje plnění popisných databází . Vyhledávání ploch probíhá buď zadáním jednoduchých databázových dotazů , nebo si lze vybrat z nabízeného seznamu ploch.

Obr.6. Ukázka práce v aplikaci "Rekultivace". Je možné si vyhledávat popisné údaje o rekultivovaných plochách , zobrazit jejich polohu , případně prohlížet fotografie , či naskenované listiny týkající se plochy.

Další aplikace GIS :

OBLAST

OBSAH ŘEŠENÍ

Geomonitoring

Údaje o sledování stability svahu , území , nebo staveb.

Ekologie

Vybrané informace z oblasti ekologie např. o vypouštěcích místech do veřejných vodotečí , čistírně důlních vod , čistírnách odpadních vod , čerpacích stanicích atd.

Geologie

Možnost prohlížet vrtnou databázi a vybrané geologické řezy

Obr.7. Prohlížení geologických řezů v GISu

OBLAST

OBSAH ŘEŠENÍ

Výpočet zásob

Prohlížení geometrizace ložiska , které bylo zpracováno v rámci posledního platného výpočtu zásob a zjišťování množství zásob v jednotlivých blocích.

Důlní plán

Aplikace umožňuje prohlížet Důlně plánovací mapy , případně jiné vybrané plánované báňské postupy.

Správa nemovitostí

Vedení grafických a popisných dat souvisejících se správou pozemků a staveb. Vedení zdrojových dat pro výpočet daně z nemovitosti.Tak např. u budov jsou vedeny tyto údaje :

- součást souboru staveb (odkaz)

- název/účel budovy

- číslo budovy

- inventární číslo

- evidence v KN (A/N)

- zůstatková cena

- odpis

- daň z nemovitosti

- provedení rekonstrukce

- výška budovy

- obvod budovy

- zastavěná plocha

- obestavěný prostor

  • Poznámky

Územní plán

Cílem úlohy uzemní plán je zajistit podporu kvalitnějšího funkčního využití území, jak ve vlastnictví společnosti, tak území jejího zájmu v širším okolí. Především pomocí stanovení jeho organizace, věcné a časové koordinace výstavby a jiných činností ovlivňujících rozvoj uzemí.

Hlavními funkcemi úlohy územního plánu jsou:

  • Definice účelu jednotlivých ploch a staveb podle zadaných atributů a kriterií
  • Modelování rozvoje území jednotlivých funkčních systémů :
    - rozvoj areálů závodů
    – doprava
    - technická infrastruktura
    - životní prostředí, zeleň atd.
  • Koordinace přípravy investic
  • Zobrazování ochranných pásem a koridorů
  • Příprava podkladů pro komunikaci s veřejností a místními samosprávami k vyjadřování a koordinaci územně plánovacích záměrů
  • Příprava podkladů pro komunikaci s regionálními a státními institucemi ke koordinaci širšího územního rozvoje celého regionu

5. Závěr

Cílem nasazení GIS na Dolech Nástup Tušimice bylo vytvořit společnou platformu pro některá geografická a popisná data související s objekty. Protože je možné s aplikacemi pracovat v prostředí běžných internetových prohlížečů jsou data přístupná všem zaměstnancům , kteří mají do systému přístup. Proškoleni již byli ti zaměstnanci jednotlivých závodů , kteří mají na starosti "správu" majetku , rekultivační odborníci , pracovníci oddělení pozemků , investic , přípravy výroby , ekologie , péče o základní fondy a někteří další. Některé z aplikací již fungují a jsou i naplněna data např. Evidence pozemků , rekultivace , správa majetku s ohledem na daň z nemovitosti, geologie , výpočet zásob , částečně i Ekologie. Otázkou času je i naplnění dat v aplikaci "Geomonitoring" a "Důlní plán". Problémy však přetrvávají při určování rozsahu jednotlivých známých inženýrských sítí a jejich přiřazení k inventárním číslům dle evidence , v oblasti dat o objektech týkající se požární ochrany a ve využití možností GIS v oblasti územního plánování.

Literatura

  1. Vrubel. M., Aplikace GIS na hnědouhelných dolech
  2. Kolektiv autorů HSI s.r.o. - Koncepce nasazení GIS pro Doly Nástup Tušimice