Metadata exchange based on XML (XML a výměna metadat)

Ing. Tomáš Duchoslav, Ing. Jan Růžička, Dr. Ing. Bronislava Horáková
Institut geoinformatiky
VŠB - Technická univerzita Ostrava
17. Listopadu 15
708 33 Ostrava - Poruba
E - mail: tomas.duchoslav@vsb.cz, jan.ruzicka@vsb.cz

Abstract

The paper discusses possibilities of a metadata (about spatial data) exchange based on XML (eXtensible Markup Language). The metadata exchange is presented on a practical example. We would like to present practical usage of the XML metadata import/export in system MIDAS (Metainformation system). Paper will describe XML metadata exchange for distributed metainformation systems based on metainformation web portal.

Abstrakt

Příspěvek se zabývá možností výměny metadat o prostorových datech prostřednictvím jazyka XML (eXtensible Markup Language). Příspěvek také popisuje praktické využití výměny metadat na systému MIDAS. Příspěvek se zaměří rovněž na možnosti využití výměny metadat na bázi XML pro distribuované metainformační systémy integrované s využitím metainformačního portálu.

Úvod

Nezanedbatelnou součástí každého dobře navrženého informačního systému (i geografického informačního systému) je správa metadat o datech vedených v tomto systému. Častým způsobem vedení metadat o datech spravovaných v informačním systému bývá dokumentace v samostatných dokumentech, které často nebývají žádným způsobem organizovány. Pokud jsou metadata vedena nějakým uceleným způsobem, jsou obvykle spravována jako specifická část informačního systému. Obvykle je pro jejich správu vyčleněna samostatná jednotka (označovaná také jako modul) specializovaná na vedení metadat. Méně častým případem jsou tzv. metainformační systémy. Metainformační systémy stojí mimo celý systém správy dat a mohou na něm být téměř nezávislé.

V současném trendu vývoje geoinformačních technologií je snaha o co největší univerzálnost. Tato univerzálnost se odvíjí především od otevřeného přístupu k datům a jejich zpracování. V podstatě to znamená vývoj takových systémů, které umožní sdílet data s jinými různorodými systémy, které jsou ale také vybudované na stejných celosvětově uznávaných standardech (specifikacích). Vývoj těchto standardů zaštiťují především nezisková konsorcia (např. OpenGIS, W3C atd.), sdružující komerční firmy, vládní instituce a univerzity, které je společně budují tak, aby byly přístupné široké veřejnosti. Odtud tedy "otevřený systémový přístup".

To samé platí i pro metadata "nejen" o prostorových datech. Znamená to popisovat svá data podle uznávaných standardů tak, aby bylo možné tyto informace snadno a bezztrátově integrovat do jiných systémů popisující data.

Příspěvek se nezabývá problematikou metainformačních systémů ani metadaty jako takovými, ale je zaměřen na výměnu metadat pro prostorová data mezi systémy. Pro seznámení se s problematikou metadat pro prostorová data a metainformačních systémů je možné nahlédnout do [1], [2], [4], [6], [9], [10], [13], [15], [16], [17], [21], [23], [22], [26], [29], [32], [33], [34], [36], [37], [39], [42], [48], [49], [50], [51], [52], [53], [54], [55], [57], [58].

Distribuovaná správa metadat

Vývoj metainformačních systémů předpokládá, že se nebude jednat o izolované systémy, které slouží pouze pro potřeby úzké skupiny uživatelů. Daleko pravděpodobnější je, že bude vznikat síť navzájem komunikujících systémů. Jednou z oblastí kde se bude výměna metadat významně uplatňovat je distribuovaná správa metadat. V této kapitole a jejích podkapitolách je definována oblast distribuované správy metadat a nastíněny možnosti využití XML jazyka pro tuto oblast.

Metainformační portály

Metainformační portál představuje nástroj pro uživatele, který jednotným způsobem zpřístupňuje metadata z více metainformačních systémů. Jedná se tedy o uživatelské rozhraní, které zastřešuje více metainformačních systémů a umožňuje uživateli vyhledávat v těchto systémech s využitím jednoho rozhraní. Často je portál konstruován tak, že nezkušený uživatel ani nepozná, že vyhledává v různých metainformačních systémech. Cílem metainformačních portálů je především zjednodušit přístup k metadatům a zpříjemnit, a také zlevnit pro uživatele vyhledávání datových zdrojů.

Obecné schéma komunikace metainformačního portálu s klientem a metainformačními systémy v prostředí WWW je zobrazeno na obr. 1.

Obr. 1 Metainformační portál

Ve schématu není uvedeno několik prvků, které ke komunikaci rovněž patří. Je tak činěno z důvodu zjednodušení popisu. Ve schématu chybí WWW servery, které jsou předpokládány jako prostředník mezi WWW klientem a metainformačním portálem, a rovněž jako prostředníky mezi metainformačními systémy a metainformačním portálem. Dále nejsou ve schématu uvedeny databáze metainformačních systémů. Ve schématu dále chybí rozhraní mezi chybějícími prvky a prvky uvedenými.

WWW klient

WWW klient v případě portálu plní stejné funkce jako v případě samotného metainformačního systému. Je třeba říci, že v případě portálu jsou však obvykle využívány pouze nástroje pro vyhledávání a zobrazení metadat.

Podmínky pro vyhledání mohou být v případě metainformačního portálu rozšířeny o možnost výběru metainformačních systémů, ve kterých bude vyhledáváno. Tato možnost se však jeví vhodná spíše pro pokročilé uživatele. Začátečníci nebo náhodní uživatelé by neměli být takovou volbou obtěžováni a automaticky by se mělo provést vyhledání ve všech připojených metainformačních systémech.

METIS portál

Zkráceně je ve schématu (obr č. 1) metainformační portál označen jako METIS portál. Metainformační portál představuje prostředníka mezi metainformačními servery a WWW klientem portálu. Obecně může být řešen dvěma různými způsoby, které jsou popsány v následujících kapitolách "Distribuce metadat horizontálním členěním" a "Distribuce metadat vertikálním a horizontálním členěním" V obou případech však metainformační portál sestává z následujících komponent:

Technické vybavení a WWW server mohou být v obou případech koncipovány stejně. Významné rozdíly obou řešení jsou především v řešení databáze metainformačního portálu a částečně také v řešení programového vybavení pro portál.

Rozhraní R

Rozhraní, přes které jsou zasílány požadavky pro vyhledání (výsledky vyhledání a samotná metadata), musí být formalizováno. V distribuované správě může být využito existujících komunikačních protokolů, které jsou popsány v kapitole "Existující komunikační protokoly". Je samozřejmě možné vytvořit vlastní komunikační rozhraní, ale obecně je vhodnější využít již existující řešení, které zajišťuje kompatibilitu i s jinými systémy, které se primárně distribuované správy neúčastí.

Distribuce metadat horizontálním členěním

Distribuce metadat horizontálním členěním předpokládá následující model:

Vyhledání a zobrazení metadat na straně klienta, s využitím metainformačního portálu při distribuci horizontálním členěním, pracuje na jednoduchém principu a ve dvou fázích:

Fáze 1:

Fáze 2:

Obě fáze mohou být modifikovány tím, že zobrazení výsledků vyhledání a zobrazení metadat nemusí zajišťovat metainformační portál, ale příslušný metainformační systém. Tímto se však omezuje uniformita přístupu k metadatům, ale na druhé straně zjednodušuje celá implementace distribuované správy metadat.

Distribuce metadat vertikálním a horizontálním členěním

Jiným možným řešením, je kombinace distribuce metadat horizontálním i vertikálním členěním. V tomto případě je předpokládán následující model:

Vyhledání a zobrazení metadat na straně klienta, s využitím metainformačního portálu při distribuci vertikálním i horizontálním členěním, pracuje na jednoduchém principu a ve třech fázích (přičemž třetí nemusí ani nastat):

Fáze 1:

Fáze 2:

Fáze 3:

Třetí fáze může být modifikována tím, že zobrazení podrobných metadat nemusí zajišťovat metainformační portál, ale příslušný metainformační systém. Za určitých okolností, pokud uživateli zobrazená základní metadata dostačují, nemusí ke komunikaci s jednotlivými veřejnými metainformačními systémy vůbec docházet a veškerou činnost zajišťuje metainformační portál.

Centrální metainformační systém

Další možností, kterou lze zařadit mezi distribuovanou správu metadat, přestože se jedná o replikaci metadat, je způsob, který rovněž předpokládá přístup uživatelů přes jedno rozhraní, ale zároveň uchovávání všech metadat v centrální databázi.

V tomto případě je předpokládán následující model:

Vyhledávání a zobrazování metadat v centrálním metainformačním systému pak probíhá jako v jakémkoliv jiném metainformačním systému.

Existující komunikační protokoly

V následující tabulce jsou stručně popsány základní komunikační protokoly, které se dnes pro distribuované dotazování v prostředí WWW používají. Z uvedených se v současné době nejvíce pro oblast metainformačních systému pro prostorová data využívá protokol Z39.50/GEO Profile. Zajímavým řešením, které jistě bude velmi často využíváno je protokol EO/GEO OGIS Catalogue Services Submission.

Protokol/Jazyk

Popis

Simple Search

Tento protokol byl vyvinut společností CEOnet, která je jedním z tvůrců NCGI. Protokol je založen na výměně dat s využitím CGI rozhraní přes HTTP protokol. CGI program vrací výsledky v podobě ASCII textu, který je naformátovaný dle ISO/CCDS-developed Parameter Value Language (PVL).

PVL

Parameter Value Language byl vyvinut organizací CCDS [7]. Po jeho praktickém ověření byl navržen jako kandidát na ISO standard. Jedná se o obecnou specifikaci, která umožňuje specifikovat parametry a jejich hodnoty. Více informací lze nalézt v [8].

HGS

Tento protokol byl vyvinut v Joint Research Center (JRC) v Itálii. HTTP-based Geo-Temporal Searching protokol je protokol, který je obdobně jako protokol Simple Search založen na PVL a URL. Tento protokol však počítá s existencí vyhledávacího portálu, který si udržuje přehled o databázích dostupných k prohledávání. Tento portál je prostředníkem mezi uživatelem a databázemi. Výsledky vyhledání jsou předávány ve formě PVL.

HGSS

HTTP-based Geo-Temporal Simple Searching protokol vznikl spojením a rozšířením protokolu Simple Search a HGS. Komunikace opět probíhá přes URL, CGI a HTTP, přičemž formátování výsledku vyhledání je rozděleno do dvou fází. V první fázi je vytvořen vystup opět s využitím jazyka PVL. V druhé fázi pak probíhá transformace do formátu XML.

Z39.50 Search and Retrieval Protocol

Tento protokol vychází z komunity tvůrců digitálních knihoven a v dnešní době se jedná o ISO standard. Poskytuje předpis pro specifikování struktury dotazu i struktury výsledku vyhledání (dotazu). Výhodou protokolu je jeho značné rozšíření.

Z39.50/GEO Profile

FGDC vyvinulo aplikační specifikaci jak využít Z39.50 pro hledání v metadatech specifikovaných pomocí standardu CSDGM. Tato specifikace byla nazvána GEO. Standard specifikuje strukturu pro dotazování v metadatech (včetně prostorových dotazů) a také strukturu výstupu. Na bázi této specifikace funguje americká NCGI. Protokol má stavový charakter s persistentním spojením mezi serverem a klientem.

Information Management system (IMS)

Tento protokol vychází z půdy organizace NASA (National Areonautics & Space Administration). Protokol využívá možnosti jazyka Object Description Language (ODL) a to je jedna z jeho předností. Jazyk ODL je využíván k specifikaci parametru dotazu. K dispozici jsou jak klientská tak serverová aplikace zdarma stažitelné ze serveru NASA.

EO/GEO OGIS Catalogue Services Submission

Protokol vychází z dílny Open GIS Consorcia. Protocol využívá Message-Oriented Model (MOM). Protokol může být implementován s využitím nejen rozhraní COM nebo CORBA ale i v prostředí HTTP nebo Z39.50 komunikačních služeb. Ke komunikaci je využíván jazyk XML, jakožto nástroj pro definování dotazu i odpovědi.

Tabulka 1 Existující protokoly - distribuovaná správa (upraveno podle [55] a doplněno)

Technologie pro přenos metadat

Jednou z podmínek, aby bylo možno přenášet metadata ze systému do systému, musí být dodržování stejných zásad popisu metadat. Jak už bylo zmíněno výše, musí být vybudovány na stejných standardech. V současné době se většina evropských systémů zabývající se správou metadat o prostorových datech buduje na standardu CEN/TC 287 [9]. Kromě něho zde však existují ještě další světově významné standardy, například mezinárodní ISO/TC 211 [32] a americký FGDC [22].

Druhou podmínkou je vytvoření komunikačního rozhraní mezi těmito systémy, prostřednictvím jehož se data budou předávat. Pro takovéto rozhraní se jako vhodné nabízí využít jazyka XML (eXtensible Markup Language), resp. textových XML dokumentů.

Proč právě XML

V poslední době se jazyk XML stává velice populárním nástrojem pro výměnu dat. Jeho obrovskou výhodou je především samotný popis dat, čímž kromě samotného textu nese i informace o jeho významu. V našem případě se jedná o popis metadat. Díky velké pružnosti a univerzálnosti tohoto jazyka se v něm vyvíjejí standardy snad ve všech oblastech lidské činnosti. Tyto standardy mohou být ve formě DTD či nově nastupujících XML schémat. Více informací o jazyce XML a komunikaci na bázi jazyka XML lze nalézt v [3], [14], [17], [19], [28], [30], [35], [44], [47], [53], [54], [60], [61].

Obr č. 2 Komunikace systémů prostřednictvím XML dokumentu

MIDAS

Výsledkem zpracování projektu "Metainformační systém CAGI" je vybudovaný Metainformační systém veřejné správy v ČR, který nese název Metainformační databázový systém zkr. MIDAS [4].

Systém MIDAS pracuje s metadaty ve formátu dle standardu ISVS [58]. Tento standard byl vytvořen jako jeden z produktů řešení výše uvedeného projektu ve spolupráci s Úřadem pro veřejné informační systémy (ÚVIS) a jinými subjekty. Systém prošel složitým vývojem, v rámci kterého bylo zodpovězeno (vyřešeno) množství otázek týkajících se problematiky metadat pro prostorová data a metainformačních systémů.

Metainformační systém MIDAS je průběžně plněn metadaty z různých zdrojů. K 1.6.2002 obsahovala databáze systému MIDAS metadata o téměř 3500 datových sadách od 101 distributorů (majitelů, správců, poskytovatelů, tvůrců) datových sad. Z toho více než 3000 metadatových záznamů bylo pořízeno správci prostorových dat na okresních úřadech ČR.

Systém MIDAS je veřejný metainformační systém a metadata veřejnosti prezentuje s využitím služby WWW. Uživatelé tohoto systému mohou vyhledávat metadata o požadovaných datových sadách s využitím standardních vyhledávacích mechanizmů. Registrovaní uživatelé (správci metadat) mohou s využitím WWW prohlížeče editovat a vkládat metadata do systému.

MIDAS a výměna metadat

Metainformační systém MIDAS má v sobě implementováno rozhraní, které umožní vyměňovat metadata o datových sadách právě prostřednictvím XML dokumentů.

Výměnný formát XML je definován "Standardem ISVS pro strukturu a výměnný formát metadat informačních zdrojů, verze 1.1", vydaný ÚVIS a který je odvozen z evropského standardu CEN/TC 287. Je určen k přenosu metadat mezi metainformačními systémy.

Struktura výměnného formátu je uložena v DTD.

Stejně jako MIDAS je i modul zajišťující export a import metadat do XML, internetová aplikace napsaná ve skriptovacím jazyce PHP.

V současné době se řeší zajištění výměny metadat mezi systémem MIDAS a desktopovými aplikacemi MIDASLite. Zatímco MIDAS působí jako centrální oborový katalog geodat veřejné správy a je umístěn na institutu geoinformatiky na VŠB, tak MIDASLite jsou lokální aplikace umístěné na různých úřadech. Z tohoto důvodu je potřeba, aby se metadata o geodatech vytvořených na jednotlivých úřadech, co nejjednodušší cestou předávala do centrálního katalogu. Proto aplikace MIDASLite umožňuje exportovat metadata do dokumentů XML, které splňují výše zmíněnou definovanou strukturu výměnného formátu a takovéto dokumenty lze poté předat systému MIDAS, který z nich prostřednictvím svého modulu pro import, vyjme příslušná metadata a uloží do své databáze. Uživatelé systému MIDAS tak budou mít přístup k aktuálním metadatům o geodatech z celé republiky.

Přenos prostorové složky metadat pro prostorová data

Jedním z elementů metadat pro prostorová data je plošný rozsah datové sady. Plošný rozsah se definuje jako obdélník, polygon nebo geografický areál. Při přenosu metadat pro prostorová data je tedy nezbytně nutné pamatovat i na přenos prostorových dat jako takových.

Pro přenos a uchovávání prostorových dat by měla také být využita technologie, která splňuje kritéria otevřeného systémového přístupu. Jednou z takových technologií je GML (Geometry Markup Language). GML je postaven na jazyce XML a jeho specifikaci vyvíjí konsorcium OpenGIS.

Účelem specifikace GML je

Dnes GML existuje již ve verzi 2.1.2 a je definováno třemi základními XML schématy pro popis prostorových informací. Geometrickou složku představuje schéma "geometry.xsd", které definuje kolekce geoprvků a jejich atributy. "Xlink.xsd" představuje schéma pro podporu prvku Xlink, který je určený pro funkce odkazování. "Feature.xsd" definuje geografické prvky, které jsou v GML obsaženy.

Všechny tyto XML schémata nahrazují stejné DTD, které byly využívány ve verzi GML 1.0.

Datový soubor, který je uložen ve formě GML, představuje pouze textový soubor, ve kterém jsou pomocí jednotlivých prvků popsána zvlášť grafická (pomocí GML prvků) a zvlášť popisná data (pomocí XML prvků). Taková data jsou pak lehce přenositelná a zcela nezávislá na platformě.

GML pro přenos prostorových dat definuje základní vektorové prvky: bod, linie, polygon a polygon s dírou. Pro účely přenosu metadat, jejichž popis v sobě zahrnuje i definování plošného rozsahu datových sad, jsou využívány především prvky obdélník (jako speciální případ polygonu), jednoduchý polygon a tzv. polygon s dírou.

Zajímavým případem je právě možnost přenosu metadat o datové sadě jejíž definovaný plošný rozsah je tvořen polygonem s dírou (obsahuje vnější a vnitřní hranice). Jako názorný případ může sloužit definování správní uzemní jednotky Středočeského kraje, který obklopuje Hlavní město Prahu.

V takovém případě se GML nabízí jako velice vhodným nástrojem pro uchovávání a přenos příslušných metadat.

Za zmínku jistě stojí, že jazyk GML byl částečně využit v případě specifikace výměnného formátu standardu ISVS [58].

Literatura

  1. Aalders, H., J., G., L. Data searching by metadata [CD-ROM]. In Sborník z konference GIS Ostrava 2001, Ostrava, 2001, ISSN 1213-239X
  2. Aalders, H., J., G., L. GIS - standards in CEN and ISO [online]. In Sborník z konference GIS Ostrava 1998. 1998. Dostupný na WWW: <http://gis.vsb.cz/Publikace/Sborniky/GIS_Ova/gis_ova_1998/Sbornik/aalders/aalders.html>
  3. Andersen, H. P. Metadata - Transfer via XML. In Proceedings The Nordic GIS Conference [online], Reykjavík, 2000. Dostupný na WWW: <http://www.ginorden.org/konf/getpaper.php?ID=13>
  4. CAGI. Metainformační systém CAGI [online]. 1999 - 2001. Dostupný na WWW: <http://gis.vsb.cz/metaIS>
  5. CAGI. MIDAS [online]. 2001 - 2002. Dostupný na WWW: <http://gis.vsb.cz/midas>
  6. CAGI. MIDAS - dokumentace [online]. 2002. Dostupný na WWW: <http://gis.vsb.cz/midas/Dokumenty/dokumenty.htm>
  7. CCSDS. Consultative Committee for Space Data Systems [online]. 2001 - 2002. Dostupný na WWW: <http://www.ccsds.org/>
  8. CCSDS. Parameter Value Language Specificaton [online]. 2002. Dostupný na WWW: <http://www.ccsds.org/documents/pdf/CCSDS-641.0-B-2.pdf>
  9. CEN /TC 287. ENV 12657:1998 Geographic information - Data description - Metadata, CEN, 1998, 80 s.
  10. CGDI. About Discovery Portal - Services [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://ceonet.gc.ca/about/en/2.2.html>
  11. CGDI. About Discovery Portal - Technology [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://ceonet.gc.ca/about/en/2.3.html>
  12. Chassels, M.,R. New Jersey Makes Environmental Data and GIS More Accessible Through the Environmental Data Exchange (ENDEX) [online]. 2000. Dostupný na WWW: <http://www.esri.com/library/userconf/proc00/professional/papers/PAP611/p611.htm>
  13. CIESIN. CIESIN's Guide to Metadata [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.ciesin.org/metadata/TOC/>
  14. Cover, R. XML Metadata Interchange (XMI) [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.oasis-open.org/cover/xmi.html>
  15. Craglia, M. Metadata: European Needs and User Perspectives [CD-ROM], In Proceedings from 6th EC-GIS Workshop, The Spatial Information Society - Shaping the Future, Lyon, 2000
  16. Craglia, M. Towards a European Approach to Metadata for Geographic Information [online]. 2000. Dostupný na WWW: <http://www.ec-gis.org/etemii/reports/D421-metadata.pdf>
  17. Duchoslav, T. Tvorba metainformačního systému pro prostorová data s využitím Internetových technologií. Diplomová práce, VŠB-TUO, Ostrava, 2002, 72 s.
  18. ESRI. ArcCatalog [online]. 2002. Dostupný na WWW: <http://www.esri.com/software/arcgis/arcinfo/overview3.html>
  19. ESRI. ESRI Profile of the Content Standard for Digital Geospatial Metadata [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.esri.com/metadata/esriprof80.html>
  20. European Topic Centre on Catalogue of Data Sources (ETC/CDS ); European Environment Agency. Comparing the ETC/CDS core data model to GILS, GELOS, Dublin Core and ISO/CD 15046-15 [online]. 1998. Dostupný na WWW: <http://www.mu.niedersachsen.de/cds/etc-cds_neu/library/Comparing_models.pdf>
  21. FGDC. National Spatial Data Infrastructure (NSDI) [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.fgdc.gov/clearinghouse/>
  22. FGDC. Standard for Digital Geospatial Metadata [online]. 1998. Dostupný na WWW: <http://www.fgdc.gov/metadata/contstan.html>
  23. Ferderer, D. A Data Management Life-Cycle [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.esri.com/industries/petroleum/pug2001/ferderer.ppt>
  24. Fraser, D.; Smith, S. Earth Observation Networks: The Virtue of Simplicity [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://ceonet.gc.ca/about/papers/simplicity/simplicity.html>
  25. Fraser, D. Lessons Learned Implementing Z39.50/GEO/Isite WWW Gateways [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://ceonet.gc.ca/about/papers/llgateways/llgateways.html>
  26. Gouveia, C.; Henriques, P.; Nicolau, R.; Rocha, J.; Santos, M. Moving from CEN TC 257 to ISO/TC 211 - The approach of the Portuguese National Geographic Information Infrastructure, In Proceedings from 4th AGILE Conference on Geographic Information Science, Brno, Czech Republic, 2001
  27. Hart, D.; Phillips, H. Metadata Primer - A "How To" Guide on Metadata Implementation [online]. 1998. Dostupný na WWW: <http://www.lic.wisc.edu/metadata/metaprim.htm>
  28. Horák, J.; Růžička J. Jazyk XML v geoinformatice. In Sborník z konference GIS Ostrava 2000, Ostrava, 2000, s. 171-177, ISBN 1211-4855
  29. Horáková B.; Kafka Š. MIDAS - jeho role při evidenci a analýze geodat veřejné správy [CD-ROM]. In Sborník z konference GIS Ostrava 2001, Ostrava, 2001, ISSN 1213-239X
  30. IBM. Developers Works - XML [online]. 2000 - 2002. Dostupný na WWW: <http://www-106.ibm.com/developerworks/xml/>
  31. ILRT. Metadata Reserach - Overview [online]. 2000 - 2002. Dostupný na WWW: <http://www.ilrt.bris.ac.uk/discovery/z3950/resources/>
  32. ISO/TC 211. ISO/CD 19115. ISO/TC 211 Secretariat, Oslo, Norway, 1999, 118 s.
  33. Kolektiv autorů České asociace pro geoinformace. Metainformační systém - návrh řešení. Úvodní studie, CAGI, Praha, 1999, 17 s.
  34. Kort&Matrikelstyrelsen (KMS). Geodata-info.dk [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.geodata-info.dk/>
  35. Laurent, S., S. Tvorba internetových aplikací v XML. Computerpress, Brno, 1999, 222 s., ISBN 80-7226-170-3
  36. Li, B.; Zhang, L. Distributed Spatial Catalog Service on the CORBA Object Bus. GeoInformatika vol. 4 no. 3, October 2000, str. 253 - 269, ISSN 1384-6175
  37. Marenčík, S. Vytvoření grafického rozhraní pro komunikaci s uživateli metainformačního systému CAGI. Diplomová práce, VŠB - TU Ostrava, Ostrava, 2000, 52 s.
  38. Meitner, M.; J., Cavens, D.; Sheppard S., R., J. Academic Metadata Standards: - Getting Compliance Without Enforcement [online]. 2001. In Sborník z konference ESRI User Conference 2001. Dostupný na WWW: <http://www.esri.com/library/userconf/proc01/professional/papers/pap934/p934.htm>
  39. NGDF Central Management Team. National Geospatial Data Framework - Literature Review of the development and construction of distributed metadata services accessed via the World Wide Web, National Geospatial Data Framework (NGDF) Management Board [online]. 1999. Dostupný na WWW: <http://www.ngdf.org.uk/Pubdocs/metadata/litrev.htm>
  40. NGDF Central Management Team. National Geospatial Data Framework - Neutral Transfer Format for Metadata, National Geospatial Data Framework (NGDF) Management Board [online]. 1999. Dostupný na WWW: <http://www.ngdf.org.uk/Pubdocs/metadata/neuttrans.htm>
  41. NGDF Central Management Team. National Geospatial Data Framework - Communication Protocols for a Distributed Geospatial Metadata Service, National Geospatial Data Framework (NGDF) Management Board [online]. 1999. Dostupný na WWW: <http://www.ngdf.org.uk/Pubdocs/metadata/commsprot.htm>
  42. NGDF Central Management Team. NGDF Metadata Gateway Architecture v.1.1 [online]. 1999. Dostupný na WWW: <http://www.ngdf.org.uk/>
  43. NGDF Central Management Team. The United Kingdom Standard Geographic Base (UKSGB) [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.ngdf.org.uk/>
  44. Open GIS Consorcium. Geography Markup Language (GML) 2.0 [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.opengis.net/gml/01-029/GML2.html>
  45. Open GIS Consorcium. The OpenGIS(tm) Abstract Specification - Topic 11 - Metadata [online]. 1999. Dostupný na WWW: <http://www.opengis.org/public/abstract/99-100r1.pdf>
  46. Open GIS Consorcium. The OpenGIS(tm) Abstract Specification - Topic 13 - Catalog Services [online]. 1999. Dostupný na WWW: <http://www.opengis.org/public/abstract/99-113.pdf>
  47. Oracle. XML Home [online]. 2000 - 2002. Dostupný na WWW: <http://technet.oracle.com/tech/xml/content.html>
  48. Phillips, H. Metadata Tools for Geospatial Data [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://badger.state.wi.us/agencies/wlib/sco/metatool/mtools.htm>
  49. Růžička, J. Comparison of CEN, FGDC and ISO standards for metadata [CD-ROM]. 2001. In Proceedings from 7th EC-GIS Workshop, Managing the Mosaic, Potsdam, 2001
  50. Růžička, J. Metainformation system of CAGI [CD-ROM]. 2000. In Proceedings from 6th EC-GIS Workshop, The Spatial Information Society - Shaping the Future, Lyon, 2000
  51. Růžička, J., Marenčík S. Jak najít data. časopis GeoInfo 4/2000, Computer Press, Brno, 2000, s. 40 - 41, ISSN 1211-1082
  52. Růžička, J. Srovnání standardů CEN, FGDC a ISO pro metadata [online]. 2001. In Sborník z konference GIS Seč 2001. Dostupný na WWW: <http://sec.upce.cz/sborniky/2001/Ruzicka.doc>
  53. Růžička, J. XML a metadatové služby [online]. 2000. In Sborník z konference GIS Seč 2000. Dostupný na WWW: <http://sec.upce.cz/sborniky/2000/Ruzicka/Ruzicka.rtf>
  54. Růžička J.. XML a metainformační systémy [CD-ROM]. 2001. In Sborník z konference GIS Ostrava 2001, Ostrava, 2001, ISSN 1213-239X
  55. Smith, S.; Fraser, D. Rising Above a Quagmire of Search Protocols [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://ceonet.gc.ca/about/papers/quagmire/quagmire.html>
  56. Smith, S. Low Cost Distributed Geospatial Searching [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://ceonet.gc.ca/about/papers/ssp/ssp.html>
  57. The Dublin Core Metadata Initiative (DCMI). Dublin Core Metadata Element Set, Version 1.1 - Reference Description [online]. 1999. Dostupný na WWW: <http://dublincore.org/documents/dces/>
  58. ÚVIS. Standard ISVS pro strukturu a výměnný formát metadat informačních zdrojů, verze 1.1. Věstník ÚVIS, 2001
  59. Vermeij, B. Implementing European Metadata Using ArcCatalog. ArcUser, July-September, 2001, str. 30 -33, ISSN 1534-5467. Dostupný také na WWW: <http://www.esri.com/news/arcuser/0701/metadata.html>
  60. W3C. Extensible Markup Language (XML) [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.w3.org/TR/REC-xml>
  61. W3C. Extensible Stylesheet Language (XSL) [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.w3.org/TR/xsl/>