A methodology for the proposal and the implementation of a public metainformation system (Metodika pro návrh a implementaci veřejného metainformačního systému)

Ing. Jan Růžička
Institut ekonomiky a systémů řízení
VŠB - Technická univerzita Ostrava
tř. 17. Listopadu
708 33 Ostrava - Poruba
E - mail: jan.ruzicka@vsb.cz

Abstract

The paper describes results of Ph.D. Dissertation. Ph.D. Disseratation is focused to the methodology for the proposal and the implementation of a public metainformation system. In the framework of the methodology, a project for the creation of a public metainformation system is described in accordance with the principles of project management. Project stages, such as project initialisation, planning, implementation, check and closure are analysed. The methodology is bases on system MIDAS, experiences from author foreign residencies and literature. The methodology is concerned with metainformation system based on WWW.

The dissertation deals with various problems of metadata about spatial data, and especially with its organisation by using the public metainformation systems.

In the introduction to the dissertation, the subject matter of the submitted work is defined and objectives are laid down. A following extensive chapter is concerned with metadata about spatial data and its standardisation. In the framework of this chapter, basic terms regarding the problems associated with spatial data are defined. The definition of the term of metadata about spatial data follows. In addition, the chapter describes a whole range of problems of the standardisation of metadata about spatial data, and an important part is devoted to the comparison between main standards in this area.

The next chapter analyses problems of metainformation systems enabling the administration and presentation of metadata. In the introduction to the chapter, the analysis of the state-of-the-art in the area of metainformation system development is submitted. A significant part of this chapter is formed by metainformation system taxonomy created for the purpose of this work. The chapter is closed with consideration of possibilities of public metainformation system utilisation for the project of a geographic information system.

The subsequent three chapters are closely concerned with the methodology for the proposal and the implementation of a public metainformation system that has been suggested by the author of the dissertation and that is the pivot of the whole dissertation.

The first of these three chapters deals with possibilities of utilisation of modern information technologies in the creation of public metainformation systems. In the framework of this chapter, main areas of technologies used in the creation of public metainformation systems with clear reference to the area of the World Wide Web (WWW) technology are stated. Thus problems of client/server applications, WWW, markup languages (HTML, XML) and other tools (principles) in relation to the public metainformation systems are presented. At the end of the chapter, a possibility of metadata distributed administration and presentation is analysed.

The second of the presented three chapters depicts the metainformation system MIDAS being one of a few public metainformation systems for spatial data in the Czech Republic at present. The system is described especially owing to the fact that the whole submitted methodology rests upon practical experience obtained during its building.

The final chapter regarding the methodology is called in English "A methodology for the proposal and the implementation of a public metainformation system" and is the pivotal chapter of the whole methodology. In the framework of this chapter, a project for the creation of a public metainformation system is described in accordance with the principles of project management. Project stages, such as project initialisation, planning, implementation, check and closure are analysed.

In the final part of the work, the overall outcomes of the work are evaluated as for the field of geoinformatics. The work is supplemented by a list of references and information sources that by its extent (184 items) may serve as a rich source of information. Several supplements referred to in the main body of the dissertation are part of the work as well.

Abstrakt

V rámci příspěvku jsou prezentovány výsledky doktorské disertační práce autora. Doktorská disertační práce je zaměřena na metadata pro prostorová data a především na metodiku pro návrh a implementaci veřejného metainformačního systému. Celá metodika je pojata jako projekt tvorby veřejného metainformačního systému. V rámci metodiky jsou popsány jednotlivé fáze projektu a rozebrány různé aspekty těchto fází. Členění jednotlivých fází projektu veřejného metainformačního systému vychází z dostupné literatury pro projektové řízení. Daná metodika je sestavena na základě zkušeností získaných především z projektu MIDAS, dále pak ze zahraničního pobytu v Dánsku (KMS) a v neposlední řadě ze zahraniční cesty do Holandska a Francie. Další poznatky byly získány studiem literatury především z odborných příspěvků zahraničních či tuzemských konferencí, článků v odborných periodikách a další literatury. Metodika se zabývá veřejným metainformačním systémem, který jako médium pro prezentaci metadat veřejnosti využívá Internet a jeho službu WWW.

Úvod

Přechod společnosti v České republice od postindustriální k informační je již nezadržitelný. Někteří autoři uvádí, že se již v informační společnosti nacházíme. Toto tvrzení je podloženo tím, že informace již mají v současné době často větší význam než další základní ekonomické zdroje: půda, kapitál a práce. V některých oblastech lidského konání však význam informací není stále doceněn nebo se setkává s nepochopením a nepřízní některých osob. Přes některé problémy se informační systémy staly nedílnou součástí lidské společnosti. Z počátku zanedbávaná oblast informatiky zabývající se prostorovými daty se dnes uplatňuje v téměř všech oborech lidské společnosti. Tato oblast, označovaná jako geoinformatika, je vědní disciplínou, která zahrnuje do zpracování dat (analýzy, prezentace, ...) prostorové aspekty. Do oblasti geoinformatiky spadají obecně rozšířenější pojmy jako jsou geografické informační systémy (GIS) a geoinformační technologie (GIT).

Budování a rozvoj informačních systémů a GIS přináší stále větší nároky na organizaci datových zdrojů, která podporuje jejich efektivní využívání. Budování národní geoinformační infrastruktury (NGII) nemůže být zahájeno bez integrace GIT, databází prostorových dat, standardů, metodik, metod a postupů, organizací a osob spojených s geoinformatikou. Program rozvoje budování NGII byl v září 2001 podpořen Radou vlády pro státní informační politiku a je tedy součástí informační politiky státu. Součástí programu rozvoje je "Informovanost o dostupných datových fondech geodat, jejich zdrojových místech a podmínkách dostupnosti" [1]. Součástí tohoto bodu je podpora systému MIDAS, o který se opírá tato práce. Mnoho teoretických východisek bylo ověřeno právě na vývoji systému MIDAS.

Prostorová data jako předmět zájmu vědního oboru geoinformatika jsou základním stavebním kamenem geoinformačních technologií. Prostorová data mají oproti neprostorovým datům svá specifika. Způsoby zpracování prostorových dat prošly bouřlivým vývojem. Současný vývoj v oblasti práce s prostorovými daty ukazuje, že jejich zpracování nemůže opomíjet poznatky získané z dlouhodobého vývoje zpracování neprostorových dat. Principy, které jsou platné pro neprostorová data je však potřeba patřičně upravit a doplnit o specifika prostorových dat.

Nezbytným doplňkem pro přesnou a korektní identifikaci, verifikaci a interpretaci prostorových dat jsou jejich metadata. Metadata pro prostorová data se řídí stejnými principy jako metadata pro neprostorová data. Mají však svá specifika, jejichž formulování (popis, struktura) ještě i dnes prochází vývojem. Metadata pro prostorová data mají za úkol především popsat prostorová data.

Metadata pro prostorová data by měla být organizována (spravována) s využitím metainformačních systémů. Metainformační systémy umožňují správu, prezentaci a analýzu metadat pro prostorová data. Rozvoj informační společnosti může být významně podpořen existencí metainformačních systémů a především veřejných metainformačních systémů, které prezentují metadata veřejnosti (především odborné, ale i laické).

Doktorská disertační práce se zabývá problematikou metadat pro prostorová data a zejména jejich organizováním s využitím veřejných metainformačních systémů na příkladu systému MIDAS, na jehož vývoji se autor aktivně podílel.

Cíle práce

Mezi základní cíle práce patří zpracování uceleného dokumentu, který bude prezentovat výsledky několikaleté práce autora v oblasti metadat, standardizace popisu prostorových dat a návrhu a implementace metainformačních systémů. Celá práce se opírá o konkrétní projekt "Metainformační systém České asociace pro Geoinformace", který vyústil ve vytvoření metainformačního systému veřejné správy v České republice (ČR). Vybudovaný systém mimo jiné posloužil, jako jeden z nástrojů pro transformaci působení okresních úřadů na orgány vyšších a nižších územně správních celků. Cílem práce je rovněž prezentovat teoretické poznatky, které jsou pro problematiku metadat a metainformačních systémů podstatné. Jednotlivé dílčí cíle lze rozdělit do tří okruhů:

Analýza současného stavu v oblasti standardizace metadat pro prostorová data se zaměřením na:

- Standardizaci v oblasti metadat pro prostorová data.

- Srovnání hlavních standardů v této oblasti.

Vypracování metodiky pro tvorbu veřejných metainformačních systémů se zaměřením na:

- Analýzu současného stavu v oblasti tvorby metainformačních systémů a katalogů metadat.

- Definování taxonomie metainformačních systémů (klasifikace dle zvolených kritérií).

- Stanovení povinných a doporučených vlastností metainformačního systému daného typu.

- Využití veřejných metainformačních systémů pro projekt geografického informačního systému.

- Sestavení metodiky pro návrh a implementaci veřejného metainformačního systému.

Zhodnocení možností využití moderních informačních technologií pro tvorbu metainformačních systémů se zaměřením na:

- Řešení typu klient/server s využitím technologie WWW.

- Využití distribuované správy metadat.

- Využití jazyka XML pro výměnu, správu a prezentaci metadat.

Pozadí řešené problematiky

Disertační práce se opírá o projekt "Metainformační systém CAGI", realizovaný na sdruženém pracovišti CAGI a HGF VŠB -TU. Výsledkem zpracování tohoto projektu je vybudovaný Metainformační systém veřejné správy v ČR, který nese název Metainformační databázový systém zkr. MIDAS.

Systém MIDAS pracuje s metadaty ve formátu dle standardu ISVS. Tento standard byl vytvořen jako jeden z produktů řešení výše uvedeného projektu ve spolupráci s Úřadem pro veřejné informační systémy (ÚVIS) a jinými subjekty. Systém prošel složitým vývojem, v rámci kterého bylo zodpovězeno (vyřešeno) množství otázek týkajících se problematiky metadat pro prostorová data a metainformačních systémů.

Metainformační systém MIDAS je průběžně plněn metadaty z různých zdrojů. K 1.6.2002 obsahovala databáze systému MIDAS metadata o téměř 3500 datových sadách od 101 distributorů (majitelů, správců, poskytovatelů, tvůrců) datových sad. Z toho více než 3000 metadatových záznamů bylo pořízeno správci prostorových dat na okresních úřadech ČR.

Systém MIDAS je veřejný metainformační systém a proto metadata veřejnosti prezentuje s využitím služby WWW. Uživatelé tohoto systému mohou vyhledávat metadata o požadovaných datových sadách s využitím standardních vyhledávacích mechanizmů. Registrovaní uživatelé (správci metadat) mohou s využitím WWW prohlížeče editovat a vkládat metadata do systému.

MIDAS je vytvářen organizací CAGI (Česká asociace pro geoinformace), resp. její odbornou komisí, jejíž členové jsou z VŠB - TUO a ČVUT Praha.

Se systémem MIDAS je možné se seznámit na adrese http://gis.vsb.cz/midas. Pilotní verze tohoto systému byla prezentována na 6 ročníku EC-GI&GIS Workshop, The Spatial Information Society - Shaping the Future v Lyonu v roce 2000.

Standardizace v oblasti metadat pro prostorová data

V rámci tohoto bodu práce byl sestaven přehled problematiky prostorových dat a jejich zpracování. Byly definovány základní pojmy nezbytné pro porozumění předkládané práci. Mezi tyto základní pojmy lze zařadit zejména: prostorová data, geoprvek a složky jeho popisu, geografický informační systém, informační modelování, datové modely používané v GIS, zdroje a pořizování dat, analytické nástroje v GIS, vizualizace prostorových dat.

Byla popsána úloha metadat pro prostorová data a rozebrány jednotlivé elementy metadatového záznamu. Součástí tohoto popisu jsou rovněž uvedeny definice pojmů datová sada a metadatové hladiny.

V rámci tohoto bodu byla rovněž popsána úloha standardizace a to nejen v oblasti prostorových dat. Součástí popisu jsou stručně uvedeny významné standardizační organizace na světové, evropské a národní úrovni.

Rovněž jsou v této části popsány hlavní standardy pro metadata pro prostorová data a obecný standard pro metadata Dublin Core.

Tato část práce byla využita pro výuku studentů oboru Geoinformatika a plánuje se její využití i v dalších letech.

Pro zpracování této části práce bylo čerpáno především ze zdrojů [2], [15], [16], [17], [18], [30], [31], [32], [33], [41], [42], [44], [46], [51], [54], [58], [62], [72], [73], [75], [76], [77], [78], [80], [81], [82], [83], [87], [95], [103], [108], [116], [124], [132], [134], [135], [137], [143], [149], [152], [155], [157], [165], [170], [171], [172], [182].

Srovnání hlavních standardů v této oblasti

V případě tohoto srovnání byl hodnocen předběžný standard "ENV 12657:1998 Geographic information - Data description - Metadata" [15], vytvořený Evropskou komisí pro normalizaci (CEN), konkrétně technickou skupinou CEN/TC 287. Dále bude tento standard pro zjednodušení uváděn jen pod názvem komise jež jej vytvořila, a to CEN. Dalším srovnávaným standardem byl standard, respektive jeho pracovní verze "ISO/CD 19115" [80] z konce roku 1999 vytvořená technickou komisí ISO/TC 211. Standard bude pro zjednodušení uváděn pod označením ISO. Třetím srovnávaným standardem byl "Standard for Digital Geospatial Metadata" [51], verze z roku 1998, který vytvořil Federal Geographic Data Comitee v USA. Standard bude pro zjednodušení uváděn pod označením FGDC. Posledním srovnávanym standardem byl standard "Standard ISVS pro strukturu a výměnný formát metadat informačních zdrojů" [170] v 1.1, který je garantován úřadem ÚVIS. Dále bude uváděn pod označením ISVS.

Protože jsou zde hodnoceny dva neúplné standardy (pracovní) a pouze jeden dokončený je třeba říci, že standard CEN se již nevyvíjí a tudíž může být pokládán za dokončený. Pracovní verze standardu ISO, která byla hodnocena, byla jedna z posledních před finální verzí standardu a standard nedoznal od té doby výraznějších změn.

Při srovnávací analýze byly hodnoceny použité výrazové prostředky pro specifikaci standardu, které jsou často hlavním kritériem pro rozhodování, který standard pro implementaci využít. Dále byly hodnoceny jednotlivé prvky metadat pro prostorová data. V závěru hodnocení byly standardy srovnány se specifikací Dublin Core, která představuje obecné doporučení co by měl každý metadatový záznam obsahovat.

Ze srovnání standardů vyplývá, že standardy FGDC, ISO a ISVS svou strukturou daleko konkrétněji rozebírají problematiku metadat. Zatímco CEN předkládá ve většině případů jen náměty jak některé části metadat zapisovat, FGDC, ISO i ISVS dávají přesné předpisy k jejich zápisu. Na druhé straně však standardy ISO a ISVS nevynucují mnohé užitečné údaje. Většinou se však jedná o obtížně specifikovatelné údaje ze strany tvůrce metadat. Tato skutečnost může vést k rychlejšímu rozvoji využívání metadat pro prostorová data, ale může také vést k nedostatečné dokumentaci zdrojů dat. V případě ISO a ISVS byla zvolena cesta raději méně informací, tak aby byly akceptovatelné jakoukoliv organizací a kdo chce evidovat více, může a má k tomu v ISO a ISVS standardu možnosti.

Je pravděpodobné, že z výše uvedených důvodů se stanou ISO a ISVS standardy daleko více využívanými než standard CEN. Jiným důvodem může být, že vývoj standardu CEN končí. Rozhodně se však ISO standard stane využívanějším standardem než CEN a FGDC z jednoho prostého důvodu. Tímto důvodem je obecně platné uznávání standardů ISO jako nadnárodních standardů, které mohou pomoci k výměně informací, dat, výrobků mezi různými státy světa.

Z výsledku srovnání vyplývá, že standardy CEN a FGDC jsou daleko striktnější než standardy ISO a ISVS. ISO a ISVS oproti CEN poskytuje daleko více přesnějších návodů jak metadata evidovat. Oproti standardu FGDC mají ISVS a ISO bezesporu několik nedostatků.

Metainformační systémy založené na standardu CEN by měly začít uvažovat o přechodu na ISO standard v co nejbližší době. Prvním krokem pro přechod by měla být schopnost předání metadat v souladu s ISO standardem. V tomto případě bude nutné se zaměřit především na povinnou klasifikaci a kontaktní místo. Pro oblast ČR a veřejných metainformačních systémů je pak vhodné využit standard ISVS, u kterého je předpokládán vývoj a je určen pro oblast veřejných metainformačních systémů v ČR. U standardu ISVS je rovněž předpokládáno zohlednění vývoje ISO standardu.

Pro zpracování této oblasti bylo čerpáno především ze zdrojů [2], [15], [16], [17], [32], [33], [48], [51], [58], [80], [81], [100], [143], [149], [165], [170], [172], [174].

Analýza současného stavu v oblasti tvorby metainformačních systémů a katalogů metadat

Jako základ pro analýzu současného stavu byly brány především veřejné metainformační systémy. Bylo tak činěno ze dvou základních důvodů. Především jsou veřejné metainformační systémy obvykle snadno dostupné prostřednictvím Internetu. Druhy důvod je zaměření třetí části této práce na návrh metodiky návrhu a implementace veřejného metainformačního systému.

Sledované vlastnosti metainformačních systémů

V rámci úkolu byla zpracována analýza systémů, které jsou uvedeny v nesledující tabulce (Tabulka 1).

Název

URL adresa

Geodata-info.dk

http://www.geodata-info.dk/

Spatial Information Directory (SPIDI)

http://spidi.gisvlaanderen.be/SPIDI/V3_spidifZoek.htm

ATKIS Metainformationssystem

http://www.atkis.de/meta/meta_start_eng.htm

NCGI

http://www.ncgi.nl

SNIG

http://snig.cnig.pt/English/CommonFiles/html/infoing.html

Slovenian National Spatial Data Catalogue

http://www.sigov.si:81/GISborza/MPBeng/

Metadata för geografisk information (MEGI)

http://www.lm.se/samgis/databaskatalog/katalog.html

AskGirafe

http://datalocator.askgiraffe.org.uk/

Information Locator Service

http://www.mu.niedersachsen.de/systém/cds/

GDDD

http://www.megrin.org/gddd/

ESMI

http://www.esmi.org

Australian Spatial Data Infrastructure.

http://www.auslig.gov.au/asdi/index.htm

NSDI

http://www.fgdc.gov/clearinghouse/

EPA Geographic data clearinghouse

http://www.epa.gov/nsdi/index.html

MIDAS

http://gis.vsb.cz/midas

SEDAC Information Gateway

http://sedac.ciesin.org/cgi-bin/charlotte?protocol=gw

USGS Clearinghouse

http://nsdi.usgs.gov/nsdi

Canadian Geospatial Data Infrastructure (CDGI)

http://www.cgdi.gc.ca/

Tabulka 1 Analzyované metainfromační systémy

Pro zpracování této oblasti bylo čerpáno především z [1], [6], [8], [9], [10], [11], [19], [22], [25], [26], [28], [29], [39], [47], [49], [50], [52], [57], [60], [64], [65], [69], [79], [87], [88], [96], [101], [103], [104], [106], [107], [114], [118], [144], [145], [150], [151], [164], [167], [174], [182].

Definování taxonomie metainformačních systémů

Taxonomie byla odvozena ze zkušeností autora nabytých především z aktivní práce v oblasti metainformačních systémů, dále pak ze zahraničních studijních cest a pobytů (KMS (Kort&Matrikelstirelsen) Dánsko, Odbor dopravy magistrátu města Glasgow, zahraniční cesta CAGI) a v neposlední řadě ze studia literatury. Je třeba si uvědomit, že tato taxonomie popisuje ideální stav, který by měl být v oblasti NGII nastolen. Bohužel velmi často tomu tak není (především v ČR) a některé organizace působící v oblasti geoinformatiky se metadaty zatím příliš nezabývají. Je rovněž možné, že se některý z metainformačních systémů nalézá na pomezí dvou z níže zmíněných typů.

Vzhledem k rozsahu tohoto dokumentu není možné dostatečným způsobem popsat jednotlivé typy metainformačních systémů a je zde uveden pouze jejich výčet.

Byly zpracovány čtyři různé skupiny kategorií metainformačních systémů dle sledované charakteristiky. Jedná se o následující skupiny:

Podle charakteru obsahu (v tomto případě byl sledován především tematický obsah metadat spravovaných v příslušném metainformačním systému)

- podnikové,

- oborové,

- národní,

- nadnárodní.

Podle zodpovědnosti za obsah (zde byl hodnocen především způsob aktualizace (pořizování) metadat a zodpovědnost za datový obsah metadatových záznamů)

- za obsah zodpovídá majitel (autor) metadat,

- za obsah zodpovídá provozovatel,

- hybridní.

Podle použitého jazyka

- jednojazyčné,

- dvojjazyčné,

- vícejazyčné.

Podle technologie prezentace a vstupu (editace) metadat

- desktop,

- www,

- kombinované.

Pro zpracování taxonomie bylo čerpáno z [1], [6], [8], [9], [10], [11], [19], [22], [25], [26], [28], [29], [39], [47], [49], [50], [52], [57], [60], [64], [65], [69], [79], [87], [88], [96], [101], [103], [104], [106], [107], [114], [118], [144], [145], [150], [151], [164], [167], [174], [182].

Stanovení povinných a doporučených vlastností metainformačního systému daného typu

Tento bod práce byl zpracován na základě výsledků analýzy metainformačních systémů, zkušeností autora ze zahraničních pobytů a práce na metainformačním systému MIDAS a na základě studia literatury [1], [6], [8], [9], [10], [11], [19], [22], [25], [26], [28], [29], [39], [47], [49], [50], [52], [57], [60], [64], [65], [69], [79], [87], [88], [96], [101], [103], [104], [106], [107], [114], [118], [144], [145], [150], [151], [164], [167], [174], [182].

Souhrnné výsledky jsou stručně prezentovány v následující tabulce (tabulka 2). Pro podrobnější popis je vhodné nahlédnout do samotné práce.

Vlastnosti

Typ

Povinné

Doporučené

Všechny typy

použití standardu pro metadata

vyhledání datové sady na základě názvu, termínu z číselníku klíčových slov nebo tezauru resp. na základě plošného pokrytí

výměnný formát

zabezpečení

interaktivní nápověda

využití otevřeného datového modelu

Podnikové

integrace do podnikového IS

vyšší úroveň zabezpečení

úplná integrace do podnikového IS nebo MIS (manažerský informační systém) z hlediska uživatelského prostředí

Oborové

reprezentativní kolekce metadat

využívat standardní oborový tezaurus

provozování nezávislou nekomerční organizací

Národní

být k dispozici co největšímu počtu potenciálních uživatelů

zobrazení metadat na základě jejich příslušnosti k organizaci

nezávislou nekomerční organizací

anglická verze

Nadnárodní

být k dispozici co největšímu počtu potenciálních uživatelů systému ze všech zúčastněných států

zobrazení metadat na základě příslušnosti k organizaci a na základě příslušnosti ke státu

prezentace metadat v jazyce (jazycích), kterým je schopna komunikovat většina obyvatel ze států

prezentace metadat ve všech jazycích, které jsou úředními ve státech, kterých se nadnárodní metainformační systém týká.

Zodpovědnost provozovatele

informace o tom jakým způsobem byla metadata pořízena

Zodpovědnost tvůrců metadat

umožnit častou aktualizaci metadat

automatické upozorňování vlastníků metadat na případnou neaktuálnost jejich metadat

Dvojjazyčné a vícejazyčné

metadata, číselníky a nápověda v příslušných jazycích

Tabulka 2 Povinné a doporučené vlastnosti metainformačních systémů

Využití veřejných metainformačních systémů pro projekt geografického informačního systému

V rámci toho bodu byla zpracována problematika úlohy metadat pro prostorová data a metainformačních systémů v projektu geografického informačního systému (GIS). Vztah metadat k projektu GIS je v různých fázích životního cyklu projektu různý. Byla rozebrána úloha metadat pro manažera(y) projektu GIS, který má na starosti řízení projektu GIS nebo řízení některé z jeho dílčích částí. Úloha veřejného metainformačního systému pro projekt GIS je stručně, ale přehledně zobrazena na obrázku č. 1.

Metadata a metainformační systémy hrají významnou roli v úspěšném řízení projektu GIS. Součástí každého informačního systému (i GIS) by měla být evidence metadat. Metadata mohou výrazně ovlivnit ekonomické přínosy GIS pro organizaci. Můžeme s jistotou tvrdit, že metadata by měla být nedílnou součástí projektu GIS a není proto možné se jimi nezabývat a jejich evidenci opomíjet. Samotná evidence metadat by měla být velmi dobře organizována tak, aby bylo možné s metadaty efektivně pracovat. Pro evidenci metadat je vhodné (ne-li nezbytně nutné) využívat některý z existujících standardů, tak aby byla zaručena možná výměna metadat s externími subjekty.

Obr. 1 Veřejný metainformační systém a projekt GIS

Jinou neméně důležitou skutečností je významná úloha veřejných metainformačních systémů pro práci manažera projektu GIS. Opomíjení existence veřejných metainformačních systému, či katalogu dat, může pro manažera projektu znamenat značné poškozování řízeného projektu. Všeobecným zájmem manažerů projektů GIS by mělo být poskytování metadat o datech jimi spravovaných do veřejných metainformačních systémů. Výsledkem takovéto činnosti, pakliže ji bude provozovat většina producentů dat, bude úspora nákladů v kterémkoli projektu GIS. Jestliže se manažer k prezentovaní metadat ve veřejném metainformačním systému neodhodlá, poškozuje tím samozřejmě částečně konkurenční projekty, ale především projekt jím řízený.

Pro zpracování tohoto bodu bylo čerpáno ze zdrojů [1], [3], [19], [28], [29], [53], [63], [64], [87], [93], [90], [111], [112], [113], [116], [133], [137], [138], [142], [145], [146], [173], [175], [182].

Sestavení metodiky pro návrh a implementaci veřejného metainformačního systému

Členění jednotlivých fází projektu veřejného metainformačního systému vychází z projektového řízení. Daná metodika je sestavena na základě zkušeností získaných především z projektu MIDAS, jehož vývoj a současný stav je v práci podrobně popsán, dále pak ze zkušeností získaných v rámci zahraničního pobytu v Dánsku (KMS) a v neposlední řadě ze zahraniční cesty do Holandska a Francie. Další doplňující poznatky byly získány studiem literatury především z odborných příspěvků z tuzemských či zahraničních konferencí a článků v odborných periodikách [1], [9], [10], [11], [19], [28], [29], [35], [36], [37], [38], [39], [ REF _Ref14780067 \r \h ], [49], [53], [64], [69], [71], [87], [88], [90], [92], [93], [94], [97], [106], [107], [111], [113], [116], [118], [130], [131], [137], [138], [142], [145], [144], [153], [159], [160], [169], [173], [174], [175], [182], [183].

Metodika se zabývá veřejným metainformačním systémem, který jako médium pro prezentaci metadat veřejnosti využívá Internet a jeho službu WWW. Nejsou tedy brány v potaz další možné alternativy. Důvodem je především to, že by tím celá metodika byla značně obsáhlejší a v některých případech by toto mohlo vést k zobecňování a znepřehlednění celého výkladu. Metodika rovněž nepředpokládá využití již existujícího programového vybavení pro metainformační systémy (např. MIDAS, ArcCatalog a ArcIMS).

Celá metodika je pojata jako projekt tvorby veřejného metainformačního systému. V rámci metodiky jsou popsány jednotlivé fáze projektu a rozebrány různé aspekty těchto fází. Metodika využívá výsledků zpracovaných v části "Metainformační systém typu klient/server s využitím technologie WWW".

Metodika popisuje oblasti inicializace (zahájení) projektu, která zahrnuje zrod projektu, schválení projektu, stanovení cílů a definování rozsahu projektu.

Dále se metodika zabývá popisem plánování projektu, které zahrnuje popis projektu, definování cílů projektu, stanovení předpokladů a rizik projektu, stanovení milníků projektu, definování struktury činností, vytvoření matice zodpovědnosti, definování síťových diagramů a časových plánů, stanovení zdrojů (lidé, materiály a dodávky), určení rozpočtu, rozvržení organizace projektu a jiné.

V další části metodiky jsou posány zákonitosti pro realizaci projektu, která zahrnuje návrh a vývoj programového vybavení pro celý systém a činnosti s tím související.

Samostatná část metodiky se věnuje oblasti kontroly dosahování vytýčených cílů. Zmíněna je rovněž oblast uzavření projektu a předání systému do rutinního provozování a užívání.

Metainformační systém typu klient/server s využitím technologie WWW

V rámci tohoto bodu byl zpracován popis řešení veřejného metainformačního systému na bázi klient/server s využitím služby WWW. Oblast pokrývá definování základních předpokladů pro vývoj takového systému. Součástí je popis základních stavebních kamenů technologie WWW jako jsou, protokoly HTTP, HTTPS, jazyky HTML, XML, formátovací nástroje CSS, XSL, skriptovací jazyky na straně serveru (např. PHP, ASP) a na straně klienta (např. Java Script), objektově orientovaný programovací jazyk Java a technologie označovaná jako Plug-in.

Dále byl pro účely tohoto úkolu zpracován popis prezentace plošného rozsahu datové sady v prostředí WWW. Tato část je zpracována obecně jakožto publikování prostorových dat v prostředí WWW. Vzhledem k tomu, že prezentace plošného rozsahu datové sady je v obecném pohledu prezentací prostorových dat, je možné obecné principy publikování prostorových dat v prostředí WWW aplikovat i na prezentaci plošného rozsahu datové sady v prostředí WWW.

V rámci tohoto bodu byla posána celá architektura veřejného metainformačního systému, který využívá technologii WWW. Byly posány jednotlivé prvky systému především z funkčního pohledu.

Pro zpracování bylo čerpáno ze zdrojů [5], [6], [9], [10], [12], [20], [23], [34], [35], [39], [43], [49], [59], [61], [68], [67], [69], [84], [86], [87], [88], [89], [91], [92], [97], [98], [99], [106], [109], [123], [126], [127], [128], [129], [130], [131], [133], [134], [135], [137], [144], [145], [147], [148], [150], [151], [154], [155], [156], [158], [161], [166], [168], [174], [176], [177], [178], [179], [180], [181].

Využití distribuované správy metadat

Byl zpracován přehled základních možností využití distribuované správy metadat. Zhodnocena byla distribuce metadat v rámci více metainformačních systémů a rozložení tak správy metadat na více subjektů. Zmíněna byla úloha tzv. core metadat a jejich přínos pro vyhledávání v distribuované databázi metadat. Popsány byly mechanizmy tzv. metainformačních portálů.

Ve zpracování nechybí popis dostupných protokolů, které slouží pro účely distribuovaných metainformačních systémů, jako jsou protokoly Simple Search, HGS (HTTP-based Geo-Temporal Searching protokol), HGSS (HTTP-based Geo-Temporal Simple Searching protokol), Z39.50 Search and Retrieval Protocol, Z39.50/GEO Profile, EO/GEO OGIS Catalogue Services Submission.

Pro zpracování bylo čerpáno ze zdrojů [1], [4], [6], [13], [14], [19], [20], [27], [39], [49], [50], [52], [55], [56], [66], [69], [101], [107], [113], [118], [119], [120], [121], [122], [162], [163].

Využití jazyka XML pro výměnu, správu a prezentaci metadat

Protože způsob prezentace metadat s využitím značkovacích jazyků je částečně popsán v části zabývající se metainformačními systémy s využitím technologie WWW, je tato část práce zaměřena především na možnosti správy a výměny metadat s využitím značkovacích jazyků.

V práci je posáno využití jazyka XML pro prezentaci metadat, dále pak pro výměnu metadat a v neposlední řadě je diskutována možnost využití XML pro správu metadat. Jako součást popisu jsou uvedeny formáty (jazyky, specifikace) založené na jazyce XML, jako jsou SVG (Scalable Vector Graphics), Geography Markup Language (GML), UML eXchange Formát (UXF) nebo XML Metadata Interchange Formát (XMI).

Pro zpracování bylo čerpáno ze zdrojů [4], [5], [12], [20], [23], [27], [39], [43], [44], [49], [51], [55], [66], [68], [88], [123], [132], [140], [150], [151], [158], [170].

Závěr

Předložená práce je orientovaná do oblasti popisu prostorových dat (metadat) a do oblasti správy metadat. Cílem práce bylo uceleně popsat problematiku popisu prostorových dat metadaty a rovněž popsat organizaci metadat s využitím metainformačních systémů. Práce byla zaměřena především na problematiku veřejných metainformačních systémů, které se mohou stát prvky NGII. Další rozvoj GIS a GIT a tím i oboru geoinformatika, o jejichž významu pro lidskou společnost nemůže být pochyb, může být významně podpořen existencí veřejných metainformačních systémů. Organizace metadat ve veřejných metainformačních systémech zpřístupňuje popis prostorových dat všem potenciálním zájemcům o prostorová data. Mnohem větší rozvoj by však přineslo i samotné zpřístupnění dat, nejen jejich popisu. To však stále ještě naráží na některé především legislativní a organizační problémy. Po vyřešení těchto problémů by veřejné metainformační systémy mohly sloužit i jako zprostředkovatelé prostorových dat, a to samozřejmě ve spojení s jinými aplikačními programovými vybaveními.

Základními stavebními kameny veřejných metainformačních systémů jsou metadata, která musí být vhodným způsobem formalizována (standardizována). K tomuto účelu je nezbytně nutné využívat standardů. Problematika standardů a standardizace v oblasti metadat pro prostorová data je rozebrána v úvodní části práce. Významným přínosem práce v této oblasti je srovnání hlavních standardů. V rámci tohoto srovnání bylo provedeno rovněž srovnání standardů s obecným předpisem pro metadata zvaným Dublin Core. Toto srovnání bylo prezentováno na evropském fóru. V úvodní části práce se rovněž nachází základní vymezení pojmu metadata pro prostorová data a popis struktury metadat pro prostorová data. Tato část práce byla využita pro výuku studentů oboru Geoinformatika a plánuje se její využití i v dalších letech.

V rámci předložené práce je zpracována analýza významných metainformačních systémů. Na základě této analýzy a dalších podstatných podkladů (literatura, zkušenosti autora, zahraniční cesty a pobyt) byla sestavena taxonomie metainformačních systémů a především stanoveny povinné a doporučené prvky jednotlivých druhů metainformačních systémů. Taxonomie a stanovené vlastnosti mohou být základními východisky při tvorbě metainformačních systémů.

Významným přínosem práce je rovněž ucelený popis veřejného metainformačního systému MIDAS, který je jedním z pilířů budované NGII, zahrnuje popis vývoje systému a popis jeho stavu v době psaní této práce. Nastíněn je rovněž další rozvoj systému, který může ukázat směr rozvoje jiných veřejných metainformačních systémů, které se budou v České republice budovat.

Stěžejní částí práce je navržená metodika pro návrh a implementaci veřejného metainformačního systému. Tato metodika je popsána především v kapitole "Metodika pro návrh a implementaci veřejného metainformačního systému" s odkazy na technologie a nástroje popsané v kapitole "Metainformační systém typu klient/server s využitím technologie WWW", jejichž popis lze pokládat za součást metodiky. Metodika se však opírá o všechny další kapitoly práce a zejména o kapitolu, která popisuje systém MIDAS a kapitolu, která obsahuje taxonomii metainformačních systémů.

Předložená metodika by měla sloužit jako jeden z nástrojů pro tvorbu veřejných metainformačních systémů. Celá metodika je pojata jako projekt tvorby veřejného metainformačního systému. V rámci metodiky jsou popsány jednotlivé fáze projektu a rozebrány různé aspekty těchto fází. Metodika popisuje oblasti inicializace (zahájení) projektu, která zahrnuje zrod projektu, schválení projektu, stanovení cílů a definování rozsahu projektu. Dále se metodika zabývá popisem plánování projektu, které zahrnuje popis projektu, definování cílů projektu, stanovení předpokladů a rizik projektu, stanovení milníků projektu, definování struktury činností, vytvoření matice zodpovědnosti, definování síťových diagramů a časových plánů, stanovení zdrojů určení rozpočtu, rozvržení organizace projektu a jinými. V další části metodiky jsou popsány základní aspekty pro realizaci projektu a oblast kontroly dosahování vytýčených cílů. Zmíněna je rovněž oblast uzavření projektu a předání systému do rutinního provozování a užívání.

Připravená metodika může být využita různými subjekty, které mají zájem zapojit se do budování NGII a vytvářet veřejné metainformační systémy. Protože připravená metodika vychází z praktické realizace projektu MIDAS, jsou návody v ní popsané ověřeny praxí a může sloužit jako vodítko využita při tvorbě veřejných metainformačních systémů podobného typu jako je sytém MIDAS. Připravená metodika (doktorská disertační práce) bude zveřejněna v prostředí Internetu, na stránkách <http://gis.vsb.cz>, k volnému užití.

Seznam použité literatury a informačních zdrojů

  1. Aalders, H., J., G., L. Data searching by metadata [CD-ROM]. In Sborník z konference GIS Ostrava 2001, Ostrava, 2001, ISSN 1213-239X
  2. Aalders, H., J., G., L. GIS - standards in CEN and ISO [online]. In Sborník z konference GIS Ostrava 1998. 1998. Dostupný na WWW: <http://gis.vsb.cz/Publikace/Sborniky/GIS_Ova/gis_ova_1998/Sbornik/aalders/aalders.html>
  3. Aalders, H., J., G., L. Some experiences with managing GIS projects. In Sborník z konference GIS Ostrava 2000, Ostrava, 2000, s. 296-304, ISBN 1211-4855
  4. Andersen, H. P. Metadata - Transfer via XML. In Proceedings The Nordic GIS Conference [online], Reykjavík, 2000. Dostupný na WWW: <http://www.ginorden.org/konf/getpaper.php?ID=13>
  5. Apache. Batic SVG Tollkit [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://xml.apache.org/batik/index.html>
  6. askGIraffe. askGIraffe - Data Locator [online]. 2001 - 2002. Dostupný na WWW: <http://datalocator.askgiraffe.org.uk/>
  7. Baný, P. Proces tvorby IS [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.mendelu.cz/user/ucpatrik/mendelnet/mendelnetht.htm#baný>
  8. Bundesamt für Kartographie und Geodäsie. ATKIS - Metainformationssystem [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.atkis.de/meta/meta_start_eng.htm>
  9. CAGI. Metainformační systém CAGI [online]. 1999 - 2001. Dostupný na WWW: <http://gis.vsb.cz/metaIS>
  10. CAGI. MIDAS [online]. 2001 - 2002. Dostupný na WWW: <http://gis.vsb.cz/midas>
  11. CAGI. MIDAS - dokumentace [online]. 2002. Dostupný na WWW: <http://gis.vsb.cz/midas/Dokumenty/dokumenty.htm>
  12. Carto-net. SVG - Scalable Vector Graphics - Enabler for Web-Cartography [online]. 2000 - 2001. Dostupný na WWW: <http://www.carto.net/papers/svg/first_e.html>
  13. CCSDS. Consultative Committee for Space Data Systems [online]. 2001 - 2002. Dostupný na WWW: <http://www.ccsds.org/>
  14. CCSDS. Parameter Value Language Specificaton [online]. 2002. Dostupný na WWW: <http://www.ccsds.org/documents/pdf/CCSDS-641.0-B-2.pdf>
  15. CEN /TC 287. ENV 12657:1998 Geographic information - Data description - Metadata, CEN, 1998, 80 s.
  16. CEN /TC 287. ENV 12656:1998 Geographic information - Data description - Quality, CEN, 1998, 46 s.
  17. CEN. CEN [online]. 1998 - 2002. Dostupný na WWW: <http://www.cenorm.be>
  18. CENELEC. CENELEC [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.cenelec.org>
  19. CGDI. About Discovery Portal - Services [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://ceonet.gc.ca/about/en/2.2.html>
  20. CGDI. About Discovery Portal - Technology [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://ceonet.gc.ca/about/en/2.3.html>
  21. Chassels, M.,R. New Jersey Makes Environmental Data and GIS More Accessible Through the Environmental Data Exchange (ENDEX) [online]. 2000. Dostupný na WWW: <http://www.esri.com/library/userconf/proc00/professional/papers/PAP611/p611.htm>
  22. CIESIN. CIESIN's Guide to Metadata [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.ciesin.org/metadata/TOC/>
  23. Clarc, J. Expat [online]. 2002. Dostupný na WWW: <http://www.jclark.com/xml/expat.html>
  24. CLEAR. CLEAR-Internet-Helpdesk [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.jura.uni-sb.de/clear/fr/index.html>
  25. CNIG (Centro Nacional de Informaçao Geográfica). SNIG [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://snig.cnig.pt/English/CommonFiles/html/infoing.html>
  26. CNIG (Conseil National de l'Information Géographique). CNIG [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.cnig.pt/>
  27. Cover, R. XML Metadata Interchange (XMI) [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.oasis-open.org/cover/xmi.html>
  28. Craglia, M. Metadata: European Needs and User Perspectives [CD-ROM], In Proceedings from 6th EC-GIS Workshop, The Spatial Information Society - Shaping the Future, Lyon, 2000
  29. Craglia, M. Towards a European Approach to Metadata for Geographic Information [online]. 2000. Dostupný na WWW: <http://www.ec-gis.org/etemii/reports/D421-metadata.pdf>
  30. ČSNI. ČSNI [online]. 1998 - 2002. Dostupný na WWW: <http://www.csni.cz/>
  31. ČSNI. Historický vývoj národní normalizace [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.csni.cz/WWWCSNI/history.htm>
  32. DCMI. Dublin Core Element Set v. 1.1. - Reference Description [online]. 1999. Dostupný na WWW: <http://dublincore.org/documents/dces/>
  33. DCMI. Dublin Core Metadata Initiative (DCMI) [online]. 1999 - 2002. Dostupný na WWW: <http://dublincore.org/>
  34. Decros. Aplikovaná kryptografie [online]. 2002. Dostupný na WWW: <http://www.decros.cz/bezpecnost/_kryptografie.html>
  35. Dohnal, J.; Pour, J. Architektury informačních systémů, EKOPRESSS, s.r.o., Praha, 1997, 301 s., ISBN 80-86119-02-5
  36. Dolanský, V.; Měkota, V.; Němec, V. Projektový management, GRADA Publishing, 1996, 372 s., ISBN: 80-7169-287-5
  37. Drbal, P. a spol. Objektově orientované metodiky a technologie - 1. díl, VŠE, Praha, 1997, 193 s., ISBN 80-7079-740-1
  38. Drbal, P. a spol. Objektově orientované metodiky a technologie - 2. díl, VŠE, Praha, 1997, 190 s., ISBN 80-7079-740-1
  39. Duchoslav, T. Tvorba metainformačního systému pro prostorová data s využitím Internetových technologií. Diplomová práce, VŠB-TUO, Ostrava, 2002, 72 s.
  40. Duncan, W. R. PMBOK - A Guide to Project Management Body of Knowledge. PMI, 1996, 176 s.
  41. ECMA. ECMA [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.ecma.ch>
  42. EEA. GEMET - GEneral Multilingual Environmental Thesaurus [online]. 1999. Dostupný na WWW: <http://www.mu.niedersachsen.de/cds/etc-cds_neu/software.html#gemet>
  43. ESRI. ArcCatalog [online]. 2002. Dostupný na WWW: <http://www.esri.com/software/arcgis/arcinfo/overview3.html>
  44. ESRI. ESRI Profile of the Content Standard for Digital Geospatial Metadata [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.esri.com/metadata/esriprof80.html>
  45. ESRI: ESRI Shapefile Technical Description [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.esri.com/library/whitepapers/pdfs/shapefile.pdf>
  46. ETSI. ETSI [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.etsi.org>
  47. European Environment Agency. Information Locator Service [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.mu.niedersachsen.de/systém/cds/>
  48. European Topic Centre on Catalogue of Data Sources (ETC/CDS ); European Environment Agency. Comparing the ETC/CDS core data model to GILS, GELOS, Dublin Core and ISO/CD 15046-15 [online]. 1998. Dostupný na WWW: <http://www.mu.niedersachsen.de/cds/etc-cds_neu/library/Comparing_models.pdf>
  49. FGDC. National Spatial Data Infrastructure (NSDI) [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.fgdc.gov/clearinghouse/>
  50. FGDC. Set up a Clearinghouse Node [online]. 2002. Dostupný na WWW: <http://www.fgdc.gov/clearinghouse/tutorials/howto.html>
  51. FGDC. Standard for Digital Geospatial Metadata [online]. 1998. Dostupný na WWW: <http://www.fgdc.gov/metadata/contstan.html>
  52. FGDC. The Cearinghouse Registry [online]. 2002. Dostupný na WWW: <http://clearinghouse4.fgdc.gov/registry/browsefunctions.asp>
  53. Ferderer, D. A Data Management Life-Cycle [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.esri.com/industries/petroleum/pug2001/ferderer.ppt>
  54. Formánek, I. Standardizace ve vývoji softwaru - ano, či ne? [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.cd-amper.cz/casopis/clanky/automat/vývoj.htm>
  55. Fraser, D.; Smith, S. Earth Observation Networks: The Virtue of Simplicity [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://ceonet.gc.ca/about/papers/simplicity/simplicity.html>
  56. Fraser, D. Lessons Learned Implementing Z39.50/GEO/Isite WWW Gateways [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://ceonet.gc.ca/about/papers/llgateways/llgateways.html>
  57. GIS-Flanders Support Centre. Spatial Information Directory (SPIDI) [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://spidi.gisvlaanderen.be/SPIDI/V3_spidifZoek.htm>
  58. Gouveia, C.; Henriques, P.; Nicolau, R.; Rocha, J.; Santos, M. Moving from CEN TC 257 to ISO/TC 211 - The approach of the Portuguese National Geographic Information Infrastructure, In Proceedings from 4th AGILE Conference on Geographic Information Science, Brno, Czech Republic, 2001
  59. Greer, T. Intranety - principy a praxe. Computer Press, Brno, 1999, 309 s., ISBN 80-7226-135-5
  60. Grünreich, D. GeoMIS.Bund: Metadata Information System for Federal Geodata [CD-ROM]. In Proceedings from 7th EC-GIS Workshop, Managing the Mosaic, Potsdam, 2001
  61. Gundavaram, S. CGI programování webových stránek a aplikací. Computer Press, Brno, 1998, 453 s., ISBN 80-7226-088-X
  62. Guptill,C.;Morrison, J.L. a kol. Elements of spatial data quality. Elsevier Science, Ltd., Oxford, 1995, 202 s., ISBN 0-08-042432-5
  63. Hammer, M.; Champy, J. Reengineering- Radikální proměna firmy. Management Press, Praha, 1995, 212 s., ISBN 80-85603-73-X
  64. Hancock, T. Meta what !?! A practitioner's view [CD-ROM]. In Proceedings from 6th EC-GIS Workshop, The Spatial Information Society - Shaping the Future, Lyon, 2000
  65. Hart, D.; Phillips, H. Metadata Primer - A "How To" Guide on Metadata Implementation [online]. 1998. Dostupný na WWW: <http://www.lic.wisc.edu/metadata/metaprim.htm>
  66. Holt, R. and contributors. Exchange Formats for Information Extracted from Computer Programs [online]. 2000. Dostupný na WWW: <http://plg.uwaterloo.ca/~holt/sw.eng/exch.format/>
  67. Horák, J. Návrh projektu a vytvoření pilotního prototypu informačního systému Geologického pavilonu. Doktorandská disertační práce, VŠB-TU Ostrava, Ostrava, 1998, 153 s.
  68. Horák, J.; Růžička J. Jazyk XML v geoinformatice. In Sborník z konference GIS Ostrava 2000, Ostrava, 2000, s. 171-177, ISBN 1211-4855
  69. Horáková, B.; Kafka, Š. MIDAS - Stávající metody sběru metadat ve státní správě a návrh nové metodiky [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://gis.vsb.cz/midas/Dokumenty/ZpravaMetod.zip, 2001>
  70. Horáková, B.; Kafka, Š. Výsledky evidence geodat a vybavenosti GIS pracovišť okresních úřadů s využitím metainformačního systému MIDAS [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://gis.vsb.cz/midas/Dokumenty/Zprava%20OKU.pdf>
  71. Horáková B.; Kafka Š. MIDAS - jeho role při evidenci a analýze geodat veřejné správy [CD-ROM]. In Sborník z konference GIS Ostrava 2001, Ostrava, 2001, ISSN 1213-239X
  72. IAB. IAB [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.iab.org>
  73. IANA. IANA [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.iana.org>
  74. IBM. Developers Works - XML [online]. 2000 - 2002. Dostupný na WWW: <http://www-106.ibm.com/developerworks/xml/>
  75. IEC. IEC [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.iec.ch>
  76. IEEE. IEEE [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.ieee.org>
  77. IETF. IETF [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.ietf.org>
  78. IFLA. IFLA [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.ifla.org>
  79. ILRT. Metadata Reserach - Overview [online]. 2000 - 2002. Dostupný na WWW: <http://www.ilrt.bris.ac.uk/discovery/z3950/resources/>
  80. ISO/TC 211. ISO/CD 19115. ISO/TC 211 Secretariat, Oslo, Norway, 1999, 118 s.
  81. ISO. ISO [online]. 1998 - 2002. Dostupný na WWW: <http://www.iso.ch>
  82. ISO. Stages of the developement of International standards [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.iso.ch/iso/en/stdsdevelopment/whowhenhow/proc/proc.html>
  83. ISOC. ISOC [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.isoc.org>
  84. Isaacs, S. Dynamické HTML. Computer Press, Brno,1998, 436 s., ISBN 80-7226-083-9
  85. ITU. ITU [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.itu.ch>
  86. Katz, S. MetaData and WWW Mapping Home Page [online]. 2000 - 2001. Dostupný na WWW: <http://www.blm.gov/gis/nsdi.html>
  87. Kolektiv autorů České asociace pro geoinformace. Metainformační systém - návrh řešení. Úvodní studie, CAGI, Praha, 1999, 17 s.
  88. Kort&Matrikelstyrelsen (KMS). Geodata-info.dk [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.geodata-info.dk/>
  89. Kosek, J. Domovská stránka Jirky Koska - "VŠE O WWW" [online]. 1998 - 2002. Dostupný na WWW: <http://www.kosek.cz>
  90. Kotler, P. Marketing, management. Victoria Publishing, Praha, 1997, 789 s., ISBN 80-85605-08-2
  91. Kovacich, G. L. Průvodce bezpečnostního pracovníka informačních systémů. UNIS Publishing, Brno, 2000, 200 s., ISBN 80-86097-42-0
  92. Kralidis, T. GIS Potential Through Metadata and Access Protocol [online]. 2000. Dostupný na WWW: <http://www.kralidis.ca/gis/project/GISmeta/>
  93. Kroenke, D. Management Information Systems. McGraw-Hill, 1992, 804 s, ISBN 0-07-035787-0
  94. Kučerová, H. Osnova pro analýzu a návrh informačního systému [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://web.sks.cz/users/ku/PRI/osnova.htm>
  95. Kučerová, H. Standardizace a legislativa informační činnosti [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://web.sks.cz/users/ku/uis/normy.htm>
  96. Kvist, E. Selection Criteria for the Catalogue of Data Sources, Swedish Environmental Protection Agency and European Topic Centre on Catalogue of Data Sources [online]. 1997. Dostupný na WWW: <http://reports.eea.eu.int/92-9167-107-X/en>
  97. Látal, I. a kolektiv. Ochrana informací, dat a počítačových systémů. Eurounion, Praha, 1996, 240 s., ISBN 80-85858-32-0
  98. Laurent, S., S. Tvorba internetových aplikací v XML. Computerpress, Brno, 1999, 222 s., ISBN 80-7226-170-3
  99. Laurie, B.; Laurie, P. Apache - správa webového serveru. Computer Press, Brno, 1997, 257 s., 80-7226-043-X
  100. Lesch, J. Cross-Media Database Normalization of Various Metadata Standards for Environmental Decision Support and Community Management [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.esri.com/library/userconf/proc01/professional/papers/pap595/p595.htm>
  101. Li, B.; Zhang, L. Distributed Spatial Catalog Service on the CORBA Object Bus. GeoInformatika vol. 4 no. 3, October 2000, str. 253 - 269, ISSN 1384-6175
  102. Liesenfelt, G. Geographic Information in France [online]. In Sborník z konference GIS Ostrava 1999. 1999. Dostupný na WWW: <http://gis.vsb.cz/Publikace/Sborniky/GIS_Ova/gis_ova_1999/sbornik/liesenfelt/Referat.htm>
  103. Lind, M. GI Metadata Datamodel - Danish implementation of CEN ENv12657 [disk]. 2000. In Miniseminar om GI Metadata 2000.
  104. LÍSA Association. Landlýsing - enska [online]. 2002. Dostupný na WWW: <http://www.lmi.is/landsurvey.nsf/pages/landlysing-english.html>
  105. Machalová, J. Geograficky orientované systémy pro podporu rozhodování [online]. 2001. In Sborník z konference GIS Seč 2001. Dostupné na WWW: <http://sec.upce.cz/sborniky/2001/Machalova.doc>
  106. Marenčík, S. Vytvoření grafického rozhraní pro komunikaci s uživateli metainformačního systému CAGI. Diplomová práce, VŠB - TU Ostrava, Ostrava, 2000, 52 s.
  107. MEGRIN. GDDD (Geographical Data Description Directory) [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.megrin.org/gddd/>
  108. Meitner, M.; J., Cavens, D.; Sheppard S., R., J. Academic Metadata Standards: - Getting Compliance Without Enforcement [online]. 2001. In Sborník z konference ESRI User Conference 2001. Dostupný na WWW: <http://www.esri.com/library/userconf/proc01/professional/papers/pap934/p934.htm>
  109. Microsoft Corp. Vector Markup Language (VML) [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://msdn.microsoft.com/library/default.asp?url=/workshop/author/vml/default.asp>
  110. Ministrstvo za okolje in prostor. Slovenian National Spatial Data Catalogue [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.sigov.si:81/GISborza/MPBeng/>
  111. Molnár, Z. Efektivnost a řízení IS/IT. In Sborník z konference GIS Ostrava 1999, Ostrava, 1999, s. 140 - 148, ISBN 1211-4855
  112. Molnár, Z. Efektivnost IS/IT. In Sborník z konference GIS Ostrava 2000, Ostrava, 2000, s. 112 - 119, ISBN 1211-4855
  113. Molnár, Z. Moderní metody řízení informačních systémů. Grada, Praha, 1992, 347 s., ISBN 80-85623-07-2
  114. National Land Survey. Metadata för geografisk information (MEGI) [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.lm.se/samgis/databaskatalog/katalog.html>
  115. Nelson, D., O.; Krumm, R., J.; Denhart, S., L.; Beaverson, S., K. ArcInfo Solutions to Metadata problems - Building a Solid NSDI Clearinghouse Node on a Shifting Metadata Landscape [online]. 1997. Dostupný na WWW: <http://www.esri.com/library/userconf/proc97/proc97/to500/pap472/p472.htm>
  116. Nemoforum. Národní geoinformační infrastruktura České republiky - Program rozvoje v letech 2001 - 2005 [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.vugtk.cz/~nemoforum/adr03/dokum/ngii.rtf>
  117. Neumann, A. Vienna - Social patterns and structures [online]. 2000 - 2001. Dostupný na WWW: <http://www.karto.ethz.ch/neumann/cartography/vienna/>
  118. NGDF Central Management Team. National Geospatial Data Framework - Literature Review of the development and construction of distributed metadata services accessed via the World Wide Web, National Geospatial Data Framework (NGDF) Management Board [online]. 1999. Dostupný na WWW: <http://www.ngdf.org.uk/Pubdocs/metadata/litrev.htm>
  119. NGDF Central Management Team. National Geospatial Data Framework - Neutral Transfer Formát for Metadata, National Geospatial Data Framework (NGDF) Management Board [online]. 1999. Dostupný na WWW: <http://www.ngdf.org.uk/Pubdocs/metadata/neuttrans.htm>
  120. NGDF Central Management Team. National Geospatial Data Framework - Communication Protocols for a Distributed Geospatial Metadata Service, National Geospatial Data Framework (NGDF) Management Board [online]. 1999. Dostupný na WWW: <http://www.ngdf.org.uk/Pubdocs/metadata/commsprot.htm>
  121. NGDF Central Management Team. NGDF Metadata Gateway Architecture v 1.1 [online]. 1999. Dostupný na WWW: <http://www.ngdf.org.uk/>
  122. NGDF Central Management Team. The United Kingdom Standard Geographic Base (UKSGB) [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.ngdf.org.uk/>
  123. Open GIS Consorcium. Geography Markup Language (GML) 2.0 [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.opengis.net/gml/01-029/GML2.html>
  124. Open GIS Consorcium. The OpenGIS(tm) Abstract Specification - Topic 11 - Metadata [online]. 1999. Dostupný na WWW: <http://www.opengis.org/public/abstract/99-100r1.pdf>
  125. Open GIS Consorcium. The OpenGIS(tm) Abstract Specification - Topic 13 - Catalog Services [online]. 1999. Dostupný na WWW: <http://www.opengis.org/public/abstract/99-113.pdf>
  126. Oracle. XML Home [online]. 2000 - 2002. Dostupný na WWW: <http://technet.oracle.com/tech/xml/content.html>
  127. Peňáz, T. Vizualizace prostorových dat z činnosti složek integrovaného záchranného systému v prostředí geografického informačního systému (na příkladu jednotek požární ochrany). Disertační práce, MU Brno, Brno, 2001, 120 s.
  128. Peterka, J. Co může Internet nabídnout [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://archiv.czech.net/a710s200/a710s200.htm>
  129. Peterka, J. Páni Internetu [online]. 1998. Dostupný na WWW: <http://archiv.czech.net/a804s200/a804p200.htm>
  130. Phillips, H. Metadata Tolls for Geospatial Data [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://badger.state.wi.us/agencies/wlib/sco/metatool/mtools.htm>
  131. Phillips, H. xtme Metadata Entry Tool [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://badger.state.wi.us/agencies/wlib/sco/metatool/xtme.htm>
  132. Pitner, T. Návrh metadatového schématu pro environmentální data [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.mendelu.cz/user/ucpatrik/mendelnet/mendelnetht.htm#pitner>
  133. Plewe, B. GIS Online information, retrieval, mapping, and the internet. OnWord Press, Santa Fe, USA, 1997, 311 s., ISBN 1-56690-137-5
  134. Pokorný J. Prostorové objekty a SQL [CD-ROM]. In Sborník z konference GIS Ostrava 2001, Ostrava, 2001, ISSN 1213-239X
  135. Pokorný, J.; Halanka. Databázové systémy. Skripta, 1. vyd, ČVUT Praha. 1998, 146 s., ISBN 80-01-01724-9
  136. Ram, S.; Kunzmann, M. R.; Kim, J.; Abbruzzi, J. A Digital "Living" Library - A Prototype for Harvesting Ecological Data over the Internet [online]. 2000. Dostupný na WWW: <http://www.esri.com/library/userconf/proc00/professional/papers/PAP558/p558.htm>
  137. Rapant, P. Geografické informační systémy. Habilitační práce, VŠB-TU Ostrava, Ostrava, 1998, 140 s.
  138. Rapant, P. Projektování GIS. Skripta PGS, VŠB Ostrava, Ostrava, 1996, 75 s.
  139. RAVI (Dutch Council for Geographic Information). NCGI (National Clearinghouse for Geographic Information) [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.ncgi.nl>
  140. Raytheon STX Corp. Metadata Expression using XML [online]. 2000. Dostupný na WWW: <http://tarantella.gsfc.nasa.gov/xml/sdph2000/index.htm>
  141. Regents of the University of Minnesota. Mapserver Homepage [online]. 2002. Dostupné na WWW: <http://mapserver.gis.umn.edu/>
  142. Rosenau, M., D. Řízení projektů. Computer press, Brno, 2000, 344 s., ISBN 80-7226-218-1
  143. Růžička, J. Comparison of CEN, FGDC and ISO standards for metadata [CD-ROM]. 2001. In Proceedings from 7th EC-GIS Workshop, Managing the Mosaic, Potsdam, 2001
  144. Růžička, J. Metainformation system of CAGI [CD-ROM]. 2000. In Proceedings from 6th EC-GIS Workshop, The Spatial Information Society - Shaping the Future, Lyon, 2000
  145. Růžička, J., Marenčík S. Jak najít data. časopis GeoInfo 4/2000, Computer Press, Brno, 2000, 40 - 41 s. ISSN 1211-1082
  146. Růžička, J. Metadata v procesu realizace GIS projektu [CD-ROM]. In Sborník z konference GIS Ostrava 2002, Ostrava, 2002, ISSN 1213-239X
  147. Růžička, J. Porovnání aplikace GeoMedia Web Map a FRAMME Field View v podmínkách firmy Ostravské vodovody a kanalizace. Diplomová práce, VŠB-TU Ostrava, Ostrava, 1999, 73 s.
  148. Růžička, J. Seminář "Základy publikování prostorových dat na WWW", Ostrava 2002 [online]. 2002. Dostupný na WWW: <http://gis.vsb.cz/seminarWWW/uvod.htm>
  149. Růžička, J. Srovnání standardů CEN, FGDC a ISO pro metadata [online]. 2001. In Sborník z konference GIS Seč 2001. Dostupný na WWW: <http://sec.upce.cz/sborniky/2001/Ruzicka.doc>
  150. Růžička, J. XML a metadatové služby [online]. 2000. In Sborník z konference GIS Seč 2000. Dostupný na WWW: <http://sec.upce.cz/sborniky/2000/Ruzicka/Ruzicka.rtf>
  151. Růžička, J.. XML a metainformační systémy [CD-ROM]. 2001. In Sborník z konference GIS Ostrava 2001, Ostrava, 2001, ISSN 1213-239X
  152. Rychnovský, J. Standardizace kolem nás - STEP a XML [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.czstep.cz/step/knihovna/Clanek_ComWorld.html>
  153. Řepa, V. Analýza a návrh informačních systémů. Ekopress, 1999, 403 s., ISBN 80-86119-13-0
  154. Salemi, J. Databáze klient/server. Unis Publishing, 1993, 273 s.
  155. Šarmanová. Teorie zpracování dat. Skripta, I. vyd., VŠB Ostrava, Ostrava, 1997, 108 s.
  156. Satrapa, P. Web Design. Nekortex, 1997, 414 s., ISBN 80-902230-1-X
  157. Schenck, D.; Wilson, P. Information modeling - the EXPRESS Way. Oxford University Press, Oxford, 1994, 388 s., ISBN 0-19-508714-3
  158. Schutzberg, A. XML, GIS and You [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.giscafe.com/GISVision/Review/XML.html>
  159. Skokan, K. Projektové řízení v oblasti informačních technologií. In Sborník z konference GIS Ostrava 2000, s. 276 - 293, Ostrava 2000, ISBN 1211-4855
  160. Skokan, K. Standardy systémového inženýrství a řízení projektů [CD-ROM]. In Sborník z konference GIS Ostrava 2001, Ostrava, 2001, ISSN 1213-239X
  161. Skřivan, J. Jazyk XML [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.fi.muni.cz/~xskrivan/prog/xml/index.html>
  162. Smith, S.; Fraser, D. Rising Above a Quagmire of Search Protocols [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://ceonet.gc.ca/about/papers/quagmire/quagmire.html>
  163. Smith, S. Low Cost Distributed Geospatial Searching [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://ceonet.gc.ca/about/papers/ssp/ssp.html>
  164. Statens kartverk. Kartverk produktkatalog [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://katalog.statkart.no/katalog/>
  165. The Dublin Core Metadata Initiative (DCMI). Dublin Core Metadata Element Set, Version 1.1 - Reference Description [online]. 1999. Dostupný na WWW: <http://dublincore.org/documents/dces/>
  166. The Mandelbrot Set International, Ltd. Mistrovství ve Visual Basicu 6.0. Computer Press, Praha, 1999, 808 s., ISBN 80-7226-205-x
  167. The National Mapping Division of Geoscience Australia. Australian Spatial Data Infrastructure [online]. 2001 - 2002. Dostupný na WWW: <http://www.auslig.gov.au/asdi/index.htm>
  168. Unicode, Inc: Code Charts [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.unicode.org/charts/>
  169. ÚSIS: Standard pro náležitosti životního cyklu informačního systému, Věstník ÚSIS, 1999
  170. ÚVIS: Standard ISVS pro strukturu a výměnný formát metadat informačních zdrojů, verze 1.1, Věstník ÚVIS, 2001
  171. ÚVIS: ÚVIS - Hlavni strana [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www1.uvis.cz/uvis/web.nsf/pages/uvis>
  172. ÚVIS: ÚVIS [online]. 2001- 2002. Dostupný na WWW: <http://www.uvis.cz>
  173. V. Dolanský; V. Měkota; V. Němec. Projektový Management. Grada, 1996, 372 s., ISBN 80-7169-287-5
  174. Vermeij, B. Implementing European Metadata Using ArcCatalog. ArcUser, July-September, 2001, str. 30 -33, ISSN 1534-5467. Dostupný také na WWW: <http://www.esri.com/news/arcuser/0701/metadata.html>
  175. Vodáček, L.; Rosický,A. Informační management. Management Press, Praha, 1997, 146 s., ISBN 80-85943-35-2
  176. W3C. Extensible Markup Language (XML) [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.w3.org/TR/REC-xml>
  177. W3C. Extensible Stylesheet Language (XSL) [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.w3.org/TR/xsl/>
  178. W3C. HTML 4.01 Specification [online]. 2001. Dostupný na WWW: <http://www.w3.org/TR/REC-html40/>
  179. W3C. SVG DTD's [online]. 2000. Dostupný na WWW: <http://www.w3.org/TR/2000/03/WD-SVG-20000303/svgdtd.html>
  180. W3C. W3C Scalable Vector Formát (SVG) [online]. 2000 - 2002. Dostupný na WWW: <http://www.w3.org/Graphics/SVG/Overview.htm8>
  181. W3C. W3C [online]. 1998 - 2002. Dostupný na WWW: <http://www.w3.org>
  182. Wood, T.; Casserati, S.; Craglia, M. GI-META Final report. Cambridge, 1997, 164 s.
  183. Zonková, Z. Projektové řízení. Skripta, 1. vyd., VŠB, EkF, 1997, ISBN 80-7078-423-7
  184. Zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů ze dne 4.dubna 2000 [online]. 2000. Dostupný na WWW: <http://www.uvis.cz >