Data model for Brownfields (Návrh struktury informací o Brownfields)

Ing. Barbara Vojvodíková, Ph.D., Ing. arch. Jana Pletnická, Ing. Renata Zdařilová
Katedra městského stavitelství
Fakulta stavební
VŠB - Technická univerzita Ostrava
L. Podéště
708 33 Ostrava - Poruba
E - mail: barbara.vojvodikova@vsb.cz

Abstract

The paper gives information on preparing the further file of material for the Ostrava city GIS system. This represents currently very topical baze of information on brownfields from the urban and economical point of view. The brownfields issue is a matter of university research, which is made on the Civil Engineering Faculty of VŠB-TUO.

Abstrakt

Příspěvek informuje o přípravě dalšího souboru podkladů pro GIS městského informačního systému Ostravy. Jedná se o pro současnou dobu velice aktuální databázi informací o opuštěných průmyslových plochách na území města, sestavenou z urbanisticko-ekonomických hledisek. Problematika těchto ploch je předmětem výzkumného úkolu zpracovávaného na fakultě stavební VŠB-TUO.

Příprava pasportu

Opuštěné průmyslové plochy - brownfields - představují pro průmyslová města značný problém a ekologickou a finanční zátěž.

Ostrava je jedno z nejvíce plošně postižených měst v České republice proto se jejím brownfieldům věnuje speciální pozornost. Z mezinárodních zkušeností vyplývá, že prvním krokem k úspěšné revitalizaci těchto ploch je jejich důkladná evidence. Jelikož se jedna o specifické oblasti je potřeba definovat zvláštní strukturu dat, která by měla být o lokalitě známa

Tento příspěvek vychází ze zkušeností z řešení výzkumného úkolu CEZ 20018, který je zpracováván na katedře městského stavitelství, fakulty stavební, Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. Uvedený výzkumný úkol se týká právě regenerace průmyslových ploch. Celý projekt vznikl ve spolupráci s magistrátem města Ostravy, který měl eminentní zájem o pasportizaci těchto ploch. V rámci dílčího úkolu byly zpracovány metodické zásady stanovení údajů o plochách i metodické zásady stanovení údajů o objektech., metodické zásady hodnocení a klasifikace ploch a objektů, urbanistické limity u území a další. Celý pasport byl v první fázi výzkumu koncipován jako soustava modulů a na jejich základě byl vytvořen dotazník, který je dnes již pro většinu ploch v Ostravě vyplněn a čeká na převedení do elektronické podoby, využitelné pro městský informační systém, formou GIS.

M1 základní databáze pasportu

M2 souhrnné vstupní charakteristiky plochy

M3 modul fyzických a technických údajů - Vztah lokality k infrastruktuře v okolí

M4 modul doplňujících údajů - Ekologické zatížení lokality

M5 modul doplňujících údajů - bariéry rozvoje

M6 funkční a urbanistické údaje

M7 modul komerčních a ekonomických údajů

M8 údaje o objektech na ploše

M9 charakteristiky jednotlivých objektů

M10 modul klasifikace ploch

M11 modul typologie ploch.

M1 základní databáze pasportu

Základní databáze brownfield, by měla obsahovat následující informace o ploše. Každá lokalita je přesně definována druhem plochy, adresou lokality, katastrálním územím a číslem parcel, adresou původního a současného vlastníka, popř. současného uživatele.

M2 souhrnné vstupní charakteristiky plochy

Lokalita je charakterizována základními údaji z katastru nemovitostí, tj. údaji o celkové výměře, druhu pozemku (pozemek stavební, lesní, zahrada, komunikace a ostatní plochy ap.) a vlastnictví.

M3 modul fyzických a technických údajů - vztah lokality k infrastruktuře v okolí

Pro specifikování možného využití daného území má významnou úlohu technická infrastruktura. Ve vztahu k lokalitě jsou zjišťovány následující údaje:

dopravní systém a přístupnost pozemku - informace o napojení na městské komunikace, městskou hromadnou dopravu, železniční trať, železniční vlečku, letiště s uvedením kilometrové vzdáleností od centra, nádraží, atd.

zásobování elektrickou energií - zda se nachází přímo na pozemku, event. v jaké vzdálenosti rozvodná síť, její napětí v kV, příkon v kW, majitel sítí a provozovatel,

plynovod - zda je na pozemku nebo v jaké vzdálenost plynovodní síť, její tlak v kPa, velikost přípojky (řádu) v mm, kapacita přípojky v m3/den, majitel a provozovatel,

tepelné sítě nebo teplovody - přímo na pozemku, event. v jaké vzdálenosti, tepelný zdroj, zda je dálkový, místní, jiný, majitel a provozovatel,

kanalizace -na pozemku či v jaké vzdálenosti se nachází kanalizační síť a její druh (jednotná, oddílná srážková či splašková), velikost přípojky (řádu) v mm, kapacita přípojky v m3/den, majitel a provozovatel,

vodovod - existence vodovodu pitné a užitkové vody na pozemku, event. v jaké vzdálenosti, velikost přípojky (řádu) v mm, kapacita přípojky v m3/den, majitel a provozovatel,

telekomunikace - na pozemku ano nebo ne, jestli je volná kapacita telefonních linek, majitel, provozovatel.

Údaje o podrobnostech technických parametrů inženýrských sítí (příkon, světlost potrubí ap.) mimo vlastní plochu byly zjišťování podle možností a dostupnosti. V rámci zjišťování základních údajů se rozhodně nepředpokládaly průzkumy v terénu. Informace při vyplňování dotazníků byly získány z dostupných zdrojů.

M4 modul doplňujících údajů - Ekologické zatížení lokality

V této částí průzkumů a rozborů daných území budou zjišťovány údaje o kontaminaci zeminy, podzemní vody, příp. povrchových vod s uvedením možných zdrojů kontaminace, jednotlivé druhy kontaminantů se stupněm kontaminace - limit A,B,C a rozsahem kontaminované plochy v ha, původce kontaminace.

Pokud tato zátěž v podobě kontaminace byla již řešena, uvedou se údaje o ekologickém auditu, předběžném průzkumu znečištění, podrobném průzkumu znečištění nebo analýze rizik. Dále kdo je odpovědný za sanaci, oficiální stanovisko ČIŽP, odhad nákladů na sanaci s uvedením termínů zahájení a ukončení sanace.

M5 modul doplňujících údajů - bariéry rozvoje

Tento modul obsahuje údaje, týkající se například možného rozdělení území, existence vlivu poddolování, poloha v zátopovém území vodotečí nebo jiné možné bariéry dalšího využití (ochranná a bezpečnostní pásma drah, komunikací, vedení VVN a jiná). Pro Ostravu je nezbytné zařazení hodnocení území ohrožených metanem.

M6 Funkční a urbanistické údaje

Dalšími významnými údaji, které do značné míry ovlivní pozdější využití území, jsou informace o chráněných veřejných zájmech vztahujících se k lokalitě (funkční určení a regulativy územního plánu, památkové zóny či chráněné krajinné oblasti, zda se jedná o biocentrum, biokoridor, ať už nadregionální, regionální nebo místní, ochranná pásma podle stavebního zákona a jiných předpisů). V rámci charakteristiky je nutné určení původní využití plochy (odkaliště, důlní haldy, skládka - ať už průmyslového, nebezpečného či komunálního odpadu, zeminy) a současné využití spolu s využitím okolních pozemků.

M7 modul komerčních a ekonomických údajů

Do komerčních údajů byly po testování v praxi zařazeny pouze dva hlavní údaje a to cena pozemku podle cenové mapy a předběžné náklady na dekontaminaci.

M8 údaje o objektech na ploše

Identifikační údaje o umístění objektu obdobně jako v případě identifikace plochy (údaje katastru aj.) a příslušnost objektu k areálu závodu.

Objekt je charakterizován co do druhu (budova, hala ap.), roku výstavby, popř. rekonstrukce, dále základními rozměrovými údaji o délce, šířce, výšce, počtu podlaží, zastavěné ploše a obestavěném prostoru.

M9 charakteristiky jednotlivých objektů

Konstrukční charakteristiky objektu

Uvedou se nosné konstrukční systémy a materiály, zastřešení, stropy, obvodový plášť.

Charakteristiky vybavení objektu

Vytápění objektu(systém), energetické a vodohospodářské instalace, výtahy ap.

Užitkové charakteristiky

Zjistí se údaje o využitelné podlahové ploše podle druhu (výrobní, skladová, kancelářská), původní využití, současné využití, existence omezení (památková ochrana p.)

Ekologické charakteristiky

Umístění na kontaminované ploše, kontaminace konstrukcí s údaji o stavu a zdroji informací o kontaminaci obdobně jako u ploch.

Charakteristiky dostupnosti infrastruktury

Uvedou se údaje dopravním přístupu k objektu -veřejná komunikace, vnitrozávodová komunikace, přímé nebo nepřímé napojení na železniční vlečku ap.

Dále údaje o dostupnosti energetických a vodohospodářských sítí a telekomunikací.

Modul 9 se ukázal v praxi téměř nepoužitelný, protože stav opuštěných objektů se velmi rychle měnil a aktualizace by se musela dít fyzickými průzkumy jednotlivých objektů minimálně co 1/2 roku. Kromě toho rozsah informací byl v poměru k ostatním charakteristikám plochy příliš podrobné.

Moduly 10 a 11 byly navrženy pro potřeby města. Klasifikace a typologie měla spíše pracovat s údaji z předchozích modulů a predikovat vhodnost či nevhodnost plochy pro různé typy použití. Tyto informace by neměly být součástí základních údajů o ploše, tudíž ani součástí GISu.

Na základě charakteristik modulů M2-M9 byly zpracovány dotazníky pro jednotlivé plochy. Za maximální podpory Statutárního města Ostrava se podařilo získat většinu údajů. V průběhu zpracování byl v podstatě vyloučen modul 9, jako přesahující rozsah základních infornací.

Obr č. 1 Schéma struktury pasportu

Literatura

  1. Výzkum metod hodnocení opuštěných průmyslových ploch, katedra městského stavitelství, Ostrava