GPS implementation for mobile GIT in Bilina mine (Implementace systému GPS do mobilních geoinformačních technologií na Dolech Bílina)

Ing. Ivan Bílý
Severočeské doly a.s., Doly Bílina
ul. 5. května, 418 01 Bílina, Česká republika
tel.: +420417805564, fax: +420417504002
E-mail: bily@mail.sdas.cz

Abstract

In the referate will be presented experiences with practical using of mobile geoinformatical technologies on base of GeoExplorer CE - GPS receiver with integrated CE computer and TRIMBLE GPS Pathfinder Pocket - iPaq Compaq - ESRI ArcPad. Next there will be summarized the results of using thus designed appliance in terrain, limits of punctuality in different conditions (opened terrain, town etc.).

Abstrakt

V referátu budou prezentovány zkušenosti s praktickým používáním mobilních geoinformačních technologií na bázi GeoExploreru CE - GPS přijímač s integrovaným CE počítačem a Trimble GPS Pathfinder Pocketu - iPaq Compaq - ESRI ArcPad . Dále pak budou shrnuty výsledky použitelnosti takto navrženého zařízení v terénu, meze přesnosti v různých podmínkách (otevřený terén, město) apod. .

Úvod

Rozvoj a využívání nových geoinformačních technologií, které v současné době zasahují téměř každou oblast lidské činnosti se nevyhnuly ani Severočeským dolům a.s., Doly Bílina. V současné době Doly Bílina mají rozsáhlý geoinformační systém, který byl doplněn o nové geoinformační technologie. Jednou z nich je mobilní geoinformační technologie, která využívá celosvětového trendu miniaturizace výpočetní techniky a její implementace s komunikačními technologiemi. Geografické informační systémy v součinnosti s globálním polohovým systémem již pro řadu podniků a uživatelů nejsou pouze produktem, který slouží pouze k prezentaci nebo k účelům, jenž ho degradují, nýbrž jsou nutností. Již dnes lze s určitostí konstatovat, že geoinformační technologie nezůstanou pouze doménou odborníků, ale v rozličných obměnách aplikací bude hlavně sloužit laické veřejnosti.

Mobilní geoinformační technologie

Současným trendem v poskytování služeb v oblasti GIS je sdílení geografických informací prostřednictvím sítí, ať už v globálním měřítku prostřednictvím Internetu nebo ve vnitropodnikové sféře prostřednictvím intranetu. Díky moderním technologiím je dnes možné sdílet přímo geografická data, která můžeme distribuovaně zpracovávat. Velké využití má i poskytování geografických dat ve formě internetových map, účelových aplikací apod.. Současnou filozofií informačních technologií je poskytnout adresátovi informaci, na správnou adresu ve správný čas, a to bez rozdílu druhu informací. Lze říci, že mobilními geoinformačními technologiemi rozumíme prostředky vzniklé integrací geoinformačních technologií a telematiky, určené pro získávání geoinformací a jejich zprostředkovávání mobilním uživatelům. Nejrozšířenějším příkladem jsou různé mobilní jednotky, které jsou sestaveny například kombinací radiomodemu, palmtopu - přenosný počítač, internetové sítě, softwarevého vybavení pro GIS a přijímače GPS. Druhým příkladem mohou být mobilní telefony v kombinaci s přijímačem GPS.

Základní komponenty mobilních geoinformačních technologií

Členění mobilních geoinformačních technologií na Dolech Bílina

Aplikace mobilních geoinformačních technologií na Dolech Bílina

Trimble GPS Pathfinder Pocket - iPaq Compaq- ESRI ArcPad

Systém GPS, který je ideální pro efektivní sběr dat do GIS a pro mobilní GIS. Je sestrojen tak, aby splňoval podmínky práce v trénu. Tzn., že je vodotěsný, nárazuvzdorný, má širokou nabídku umístění přijímače i antény GPS, má možnost připojení externího napájení, možnost výstupu dat v reálném čase a vstupu diferenčních korekcí pro zpřesnění výpočtu polohy.

Komponenty Pathfinder Pocket

Obr č. 1 Schematické zobrazení přenosu dat s GPS o poloze objektu.

Nasazení Pathfinder Pocket - iPaq Compaq - ESRI ArcPad

Systém je využíván v záchranném systému Dolů Bílina, kdy všechna hasičská a zdravotnická vozidla jsou tímto systémem vybavena a jejich pohyb v zájmovém území Dolů Bílina je koordinován s dispečinku. K vizualizaci pohybu dopravního prostředku slouží Internet server, který údaje o poloze zobrazuje prostřednictvím Intranetu.

Obr č. 2 Příklady prostředků pro mobilní geoinformační technologie. Vlevo je snímek přijímače GPS a iPaq Compaq s programovým vybavením ARCPad, na snímku vpravo je vozidlo záchranné služby s detailem na anténu GPS, na snímku v levé dolní části je navigátor při zpracovávání dat a v pravé dolní části hasičský vůz vybaveny navigačním systémem GPS.

Další využití

Trimble GPS Pathfinder Pocket - iPaq Compaq- ESRI ArcPad našel obrovské uplatnění i v oblasti kontroly a evidence pohonných hmot. Zde byla využita možnost připojení externích zařízení. Tato externí zařízení mají za úkol snímat množství načerpaných a vydaných pohonných hmot, a tento údaj nazpět zaslat na dispečink. V tomto případě systém GPS nemá prioritní úlohu navigace vozidla, ale především úlohu kontrolního mechanismu pro vedoucí pracovníky.

Obr č. 3 Vozidlo na ropné produkty vybavené systémem Pathfinder Pocket a senzory na snímání množství přečerpaných pohonných hmot.

Zhodnocení aplikací

Výhody:

Nevýhody:

Poznatky z praxe

Přesnost udávaná výrobcem koresponduje se skutečností. Měření bez korekcí v intervalu mezi 5-10 m a se zapnutými korekcemi do 5 m. Výrazné odchylky v měření byly způsobeny nedostatečným pokrytím oblasti družicovým signálem. Např.: Vysoké těžební řezy a rozsáhlé kovové konstrukce báňské technologie. Celý systém je stabilní a je využíván. Nevýhodou je zdlouhavé načítání dat na straně uživatele, která je zapříčiněna omezenými možnostmi podnikové sítě.

GeoExplorer CE - GPS přijímač s integrovaným CE PC

Kompaktní systém pro pořizování a aktualizaci dat v terénu. Významný pomocník pro tvorbu geografického informačního systému. GPS přijímač s EVEREST technologií umožňuje měření v obtížných podmínkách.12-ti kanálový přijímač umožňuje sběr kódových dat submetrové přesnosti i fázových dat decimetrové přesnosti (do 30 cm). Je schopen přijímat korekce EGNOS a dosahovat bez dalších nákladů DGPS přesnosti bez referenční stanice. Je vysoce odolný, má vodotěsnou úpravu, je nárazuvzdorný a prachotěsný. Jeho součástí je dotykový barevný displej s vysokým rozlišením. Podpora GSM komunikace, připojení k ISP, síti (internet). Možnost připojení externí antény, externího napájení, externích senzorů. Podporuje zobrazení map v různých formátech a národních souřadnicových systémech.

Komponenty GeoExplorer CE

Nasazení GeoExploreru CE

Tento systém má na Dolech Bílina široké uplatnění a ve velmi krátkém čase si u svých uživatelů našel místo neodmyslitelného pomocníka, což je nevídaná skutečnost, jelikož zavádění novinek do pracovního procesu vždy u uživatelů vyvolává velkou nedůvěru a neochotu, a to jak na úrovni České republiky, tak i v celosvětovém měřítku.

Geologie

Z hlediska důležitosti podpůrných prací na Dolech Bílina jsou výsledky geologických činností jedny nejvýznamnějších informací. Proto je na tuto oblast kladen velký důraz, protože v konečné fázi neúplné geologické podklady se mohou negativně projevit na nesprávném rozhodování vedoucích pracovníků a v neposlední řadě na ekonomických ukazatelích. Nasazením GeoExploreru Je do geologických služeb Dolů Bílina došlo k optimalizaci práce, a to jak ve formě zjednodušení jednotlivých pracovních úkonů, tak i v omezení požadavků na měřičskou službu.

Obr č. 4 Vzorkování vrtů na Dolech Bílina.

Obr. č.5 Dokumentace řezů.

Krátkodobá příprava výroby

Oddělení krátkodobé přípravy výroby je v úzkém kontaktu s geology a měřiči Dolů Bílina, poněvadž vychází zejména z jejich podkladů při projektování měsíčních postupů skrývkových velkostrojů a uhelných rypadel. I zde si GeoExplorer CE našel své mimořádné uplatnění. Je využíván při kontrole dodržování výšky pojezdové plošiny, což v minulosti znamenalo zadat tento úkol geodetům. Výsledek měření byl vždy s časovým zpožděním. Dnes je tento problém odstraněn, a vedoucí pracovník je schopen okamžitě provést příslušná opatření na místě.

Obr č. 6 Měření pojezdové plošiny pomocí GeoExploreru CE.

Další využití

Další možnost využití nasazení GeoExplorer CE objevily pracovníci Dolů Bílina, kteří jsou členy Bílinské přírodovědné společnosti, která má mimo jiné i ve své náplni zachraňovat ohrožené živočichy, kteří žijí v oblasti tvorby nových výsypkových těles, které se nacházejí v zájmovém území Dolů Bílina. Celý proces záchrany živočichů probíhá v několika etapách, kdy je nejdříve nutnost vytipovat lokalitu výskytu ohrožených živočichů, kde hrozí postup výsypkového tělesa. Dále pak odchyt živočichů a jejich určení, a následně jejich transport na novou lokalitu. Zpravidla se využívají zrekultivované plochy, které poskytují živočichům nový domov. GeoExplorer CE zde slouží jako zápisník do kterého se zapisují počty a druhy odlovených živočichů a zároveň jako přístroj GPS, který nám udává souřadnice nového teritoria zachráněných živočichů.

Obr č. 7 Zaměření nového teritoria zachráněných živočichů.

Obr č. 8 Zachráněný skokan skřehotavý.

Zhodnocení aplikací

Výhody:

Nevýhody:

Poznatky z praxe

Finančně dostupná zařízení, která jsou vhodná pro profesionální nasazení v oblasti geografických informačních systémů a mobilních GIS. Velmi široké praktické využití. Přesnost udávaná výrobcem koresponduje se skutečností. Výrazné odchylky v měření byly opět způsobeny nedostatečným pokrytím oblasti družicovým signálem. Např.: Vysoké těžební řezy a rozsáhlé kovové konstrukce báňské technologie.

Závěr

Na úplný závěr je třeba říci, že tyto zařízení splňují veškeré podmínky provozu v báňských podmínkách, a to jak z hlediska vysoké odolnosti proti povětrnostním podmínkám, tak i vysoké prašnosti, která bohužel patří k báňské činnosti. Tato zařízení jsou již finančně dostupná i pro menší firmy, a svou přesnosti měření umožňují pracovat v oblasti GIS a mobilních GIS na velmi vysoké úrovni. Vyjmenované aplikace, které se v současné době využívají na Dolech Bílina z určitostí nezůstanou osamoceny, a v dohledné době vzniknou další, které budou pracovníkům Severočeských dolů a.s. usnadňovat každodenní práci.

Literatura

  1. Indra D.: GPS - GIS, http://www.geotronics.cz/
  2. GPS - GIS, http://www.arcdata.cz/
  3. Rapant, P.: Družicové polohové systémy. VŠB-TU Ostrava, 2002. 200 str. ISBN 80-248-0124-8. http://gis.vsb.cz/Publikace/Knizni_Publikace/DNS_GPS/DNS_GPS.pdf
  4. Bílý I..: Technické řešení nasazení systému GPS do systému sběru informací na uhelných a skrývkových rypadlech v podmínkách Dolu Bílina