GIS for statistical report of coal deposits (GIS pro zpracování statistického výkazu o stavu uhelných zásob)

Ing. Vladimír Mandrla
Odbor výpočtu zásob, OKD, DPB, a.s.
Rudé armády 637, 739 21 Paskov
E - mail: Vladimir.Mandrla@dpb.cz

Abstract

It is written problematic about statistic tonnage of resources and exploatation mineral wealth in Czech republic.For made this statistic in Ostrava - Karvina coal mines is written software application in Visual Basic.He works in Microsoft ACCESS database and DGN files in Microstation V8 or DWG in AUTOCADMAP.

Abstrakt

V příspěvku je popsána problematika výkazu o pohybu a stavu zásob výhradních ložisek nerostných surovin v České republice. Dále je popsaná programová aplikace vyvinutá v OKD, DPB PASKOV a.s. pro jeho tvorbu pro potřeby OKD, a.s. Je založena na databázi ACCESS f. Microsoft a GIS programů Microstation V8 f. BENTLEY, přip AUTOCADMap f. AUTODESK.

Úvod - výkaz o pohybu a stavu zásob

Stát je vlastníkem vyhrazených nerostných surovin a pomocí své surovinové politiky (celní sazby, limity, územní plány, povolení) ovlivňuje těžbu, geologický průzkum, dovozy a vývozy nerostných surovin,.

Efektivní provádění surovinové politiky vyžaduje shromažďování informací o nerostných surovinách a jejich zdrojích.

Značná část těchto informací je získávána od těžebních organizací pomocí statistického Ročního výkazu o pohybu a stavu zásob výhradních ložisek nerostných surovin Geo (MŽP) V 3-01.

Právní normou, která ukládá povinnost zpracovat a vyhodnocovat výkaz je Zákon ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon) 44/1988 Sb., který určuje potřebné právní úkony spojené s průzkumem, otvírkou , těžbou ložiska a jejím ukončením příslušným státním orgánům a podnikatelským subjektům.

Účelem výkazu je zjišťování a sledování stavu a pohybu zásob nerostných surovin ve vlastnictví ČR a ekonomických údajů jejich využívání pro potřeby hodnocení vývoje a stavu. Zjišťovanými ukazateli jsou: Identifikační a základní údaje o ložisku; údaje o těžbě, zásobách, pohybu zásob; ekonomické údaje o vynaložených nákladech, množství a hodnotě prodané suroviny.

Okruhem zpravodajských jednotek jsou všechny subjekty zabývající se těžbou a evidencí výhradních ložisek nerostů na území ČR bez ohledu na vlastnické vztahy.

Formou statistického zjišťování je výkaz.a použitou metodou je tzv. vyčerpávající zjišťování s roční periodicitou. Lhůta k poskytnutí údajů zpravodajskou jednotkou je do konce února následujícího roku.

Orgánem provádějící statistické zjišťování je Ministerstvo životního prostředí a výsledky zpracovává Český statistický úřad. Vykazované údaje se archivují v Geofondu.

V příspěvku konference GIS Ostrava 2004 je popsána problematika programu pro efektivní zpracování tohoto výkazu pro potřebu důlních společností OKD a.s. a ČMD a s.

Programová aplikace výkaz GEOV3

V podmínkách OKD a..s je garantem zpracování výkazu odbor měřictví a geologie ODMG v osobě hlavního geologa příslušného důlního podniku a organizace IMGE - správce stávajícího systému HUZ - Hospodaření s uhelnými zásobami.

Doposud si zpracování výkazu vyžaduje značný podíl časově náročné ruční práce spočívající ve vynášení údajů o těžbě do zásobových papírových map, odečítání ploch bloků zásob z map, ručního zadávání velkého množství údajů do výkazu a pod.

Řešení nahrazuje doposud užívaný systém Hospodaření s uhelnými zásobami - HUZ, který je schopen tento výkaz vytvořit po ručním zadaní potřebných dat do počítače. Tento systém byl vytvořen v roce 1986 pro centrální zpracovaní dat na sálových počítačích. Začátkem 90. let byl přenesen na PC pod operačním systémem DOS, pod kterým je provozován dodnes.Jeho nevýhodou je, že neumožňuje načítaní dat z digitálních map, není uživatelsky přívětivý a operativní. Nelze jej efektivně rozšiřovat o další funkce a nelze jej paradoxně provozovat na dnešních PC.

Nové řešení využívá možností GIS, čímž lze dosáhnout velkého zrychlení a zjednodušení, zlepšení operativnosti a uživatelského komfortu výpočtů..

V posledních dvou letech došlo k velkému pokroku ve zpracování digitálních výpočtů zásob na Dolech Paskov, ČSM, Darkov, Lazy . Bylo zahájeno i zpracování výpočtu na Dole ČSA.

Tyto výpočty zpracovaly odbor výpočtu zásob OKD, DPB a. s. a Báňské projekty a.s. ve vzájemné spolupráci. Jako základ je používáno softwarové řešení odboru výpočtu zásob. Do dvou letech budou všechny doly OKD a ČMD disponovat digitálními zásobovými mapami v měřítku 1 : 5000 ve formátu DGN resp DWG, které jsou základní podmínkou pro automatizované zpracování výkazu.

Řešení je založeno na nadstavbě naprogramované v jazyku Visual Basic databáze ACCESS f. Microsoft a obecném CAD software Microstation V8 f. BENTLEY, přip AUTOCADMap f. AUTODESK.

K propojení s databází se využívá standart ODBC.

Základem jsou digitální zásobové mapy uhelných slojí v měřítku 1 : 5000, které jsou aktualizovány jednou ročně. Tyto mapy obsahují hladinu blokyobrys s bloky zásob, které jsou propojeny se základními evidenčními údaji o blocích v tabulce Blokzevs databáze výpočtu zásob.

V samostatné hladině výruby jsou plochy těžeb uhlí pro daný rok, obdobně i plochy těžebních ztrát, (zde se rozlišují plošné - plochy, které nelze zpřístupnit otvírkou a technologické ztráty - část mocnosti sloje ponechané v nadloží, která je nad výškou nasazené mechanizované výztuže a pod.). V samostatné hladině odpisy jsou i případné odpisy zásob z důvodu např. geomechanických jevů, nepříznivého geologického vývoje sloje a pod.

Všechny tyto plochy jsou propojeny s údaji v příslušných tabulkách.

Po ukončení roku dojde k archivaci stávajících dat výpočtu zásob do adresáře Geolzasoby s příslušným názvem roku. Archivují se slojové mapy (DGN soubory) a databáze (mdb.soubor).

Následně je možno průběžně aktualizovat zásobové mapy slojí - měnit obrysy bloků, měnit kategorii a bilančnost zásob, výpočet průměrné mocnosti a pod. Zároveň pochází k aktualizaci dat v databázi. Po ukončení aktualizace map je možno uživatelsky zadat výpočet tonáže bloků. Data pro tvorbu výkazu jsou tomto výpočtu připravena.

Následně lze spustit jako samostatnou aplikaci Výkaz GeoV3. Program je ovládán pomocí dialogových panelů formou postupných kroků. Uživatel jen potvrdí správnost identifikačních dat organizace, případně aktualizuje změny.

Data z aktuálního a původního stavu jsou automatizovaně načtena z příslušných tabulek databázových souborů, spočteny rozdíly tonáže způsobené těžbou, technologickými a plošnými ztrátami, odpisy, zpřesněným geologickým a těžebním průzkumem. Výsledky jsou uloženy v příslušných tabulkách a následně prezentovány v podobě sestav výkazu, nebo je lze exportovat do tabulek Excelu, přip Word dokumentu a pod.

Součástí aplikace je modul pro správu dat, který řeší archivaci dat databáze, souborů DGN, resp DWG zásobových map, souborů DOC, XLS programů WORD, EXCEL atd.

Závěr

Statní správa by měla být efektivní. Efektivitu v dnešní době lze zajistit jen využitím moderních informačních technologií. V důsledku toho je neproduktivní elektronicky vyplňovat výkaz, který je pak nutno vytisknout na papír, opatřit razítky a podpisy, zaslat poštou příslušnému úřadu, který jej následně přepisuje do digitální podoby a následně zpracovává ve svém softwaru.

Ideální řešení předpokládá emailové zaslání požadovaného výkazu konkrétní organizaci, zde jeho vyplnění do požadované podoby, softwarové zkontrolování z hlediska správnosti vyplnění, opatření elektronickým podpisem odpovědných osob , zašifrování a emailem odeslání příslušné státní instituci, kde dojde k automatickému zpracování do podoby požadovaných výsledků .

Řešení je dnes již technicky možné a to pomocí XML formuláře, který lze vyplňovat v prostředí internetového prohlížeče u jednotlivých klientů a centrálně zpracovat v databázových softwarech Oracle, SQL server apod. Data jsou popsána v jazyku XML (eXtensible Mark-up Language) a prezentována pomocí jazyka XSL (eXtensible Stylesheet Language). XML a XSL jsou široce využívané internetové standardy, které umožňují snadnou komunikaci a přenos dat s jinými systémy.

Pro dnešní Informační technologie je to realita. Naše státní zpráva prostřednictvím ministerstva Informatiky využití XML formulářů ve svých projektech předpokládá, ale dobu kdy dojde k realizaci si netroufám vzhledem k počtu státem požadovaných výkazů odhadnout. Snad jen spojením sil v rámci EU se dá odtlačit informační balvan, který stojí v cestě k efektivitě. Doufejme jen, že to nebude sisyfovská práce.