A Development of the Register of Cenzus Districts in the Czech Republic (Vývoj Registru sčítacích obvodů ČR)

Ing. Zdeňka Udržalová
Český statistický úřad, odbor statistických registrů
U Divadla 828, 530 02 Pardubice
E-mail: udrzalova@gw.czso.cz
tel.: 466 613 244, fax: 466 613 243

Abstract

Establish of register was based on the transformation of the state statistical services and the harmonization according Eurostat. The implemented project on the Register of Cenzus Districts is an updated basis for statistical surveys especially in the field of social statistics. In 1998 it's realization was extend about aplications of technology of Geographical Information System (GIS) above statistical register. It includes geographical and address identifications of all buldings, too. It uses own and administration sources including digital cadastrial and topographical maps. Territorial preparing for the Population and Housing Cenzus 2001 have made the bigger importance of register. The future of register belongs to a communications between the statistical registers and basic registers of public administration. Migration of local data to the central database was finished and since September 2003 on-line access has beginning.

Abstrakt

Založení registru bylo vyvoláno na začátku 90. let minulého století transformací státní statistiky na statistickou službu a harmonizací s Eurostatem. Registr sčítacích obvodů vznikl jako aktualizovaná opora pro výběrová a plošná šetření v bytových domácnostech. Byl realizován dle úvodního projektu z roku 1994 a byl rozšířen v roce 1998 o uplatnění technologií geografického informačního systému (dále GIS) nad registrem. Zahrnuje také geografické a adresní identifikace všech budov nad územím České republiky. Využívá vlastní a administrativní zdroje dat včetně digitálních katastrálních a topografických map. Pojetí územní přípravy Sčítání lidu, domů a bytů v roce 2001 (SLDB), při které se přistoupilo k využití registru jako jednoho ze základních jednorázových nástrojů pro přípravu, zpracování a prezentaci vlastního sčítání, prohloubilo význam územního registru. Mezi koncepční záměry dalšího vývoje registru sčítacích obvodů patří propojování na statistické registry, tvorba registru jako primárního zdroje územních číselníků ČSÚ a propojování na základní registry veřejné správy. V letošním roce je dokončena migrace lokálních dat do centrální databáze popisných a geografických dat, je pokračováno v rekonstrukci mapového serveru a od září 2003 je postupně realizován on-line přístup správců a uživatelů.

Definice registru a výklad jeho složek

Registr představuje soustavu územních prvků v dané hierarchii, která podchycuje jejich vzájemné vazby a skladebnost v obsahu, čase a prostoru a která je jednotou popisných a geografických informací.

V obecné rovině registr sčítacích obvodů komplexně podchycuje územní identifikace a lokalizace všech územních a územně evidenčních prvků až do úrovně statistických budov a parcel.

Registruje územní prvky globálního charakteru vedené u správců, registruje statistické územní jednotky a eviduje budovy s čísly domovními, adresy a byty.

Mezi základní obsahové principy registru patří: hierarchie, vazebnost a jednota.

Hierarchie znamená nadřízenost a podřízenost územních prvků a územně evidenčních jednotek vyjádřených popisným způsobem a globální či podrobnou lokalizací, která vyplývá z právních norem (zákonů, vyhlášek, statutů obcí).

Vazebnost představuje systém vazeb mezi územními prvky a územně evidenčními jednotkami. Skladebnost jako cílová vlastnost systému vazeb znamená proces odstraňování nepatřičných nekonzistencí a představuje nastolený harmonický stav mezi prvky systému.

Vazby se rozlišují obsahové, časové a prostorové. Obsahová vazebnost představuje realizaci relevantních vazeb mezi popisnými a geografickými informacemi ve směru horizontálním, vertikálním či smíšeném. Časová vazebnost zachycuje vývoj územních prvků v čase. Prostorová vazebnost zachycuje vazby mezi prostorovým vymezením územních prvků, tzv. topologii.

Jednota popisných a geografických informací znamená, že v soustavě existuje ke každému objektu stanovené geografické vymezení s cílem vyjadřování hiearchie a vazebností sledovaných objektů v systému. Jednota se prosazuje přes systémové řešení registru, jeho lokalizaci v geografickém informačním systému.

Statistické územní jednotky jsou nejmenší územní jednotky skladebné do katastrálních území, základních sídelních jednotek, částí obce a jejich síť vykrývá celé území České republiky.

Registr dosud nese název Registr sčítacích obvodů (viz zákon č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě, § 20a), v platném znění) a ve schválené koncepci registru z letošního roku je uvažováno s jeho přejmenováním v souvislosti s převodem sčítacích obvodů jako územně-organizační jednotky na statistické územní jednotky.

Předmět registru

Předmětem sledování v registru jsou statistické budovy vymezené číslem popisným a evidenčním, vybavené úplnou adresou a souřadnicovým vyjádřením. Statistické budovy jsou popsány řadou atributů, které je relevantně charakterizují především s přihlédnutím k potřebám statistického informačního systému.

Registr zachycuje informace o počtech bytů v jednotlivých statistických budovách, jejich identifikace vychází z legislativního rámce a ze současných potřeb statistické služby.

Existence statistické budovy v určitém prostoru zakládá vazby na soustavu územních identifikací a lokalizací a jejich změny.

Na základě rozlišení charakteru ukládaných informací můžeme odlišit dvě základní části registru, a to část popisnou a část geografickou, které jsou ve statistických procesech (vstupy, zpracování, výstupy) rovnocenně zastoupeny a mají společnou atributovou část územních identifikací a základních lokalizací.

Popisná část registru

Popisná část registru zachycuje informace o všech uložených objektech sledování ve formě kódových a textových informací. Představuje primární část registru, ve které se zapisují údaje, tzn. veškeré vzniky, zániky a změny u všech objektů sledování vč. popisných atributů na základě datových zdrojů. Předmětem zápisu do registru jsou:

Geografická část registru

Geografická část registru zachycuje prostorové informace o všech uložených objektech sledování ve formě jejich vektorového modelu (definiční body, hranice, polygony) na pozadí mapových podkladů (katastrální mapy, Základní mapa České republiky 1:10 000). Představuje sekundární část registru, ve které se zapisují (zakreslují) údaje v návaznosti na popisnou část registru. Předmětem zápisu (zákresu) do registru tedy jsou:

Od nich se pak budou nástroji GIS odvozovat:

Mezi základní mapové podklady patří katastrální mapy (vektorové, rastrové), Základní báze geografických dat ZABAGED 2 (rastr) či výhledově 1 (vektor) a její odvozené mapové dílo Základní mapa České republiky 1:10 000.

Registr zachycuje změny jednotek v čase, tzn. že zachycuje vzniky, zániky, slučování a rozdělování, a změny vybraných atributů objektů popisu. Součástí registru je i přímá návaznost na systém správy územních číselníků a klasifikací Českého statistického úřadu, METIS.

Vývoj registru

Registr v roce 2003 představuje jednotný, centrální systém multifunkčně využitelný a představující rozvojový potenciál. Po devíti letech vývoje, provozu a využívání se registr nachází v následující pozici:

V roce 2003 byla vedením úřadu schválena Koncepce vývoje registru sčítacích obvodů a ke konci srpna se dokončil přechod k dynamickému modelu registru. V současnosti:

Registr a územní příprava sčítání

Územní příprava sčítání lidu, domů a bytů byla pro sčítání v roce 2001 legislativně podložená zákonem č. 158/1999 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2001. Byla realizována v letech 1998 až 2001 pomocí obsahového propojení registrů veřejné správy a pomocí technologií geografického informačního systému, tedy zásadně odlišným způsobem oproti cenzům předchozím.

Cílem územní přípravy před každým sčítáním je provedení komplexní revize území státu co do správních, technických, sídelních a evidenčních struktur. Dále na revizi je nezbytné napojit revidovanou statistickou strukturu územních jednotek do úrovně stavebních objektů s čísly domovními, adresami a byty, která je určena pro sběr, zpracování a prezentaci výsledků sčítání. Jinými slovy cílem každé územní přípravy populačního cenzu je mít za každý územní prvek (stavební objekt, sčítací obvod, základní sídelní jednotku, katastrální území, městskou část/obvod, obec, okres, kraj, oblast) k dispozici úplné identifikační údaje nadřazených územních prvků a lokalizaci každého územního prvku ve zvoleném okamžiku (stavu). Jde o zajištění principu jednoty popisné a geografické informace, zachování časové a prostorové srovnatelnosti dat jako základny pro přepočty dat. Realizovaná koncepce územní přípravy SLDB získala v roce 2002 jako první statistický úřad na světě prestižní speciální cenu v GIS od firmy ESRI California.

Z výše uvedeného vyplývá, že předmět územní přípravy sčítání se kryje s podstatnou částí navrhovaného obsahu Základního registru územních identifikací a nemovitostí. Řešení územní přípravy by mohlo být předobrazem komplexní údržby geografických informací v systému a udržitelným aktuálním datovým zdrojem pro budoucí založení Základního registru územních identifikací a nemovitostí.

Zdroje dat

Množství a kvalita dat uchovávaných v registru je přímo závislá na datových zdrojích k zajištění průběžné aktualizace registru.

Mezi jednorázové zdroje aktualizace budov patří data ze sčítání lidu a z jednorázových statistických šetření, která proběhla v roce 2003 - šetření o budovách a jejich lokalizaci.

Jako pravidelné zdroje jsou využívána data z Českého úřadu zeměměřického a katastrálního o změnách prováděných v katastru nemovitostí, data z územně identifikačních registrů základních sídelních jednotek a adres, pravidelná statistická šetření zaměřená na sledování kolaudovaných a rušených budov s byty a jejich lokalizací. Pokračuje forma spolupráce na regionální úrovni pro dohledávání umístění budov jako podpora geografické části registru.

Dostup k mapovým podkladům, tj. k digitálním katastrálním mapám a ZABAGED, je dán uzavřenými smlouvami a pro následující období po sčítání lidu bude ošetřen novými vztahy s Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním Praha ve smyslu společného zájmu na udržení aktuální lokalizace budov do období náběhu fungování Základního registru územní identifikace a nemovitostí ISVS.

Závěr

V budoucnu, pokud bude úspěšně završen projekt základních registrů státní správy, by statistický územní registr využíval tohoto zdroje k provádění aktualizace a mohla by se zredukovat některá statistická zjišťování zaměřená na budovy.

Vývoji napomáhá výměna informací na poli GIS ve statistických úřadech evropských zemí, která se dotýká technických a obsahových aspektů referenční databáze pro Komisi, architektury, analýz, diseminace dat, vztahů na uživatelskou obec, projektů, spolupráce s národními mapovými agenturami.

Obr č. 1 Klientský systém nad geografickou databází ČSÚ

Literatura

  1. Zákon č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě, § 20a) Registr sčítacích obvodů, v platném znění
  2. Zákon č. 158/1999 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2001
  3. Pokyny k instrukci Českého statistického úřadu pro činnost okresních úřadů a obcí při přípravě a provedení sčítání lidu, domů a bytů v roce 2001, ČSÚ Praha, srpen 2000
  4. Instrukce pro sčítací komisaře a revizory k provedení sčítání lidu, domů a bytů k 1. březnu 2001, ČSÚ Praha, říjen 2000
  5. Metainformace o tématické vrstvě definičních bodů stavebních objektů a o tématické vrstvě hranic sčítacích obvodů v České republice, Český statistický úřad Praha, http://gis.vsb.cz/midas
  6. Statistika č. 11/1999, Registr sčítacích obvodů, Český statistický úřad, Ing. Zdeňka Udržalová
  7. Místní orgány a právo 2000, prosinec, Od sčítání lidu, domů a bytů v roce 1991 ke sčítání v roce 2001, Ing. Zdeňka Udržalová
  8. Udržalová, Klauda: Příspěvek na konferenci Seč 2001 - Registr sčítacích obvodů
  9. Udržalová, Klauda: Příspěvek na konferenci GIS Ostrava 2002 - Územní informace SLDB 2001 a metainformace
  10. Udržalová: Příspěvek na konferenci Seč 2002 - Územní příprava sčítání lidu jako GIS řešení
  11. Udržalová: příspěvek na konferenci MIS Praha 2002 - Územní registr budov jako GIS řešení
  12. Geografický informační systém Komise, zpráva o vývoji 2001/2002, Eurostat, GISCO, září 2002
  13. Udržalová: Příspěvek na konferenci GIS Ostrava 2003 - Územní registr budov ČR jako GIS řešení, říjen 2002
  14. Geografický informační systém Komise, zpráva o vývoji 2002/2003, Eurostat, GISCO, říjen 2003