Use of Web-hosting by Czech Local Authorities (Využití služby webhosting pro potřeby měst a obcí v praxi ČR)

Ing. Roman Vokál, RNDr. Jan Kuzník, CSc.
GEPRO, s.r.o.
Štefánikova 52, 150 00 Praha
Tel.: +420 2 57089811, E - mail: roman.vokal@gepro.cz

Abstract

Developed by GEPRO s.r.o. Praha, the MISYS-WEB system is one of the geographic systems suitable for intranet. The system includes the web and graphics servers which operate as a service in Windows NT, Windows 2000 or Windows XP. To use the system, a web browser is sufficient, without any additional installations. The system supports MISYS vector formats (VYK, VTX), and DKM, DGN and SHP formats for publishing in MISYS-WEB. Once translated, DXF/DWG, ARC/INFO and TOPOL vector formats are usable in the system. Of raster formats, RAS, GIF, BMP, JPEG, CIT, TIFF, MrSID, and PCX are supported directly and a wide range of other formats after these have been translated. A set of vector and raster formats, supported by this product, is available for the MapObjects/ESRI library optional use. Access to updated data and minimum requirements for end stations are the chief benefits of the MISYS-WEB, as well as easy maintenance which is provided centrally from one workplace.

State and local administration authorities are the example of graphics system users. To use the system, these end users have a few options available, of them two basic being to purchase a web server and graphics information system for their own hardware, and web-hosting. The former method requires high initial costs for purchasing software, hardware and data, as well as for ensuring the software and data maintenance whether by themselves or through supplying companies. The latter method means putting the care for software, hardware and data in the hands of a specialized company.

GEPRO firm offers both of the above methods to its clients, or possibly, the combination of them. Purchasing the MISYS-WEB system, an end user can run it on its own hardware using its own data or the data provided by GEPRO. The user solely controls its hardware and software but is also solely responsible for their maintenance, which means that a number of his staff members must be engaged in this work instead of being used more effectively. The majority of final solutions are provided with the passports which have been tailor-made for every particular final user. A user has to maintain his software and data basis (such as databases, raster drawings, vector drawings, documentation, etc.). To avoid this, making use of web-hosting seems to be of advantage. Running the graphics information system on its own hardware, a specialized firm keeps the system and the data the system presents updated, and is also responsible for the system uninterrupted operation. If this is the case, a specialized firm bears the major part of initial costs and no further staff members are blocked on the end user's side. A specialized firm appoints a server administrator who makes updating as required by a client, using remote-management tools. With the server connected directly to the internet backbone network, the system is secured against failures by means of a back-up server which is ready to take over control should the main server fail.

Such graphics system either runs on the particular URL address and a client can work with it directly, or serves for displaying the graphic information which has been searched for on the end user's internet sites.

The paper includes the presentation of practical applications in the towns and municipalities over the Czech Republic and assessment of the experience gained from the applications operation up to now.

Anotace

Jedním z geografických systémů, které jsou vytvořeny technologií pro intranet je i systém MISYS-WEB firmy GEPRO s.r.o. Praha. Systém tvoří vlastní webovský a grafický server, který běží jako služba pod Windows NT, Windows 2000 nebo Windows XP. Pro využívání systému slouží pouze webovský prohlížeč bez dalších přídavných instalací. Pro publikaci v MISYS-WEB jsou podporovány vektorové formáty systému MISYS (VYK,VTX) a formáty DKM, DGN a SHP. Po převodu je systém schopen pracovat s vektorovými formáty DXF/DWG, ARC/INFO a TOPOL. Z rastrových formátů jsou v MISYS-WEB podporovány přímo formáty RAS, GIF, BMP, JPEG, CIT, TIFF, MrSID, PCX a po převodu mnoho dalších. V případě volitelného využití knihovny MapObjects/ESRI je k dispozici celá množina vektorových a rastrových formátů podporovaných tímto produktem. Výhodou MISYS-WEB je zejména možnost přístupu k aktuálním datům a nízké nároky na koncové stanice. Velmi důležitá je také jednoduchá údržba systému, která se řeší centrálně z jediného pracoviště.

Příkladem zákazníků pro grafické informační systémy jsou např. pracovníci orgánů státní správy a místní samosprávy. Aby mohli koncoví zákazníci tyto systémy využívat, mohou si vybrat z několika možností. Jednak si mohou zakoupit nějaký webovský server a grafický informační systém a celé to mohou provozovat na vlastním hardware. Tento způsob klade vysoké nároky na počáteční pořízení software, hardware a dat. Rovněž údržbu dat a software si musí zajistit koncový zákazník a to buď úplně nebo ve spolupráci s dodavatelskými firmami. Dalším možným způsobem provozování takovéhoto systému je svěřit péči o software, hardware i data dodavatelské firmě. Tento způsob řešení se nazývá webhosting.

Firma GEPRO umožňuje zákazníkům obě možnosti řešení, popř. umožňuje kombinaci obou řešení. Koncový zákazník si může zakoupit systém MISYS-WEB a provozovat na vlastním hardware svoje grafická data, popř. data dodaná firmou GEPRO. Zákazník má hardware i software plně pod svou kontrolou, ale toto řešení přináší větší nároky na údržbu u zákazníka a tudíž váže pracovní síly, které by se daly využít jinde a efektivněji. Součástí drtivé většiny koncových řešení jsou pasporty, které jsou vytvořeny na míru pro koncového zákazníka. Tento software je rovněž potřebné udržovat, stejně jako datovou základnu, kterou využívá (databáze, rastrové výkresy, vektorové výkresy, dokumentace atd.). Jako velmi výhodné se jeví řešení pomocí webhostingu, kde grafický informační systém běží na hardware dodavatelské firmy, která se zároveň stará o jeho aktualizaci a aktualizaci dat, které jsou pomocí něho prezentovány. Stejně tak dodavatelská firma zodpovídá za nepřetržitý provoz takovéhoto systému. Většina počátečních nákladů je přesunuta na dodavatelskou firmu a pro provoz systému není třeba vázat další pracovní síly koncového zákazníka. Provoz systému a aktualizace dat na přání zákazníka provádí dodavatelská firma, která má k tomu určeného správce serveru, který aktualizaci provádí pomocí nástrojů dálkové správy. Server je připojen přímo na páteřní síť Internetu. Provoz systému je jištěn proti výpadkům pomocí záložního serveru, který přebírá řízení v případě výpadku na hlavním serveru.

Takovýto grafický systém běží potom na příslušné URL adrese a zákazník s ním pracuje přímo a nebo daný systém slouží pro zobrazování grafické informace, která se vyhledává na Internetových stránkách koncového zákazníka.

V rámci příspěvku budou ukázány konkrétní aplikace pro města a obce v ČR a vyhodnoceny zkušenosti s dosavadním provozem aplikací.

GIS MISYS-WEB v prostředí intranet/Internet

Jedním z geografických systémů, které jsou vytvořeny technologií pro intranet/Internet je i systém MISYS-WEB firmy GEPRO s.r.o. Praha. Systém tvoří vlastní webovský a grafický server, který běží jako služba pod Windows NT, Windows 2000 nebo Windows XP. Pro využívání systému slouží pouze webovský prohlížeč bez dalších přídavných instalací s podporou jazyka Java. Pro publikaci v MISYS-WEB jsou podporovány vektorové formáty systému MISYS (VYK,VTX) a formáty DKM, DGN , SHP a DWG. Po převodu je systém schopen pracovat s vektorovými formáty VF ISKN, DXF, ARC/INFO a TOPOL. Z rastrových formátů jsou v MISYS-WEB podporovány přímo formáty RAS, GIF, BMP, JPEG, CIT, TIFF, MrSID, PCX a po převodu mnoho dalších. Výhodou MISYS-WEB jsou zejména nízké nároky na koncové stanice a zatížení sítě. Velmi důležitá je také jednoduchá instalace a údržba systému, která se řeší centrálně z jediného pracoviště.

Možnosti poskytování geografických a popisných dat na Internetu

Velkou skupinou zákazníků pro geografické informační systémy jsou např. pracovníci orgánů státní správy a místní samosprávy. Aby mohli koncoví zákazníci tyto systémy využívat, mohou si vybrat z několika možností. Pokud je systém provozován pouze v rámci intranetu, je nejvýhodnější provozovat grafický systém na vlastním počítači. V rámci Internetu je tato situace jiná. Pro provoz na Internetu je třeba rychlé připojení a poměrně robustní server, protože počet uživatelů může být značný. Organizace nebo firmy si mohou zakoupit webovský server a geografický informační systém a jako celek to provozovat na vlastním hardware. Tento způsob klade vysoké nároky na počáteční pořízení software, hardware a dat a poplatky za připojení. Rovněž údržbu dat a software si musí zajistit příslušná organizace a to buď úplně nebo ve spolupráci s dodavatelskými firmami. Dalším možným způsobem provozování takovéhoto systému je svěřit péči o software, hardware i data dodavatelské firmě. Tento způsob řešení se nazývá webhosting.

Zkušenosti s poskytováním dat pro potřeby měst a obcí

Příkladem pro využití tzv. webhostingu je geografický informační systém Magistrátu města Kladna. Pro začlenění do nově zřizovaných webových stránek města bylo nutné jednak přizpůsobit barevné schéma systému stránkám města a pro ovládací prvky systému použít stejné ikony a fonty. Tohoto cíle bylo dosaženo rozšířením systému o možnost parametrického zadávání jednotlivých komponent systému (barevné schéma, ikony, fonty). Geografický systém se využívá v různých částech stránek pro různé účely. Někdy pouze jako pasivní zobrazovač umístění objektu v mapě (např. zobrazení historických památek do orientačního plánu města) a někdy jako aktivní geografický systém s velkou škálou možností navigace a s možností změn mapových podkladů. Pro tento účel byl systém rozšířen o možnost zadání různých podob koncové aplikace. Jednak úplná aplikace se všemi možnostmi a funkcemi systému MISYS-WEB, zjednodušená se základní navigací a aktivní grafickou plochou umozňující operace nad ní (detail taženým obdélníkem, posun, horké klávesy nad grafickou plochou atd.). A nakonec nejnižší úroveň koncové aplikace zobrazující grafickou informaci pouze jako rastrový obraz a obsahující pouze operace pro přiblížení a oddálení obrazu. Tento typ aplikace je zobrazen nejrychleji a v mnoha případech je tedy nejvhodnější.

Protože bylo nutné zajistit rychlý provoz, musel se server s geografickým systémem připojit přímo na páteřní síť Internetu. Provoz systému je jištěn proti výpadkům pomocí záložního serveru, který přebírá řízení v případě výpadku na hlavním serveru. Přístup do geografického systém z webových stránek města je umožněn pomocí zveřejněného formátu URL adresy, kde se pomocí jednotlivých parametrů provádí lokalizace dotazu do mapových podkladů a určuje se vzhled koncové aplikace pro zobrazení grafiky.

Obr. 1 Propojení webových stránek města s geografickým systémem (click on image to see it in original resolution)

Obecný geografický systém byl rozšířen o některé pasporty, pomocí nichž je možné nad grafickými podklady provádět další operace. Je to zejména pasport ulic, pomocí kterého je možné klikem do grafické plochy získávat informace o adresách a zpětně pomocí vyhledání ulic zobrazovat jejich průběh, popř. jednotlivé adresy do mapy. Systém také obsahuje jednoduchý pasport pro práci s územním plánem, pomocí kterého je možné zjišťovat význam ploch v tomto plánu.

Obr. 2 Geografický systém města s pasportem ulic (click on image to see it in original resolution)

Aby bylo možné sledovat návštěvnost geografického systému a provádět analýzu stahované informace a zatížení serveru, byl systém vybaven možností získání těchto informací. To umožňuje administrátorovi geografického systému vytvářet grafické sestavy se zobrazením počtu klientů, kteří do systému vstupují, jaké množství informace stahují, jak dlouho se systémem pracovali a samozřejmě také seznam jejich IP adres. Tyto sestavy je možné vytvářet pro denní, měsíční nebo roční cyklus. Získané údaje se předávají zadavateli.

Stránky Magistrátu města Kladna se nacházejí na adrese http://www.mestokladno.cz, kde je možné činnost systému vyzkoušet.

Ukázková data jsou majetkem Magistrátu města Kladna.