GISáček


Vážené kolegyně, Vážení kolegové

dovolte abych Vás seznámil s obsahem diplomové práce (dále DP) "Mapový klient jako součást IS arboreta Nový Dvůr".

 

Nejprve dovolte osvěžit pár pojmů, se kterými se budeme dále v prezentaci setkávat.

Internet je již nějakou dobu zavedené informační médium. Celosvětovou počítačovou síť poprvé představilo ministerstvo obrany USA pod názvem ARPANET. Principem sítě byla technologie přepojování paketů. V současné době Internet propojuje mnoho tisíc veřejných sítí rozesetém po celém světě.

Nejvýznamnějším krokem v oblasti prezentace výstupů z GIS aplikací se stává WWW (Worl Wide Web).

Samotná Internetová služba se v roce 1983 přesouvá k prezentování grafických informací.

 

Další zajímavostí je programovací jazyk Java. Tento objektově-orientovaný, mlutiplatformní jazyk vytvořila společnost SUN. Jazyk je jednoduchý a strukturou odpovídá jazyku C++.

 

Při prezentaci výstupů z GIS aplikací se často používá služeb tzv. mapového serveru. Mnoho renomovaných firem nabízí své vlastní řešení publikování prezentací s výstupů. Jsou jimi zejména ESRI, Autodesk, Intergraph.

Jedinou nevýhodou je (pro rozumnou a plnou funkčnost) nutnost použít mapový server pro přenos dat ke klientovi. Dále pak to, že tyto aplikace převádí zdrojová data do jiného formátu.

 

Ve spolupráci s firmou Ekotoxa Opava s.r.o. jsem vytvořil mapového klienta v jazyce Java, jenž má za úkol zobrazovat vektorová a atributová data v uživatelově WWW prohlížeči. Firma Ekotoxa v rámci gantového projektu zpracovávala IS arboreta Nový Dvůr nedaleko Opavy a jedním z produktů jejich činnosti bylo i informativní CD. Toto CD mělo obsahovat zaměřené oddíly dendrologické expozice. Oddíly jsou zaměřeny v místním souřadném systému totální stanicí a přeneseny do prostředí Microstation. Ve formátu DGN jsou pak uložena grafická vektorová data a ve formátu DBF pak atributová data.

Mapový klient by měl být součástí informativního CD. Měl by pracovat bez mapového serveru a bez potřeby převádět DGN a DBF formát

 

V rámci DP jsem vytvořil WWW stránky IS arboreta se začleněním mapového klienta s názvem Arbos.

mapový klient načítá přímo formát DGN a DBF a provádí jejich propojení. DGN je binární formát, kde každý element je definován svými souřadnicemi, boundingboxem, sílou a barvou atd.

Mapový klient jsem rozdělil na tři moduly. Modul DGN_Engine, DBF_Engine a Viewer.

DBF_Enfine načítá a interpretuje DBF tabulku a provádí její indexaci a propojení s grafickou částí.

DGN_Engine načítá DGN výkres Microstationu a převádí jednotlivé geoprvky do mnou navrženého obecného formátu, ve kterém jsou geoprvky uchovávány v paměti počítače.

Viewer se stará zejména o manipulaci s výkresem (změna měřítka, posuv), tak i o GUI.

 

Mapový klient umožňuje provádět i některé analýzy typu "Najdi všechny rostliny kvetoucí v daném měsíci". Dále prohledávání databáze podle rodu, druhu a čeledi.

Výsledek zobrazí ve výkresu a v utříděném tabulkovém listu.

 

Při programování Arbosu jsem se setkal s několika problémy. Jedním z nich byl známý problém modálních oken v Java 1.0.2 a dále nepřítomnost tabulkového listu v AWT. Toto vyřešil přechod na Java Platform 2.

Vzhledem v omezením appletu, kdy applet nemůže manipulovat s lokálními soubory k lokálním souborům přistupuji přes URL, tudíž může Arbos běžet i v síťovém prostředí Internet/intranet.

 

V současné době není známo jsou-li nějaké podobné projekty. Víme jen o botanické zahradě v Kew, Velká Británie, kde přistupují k evidenci rostlin v GIS velmi pomalu. Nicméně řešení, které nabízí má diplomová práce na světě nemá obdoby.


Copyright (C) VŠB - TU Ostrava, Institut geoinformatiky, 2001-3. Všechna práva vyhrazena. 
V případě, dotazů, komentářů, připomínek kontaktujte www-gis.hgf@vsb.cz
Tato stránka byla naposledy aktualizována: 29.03.2006 16:16
Stránky jsou optimalizovány pro Microsoft Internet Explorer v. 5.0 a vyšší.
Jsou vytvářeny v programovém prostředí FrontPage 2003.

NAVRCHOLU.cz