GISáček


Návrh objektového modelu GIS - uhelných důlních děl pro implementaci v systému AMEBA

Milan Bukowczan
Institut ekonomiky a systémů řízení
VŠB – Technická univerzita Ostrava
tř. 17. listopadu
708 33 Ostrava – Poruba
E – mail: milan_bukowczan@hotmail.com

Abstract

In propounded thesis there is solved problematics of design of GIS object model. Initially there is described problematics of deep coal mining and then basic conceptions and contexts of analysis and system design with use of OOT. Suggested GIS object model comes out of analysis of problematics of deep coal mining and deals of deep mine works . All found classes and their relations are digestedly described in tables. Further there is suggested concept of implementation to AMEBA system, described environment, that will be used for data strage and presentation.

Abstrakt

V předložené práci je řešena problematika návrhu objektového modelu GIS. Nejprve je popsána problematika hlubinné těžby uhlí a poté základní pojmy a souvislosti analýzy a návrhu systému pomocí OOT. Navržený objektový model GIS vychází z analýzy problematiky hlubinné těžby uhlí a zabývá se hlubinnými důlními díly. Všechny nalezené třídy a jejich vztahy jsou přehledně popsány v tabulkách. Dále je zde navržen koncept implementace do systému AMEBA, popsáno prostředí, jež bude využito při ukládání a prezentaci dat.

1. Úvod

Počátky historie českého hornictví spadají až do období keltské kultury. V průběhu staletí se zájem těžařů o jednotlivé nerostné suroviny měnil, od poloviny 19.století však v hornické činnosti na našem území dominuje těžba uhlí. Současný stav hlubinné těžby uhlí je charakterizován požadavkem na nižší materiálové a energetické vstupy spolu se stále se zhoršujícími důlně-geologickými a technicko-provozními podmínkami. Hlubinná těžba uhlí za této situace musí být kvalitně řízena na základě velkého množství informací s využitím výpočetní techniky a informačních technologií. Vliv informací a pronikání výpočetní techniky do jednotlivých oborů lidské činnosti je čím dál tím intenzivnější. Jednou z takto intenzivně se rozvíjejících aplikací výpočetní techniky a informačních technologií jsou geografické informační systémy (GIS). GIS je definován jako funkční celek, vytvořený integrací technických a programových prostředků, dat, pracovních postupů, obsluhy a organizačního kontextu, zaměřený na sběr, ukládání, správu, analýzu a syntézu prostorových dat pro potřeby popisu, analýzy, modelování a simulaci okolního světa s cílem získat nové informace potřebné pro racionální správu a využívání tohoto světa.[9] GIS nám umožňuje nejen uchování dat v databázi, provádění prostorových analýz, ale také zobrazení a prezentaci prostorových dat. V současnosti se pro správu geografických dat v GIS nejčastěji používá vrstvový datový model, který má však řadu omezení. Zvláště pak je limitován v situacích, kdy předmět zájmu lze jen stěží formalizovat ve formě horizontálních řezů, vrstev. To je i případ připravovaného GIS pro potřeby hlubinné těžby uhlí. Tato práce se pokouší o navržení objektového modelu GIS hlubinných důlních děl, jenž by byl implementovatelný do existujícího GIS systému AMEBA a mohl sloužit k podpoře rozhodování uživatelů tohoto systému.

2. Cíl práce

Cílem této diplomové práce je návrh objektového modelu Geografického Informačního Systému uhelných důlních děl pro implementaci v systému AMEBA. Hlavní cíl této diplomové práce lze rozdělit na tyto dílčí cíle: návrh objektového modelu GIS pro ucelenou část pasportizace důlních děl; návrh modelu tak, aby postihoval jak popisnou složku, tak geografickou složku informace jako integrovanou součást každého objektu; naznačení konceptu implementace modelu s pozorností věnovanou provázanosti popisné a geografické informace.

3. Závěr

Tato práce se zabývá analýzou a tvorbou objektového modelu geografického informačního systému hlubinných důlních děl. Jejím cílem bylo také vypracovat koncept implementace části vytvořeného modelu do systému AMEBA. Práce se rovněž obecně zabývá vhodností či potřebou zobrazení důlních objektů v budoucím systému ve 2D či 3D s ohledem na dosavadní způsob vedení důlní mapové dokumentace.Dále je v ní popsán systém, jež bude sloužit k ukládání a prezentaci geografických dat. Nejprve byla prostudována literatura zabývající se problematikou hlubinné těžby uhlí a problematikou analýzy a návrhu pomocí OOT. Prvním krokem realizace bylo vytvoření objektového modelu uhelných důlních děl. Tento model postihuje pouze uhelná důlní díla, nikoliv jejich okolní prostředí (geologii) a jen velmi abstraktně se zabývá vybavením či výstrojí těchto důlních děl. Jednotlivé identifikované třídy jsou přehledně popsány, jsou uvedeny a definovány jejich atributy a metody. Rovněž jsou popsány vztahy mezi jednotlivými třídami včetně jejich role u jednotlivých tříd. Dalším krokem bylo vytvoření konceptu implementace navrženého objektového modelu do systému AMEBA. Tento systém je v této práci stručně popsán jakož i prostředí, s nímž se počítá pro ukládání a zpřístupnění geografických dat. V závěru je úvaha zabývající se vhodností zobrazení 2D či 3D v budoucím geografickém informačním systému s ohledem na doposud vedenou důlní mapovou dokumentaci.

Literatura

  1. Hudeček, V., Maršálek, Z.: Základy hlubinného dobývání ložisek, VŠB-TU Ostrava 1993
  2. Dlouhý, J. a kolektiv: Hlubinné dobývání ložisek I., SNTL Praha 1989
  3. Vavro, M., Dirner, V., Lát, J., Petroš, V.: Technologie hlubinného dobývání uhelných ložisek, VŠB-TU Ostrava 1993
  4. Kimer, J., Krumnikl, A.: Příprava výroby v hlubinných dolech, VŠB-TU Ostrava 1985
  5. Strakoš, V.: Dispečerské řízení dolu, VŠB-TU Ostrava 19
  6. Maršálek, Z., Kryl, V., Dirner, V., Hudeček, V.: Základy hornického inženýrství, VŠB-TU Ostrava 1992
  7. Pokorný, V. a kolektiv: Hornictví I., SNTL Praha 1996
  8. RNDr. Drbal, P. a spolupracovníci: Objektově orientované metodiky a technologie I. a II. Díl, VŠE Praha 1997
  9. Rapant, P.: Úvod do GIS, Skripta PGS, VŠB-TU Ostrava

Copyright (C) VŠB - TU Ostrava, Institut geoinformatiky, 2001-3. Všechna práva vyhrazena. 
V případě, dotazů, komentářů, připomínek kontaktujte www-gis.hgf@vsb.cz
Tato stránka byla naposledy aktualizována: 29.03.2006 16:16
Stránky jsou optimalizovány pro Microsoft Internet Explorer v. 5.0 a vyšší.
Jsou vytvářeny v programovém prostředí FrontPage 2003.

NAVRCHOLU.cz