Vizualizace metadat

Jiří Guřan
Institut Geoinformatiky
VŠB - TU Ostrava
17.listopadu 15/2172, Ostrava-Poruba, 708 33
E – mail: _goro@centrum.cz

Abstract

This thesis inquires into the issue of metadata visualization of ISVS and ISO 19115 standards and specification of created web service for metadata visualization in the graph form. After investigate ISVS and ISO 19115 standards was created web service for visualization selected component of metadata in the graph form. Graphic outputs of web service is possible to use for upgrade the level of output of meta-information systems, or for creating graphs by using own data. Many parameters of the graph could be set and specify classification rules for metadata inputs.

Abstrakt

Tato práce se zabývá problematikou vizualizace metadat dle standardů ISVS a ISO 19115, a dále popisem vytvořené webové služby pro vizualizaci metadat formou grafů. Po prozkoumání standardů ISVS a ISO 19115 byla vytvořena webová služba vizualizující vybrané složky metadat formou grafů. Grafické výstupy webové služby je možné použít pro zlepšení úrovně výstupů metainformačních systémů, nebo pro tvorbu grafů z vlastních dat. Je možno nastavit velké množství parametrů grafu a upravovat pravidla pro klasifikaci metadatových vstupů.

Úvod

V oblasti GIS jsou data velmi důležitou součástí většiny systémů. Jsou organizována do datových sad a popisována metadaty. Pro snadnější orientaci a přehled, co daná datová sada popisuje je vhodné nahlédnout do metadat. Ze zjištěných údajů je možné si vytvořit představu o obsáhlosti, kvalitě, přesnosti a aktuálnosti datové sady. Metadata jsou většinou obsáhlá a bývají uložena v textové podobě, proto je v nich většinou orientace nesnadná. Uživatel musí prostudovat větší množství údajů a z nich vybrat to, co potřebuje. Pro snadnější orientaci by bylo vhodné tato metadata nějakým způsobem vizualizovat.

Popis projektu

Tématem této diplomové práce je vizualizace metadat. Pro metadata jsou použity standardy ISVS a ISO. Cílem bylo analyzovat možnosti vizualizace metadat a vytvořit službu, která umožní ze vstupních metadat vybrat zvolené informace a vizualizovat je pomocí grafů. Služba má umožňovat přiřadit jednotlivým vstupním údajům jejich váhu, nastavovat barevné schéma, názvy a popisy os. Dále by měla umožňovat vytvářet kartodiagramy a vytváření grafů z obecných dat. Služba má být dostupná v prostředí internetu.

Problematika vizualizace metadat

Metadata jsou většinou v textové podobě. Nástroj schopný dobře porozumět větné stavbě (v různých jazycích) zatím neexistuje, proto je nutné zvolit jinou cestu. Pro metadata byly zavedeny různé standardy, které více specifikují vlastnosti, které metadata popisují a také formát popisu. Většina informací stále zůstává v textové podobě, u některých údajů se však používají čísla a číselníky (data ordinálního typu). Tato data je většinou možné poměřit číselně, například pomocí grafů. Úkolem je tedy vybrat z metadat uložených dle určitého standardu takové informace, které je možné převést do číselné podoby a také je poměřovat.

Použité nástroje

Pro vytvoření služby byl použit jazyk PHP, služba byla testována na serveru Apache, pro tvorbu grafů byla využita knihovna JpGraph.

Možnosti služby

Služba vytváří grafy z metadat ve formátu ISO, ISVS a dále z obecných dat, které vkládá uživatel. Není tedy omezena jen na oblast GIS. V konfiguračním souboru je možné nastavit barevné schéma, velikost a umístění grafů, barvu a průhlednost pozadí, popisy os, které atributy mají být použity, jejich váhu a také vlastní pravidla pro přepočet vstupních údajů. S použitím průhledného pozadí a s nastavením umístění a velikosti grafů je možné vytvořit grafický výstup, který se promítne na podkladovou mapu a tím dojde k vytvoření kartodiagramu.

Komunikace

Služba komunikuje a získává data prostřednictvím výměnného formátu XML. Uživatel vytvoří konfigurační soubor a službě pak zašle pouze jeho umístění.

Možnosti dalšího rozšíření

Aby bylo možné využívat službu i pro nové standardy, je doplněna o možnost definice vlastních rozhodovacích pravidel. Tato pravidla jsou uložena v souboru XML, uživatel si zde může upravit použitá pravidla pro rozhodování, nebo vytvořit úplně nová pravidla pro nové položky. Takže při zavedení nového standardu stačí vybrat položky pro vizualizaci, doplnit pravidla pro přepočet a není nutné měnit přímo kód služby.

Závěr

Cílem práce byla vizualizace metadat. Umožňuje rychlejší orientaci v datech, tvorbu výstupů, porovnávání datových sad i tvorbu kartodiagramů. Služba je velmi univerzální, umožňuje tvorbu grafů z vlastních dat, takže ji lze využít k vytváření výstupů pro vlastní potřeby mimo oblast GIS. Dále umožňuje vizualizaci metadat, která jsou uložena dle standardu ISO nebo ISVS, definování položek, které budou použity, jejich váhu a barevné schéma. Výstup může být umístěn na průhledné pozadí, tento výstup lze dále použít pro zlepšování grafické úrovně vlastních podkladů. Pro snadnost rozšíření byla přidána možnost vytvořit si vlastní rozhodovací pravidla pro jednotlivé položky metadat. Uživatel si rozhodovací pravidla může nastavit podle vlastních kritérií (každý uživatel má jinou stupnici priorit) a také může vytvořit nová. Při načítání metadat uložených dle nového standardu tedy není nutné měnit přímo kód služby.

Literatura

  1. Projekt INSPIRE [online]. Dostupné na WWW: http://www.ec-gis.org/inspire/
  2. Metainformační systém MIDAS [online]. Dostupné na WWW: http://gis.vsb.cz/midas/
  3. Standard ISVS pro strukturu a výměnný formát metadat informačních zdrojů [online]. Dostupné na WWW: http://www.micr.cz/files/470/uvis-S011.01.02-20020222.pdf
  4. Standard ISO 19115, Geographic information – Metadata
  5. BRADLEY, N.: XML – kompletní průvodce, GRADA, 2000, 536 stran, ISBN 80-7169-949-7
  6. Dokumentace skriptovacího jazyka PHP [online]. Dostupné na WWW: http://www.php.net
  7. JpGraph [online]. Dostupné na WWW: http://www.aditus.nu/jpgraph/
  8. Klein P., Müller F., Reiterer H., Limbach T.: VisMeB – The visual Metadata Browser, University of Konstanz, Germany [online]. Dostupné na WWW: http://hci.uni-konstanz.de/downloads/pk-hr-fm-tl_iv_2003.pdf