WebCastle VŠB

Martin Prager

Institut geoinformatiky

VŠB – TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA

17.listopadu 15/2172, Ostrava-Poruba, 708 33

E – mail: martin.prager.hgf@vsb.cz

 

Abstract

The goal of this work was putting into service and correction of the WebCastle system for purpose of use at the Institute of geoinformatics at VŠB-TUO (Technical University of Ostrava).

This work consists of several sections. At first the work analyses the existing system and compares it with the WebCastle system. In the next part the work deals with a design of necessary and improving changes in the WebCastle system and its concrete realisation (implementation). The work hereby further creates and describes a tool for one-way (one-direction) exchange between the above mentioned systems. In the last step the work evaluates perspectives for the future.

Abstrakt

Cílem této práce bylo zprovoznění a upravení systému WebCastle pro potřeby Institutu geoinformatiky na VŠB‑TUO.

Práce se skládala z více částí. Nejdříve se věnuje analýze stávajícího systému  a jeho srovnání se systémem WebCastle. V další části se zabývá navržením potřebných a vylepšujících změn v systému WebCastle a jejich následnou realizací. Dále je zde vytvořen a popsán nástroj pro jednosměrný převod mezi zmíněnými systémy. V posledním kroku práce hodnotí výhledy do budoucnosti.

Úvod

V dnešní době velkého rozvoje Internetu, informačních a telekomunikačních systémů, které zasahují do všech odvětví lidské činnosti, má člověk snahu o maximální zjednodušení, zrychlení a zefektivnění své práce prostřednictvím výše uvedeného vývoje. Metadaty se nazývají data, která popisují jiná data. Se stále rostoucím objemem různých druhů dat roste potřeba jejich evidence.

Díky tomuto trendu vznikají aplikace (metainformační systémy), které umožňují kromě jednoduchého a rychlého sběru dat z celého světa i jejich okamžitou distribuci. Další nemalou výhodou je správa a přehlednost těchto dat. Aby tyto systémy byly schopné mezi sebou komunikovat, musí být zkonstruované podle stejných, či podobných pravidel. Tvorbou těchto pravidel a standardů se v rámci Evropy zabývají především dvě hlavní organizace CEN a ISO.

Právě Internet je nejvhodnějším médiem pro provoz takovýchto systémů. Pro tvorbu těchto systémů už nedostačuje pouze jazyk HTML, ale používá se spolu v kombinaci s programovacími jazyky jako PHP, Java, Perl atd. Dnes je možno najít na Internetu spoustu takovýchto metainformačních systému a jedním z nich je i WebCastle.

Analýza systémů

Stávající systém

Všechny osoby, které zadávají projekty mají na svém lokálním počítači databázi. Jedná se o databázi programu MS Access. Uživatel se do této databáze přihlašuje prostřednictvím formuláře, který vyžaduje uživatelské jméno a heslo. Taktéž záznamy jsou do ní vkládány pomocí formulářů. Tyto jednotlivé lokální databáze jsou propojeny s jednou centrální databází, která se při každé změně aktualizuje.

Při každé editaci některé z lokálních databází se centrální databáze uzamkne, proto se provádí export do další databáze, která je přístupná pomocí informačního systému na Internetu, viz. obrázek 1. Tento export je prováděn manuálně podle potřeby pomocí dotazu MS Access.

Obr č. 1 Současný informační systém

Výše popsaná funkčnost stávajícího systému je znázorněna jednoduchým schématem na obrázku 2.

Obr č. 2  Schéma funkčnosti stávajícího systému

WebCastle

Systém WebCastle (Web Based Case Study Locator) je webová aplikace, jejíž hlavním cílem je shromažďování, údržba a distribuce informací o projektech, které byly zpracovány v rámci Evropské unie v oblasti geoinformatiky. Shromážděná metadata jsou v souladu s normou ISO19115 (norma o geografických informacích). Byl vyvinut v rámci projektu GINIE.

Začátkem jedenáctého měsíce roku 2002 byla publikována prví beta verze systému pro testovací uživatele. Postupem času byl systém vylepšován a upravován na základe  komentářů uživatelů. Zhruba o rok později bylo upraveno uživatelské prostředí.

WebCastle pracuje ve více režimech. V režimu hosta, v režimu víceúrovňového administrátora a v režimu běžného uživatele. Host si muže pouze prohlížet záznamy určené k publikaci. Má možnost je vyhledávat podle různých kritérií. Administrátor disponuje nástroji jako přidávání, editace, mazání nových záznamů. Dále může spravovat uživatelské účty, měnit vlastnictví záznamů. Běžný uživatel má po přihlášení možnost spravovat svoje záznamy.

WebCastle ukládá data do databáze systému MS Access. Tato databáze se připojuje k systému pomocí rozhraní ODBC (název zdroje dat = webcastle). Stávající verze systému je 2.3 a je v provozu na adrese http://gis.vsb.cz/webcastle/. Je naprogramovaný pomocí jazyků PHP, HTML, JavaScript, CSS. Systém by měl fungovat s jakýmkoliv WWW serverem a jakýmkoliv operačním systémem podporujícím PHP 3.x – PHP 4.2.x. U PHP vyšší verze je nutno v souboru php.ini nastavit „register_globals = On“.

Obrázek 3 znázorňuje uživatelské rozhraní systému. Aktuálně je přihlášen uživatel admin, což je možné si přečíst pod hlavním menu. Uživatel zde má možnost si prohlížet a vyhledávat záznamy podle čtyř kategorií – případové studie (Case study), organizace (Organisation), osoby (Person) a dokumenty (Document). V režimu administrátora i v režimu jiného přihlášeného uživatele je zobrazeno navíc červené tlačítko pro přidávání jednotlivých kategorií záznamů.

Obr. č. 3 Uživatelské rozhraní WebCastle

Srovnání

Za hlavní nevýhodu současného systému evidence projektů v IS institutu by se dala zařadit skutečnost, že každý přihlášený uživatel může editovat jakékoliv záznamy. A jak je z dosavadní praxe známo, občas dochází k takovéto nechtěné editaci cizích záznamů. Další velkou nevýhodou je pouze lokální vkládaní záznamů. Export do databáze, která je přístupná přes Internet provádí pravidelně osoba tímto pověřená, takže zde hrozí možnost opomenutí. Také značnou nevýhodou je závislost na platformě. Ne všichni uživatelé používají operační systém Windows.

Naopak v systému WebCastle jsou všechny tyto nedostatky stávajícího systému vyřešeny a poskytuje uživatelům mnohem více možností.

Úprava systému WebCastle

Databáze systému byla navržena pro shromažďování informací o projektech. Z tohoto důvodu již obsahovala většinu pro nás potřebných položek  Ty které chyběly bylo potřeba doplnit, případně vymyslet, co vše by ještě stálo za to archivovat.

V první řadě musely být doplněny položky pro záznam úrovně a stavu témata. Dále by bylo vhodné přidat informaci u témat úrovně ing. a bc., která již byla vyřešena, známku jakou byla ohodnocena. Systém WebCastle uchovává informaci, k jakému místu je příslušný projekt lokalizován. Tato lokalizace je pouze na úrovni států. Projekty našeho oboru se týkají v největší míře České republiky, proto bylo vyhovující rozšířit lokalizaci na úroveň jednotlivých obcí.

Samozřejmě kromě pouhé úpravy databáze bylo zapotřebí upravit a doplnit systém o potřebné změny, případně jiná vylepšení. Tudíž bylo nevyhnutné  pochopit jak WebCastle pracuje a dobře se orientovat v jeho zdrojovém kódu, aby se daly zmíněné změny zrealizovat.

Výhledy do budoucnosti

Postupem času by mělo dojít k úplné migraci ze stávajícího systému na systém WebCastle VŠB.

Bohužel se nepodařilo prozatím získat informaci, jakou známkou byla hodnocena již vyřešená témata úrovně ing. a bc., ale systém je připraven na pozdější doplnění. V budoucnu by bylo určitě přínosné, kdyby systém byl kompletně přeložen do češtiny, případně by zde byla možnost výběru jazyka, jakým má systém  komunikovat s uživatelem. V konečné verzi by se studenti mohli přes WebCastle VŠB sami hlásit na doposud neřešené projekty.

Dalším výhledem do budoucna by bylo napsání souboru webových služeb, které by se daly vhodným způsobem využít. Pro demonstraci byla napsána webová služba, kde klient zadá jméno osoby a služba mu vrátí z databáze systému všechny relace zvolené osoby s projekty, případně organizacemi, jinými osobami, dokumenty (viz. obrázek 4).

Obr. č 4 Demonstrace webové služby

Výsledky

Po analýze obou systémů byly zjištěny některé velké nedostatky stávající metodiky správy a ukládání projektů.  Cílem bakalářské práce bylo upravit a vylepšit systém WebCastle pro potřebu shromažďování a správy projektů v rámci oboru Geoinformatika na VŠB-TUO. Systém nyní nese název WebCastle VŠB a je připraven pro tyto požadavky.

Dále byla naprogramovaná aplikace za pomocí PHP 4.3.3, která umožňuje prozatímní používání obou systémů současně. Má za úkol jednosměrně převádět a aktualizovat metadata z databáze jednoho systému do druhého.

V posledním kroku této práce byli zhodnoceny některé nové možnosti o které by ještě mohl být systém WebCastle VŠB rozšířen. Jednou z těchto možností jsou neustále se rozvíjející webové služby, které umožňují komunikaci a výměnu dat mezi programy na zcela odlišných platformách. Z tohoto důvodu byla pro demonstraci na závěr jedna takováto služba vytvořena.

Literatura

1.                  CASTAGNETTO, Jesus; RAWAT Harish; SCHUMANN Sascha; SCOLLO Chris; VELIATH Deepak. Programujeme PHP profesionálně. 2. opravené a aktualizované vydání.  Praha: Computer press, 2002. ISBN 80-7226-310-2

2.                  DUCHOSLAV, Tomáš. Midas: diplomová práce. Ostrava: VŠB-Technická univerzita Ostrava, 2003.

3.                  RůŽIČKA, Jan; DUCHOSLAV, Tomáš. Elektronická dokumentace WebCastle.

4.                  KUBA, Martin. Web Services. Zpravodaj ÚVT MU [online]. 2003, ročník13, č.3, s.9-14. Dostupný na WWW: http://www.ics.muni.cz/to.en/bulletin/issues/vol13num03/kuba2/kuba2.html. ISSN 1212-0901.