Menu

 

G-Portál

GEOINFORMATIKA.SK

GeoBusiness

Geo:

<< Back to symposium topics

Semináře

Distribuované srážko-odtokové modelování s podporou GIS (garant doc. RNDr. Jan Unucka, Ph.D.)

Kurz je zaměřen na využití plně distribuovaných modelů typu MIKE SHE, SIMWE a TOPMODEL a konfrontaci jejich možností a výhod s hybridními modely typu HEC-HMS či SWAT (semi- i plně distribuovaný) nebo klasickými semidistribuovanými modely typu HYDROG. Využití plně distribuovaných modelů má své opodstatnění zejména v případech, ve kterých je nutné detailně řešit proměnlivost hydrologických parametrů na povodí či hydrologické situace typu "flash floods", kdy se povrchový odtok odehrává často mimo hydrografickou síť. Absolvent kurzu by měl zvládnout přípravu dat pro plně distribuovaný model, výstavbu jednodušších variant modelů typu SIMWE až po komplexní modely typu MIKE SHE s přímým napojením na hydrodynamické modely MIKE 11 ad. Kurz si klade za cíl také osvětlení faktorů, které determinují využití plně distribuovaného hydrologického modelu a kdy je naopak vhodnější použít standardní semidistribuované řešení, které v praxi doposud převládá. V neposlední řadě kurz demonstruje konverzi výstupů různých typů hydrologických modelů do prostředí GIS.

Modelování eroze a transportu sedimentů (garant doc. RNDr. Jan Unucka, Ph.D.)

Kurz je zaměřen na techniky rozšiřující tradiční přístupy založené na USLE a jejich modifikacích. Toto rozšíření spočívá především ve využití dynamických erozních modelů typu SWAT, AGNPS a SIMWE, hydrodynamických modelů typu HEC-RAS a MIKE 11 i standardních postupů založených na mapové algebře, jako je např. USPED. Absolvent kurzu by si měl osvojit základní techniky a postupy pro zvládnutí výše jmenovaných nástrojů a zároveň by měl být schopen kriticky hodnotit vstupní data a jejich kvalitu tak, aby využití jednotlivých nástrojů bylo účelné. Důraz je kladen na využití programových prostředků z oblasti komerčního software, ale i freeware a open source software. Využití kombinace dynamického erozního modelu a hydrodynamického modelu konečně umožňuje detailní řešení transportu, akumulace a eroze sedimentů v síti vodních toků a vodohospodářských objektech. Analýzy erozního ohrožení území budou provedeny pro zemědělský i lesní půdní fond s hlavním akcentem na podmínky ČR a Evropy.

Plošná předpověď dostupnosti signálů navigačních družic GNSS s ohledem na překážky reálného prostředí (garant Ing. David Vojtek, Ph.D.)

Seminář bude zaměřen na seznámení s programovou aplikací pro predikci dostupnosti signálů navigačních družic GNSS, která byla vyvinutá na institutu geoinformatiky VŠB-TUO.

Program semináře bude zahrnovat:

Délka semináře: 2 x 1.5 hodiny

Ukázka výsledků semináře: http://gis.vsb.cz/vojtek/content/gnps_c/images/gps.avi

Referenční souřadnicové systémy v GIS (garant Ing. Jan Ježek, Ph.D.)

Definice referenčního souřadnicového systému je nedílnou součástí prostorových informací. Jedním ze současných trendů Evropy je integrace různých datových zdrojů. V posledních letech se také výrazně rozšířily měřící techniky založené na geocentrických systémech (GPS). Z těchto důvodů je právě správná definice systému a jeho přesná transformace častou úlohou GIS. Cílem semináře je seznámení se základními konvencemi a postupy, jež jsou použity při definování souřadnicových systémů a jejich vzájemných transformací v GIS. Budou probrány související standardy OGC (formát WKT – Well Known Text) a zdroje definice (EPSG a ESRI) pro referenční systémy s důrazem na S-JTSK. Dále budou zmíněny používané matematické postupy a jejich přesnost. V praktické části budou demonstrovány možnosti GIS softwaru pro práci v S-JTSK včetně transformace dat do systému WGS-84 (ETRS89). Ukázána bude jak stávající metoda převodu zmíněných systémů dostupná ve výchozím nastavení většiny GIS software (s přesností cca 1 m), tak možnost použití přesnější metody transformace s mírou ztotožnění v řádu centimetrů. Pro ukázku budou použity pravděpodobně produkty na bázi knihovny Proj, na bázi GeoTools (uDig a GeoServer) a produkty firmy ESRI.

Plan4all - interoperabilita informací územního plánování – Best Practice Network (garant Ing. Tomáš Mildorf)

Projekt Plan4all nese plný název Evropská síť nejlepších zkušeností pro interoperabilitu informací územního plánování. Je spolufinancovaný komunitárním programem eContentplus (Best Practice Networks) a jeho celkový rozpočet je 4,1 miliónu EUR. Projekt začal 1. května roku 2009 a bude trvat 30 měsíců až do října roku 2011. Hlavním cílem programu eContentplus a tím i hlavní směr projektu Plan4all je usnadnění přístupu k digitálním informacím v Evropě a zlepšit tak jejich využití.

Plan4all se zaměřuje především na sdílení prostorových dat, která jsou využívána v územním plánování, a která spadají do sedmi vybraných témat prostorových dat příloh II a III směrnice INSPIRE:

Publikování těchto dat a jejich metadat pomocí webových služeb v souladu s INSPIRE umožní jejich bezproblémové sdílení mezi územními plánovači, zajistí transparentnost výsledků plánovacích činností a zpřístupní je veřejnosti pomocí internetu.

Projekt Plan4all se dostal do své druhé poloviny svého řešení a přináší tak řadu nových poznatků. Tento seminář by měl účastníky seznámit s hlavními dosavadními výsledky projektu Plan4all:

Firemní semináře

Současné socioekonomické procesy v území a jejich řízení s využitím ÚAP. Rozvedeno na příkladu RURU (firemní seminář PROCES - Centrum pro rozvoj obcí a regionů)

Celodenní seminář bude rozdělen do tří bloků:

  1. Socioekonomické procesy v území.
  2. Principy prostorového plánování.
  3. Komunikační platforma s využitím UAP.

Socioekonomické procesy v území
Od poslední čtvrtiny 20. století přecházejí ekonomicky vyspělé země ze stadia průmyslové společnosti na postindustriální. Dochází k výrazné polarizaci území a růstu regionálních disparit. Situace vede k proměně stávajících sociálních struktur a způsobů práce. Zapadáme hlouběji do majetkové, mocenské a sociální nesouměřitelnosti, která se projevuje i v prostorové struktuře osídlení. Aktéři regionálního rozvoje nejsou tak jako dříve spjati s prostorem, ve kterém působí, protože sídla jejich firem je mimo region. Procesy globalizace tak zmenšují možnosti veřejné správy regulovat procesy v území, což zesiluje tlak na management obcí při plánování budoucího vývoje regionu a jeho udržitelnosti.
Přednášená témata: koncept ekonomického růstu, konkurenceschopnosti a udržitelnosti (daňová výtěžnost území, nezaměstnanost, zaměstnanost, podnikatelské prostředí); sociální soudržnost, koncept sociálního kapitálu, kvalita života, sociální nerovnosti, nová sociální rizika – sociálně vyloučené oblasti, ghetta

Principy prostorového plánování
Smyslem prostorového plánování je propojení komunitního plánování sociálních služeb, strategického plánování rozvoje, územního plánování s využitím geografického informačního systému (GIS) a dalších rozvojových dokumentů města (např. koncepce bydlení). Prostorové plánování mapuje změny v prostředí, ve sledované oblasti hledá možné způsoby jak podpořit rozvoj a zároveň zmírnit negativní dopady. Klíčovou činností je práce s informacemi, multidisciplinární přístup, vytvoření vzájemné víceúrovňové komunikační platformy (využití informačních technologií, manažerských a komunikačních dovedností, sociálního přístupu, tvorba společné vize).
Prostorové plánování nastaví plánovací proces, který bude interaktivně reagovat na probíhající změny v území a zefektivní řízení veřejné správy, umožní přístup veřejnosti, optimalizuje náklady a zacílí rozvojové aktivity.

Komunikační platforma s využitím UAP
Zřízením jednotného centrálního uložiště dat o území založených na UAP lze položit základ pro vybudování komunikační platformy, která bude sloužit jako podklad pro prostorové plánování a řízení rozvoje obce s rozšířenou působností. Zpřístupní a zefektivní komunikaci mezi veřejnou správou na úrovní obce s rozšířenou působností a obcemi ve správním obvodu. Umožní využití interaktivních analýz území pro další rozhodování managementu na obecní úrovni.
Centrální úložiště dat bude vycházet z územně analytických podkladu s rozšířením o data z dalších odborů obecního úřadu a údaje, které se pravidelně získávají od podřízených obecních úřadů. Bude docházet k pravidelné aktualizaci dat dle jejich charakteru.
Cílem celé platformy je vybudování nového manažerského informačního systému, který je schopný interaktivně reagovat na probíhající změny v území a zefektivnit řízení veřejné správy, optimalizovat náklady a přesně zacílit rozvojové aktivity bez zbytečných ztrát