Difference between revisions of "Algoritmizace prostorových úloh"

From Wikivyuka
Jump to: navigation, search
m
 
m
Line 1: Line 1:
 +
===Cíl předmětu===
 +
Předmět seznamuje studenty s pojmem algoritmu, jeho významem a způsoby popisu. Dále jsou uvedeny základní algoritmy prostorových úloh v geoinformatice a jejich vytváření pomocí algoritmů.
  
Pojem algoritmu, význam algoritmizace prostorových úloh v geoinformatice, požadavky na algoritmus, způsoby zápisu algoritmu, vytváření algoritmů, vývojový diagram. Základní vlastnosti jazyka Python, proč a k čemu lze používat Python. Proměnné, datové typy, operátory a výrazy, logické výrazy, čísla a řetězce, formátování. Seznamy (pole), n-tice a práce s nimi. Podmínky, cykly. Funkce, definice funkcí. Vektorová data – průsečík linií, bod v polygonu, průsečík polygonu s linií, překryvné operace s polygony, vzdálenost bodu od linie/polygonu, Thiessenovy polygony Generalizace linií. Grafy – reprezentace grafů, prohledávání do hloubky, prohledávání do šířky. Dijkstrův algoritmus - hledání nejkratší cesty v grafu. Interpolační metody. Rastrová data – práce s georeferencovaným rastrovým obrazem – obrazové vs. mapové souřadnice, zjištění hodnoty obrazového bodu na zadané souřadnici, afinní transformace. Reklasifikace rastrového obrazu, překryvné operace, mapová algebra, filtrování. Histogram rastrového obrazu – výpočet základních statistických charakteristik.
+
Zaměření vychází ze základních konstrukcí v programovacích technikách – sekvence, podmínky, cykly. Konstrukce jsou předvedeny v jazyce Java.
 +
Z oblasti vektorových datse jedná o průsečík linií, bod v polygonu, průsečík polygonu s linií, překryvné operace s polygony, vzdálenost bodu od linie/polygonu, Thiessenovy polygony. Generalizace linií. Základní úlohy z teorie grafů a vhodné algoritmy pro jejich řešení.  
 +
Rastrová data jsou zaměřena na práci s georeferencovaným rastrovým obrazem – obrazové vs. mapové souřadnice, zjištění hodnoty obrazového bodu na zadané souřadnici, afinní transformace. Reklasifikace rastrového obrazu, překryvné operace, mapová algebra, filtrování.

Revision as of 07:50, 8 September 2014

Cíl předmětu

Předmět seznamuje studenty s pojmem algoritmu, jeho významem a způsoby popisu. Dále jsou uvedeny základní algoritmy prostorových úloh v geoinformatice a jejich vytváření pomocí algoritmů.

Zaměření vychází ze základních konstrukcí v programovacích technikách – sekvence, podmínky, cykly. Konstrukce jsou předvedeny v jazyce Java. Z oblasti vektorových datse jedná o průsečík linií, bod v polygonu, průsečík polygonu s linií, překryvné operace s polygony, vzdálenost bodu od linie/polygonu, Thiessenovy polygony. Generalizace linií. Základní úlohy z teorie grafů a vhodné algoritmy pro jejich řešení. Rastrová data jsou zaměřena na práci s georeferencovaným rastrovým obrazem – obrazové vs. mapové souřadnice, zjištění hodnoty obrazového bodu na zadané souřadnici, afinní transformace. Reklasifikace rastrového obrazu, překryvné operace, mapová algebra, filtrování.