Algoritmizace prostorových úloh

From Wikivyuka
Revision as of 07:53, 8 September 2014 by Dur30 (talk | contribs)

Jump to: navigation, search

Obsah a cíle předmětu

Předmět seznamuje studenty s pojmem algoritmu, jeho významem a způsoby popisu. Dále jsou uvedeny základní algoritmy prostorových úloh v geoinformatice a jejich vytváření pomocí algoritmů.

Zaměření vychází ze základních konstrukcí v programovacích technikách – sekvence, podmínky, cykly. Konstrukce jsou předvedeny v jazyce Java. Z oblasti vektorových datse jedná o průsečík linií, bod v polygonu, průsečík polygonu s linií, překryvné operace s polygony, vzdálenost bodu od linie/polygonu, Thiessenovy polygony. Generalizace linií. Základní úlohy z teorie grafů a vhodné algoritmy pro jejich řešení. Rastrová data jsou zaměřena na práci s georeferencovaným rastrovým obrazem – obrazové vs. mapové souřadnice, zjištění hodnoty obrazového bodu na zadané souřadnici, afinní transformace. Reklasifikace rastrového obrazu, překryvné operace, mapová algebra, filtrování.

Požadavky na zápočet

Prezenční studium

  • 33 bodů - semestrální testovací úlohy - bude upřesněno na cvičeních.

Pro kombinované studenty

  • 33 bodů - semestrální testovací úlohy - bude upřesněno na cvičeních.

Literatura

de Smith, Goodchild, Longley: Geospatial Analysis, A Comprehensive Guide to Principles, Techniques and Software Tools Staňková, J.,Staněk, F.: Vytváření a realizace algoritmů. Skriptum VŠB, Ostrava Zhin, Li: Algorithmic Foundation of Multi_scale Spatial Representation. CRC Press, Taylor and Francis Group, Boca Raton, 2007. Herout, P.: Učebnice jazyka Java. KOPP, 2000.