GIS OSTRAVA 2008

VŠB - TU OSTRAVA, 27. - 30. 1. 2008

Abstract of paper No. 22
Title: GIS - NÁSTROJ PRO STUDIUM EKOTONŮ
GIS - TOOL FOR STUDY OF ECOTONS
Author(s): Pechanec, V. & Kiliánová, H.
Text:

Ekotony představují přechodová pásma mezi dvěma ekosystémy, vytvářejí také hraniční zónu mezi dvěma nebo více společenstvy. Ekotony jsou charakterizovány prostorem a časem, jež jsou vlastnostmi odrážející vzájemné interakce mezi hraničními jednotkami. Vlastnosti ekotonů jsou ovlivňovány fyzickogeografickými vlastnostmi a podmínkami území. Na ekotonech se projevují jako limity pro vegetaci, ovlivňují propustnost pro energii, hmotu a informace. Krajinná struktura je do značné míry odrazem stability a stálosti ekotonů. (Stabilitou je myšlena prostorová vytrvalost ekotonu, stálostí se myslí druhová vyrovnanost ekotonu). Pro studium vlastností ekotonů, jako významného prvku krajiny, v prostředí GIS se jeví jako výhodné vzhledem k možnostem, které GISy nabízí. Geografický informační systém, je komplexní informační systém umožňující správu, analýzu a vizualizaci prostorových dat. Přesné vymezení pojmu GIS je dnes téměř nemožné definovat při dynamickém rozvoji, který tato technologie prožívá. Systém zaznamenává údaje o vlastním objektu i jeho poloze a umí s těmito informacemi efektivně pracovat. Jednotlivé složky reálného světa mohou být v prostředí GIS uloženy v samostatných digitálních prostorových vrstvách. Tyto vrstvy je možno libovolně nakládat na sebe a odvozovat z nich nové informace. Vrstvy lze ukládat ve dvou základních podobách - vektorové a rastrové. Objekty vektorových prostorových vrstev můžeme rozčlenit na prvky bodové, liniové a plošné. Každý z těchto prvků je svým identifikačním číslem (ID number) navázán na databázi základních mapových informací. Potřebné geografické a tabulkové analýzy lze v GIS provádět prostřednictvím prostorových operací se základními mapovými informacemi daných prvků, uložených v digitálních prostorových vrstvách. V případě rastrových prostorových vrstev je jejich základem překrytí studované entity (=objekt, proces) pravidelnou sítí. Entita je pak popsána diskrétními hodnotami, které jsou vztaženy k polím této sítě. Polohová lokalizace entity je pak určena souřadnicemi polí, které ji představují. Takto popsanou entitu lze potom reprezentovat strukturou polí. Dělení prostoru je možno provádět pomocí pravidelného nebo nepravidelného rastru.
Příspěvek vznikl v rámci projektu GAČR č. 205/07/0821 Analýza a modelování dynamiky prostorových vazeb ekotonů v prostředí GIS.

GIS – tool for study of landscape.Ecotons are the boundary biocoenose which grow between more different biocoenoses. The boundary zone in the real landscape are created by the various types of scene. Mostly we are able to observe the gentle continuous change of biocoenoses and also the very fierce gradients. If we would like to analyse these types of biocoenoses using the GIS technologies, we have to find the sophisticated way how to explain and visualize them. It is neccesarry to have the reliable representation in order to make a analysis of contexts or in order to model the dynamics of the structure of the landscape.
Keywords: ecoton, structure of landscape, geographical information system.


Return to List of papers