GIS OSTRAVA 2008

VŠB - TU OSTRAVA, 27. - 30. 1. 2008

Abstract of paper No. 24
Title: HODNOCENÍ PODMÍNEK VYUŽITELNOSTI SYSTÉMU GPS JAKO ZDROJE GEOGRAFICKÝCH DAT PRO GIS V NP ČESKÉ ŠVÝCARSKO
SURVEY OF CONDITIONS ABOUT THE UTILITY OF A GPS SYSTEM AS A SOURCE OF GEOGRAPHICAL DATA IN THE ČESKÉ ŠVÝCARSKO NATIONAL PARK
Author(s): Miřijovský, J.
Text:

Mezi hlavní zdroje dat pro GIS zcela jistě patří také GNSS systémy. Z těchto systémů je nejvíce využíván americký NAVSTAR GPS. V tomto příspěvku se zabýváme hodnocením využitelnosti systému GPS jako zdroje geografických dat pro GIS v NP České Švýcarsko. Přestože morfologie tohoto území je z hlediska dostupnosti signálu GPS velmi složitá a míst s optimálním výhledem na nebe není mnoho, chce Správa NP využívat tento systém jako jeden ze zdrojů geografických dat pro GIS. Z tohoto důvodu zde proběhl výzkum, kterým jsme měli alespoň částečně definovat problémy týkající se sběru dat tímto systémem a nalézt na tyto problémy řešení. Vytipovali jsme 50 kontrolních bodů tak, abychom zahrnuli všechny typy povrchů NP. Samotné měření jsme rozdělili do dvou časových etap. První etapa byla neplánovaná a observace probíhaly ve zcela náhodný čas. Měření potvrdilo očekávání - výsledky z první etapy nebyly zdaleka dostačující a zaměření všech bodů trvalo 5 dní. Jako správné řešení problémů se složitou morfologií se ukázalo jedině plánování, které jsme provedli před druhou etapou. Před samotným měřením druhé etapy jsme tedy museli v terénu zaměřit sklonoměrem a kompasem horizont terénu a k tomu všechny překážky, které by bránily prostupu signálu. Získaná data jsme převedli do digitální podoby a podle aktuálního almanachu a souboru překážek jsme pro každý bod vykreslili graf PDOP. Během měření druhé etapy jsme se řídili těmito grafy tak, že observaci jsme provedli vždy v nejvhodnější čas pro daný bod. Přestože jsme museli nachodit mnohem více kilometrů, celková doba měření se zkrátila o více než dva dny. Všechna naměřená data byla následně korigována ze sítí CZEPOS a SOPAC pro vyloučení případných globálních chyb. Porovnání výsledků proběhlo nad leteckými snímky s prostorovým rozlišením 0,5 m na pixel a statistickým vyhodnocením s tvorbou chybových elips. Výsledky jednoznačně potvrdily důležitost plánování při měření v obtížném terénu a při použití diferenčních korekcí lze výsledky ještě zpřesnit.

Survey of conditions about the utility of a GPS system as a source of geographical data in the České Švýcarsko national park. GNSS systems are one of the main data sources for GIS, NAVSTAR GPS being the most used among them. In this paper we present a survey of the conditions about the utility of a GPS system as a source of geographical data in the České Švýcarsko national park. The České Švýcarsko National Park wants to use GPS system as one of the sources for geographical data for GIS, despite complicated morphology of this area. Getting a GPS signal is very complicated, because there are few places with optimal view-points to the sky. This is why we did the research aimed at defining problems linked to the collection of data, and finding possible solutions. We chose 50 points and tried to include all types of surfaces of the National Park. The measurements were divided into two main phases. The first phase was not planned, and the observation was carried out in undefined timeframes. The measurements confirmed our expectations for this phase - the localization of all points took five days, and the measurement results were insufficient. The planning which we did before the second phase turned out to be the right way to resolve problems with a complicated morphology. We used an inclinometer and a compass to locate the horizon of the terrain and other obstacles, which could disrupt the transmission of the signal. The obtained data were converted into a digital form, and a PDOP-graph was depicted for each measurement point, using actual almanac and obstacle-files. The PDOP-graphs showed us the optimal time for measurement for each point from the second phase. Although we had to march more kilometers, the elapsed time was cut down by more than two days. All the obtained data were corrected in accordance with CZEPOS and SOPAC to take into account the contingent global mistakes. We compared the results with aerial photographs with spatial resolution 0,5 m per pixel, and performed statistical analysis of the data. Our results clearly confirm the significance of planning when measuring in a terrain similar to the one in the České Švýcarsko National Park. We also recommend to use differential corrections.


Return to List of papers