Menu

 

Clever Maps

GEOINFORMATIKA.SK

zememeric.cz

geoinformace.cz

GISportal.cz

Exkurze

Národní superpočítačové centrum

Národní superpočítačové centrum při Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava provozuje superpočítač Salomon, který je 40. nejvýkonnějším superpočítačem na světě a byl dodán společností SGI. Teoretický výpočetní výkon superpočítače Salomon je 2 PFLOPS. Jeho výkon tak převýší současný ostravský superpočítač Anselm více než dvacetinásobně. Architekturou založenou na systému SGI® ICE™ X s nejnovějšími procesory Intel® Xeon® a koprocesory Intel Xeon PhiTM je ostravský superpočítač nejvýkonnějším strojem s tímto typem koprocesorů v Evropě.

Superpočítač Salomon podporuje různorodé vědecké projekty z mnoha oblastí, včetně kosmologie, astronomie, strukturálního inženýrství a mechaniky tekutých látek, geofyziky, klimatologie, molekulárního modelování, plazmové a částicové fyziky, informatiky a aplikované matematiky.

Z výzkumných projektů můžeme jmenovat například ladění katalyzátorů pro syntézu léčiv, šíření ultrazvukových vln lidským tělem při léčení nádorů, šíření tepla uvnitř planet a jejich měsíců, počítačový návrh léčiv, simulace sond pro řízení fúzních reaktorů, srážkovo-odtokové modely pro simulace povodní, simulace defektů ve výrobě ocelových plechů, výpočty pro léčení zlatého stafylokoka, predikce kontaktního únavového opotřebení a mnohé další.

Planetárium Ostrava

Planetárium Ostrava prošlo v nedávné době kompletní rekonstrukcí a pro veřejnost bylo znovu otevřeno v prosinci 2014. Budova hvězdárny a planetária, obklopená zelení, má třetí největší sál planetária o průměru 12,5 m a druhý největší projekční přístroj v České republice. Objekty jsou přístupné všem, kdo si chtějí rozšířit vědomosti o vesmíru.

Pravidelně zde mohou návštěvníci zhlédnout celou řadu komponovaných pořadů o různých astronomických tématech zaměřené na různé věkové a zájmové skupiny. Kromě astronomických pořadů jsou uváděny i hudební pořady, které jsou věnovány například klasické hudbě či jazzu. V sále pro 100 osob je na umělou oblohu promítáno asi 9000 hvězd, planety a další vesmírné objekty.

Jednou z našich nejvýraznějších a nejatraktivnějších novinek je Experimentárium. Tvoří jej interaktivní exponáty určené ke hravému poznávání přírodních zákonů a dějů, které najdete téměř po celé budově, včetně dříve nepřístupných místností.

Dolní oblast Vítkovice

Od 1. 5. 2015 je zpřístupněna Vysokou pec č. 1 včetně nové nástavby nyní s názvem Bolt Tower. „Adrenalinový“ okruh Vás zavede na vyhlídku až do výšky téměř 80m, dostanete se do nitra vysoké pece a dozvíte se vše o výrobě surového železa. Tento okruh bude součástí exkurze.

Nově je zpřístupněn další, tzv. Uhelný okruh, který Vás provede územím bývalého černouhelného dolu Hlubina s atraktivní návštěvou Těžní věže. Výklad je nejen o těžbě uhlí, ale také o jeho přeměně v koks a využití v souvislosti s vysokou pecí. Součástí trasy je i představení nově zrekonstruovaných objektů tohoto areálu včetně Jantarové lávky, která umožňuje průchod oběma částmi areálu přes koksárenské baterie.