Menu

 

G-Portál

GEOINFORMATIKA.SK

GeoBusiness

Slovo závěrem

Ve dnech 24. - 27. ledna 2010 se na půdě Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava uskutečnil 17. ročník mezinárodního Sympozia GIS Ostrava organizovaný Institutem geoinformatiky. Podtitul letošního ročníku zněl "GIS společně s dálkovým průzkumem Země a fotogrammetrií na cestě k digitálnímu světu". Na přípravě sympozia se kromě Institutu geoinformatiky také podílela Česká asociaci pro geoinformace (CAGI), Slovenská asociacie pre geoinformatiku (SAGI) a Internatinal Society for Photogrammetry and Remote Sensing (ISPRS). Záštitu nad sympoziem převzali rektor VŠB – Technické univerzity Ostrava prof. Ing. Tomáš Čermák, CSc., děkan Hornicko-geologické fakulty VŠB – TU prof. Ing. Vladimír Slivka, CSc., Dr.h.c.a hejtman Moravskoslezského kraje Ing. Jaroslav Palas. Důstojné prostory pro setkání 268 registrovaných účastníků sympozia poskytla Nová aula VŠB – Technické univerzity Ostrava. Účastníci letošního sympozia se sjeli ze 14 zemí, kromě České republiky a Slovenska také z Polska, Španělska, Německa, Maďarska, Ruska, Itálie, Egypta, Finska, Švédska, Švýcarska, Rakouska a Velké Británie, a to jak z řady vysokých škol a univerzit, tak z oblasti výzkumných institucí, veřejné správy i firem (procentuální zastoupení je patrné z grafu).

Předkonferenční část programu začala již v neděli 24.1. třemi semináři na téma WFS a WMS v prostředí open source, zpracování dat z LIDARu a hydrologické a environmentální modelování, o které byl obrovský zájem. Především kapacita posledně jmenovaného semináře nebyla schopna pokrýt poptávku zájemců. Pondělní dopoledne patřilo opět semináři s názvem „Hydrologické a environmentální modelování s využitím GIS“ a firemnímu workshopu firmy T-MAPY.

Slavnostní zahájení za účasti rektora VŠB-Technické univerzity Ostrava prof. Ing. Tomáše Čermáka, CSc. odstartovalo hlavní část sympozia. V úvodním bloku byly předneseny tři klíčové příspěvky. Dr. Zbyněk Malenovský z univerzity v Curychu vystoupil s příspěvkem Imaging Spectroscopy of Vegetation Photosynthetic Activity. Dr. Eva Kubátová z Ministerstva vnitra ČR představila novou politiku státu v oblasti prostorových dat. Prof. Anders Östman z univerzity ve švédském Gävle přednesl zajímavý referát s názvem Network for testing GI services.

Další program sympozia již probíhal ve dvou, v úterý pak ve třech paralelních sekcích. V aplikačním bloku v českém jazyce bylo do programu zařazeno 41 referátů, ve výzkumném recenzovaném bloku v anglickém jazyce bylo 55 referátů. Vzhledem k podtitulu letošního ročníku sympozia byla nejhojněji zastoupena sekce Remote Sensing and Photogrammetry ve výzkumném bloku. Z poměru zastoupení příspěvků v aplikačních sekcích vyplývá, že GIS a prostorová data ve veřejné správě a problematika využití GIS ve vodním hospodářství jsou velmi aktuálními a diskutovanými tématy. V rámci programu vystoupili se svými firemními příspěvky také společnosti GEODIS Brno, GEFOS, INTERGRAPH CS a ARCDATA PRAHA. Zajímavý příspěvek o svých zkušenostech z univerzity v Nairobi přednesl prof. Gottfried Konečný, emeritní profesor univerzity v Hannoveru.

Nedílnou součástí sympozia je také posterová sekce, ve které bylo prezentováno 16 posterů. Tyto byly zařazeny do soutěže o certifikát na luxusní autobusové linky Student Agency Express po Evropě a dárek od portálu Geoinformatika.sk. Podobně jako v minulém ročníku i letos bylo možné hlasovat přes internetový portál. Vítězem se stal poster s názvem „Modelling of erosion-sedimentation processes causses by extreme hydro-meteorological situations using GIS“ autorského kolektivu Boris Šír, Jozef Richnavský a Peter Bobáľ (výsledky je možno shlédnout na portálu Geoinformatika.sk). Z řad hlasujících byl vylosován majitel druhého certifikátu od STUDENT AGENCY, kterým se stala Lucie Kondrová.

Pro velký zájem v minulém ročníku byla i letos do úterního programu zařazena exkurze do Národního dopravního informačního a řídícího centra (NDIC), které bylo otevřeno v Ostravě 11. září 2008, a jehož zřizovatelem a provozovatelem je Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Poslední den sympozia měli účastníci možnost navštívit workshop společnosti ARCDATA PRAHA vztahující se k představení nových možností produktů ArcGIS a ENVI. V odpoledních hodinách byl připraven seminář na téma Tipy a triky pro vizuálně pěknou mapu s využitím ArcGIS Desktop 9.3 (garantem Ing. David Vojtek, Ph.D.), o který byl také obrovský zájem.

V průběhu sympozia se konal seminář VESTA-GIS změřený na celoživotní vzdělávání v oblasti GIS. Jehož základním cílem bylo informovat o probíhajícím evropském projektu VESTA-GIS, informovat o možnostech jeho využití a diskutovat stav profesního a celoživotního vzdělávání v oblasti GIS v České a Slovenské republice. V rámci semináře vystoupil prof. Anders Östman a představil jak samotný projekt, tak příklady školících modulů v Gävle, Berlíně a Dublinu. V dalším programu vystoupili zástupci z řad akademiků i zástupců firem a představili svůj pohled na celoživotní a zejména odborné vzdělávání v této oblasti. Vyvrcholením semináře byla diskuse k otázkám současného stavu odborného (profesního) vzdělávání v oblasti GIS, role VŠ, firem a dalších institucí (např. CAGI, SAGI) v tomto procesu, co nejvíce chybí k zlepšení a zefektivnění stavu odborného vzdělávání a přínosy projektu VESTA-GIS.

Protože sympozium není jen o prezentování výsledků, ale také o čerpání nových myšlenek, získávání kontaktů a neformálním setkání odborníků z různých oblastí a institucí, bylo zpestřeno dvěma společenskými večery. První se konal v prostorách Nové auly a zpříjemnila jej cimbálová muzika Lipka, druhý pak na Hvězdárně a planetáriu J.Palisy, kde účastníci zhlédli program Skrytá krása vesmíru, a za asistence demonstrátorů měli možnost pozorovat mrazivou hvězdnou oblohu.

V dnešní době je však třeba říct, že by bylo jen velmi obtížné uskutečnit sympozium bez vydatné podpory sponzorů a mediálních partnerů, kterými byli Gefos - komplexní služby v oboru geodézie a fotogrammetrie a obchodní zastoupení Leica Geosystems, Digis, ARCDATA PRAHA, T-MAPY, INTERGRAPH CS, STUDENT AGENCY, GEODIS a Taylor & Francis. Mediálními partnery byl GEOBUSINESS, Geoinformatika.sk a GPortál. Tímto jim také chceme poděkovat.

Děkujeme všem účastníkům sympozia, kteří si našli čas a přijeli na každoroční ostravské setkání i přes letošní extrémní zimní podmínky. Věříme, že každý z Vás si odnesl se sympozia něco nového ať v podobě nových myšlenek, vizí a nápadů nebo nových kontaktů.

za programový výbor Sympozia GIS Ostrava 2010
doc. Dr. Ing. Jiří Horák

za organizační výbor Sympozia GIS Ostrava 2010
Ing. Lucie Hrubá