Menu

 

G-Portál

GEOINFORMATIKA.SK

GeoBusiness

Firemní semináře

ERDAS meets Remote Sensing and Photogrammetry towards to the Enterprise solutions (garant Ing. Jarmil Vyčítal, Ph.D., T-Mapy spol. s r.o.) (po. 9:00 - 12:00)

Anotace

Možnosti pokročilé práce s rastrovými daty v prostředí ArcGIS 9.4 a v produktech ENVI a ENVI EX (garant Ing. Radek Kuttelwascher, Mgr. Lucie Patková, ARCDATA Praha spol. s r.o.) (st. 9:00 - 12:00)

Rastrová data již delší dobu tvoří nedílnou součást každého GIS. V mnoha případech zatím uživatelé pracují s leteckými snímky, které slouží pouze jako podklad – informace o rozložení objektů v daném území. Z rastrových dat, především družicových snímků, ale můžeme zjistit mnohem více důležitých informací.

Rostoucí význam a možnosti použití DPZ reflektuje i vývoj ArcGIS Desktop, který bude ve své nejnovější verzi (9.4) obsahovat řadu specializovaných nástrojů pro práci s rastrovými daty. Tyto nástroje budou sdruženy v novém pracovním prostředí Image Analysis window.

Pro pokročilejší analýzy dat DPZ nabízíme software ENVI a ENVI EX, jejichž velkou výhodou je množství formátů, které mohou načítat a zpracovávat. Důraz je kladen na spektrální a především na hyperspektrální analýzy obrazu. ENVI a ENVI EX nabízí nástroje pro výpočty klasifikací, detekce změn mezi snímky z různých časových období, extrakci prvků, ortorektifikaci, tvorbu digitálních modelů, možnost provádět atmosférické korekce, a navíc poskytuje speciální nástroje pro určení zdraví lesa nebo vegetačního stresu.

Samozřejmostí je úzká spolupráce se systémem ArcGIS. ENVI podporuje vrstvy ArcGIS, které je možné jednoduše přetáhnout do ENVI se zachováním vlastností a symboliky. Navíc ENVI využívá tiskové šablony ArcGIS pro tvorbu mapových výstupů a samotný tisk výsledných map. Vzhledem k vzrůstajícímu využití rastrových dat stoupá poptávka po řešení pro celé společnosti a pro síťové uživatele. Odpovědí na tento trend bude nový produkt nad serverovou technologií ArcGIS s názvem ENVI ES.

Semináře

WFS a WMS v prostředí open source (garant Ing. Jan Růžička, Ph.D.) (ne. 14:00 - 17:00)

Cílem semináře je seznámit účastníky s možnostmi publikování geodat v souladu se specifikacemi WFS (Web Feature Service) a WMS (Web Map Service) s využitím open source nástrojů. Seminář bude zaměřen především prakticky, kde si účastníci budou moci vyzkoušet práci v prostředí nástrojů UMN MapServer a GeoServer.

Seminář je určen pro všechny, kteří mají zájem seznámit se s možnostmi těchto nástrojů v oblasti uvedených specifikací. Pro účastníky je nutná znalost základů jazyka XML (nebo alespoň HTML), základů protokolu HTTP a základů operačního systému GNU/Linux.

Délka: 3 hodiny

Zpracování dat z LIDARu v prostředí ArcGIS 9.3 (garant Ing. David Vojtek, Ph.D.) (ne. 14:00 - 17:00)

Během semináře si účastníci vyzkouší zpracovat LIDARová data ve formátů LAS (LIDAR Data Exchange Format Standard) v prostředí ArcGIS 9.3. Obsah semináře bude pokrývat různé aspekty práce s LIDARovými daty:

U účastníků semináře nejsou vyžadovány předchozí znalosti práce v prostředí ArcGIS Desktop.

Délka: 3 hodiny

Tipy a triky pro vizuálně pěknou mapu s využitím ArcGIS Desktop 9.3 (garant Ing. David Vojtek, Ph.D.) (st. 14:00 - 17:00)

Seminář je zaměřen na praktické představení těch kartografických nástrojů ArcGIS, které nejsou běžnými uživateli používány při tvorbě map. Účastnící semináře se seznámí s nástrojem Cartographic representation, Maplex a dalšími nástroji a jejich použitím v praktických příkladech.

V rámci semináře si účastníci například vyzkouší:

Upozornění: Seminář není zaměřen na teoretické aspekty tematické kartografie! U účastníků semináře je předpokládána základní znalost práce v prostředí ArcMap a práce s Personal Geodatabase nebo s File Geodatabase.

Délka: 3 hodiny

Hydrologické a environmentální modelování s využitím GIS – blok A (garant RNDr. Jan Unucka, Ph.D.) (ne. 14:00 - 17:00)

1.Problematika hydrometeorologických extrémů, úloha HPPS v rezortu Mze a MZP, sběr dat, úloha GIS v hydrologii, vodním hospodářství a protierozní ochraně

Kurz seznámí s problematikou environmentálního modelování s hlavním akcentem na modelování hydrologické. Uvede do legislativního rámce hydrologické prognózy a modelování, seznámí se správci adekvátních dat v jednotlivých rezortech, možnosti jejich pořízeni a následně jejich samotnou implementaci na úrovni numerických modelu. Hydrometeorologické extrémy budou nastíněny v multidisciplinárním kontextu a diskutovány možnosti prevence proti těmto typům rizik.

2.Srážkoodtokové modelování, vybodování semi- a distribuovaných modelů s pomocí GIS, hydrologické analýzy v ArcGIS a GRASS

Praktická část kurzu seznámí se schematizaci hydrologických (zejména srážkoodtokových) modelů s pomoci GIS (platformy ESRI a GRASS), hydrologickými analýzami a základními komponentami srážkoodtokových modelů. Důraz bude kladen na vybudování a spuštění vlastního modelu tak, aby účastník kurzu absorboval nezbytné pensum znalosti pro další samostatnou práci se srážkoodtkovými modely různých typů zaměření.

3.Dynamické erozní modely a možnosti stanovení míry eroze s jejich pomocí

Další část kurzu naváže na blok srážkoodtokového modelování analýzou vodní eroze v zájmovém území s pomoci dynamických erozních modelů. Bude diskutována i rozšířena univerzální rovnice ztráty půdy a její modifikace (RUSLE) a nastíněny výhody použití sofistikovanějších nástrojů. S využitím GIS bude absolvent schopen stanovit a vizualizovat míru odnosu půdních částic ze zájmového území s využitím různých metod.

Hydrologické a environmentální modelování s využitím GIS – blok B (garant RNDr. Jan Unucka, Ph.D.) (po. 9:00 - 12:00)

1.Hydrodynamické modely, výstavba HD modelu s pomocí GIS, analýzy proudění vody a stanovení záplavových území

Tento kurz seznámí účastníky se základy hydraulického (hydrodynamického) modelování tak, aby byl absolvent schopen použít adekvátní nástroj a metody, analyzovat transport vodní masy v korytech toku a případně v technických objektech a s pomoci GIS postprocesingu provést analýzu záplavových zón pro vybrané odtokové situace. GIS je také využit při výstavbě (schematizaci) hydraulického modelu, tak aby byl absolvent kurzu schopen efektivně využívat kombinace GIS a numerických hydrologických modelů.

2.Stanovení eroze, transportu a akumulace sedimentů v hydrodynamických modelech

Tento kurz kombinuje metody a přístupy dynamického erozního a hydraulického modelování. Je zde detailně řešen jak transport sedimentu v tocích, tak dnová a břehová eroze v korytech vodních toků. V režimech ustáleného a neustáleného proudění účastník provede analýzy transportu sedimentu a plaveninového režimu pro krátkodobé epizody i dlouhodobé scénáře.

3.Pokročilé techniky modelování, kalibrace modelu, kombinace datových vstupů pro dosažení efektivního výsledku, další aplikace GIS a modelu pro řešení environmentálních problémů

Kurz shrnuje poznatky s předchozích kurzů jednotlivých bloku. Jsou zde revidovány přístuy k využití jednotlivých typů modelů, výhody i slabá místa využití těchto nástrojů. Takže je účastník seznámen s principy volby vhodného nástroje, postupu, kalibrace modelu a využití kombinace více druhů a typů programových prostředků.