Menu

 

Autodesk

GEOINFORMATIKA.SK

GISportal.cz

Semináře a exkurze

Jak zkrotit rastry - seminář společnosti ARCDATA PRAHA (Ing. Radek Kuttelwascher, Mgr. Lucie Patková, st. 10:00 - 12:00)

Rastrová data jsou důležitou, ač mnohdy trochu opomíjenou složkou každého GIS. Neslouží pouze jako podklad pro vylepšení vzhledu mapy, jsou i neocenitelným a nenahraditelným zdrojem informací o území. Práce s těmito daty má však svá specifika: vzhledem ke značným datovým objemům je třeba nalézt vhodný způsob jejich uložení, sdílení a zobrazování. Pro získání informací z rastrových dat je také nutná jejich náležitá příprava a volba vhodných nástrojů pro zpracování apod. Cílem semináře proto bude poskytnout souhrnný přehled možností práce s rastrovými daty v systémech ArcGIS a ENVI.

Nové možnosti pro ukládání a sdílení dat dálkového průzkumu Země (garant agentura CENIA, česká informační agentura životního, st. 10:00 - 11:30)

CENIA, česká informační agentura životního prostředí buduje v rámci projektu Archiv geoportál datové úložiště pro data z pozorování Země. Datové úložiště umožní uživatelům z veřejné správy, soukromé i akademické sféry archivovat satelitní i radarová data a letecké snímky a následně je zpětně využívat pro vlastní potřebu, potřebu svého úřadu/firmy nebo na základě odsouhlasených elektronických žádostí data zpřístupňovat i dalším zájemcům. Takto archivovaná data budou opatřena metadaty s licenčními smlouvami k datům a rychlými náhledy na data. Informace budou shromážděny ve veřejně přístupném katalogu, vyhledaná data budou rovnou zobrazovat, k jakým účelům smí být dále využita. Náhled na data bude možno zobrazit v náhledovém okně, území pokryté snímkem pak v okně mapovém.

Jedním z cílů, které si tento projekt klade, je vybudování centrálního skladu dat z pozorování Země z území České republiky. Záměrem je zajistit časově kontinuální a technicky udržitelný přísun dat, nad kterými budou vytvářeny jednak politiky životního prostředí, jednak aplikace využitelné pro služby v tematických oblastech dotýkajících se zemského povrchu, krizových situací, atmosféry, ale i bezpečnosti nebo změn klimatu. Projekt předpokládá ukládání dat z družic Sentinel 1-5, které by měly být postupně vypouštěny od poloviny roku 2013 v rámci evropského programu Globálního monitorování životního prostředí a bezpečnosti (GMES - Global Monitoring for Environment and Security), k jehož plnění se vláda ČR zavázala ve svém usnesení č.1469 dne 20.12. V současné době probíhají na úrovni EU aktivní jednání o možnostech a podmínkách otevřeného, plného a bezplatného zpřístupnění dat z nově budovaných evropských družicových systémů pro potřeby veřejné správy, akademické sféry a výzkumu v členských zemích EU. Sentinely jsou však jen jedním typem dat, která mohou být ukládána. Obecně půjde o různé typy satelitních a radarových snímků, významnou část dat budou tvořit ortofota z různých časových období.

V rámci semináře budou představeny technické detaily řešení pro datové úložiště, zároveň se však dozvíte, v jakém stavu jsou jednání o vývoji datové politiky a možnostech zpřístupnění dat poskytovaných Evropskou vesmírnou agenturou (ESA – European Space Agency) ve spolupráci s Evropskou Komisí. V krátkosti budou představeny vlastnosti budoucích evropských družic Sentinel a podána informace o současných možnostech stahování dat dálkového průzkumu zdarma.

Během diskuse se rádi dozvíme, jaký je váš názor na vznikající archiv.

Geography Markup Language (garant Ing. Jan Růžička, Ph.D., VŠB - TUO, ne. 14:00 - 17:00)

Jazyk GML specifikovaný Open Geospatial Consortiem umožňuje komplexním způsobem popisovat prostorová data. Díky této vlastnosti se nejedná o jazyk triviální a pro jeho plné pochopení je nutná alespoň základní znalost jazyka pro definování XML schémat (XML Schema Definition). Účastníci semináře se seznámí se základy jazyka XSD, na příkladech využití pro GML. V případě GML bude krátká část věnována verzi 2 tohoto jazyka, se kterou se však ještě velmi často můžeme setkat v některých implementacích. Hlavní část semináře bude věnována příkladům popisu prostorových dat ve verzi 3, která je dnes vyžadována např. některými implementačními pravidly směrnice INSPIRE. Účastníci se pomocí příkladů seznámí s celou škálou různých možností využití GML 3. Rovněž bude pomocí příkladů ukázáno jakým způsobem efektivně vytvořit GML 3 z ESRI Shapefile formátu.

Úvod do Oracle Locator (garant Ing. Karel Janečka, Ph.D., ZČU v Plzni, st. 9:00 - 12:00)

Cílem semináře je přiblížit účastníkům technologii Oracle Locator a nastínit její možnosti pro správu prostorových dat. Oracle Locator je nadstavba databázového systému Oracle pro správu prostorových dat. Účastníci si během semináře prakticky vyzkouší použití objektového datového typu SDO_GEOMETRY pro uložení vícerozměrných prostorových dat, vytvoření a použití prostorového indexu či základní dostupné prostorové operátory. Pozornost bude rovněž věnována načtení existujících dat z formátu shapefile. Výhodou technologie Oracle Locator je skutečnost, že je standardní součástí Oracle XE, což je volně stažitelná verze databázového systému Oracle. Vhodná je základní znalost jazyka SQL a relačních databázových systémů.

Základy mobilního mapování na platformě ArcGIS Mobile 10 (garant Ing. David Vojtek, Ph.D., po. 9:00 - 12:00 a st. 9:00 - 12:00)

Seminář bude zahájen teoretickou prezentací. V následujících částech se účastníci semináře prakticky seznámí se základní konfigurací a nastavením programových komponent nezbytných pro zprovoznění Mobilních geoinformačních technologií postavených na platformě ArcGIS Mobile (ArcSDE + MS SQL, ArcGIS Server, ArcGIS Mobile). Součásti semináře bude příprava a konfigurace projektů v ArcMap a služeb na straně ArcGIS Serveru, které jsou nezbytné pro vlastní publikování a on-line sběr prostorových dat. Seminář bude také zahrnovat přípravu mobilního klienta na platformě ArcGIS Mobile.

Posluchači si vyzkouší sběr prostorových dat v rámci cvičného projektu, který budou v průběhu celého semináře vytvářet. Vlastní mapování nebude probíhat ve venkovních podmínkách, ale bude plnohodnotně ilustrovat možnosti předváděné technologie prostřednictvím.

Každý z účastníků semináře, bude mít k dispozici své vlastní virtualizované prostředí (limit pro počet účastníku), ve kterém bude pracovat.

Počet míst pro seminář: 12

Požadavky:

Odhadovaný časový rozsah: 8 x 45 minut (časový rozsah semináře bude upřesněn)

Publikovanie dát s pomocou softvéru GeoServer (garant Ing. Branislav Devečka, po. 9:00 - 12:00)

Seminár je rozčlenený do dvoch časti. Prvá časť sa bude zaoberať základnou pracou s PostGIS databázou, vytvorenie priestorovej databázy, naplnenie databázy, a základne princípy. Druha časť seminára sa bude zaoberať pracou z nástrojom GeoServer, prepojenie s PostGIS, nastavenie pre GeoServer a nastavenie zobrazovania jednotlivých vrstiev. V prípade záujmu, budú vysvetlená základná syntaxe jazyku SLD.


Exkurze do Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje

Popis