Abstrakty

Bakalářské práce
Počet přihlášených soutěžících: 13
Jakub Trojan
Geografický ústav Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně
Vývoj využití ploch okolí Černovického hájku a jeho kvantifikace
Land use changes in Černovický hájek region and their quanification
Studium změn využití ploch lokálního měřítka je demonstrováno na modelovém výřezu území, které je tvořeno "obalovou zónou" o poloměru 500 m, v jejímž středu leží regionální biocentrum Černovického hájku (lokalita jižního Brna). Dostupné staré topografické mapy středního měřítka jsou podkladem pro identifikaci změn v krajině na bázi analýzy 8 časových řezů. Změny ve využití ploch jsou kvantifikovány kvalitativně (typem změny) a kvantitativně (počtem změn). Za dostatečně přesné homogenizace dat je využito nástrojů overlay algebry ke studiu změn využití ploch ve vztahu k nadmořské výšce a svažitosti terénu. GIS analýzy jsou doplněny terénním mapováním.
Local context of land use changes is demonstrated at model locality which could be delimitated as buffer zone (radius 500 m) around regional biocenter called "Černovický hájek" (southern Greater Brno area). Main research is based on analyses of historical maps land use utilization in Černovický hájek region at eight time segments. Changes in land use are quantified by qualitative (change type) and quantitative (number of changes) methods. Overlay algebra (using DEM) gives the possibility to show changes in the slope and elevation of each land use polygon (if data are well homogenized). GIS analyses are extended by terrain mapping.
Radek Fujak
VŠB-TUO
3D model ostravských areálů VŠB pro Google Earth
3D model Ostrava's campuses of VŠB for Google Earth
Práce se zabývá 3D vizualizací budov všech ostravských areálů VŠB-TUO v aplikaci Google Earth. Vektorizace budov byla provedena nad leteckým snímkem publikovaným prostřednictvím služby WMS v programu ArcGIS. Pomocí pluginu SketchUp6ESRI byla provedena konverze dat do prostředí programu Google SketchUp, kde následovalo vymodelování všech areálů v detailech map v měřítku 1:1000. Vizualizace 3D modelů areálu se prováděla za mocí KML formátu v aplikaci Google Earth, kde byly doplněny základní informace o objektech VŠB-TUO (prostřednictvím bodů) a fotografie jednotlivých budov.
This literary work discuss about 3D visualization all Ostrava's campuses of VŠB-TUO in aplication Google Earth. Digitizing has been made by program ArcGIS and by help air photo published by WMS. With the aid of Google SketchUp, where ware modeled all Ostrava's campuses in details corresponding with maps on a scale 1:1000. Visualization 3D models were mady by help KML format in Google Earth aplication, where were add basic informations about camoses of VŠB-TUO (by vertexs) and photos of singles buildings.
Ondřej Sadílek
UP Olomouc
PLÁN PARKŮ FILOZOFICKÉ FAKULTY UP OLOMOUC S 3D VIZUALIZACÍ
PARKS PLAN OF PHILOSOPHICAL FACULTY OF PALACKY UNIVERSITY OLOMOUC WITH 3D VISUALIZATION
Práce se zabývá zaměřením všech stavebních a parkových prvků v parcích FF UP Olomouc pomocí totální stanice Trimble 5503 DR Standard. Pro přesnou lokalizaci těchto měření byla použita diferenční GPS Ashtech ProMark 2 a postprocessingovým zpracováním, s využitím virtuálního RINEXu, ještě zpřesněna. Na základě těchto měření byl v software ArcGIS 9.3 – ArcInfo vytvořen plán parků. Tento plán byl ve formátu DWG importován do software Google SketchUp 6, kde byl vytvořen 3D model. Pro dokresleni okolní krajiny byly vymodelovány i přilehlé lowpoly objekty. Výsledkem práce je KMZ soubor spustitelný v Google Earth a natočený průlet 3D modelem.
The work deals with alignment of all structural and park items in FF UP Olomouc parks using the total station Trimble 5503 DR Standard. For the precious localization of these measurements was used differential GPS Ashtech ProMark 2 with postprocessing, with utilization virtual RINEX more specified. On the base of these measurements the plan of the parks in the ArcGIS 9.3 – ArcInfo software was created. This plan was imported into the Google SKetchUp 6 software where the 3D model was created. For the sketching in the surrounding landscape also the neighbouring lowpol objects were modeled. The result of the work is KMZ file able to run in Google Earth and picturing transit through 3D model.
Michal Samiec
Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava
Návrh geografického informačního systému pro odbor školství, mládeže a sportu Moravskoslezského kraje
Proposal of Geographic Information System for school and sport department of Moravian-Silesian Municipality
Práce řeší v první části analýzu využitelnosti úloh geografického informačního systému na odboru školství, mládeže a sportu, ve druhé části je řešen návrh fungování GIS pro potřeby tohoto konkrétního odboru a v poslední fázi byla společně s pracovníky úřadu provedena implementace některých úloh, které byly na tomto odboru vybrány jako vhodné z hlediska spravování geografickým informačním systémem. Část práce věnovaná návrhu fungování GIS na odboru školství, mládeže a sportu může být využita při případném budování geografického informačního systému pro potřeby odboru v budoucnu.
The first part of the thesis includes the analysis of the extent of using specific GIS tasks in the School and Sport Department, while in the second part one can find the sample project of GIS designed to meet the needs of the Department. The last part of the thesis is concerned with the implementation of the GIS tasks, which can be supervised by this system. The part of the thesis that includes the sample project of using GIS in the School and Sport Department can be helpful in creating the Geographical Information System in the future.
Petra Sádovská
Univerzita Palackého v Olomouci
Geomarketingové analýzy a jejich aplikace v Olomouci
Geomarketing's analysis and their applications in Olomouc
Práce je zaměřená na zpracování geomarketingových analýz v prostředí GIS aplikovaných na problematiku dětských hřišť a sportovních center v Olomouci. Hlavním cílem bylo nalézt nejvhodnější lokality pro jejich optimální umístění. V obou případech byla použita Map Algebra, kde se vynásobily vybrané vrstvy optimálními váhami a následně se sečetly. Pro vizualizaci optimálního umístění dětských hřišť byla použita extenze Repeating Shapes, která rozdělila území na čtverce o rozloze 9 hektarů. Tím byla docílena přesnější lokace pro umístění. Důležitou součástí analýz sportovních center bylo dotazníkové šetření, jehož výsledky z části ovlivnilo výběr vrstev vstupujících do Map Algebry, a tím i konečný výsledek.
Bachelor thesis is focused on processing geomarketing’s analysis in GIS applied to children’s playgrounds and sports centers in Olomouc. The main aim was to find their optimal location. In both cases was used Map Algebra, where chosen layers were multiplied with optimal scales and then counted. To visualization of optimal location of children’s playgrounds was used extension Repeating Shapes. Extension divided the territory on squares with an area of 9 hectares and the location for optimal place was more accurate. Important part of the sports centers analysis were checklists. The results from checklist partly influenced the choosing layers, which were entering Map Algebra. Also the final results were influenced by this checklist.
Kristýna LEIMEROVÁ
Univerzita Palackého v Olomouci
Možnosti tvorby digitálního modelu reliéfu ze stereopáru senzoru Aster v prostředí Erdas Imagine
Possibilities of digital relief model creation from Aster senzor stereopaire in Erdas Imagin environment
Práce se zabývá tvorbou digitálního modelu reliéfu za použití stereopáru senzoru Aster. Oblast na snímku se nachází v jihozápadním Mongolsku. Vstupní referenční body byly poskytnuty Českou geologickou službou (ČGS), které byly přímo na místě zaměřeny přijímačem gps v letech 2003 - 2006 během prací na projektu Geologické mapování Mongolského Altaje v měřítku 1 : 50 000. Bylo vytvořeno šest různých DMR, které se liší svým prostorovým rozlišením a použitým detailem stereopáru. Velikost pixelu je 45, 90 a 160 metrů při použití 100% nebo 50% detailu snímku. Pro verifikaci vzniklých modelů byl použit výřez výškového modelu pro danou oblast Shuttle Radar Topography Mission (SRTM).
This work deals with creation of digital relief model from Aster senzor stereopaire. The area is located in southwest Mongolia. Input reference points were provided by Česká geologická služba (ČGS), which were aimed directly by gps reciever in years 2003 - 2006 during works on project Geological Mapping of Mongolian Altai in scale 1:50 000. Six different DMR were made, which differs by their spatial resolution. Size of pixel is 45, 90 and 160 meters with 50% or 100% image detail. Shuttle Radar Topography Mission (SRTM) data was used for verification of each model.
Martina Dohnalová
Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava
Manažerský GIS
Managerial GIS
Cílem je vytvořit prostředek, který přesvědčí manažery, aby ve své firmě používali GIS technologie a dalším cílem je uspokojit potřeby krajského úřadu MSK. Práce analyzuje statistická data formou tematických map. Tematické mapy jsou tvořeny pro krajský úřad MSK. Z toho důvodu jsou vytvářeny zcela podle požadavků konzultanta krajského úřadu. Zpracovaná data byla vybrána ze statistických ročenek Bulletin2007 a Bulletin2008. Data se vizualizovala v prostředí ArcMap. Jako prostředek přesvědčující manažery byla zvolena webová aplikace. Nedílnou součástí jsou mapy vytvořené pro krajský úřad, jako ukázky možných výstupů z prostředí GIS technologií a dále výhody a informace o GIS technologiích a i následná implementace GIS do firmy. Cílem práce není návrh a implementace vybraných GIS úloh, ale návrh a implementace školícího prostředku pro manažery.
Goal is to create and instrument to convince managers to use GIS technologies and the next goal is to meet the Leeds of the regional office of MSK.This work analyzes statistical data through thematic maps. Thematic maps are made for the Regional Office of MSK. For this reason, are created entirely in accordance with the requirements of the consultant's regional office. Processed data was collected from statistical yearbooks Bulletin2007 and Bulletin2008. Data were visualitated in ArcMap. As a tool of convincing managers a web application was selected. An integral part are the maps created for the regional office, as examples of possible outcomes of GIS technologies and the benefits and information about GIS technologies and also following implementation of GIS into a company. The aim of this work is not the design and implementation of selected GIS tasks, but the design and implementation of training tools for managers.
Tomáš KŘIVKA
UP Olomouc
Geostatistická analýza sesuvného hazardu v oblasti severních Chřibů
Geostatistical analysis of landslide hazard in the north of the Chřiby mts.
Je zřejmé, že výskyt svahových nestabilit v terénu není nahodilý. Má na něj vliv řada faktorů, které ve vzájemné kombinaci determinují lokalitu k náchylnosti k sesouvání. Jestliže budeme statisticky analyzovat jednotlivé faktory v místech sesuvů, dojdeme k poznatkům, které určí, jaké hodnoty faktory nejčastěji doprovázejí sesuvy. Vyhledáváním podobných hodnot parametrů a jejich kombinací mimo sesuvy dojdeme k místům, která jsou z hlediska svahových nestabilit nejrizikovější. V analýze byly použity vrstvy sklon, orientace a délka svahu, geometrické formy reliéfu, současné využití země a geologická mapa. K dosažení výsledných map sesuvného hazardu byla použity dvě metody. První, bivariační, kdy váha faktorů byla stanovena pomocí entropie, a druhá, multivariační, která zohledňuje případnou interakci mezi jednotlivými faktory. Obě metody byly nakonec porovnány.
It is obvious, that slope unstability occurrence is not accidental. It is influence by many factors, which determinate locality to sliding in mutual combination. By statistical analyzing of particular factors in places of slides, we can reach pieces of knowledge, which parameter values often go with slides. By searching similar parameter values and their combinations out of slides, we can find place with high landslide risk. There were used layers of slope, aspect and lenght of slope, geometric form of relief, landuse and geologic map in the analysis. There were also used two methods to reach the final map. The first one, bilateral, where stress of factors was set by entropy. The second one, multilateral, which tooke note of incidental interaction between particular factors. Both of those methods were compared at the end.
Róbert Jarný
Technická univerzita vo Zvolene
Kamerové monitorovacie systémy a ich uplatnenie v ochrane proti požiarom
Camera monitoring systems and their use in fire protection
Cieľom tejto práce je poskytnúť prehľad o lesných požiaroch a ich modernom včasnom detekovaní pomocou moderných informačných a komunikačných technológii. Systémy umožnia zvýšiť presnosť plánovania a logistiky pomocou špeciálne vyvinutých softvérov. Umožnia tiež preberať presnejšie údaje, ktoré sú potrebné pre krízové riadenie, využívajú informácie z ich monitorovací a riadiacich systémov. Zjednodušia sa administratívne a tak isto prevádzkové činnosti pre ľudí v monitorovacom centre. Riešenia a metódy niektorých kamerových monitorovacích systémoch vychádzajú zo zahraničných kamerových monitorovacích systémov. Najdôležitejší faktor pre zriadenie kamerových monitorovacích systémov sú škody spôsobené lesnými požiarmi vo finančnom vyjadrení. Tieto škody, by bolo možné podstatne znížiť použitím kamerových monitorovacích systémov. Z hľadiska výberu kamerového monitorovacieho systému je dôležitým kritériom jeho cena.
The aim of this work is to give the overview about forest fires and their early detection using current ICT. The systems allow to increase the precision of planning and logistics using special software environments. They also allow to chew over more precise data that are necessary for crisis management and they use information from monitoring and control systems. They make easier as the administrative as the working activities for people in the monitoring centre. The solutions and methods of some camera monitoring systems are based on the foreign camera monitoring systems. The most important factor or camera monitoring systems estabilishment are the damages caused by forest fires and expressed by financial statement. These damages could be decreased using camera monitoring systems. As the important criteria for camera monitoring system selection is its prize.
Peter Blaškovič
Technická univerzita vo Zvolene
Vývoj a aplikácie MGIT v praxi HaZZ
Development and applications of MGIT in Fire and Rescue Service practice
Táto práca sa venuje problematike vývoja a aplikácie MGIT u jednotiek HaZZ u nás i vo svete. V práci sú predstavené jednotlivé zložky MGIT a to hlavne GIS, GPS, GSM a MGIT a ich spoluprácu pri záchrane životov a majetku pri požiaroch. Táto práca je smerovaná predovšetkým na oboznámenie sa s danými technológiami princípom ich činnosti a hlavne ich využívanie v HAZZ. Najlepšie pochopenie danej problematiky vidím vo vysvetlení daných technológii a ich použitia v konkrétnych prípadoch z hasičskej praxe. V práci poukazujem na ich neoceniteľný prínos počas zásahu. Hlavné oblasti ktorým som sa venoval boli navigácia , sledovanie a komunikácia hasičského automobilu, využitie pri lokalizácii a hasení pomocou leteckej techniky či na ochranu samotného hasiča počas zásahu. V práci som sa venoval len základným využitiam daných technológii ktoré sú u nás i vo svete najviac využívané , pretože oblasť ich využívania a aplikácie sa neustále rozširuje a možnosti ich použitia je takmer nevyčerpateľné.
This work deals with problems of development and application of MGIT in HaZZ in Slovakia and in the world. The work presents the different components of MGIT and especially GIS, GPS, GSM and their cooperation in saving lives and property during fires. This work is directed primarily to familiarize them with these technologies, the principle of their activities and especially their use in HAZZ. The best understanding of the issues I see in the explanations of the technology and its application in specific cases of fire experience. In this work, attention to their invaluable contribution during the intervention. The main areas which I have dedicated is navigation, surveillance and communication with firefighters car used for location and extinguishing using aerial techniques or to protect itself during the fire brigade intervention. In this work, I paid only the basic uses of the technology that we and the world mostly use because the area of their use and applications is expanding more and more and their uses are almost unlimited.
Anna Ferklová
Univerzita Palackého v Olomouci
Geoinformatické hodnocení turistického potenciálu obcí na Hranicku
Touristic Potential Geoinformatic Evaluation of Municipality in Hranicko Region
Cílem práce bylo provést hodnocení aktuálního stavu území ORP Hranice z hlediska vhodnosti pro cestovní ruch. Na základě dostupných prostorových dat z projektu Stra.S.S.E. (Strategic Spatial Planning and Sustainable Environment) byly provedeny analýzy a kvantifikace zastoupených jevů, dále byl stanoven jejich vliv na cestovní ruch a pomocí vah byl stanoven turistický potenciál obcí. Byly použity dvě metody váhového hodnocení – Saatyho metoda, která byla použita v dotazníkovém šetření pro tři věkové kategorie (15–25 let, 26–55 let a 56 let a více) a pro srovnání metoda pořadí, pomocí které byly přiděleny váhy na základě subjektivního hodnocení. Jedním z hlavních výstupů práce je metodika pro hodnocení potenciálu cestovního ruchu v prostředí GIS, která byla aplikována na území ORP Hranice. Její výsledky byly vizualizovány formou 35 tematických map, které názorně dokládají a graficky popisují potenciál jednotlivých obcí. Součástí práce je rovněž návrh aktivit pro zvýšení turistické atraktivity území ORP Hranice.
The aim of the bachelor thesis was rating of the actual state of the Hranice municipality territory from the point of view of its suitability for tourism. Based on the available spatial data from the Stra.S.S.E. project (Strategic Spatial Planning and Sustainable Environment), I made analyses and quantifications of the related phenomena, then determined their influence upon tourism, and specified the tourist potential of villages by use of weighting. Two methods of weighting were used – the Saaty’s method which was used in the questionnaire survey for three age groups (15–25 years, 26–55 years, 56 years and older), and, for comparison, the order method where the weights were assigned on the basis of subjective rating. One of the main outputs of the thesis is the methodology for the rating of the tourist potential in the GIS environment which was applied to the Hranice municipality. The results were visualized in a form of 35 thematic maps which demonstrate and describe graphically the tourist potential of individual villages. The thesis also includes a suggestion of activities to increase the tourist attractiveness of the Hranice municipality.
Zbyněk Janoška
UP Olomouc
Faktorová analýza výskytu vybraných botanických a zoologických taxonů
Factors analysis of the incidence of selected botanical and zoological taxa
Základním problémem krajinného mapování je otázka pořizování co nejkvalitnějších dat. Je zřejmé, že pomocí pouhých terénních pozorování není možné přesně zmapovat distribuci přírodních jevů. Předpovědní modely mohou velmi usnadnit hledání potenciálních oblastí výskytu těchto jevů. Zároveň však podstata přírodních fenoménů je komplexní a nemůže být jednoduše odhadnuta. Hlavním cílem bakalářské práce bylo najít závislost výskytu taxonů denních motýlů a taxonů vyšších cévnatých rostlin. Tato závislost byla modelována v prostředí R za pomoci metod shlukové analýzy a logistické regrese. Výsledky pak byly vizualizovány pomocí simulací v extenzi Geostatistical Analyst pro ArcGIS 9.3.
The basic problem of the landscape mapping is how to obtain the high-quality data. Prediction models can be very helpful for estimating areas of incidence of selected taxa. Also the structure of natural phenomenons is complex and can not be simply quantified without analysing the processes behind. Main aim of this bachelor thesis was to find dependence between the incidence of selected botanical taxa and zoological taxa from the family of lepidoptera. Statistical analysis in the R-Project environment was used to determine these linkages and then ArcGIS 9.3 (Geostatistical Analyst extension) to model the distribution of the phenomenons.
Jaromír Mačuga, Peter Vansáč
Technická univerzita vo Zvolene
Návrh GIS pre potreby HaZZ SR
Design of GIS for the Fire and Rescue Services of the Slovak Republic
V práci je predstavená koncepcia geografického informačného systému Hasičského a záchranného zboru SR. Vychádza zo základnej koncepcie Ministerstva vnútra SR a integrovaného záchranného systému vôbec. V práci sa zameriavame však najmä na jeho obsah a funkcionalitu vrámci zložiek HaZZ. Jeho tvorba a správa sú rozdelené medzi tri základné organizačné zložky: Prezídium HaZZ, krajské riaditeľstvá HaZZ a okresné riaditeľstvá HaZZ.
There is introduced the conception of the Slovak Republic Fire and Rescue Services geographical information system. It comes out the basic conception of the Ministry of Interior of the Slovak Republic and Integrated Rescue System, at all. In the work, we oriented mainly to its content and functionality in the Fire and Rescue Service units. Its building and management are divided among three basic organizational units: the Presidium of the Fire and Rescue Service of the Slovak Republic, County Directorate of the Fire and Rescue Service of the Slovak Republic and the District Directorate of the Fire and Rescue Service of the Slovak Republic.

 

Zpět